Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    09-10-2015
    Περιοχή
    Νέα Κρήνη, Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Καλημέρα.
    25/9/2017 ενεργοποιήθηκα κατόπιν αίτησης φορητότητας στο πρόγραμμα της WIND VDSL 50 (απεριόριστα σταθερά, 300' κινητά).
    Ωστόσο, ούτε τηλέφωνο υπάρχει ούτε ίντερνετ. Οταν καλεί κάποιος το τηλέφωνο, αυτό φαίνεται να δίνει σήμα στον καλούντα, αλλά εγώ δεν ακούω κανένα κουδούνισμα στη συσκευή.
    Έκανα τηλεφώνημα / α'ιτημα βλάβης προς την WIND η οποία -ομολογουμένως ταχύτατα, σε 2 ώρες- έστειλε τεχνικό στο χώρο μου (περιοχή Νέας Κρήνης, Καλαμαριά Θεσσαλονίκης) προκειμένου να κάνει τον απαραίτητο έλεγχο.
    Επίσης, η WIND με ενημέρωσε ότι έχει κάνει εκτροπή όλων των κλήσεων από το σταθερό προς το κινητο μου χωρίς χρέωση.

    Σας παραθέτω το report του τεχνικού, όπως μου το παρέδωσε σε έγγραφη "αναφορά τεχνικής επίσκεψης":
    "Από ΚΚ276 δεν βρέθηκε η γραμμή μας σε κανένα ελεύθερο. Ο πελάτης αμικτονόμητος. Δόθηκε βλάβη σε ΟΤΕ από WIND".

    Μπορεί κάποιος έμπειρος φίλος να μου εξηγήσει τι σημαίνει το παραπάνω?
    Ο τεχνικός μού είπε ότι έχει δοθεί βλάβη σε ΟΤΕ, και ότι η λύση του προβλήματος δεν θα διαρκέσει πάνω από 1-2 μέρες, και εκτιμά ότι την Τετάρτη 27/9 (δηλ. δύο μέρες μετά το πρόβλημα) θα έχει επιλυθεί το ζήτημα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.
    Γιώργος.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Καλημέρα φίλε Γιώργο, φαίνεται πως η καλωδίωση σου δεν είναι συνδεμένη σωστά στο ΚΑΦΑΟ ή κάτι δεν έχει ρυθμιστεί σωστά από την μεριά του ΟΤΕ.
    Δεν θεωρώ πως είναι κάτι σπουδαίο. Εύχομαι όπως σου είπαν, σε 1-2 μέρες να περάσει τεχνικός. Θα το λύσουν πολύ εύκολα πιστεύω.
    Αρκεί... να μην έχει κάνει κανείς τους καμιά βλακεία.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-10-2015
    Περιοχή
    Νέα Κρήνη, Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    sakis.Kom,

    Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και την ενημέρωση.
    Πάντως, κάτι τέτοιο μου ανέφερε και ο τεχνικός που ήρθε: ότι δηλαδή ο ΟΤΕ δεν έχει αφήσει κάποια κενή παροχή για να γίνει η σύνδεση, και ότι το πρόβλημα εντοπίσητηκε στα 50 μέτρα από το σπίτι (σημειώνεται ότι καφάο του ΟΤΕ, από τα νέα, για τις συνδέσεις VDSL, βρίσκεται ακριβώς κάτω από το σπίτι μου, δεξιά από την εξώπορτα της πολυκατικίας...)
    Ευελπιστώ κι εγώ για θετική κατάληξη του ζήτηματος.
    Και πάλι ευχαριστώ, και θα σας κρατώ ενήμερους για την εξέλιξη του θέματος.

    (ΥΓ: Πάντως θα ήθελα να επισημάνω την ταχύτατη αντίδραση της WIND στο πρόβλημα: επίσης, την πολύ καταρτισμένη τεχνική υποστήριξη που αντιμετώπισα, τηλεφωνικά και από κοντά, με τον τεχνικό της WIND που κάθισε με κάθε λεπτομέρεια να μου εξηγήσει το πρόβλημα και να με καθησυχάσει...)

  4. #4
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giorgos_VDSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    (ΥΓ: Πάντως θα ήθελα να επισημάνω την ταχύτατη αντίδραση της WIND στο πρόβλημα: επίσης, την πολύ καταρτισμένη τεχνική υποστήριξη που αντιμετώπισα, τηλεφωνικά και από κοντά, με τον τεχνικό της WIND που κάθισε με κάθε λεπτομέρεια να μου εξηγήσει το πρόβλημα και να με καθησυχάσει...)
    Πολύ καλό αυτό. Κάτι τέτοιο ζητάμε όλοι μας.
    Εύχομαι να βρουν άμεσα την λύση στο πρόβλημα σου.


    Σάκης.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πως πηγε η βλαβη? Αποκατασταθηκαν ολες οι υπηρεσιες?

  6. #6
    Εγγραφή
    09-10-2015
    Περιοχή
    Νέα Κρήνη, Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Δυστυχώς ακόμη...
    Μετά από αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα, η Τεχνική Υποστήριξη μου ανάφερε ότι έχει προωθηθεί το αίτημα στον ΟΤΕ, αλλά δεν έχει γίνει κάτι.
    Πάντως, μέχρι σήμερα Παρασκευή 29/9, η δηλωθείσα στις 25/9 βλάβη δεν έχει διορθωθεί ακόμη...

  7. #7
    Εγγραφή
    09-10-2015
    Περιοχή
    Νέα Κρήνη, Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Δυστυχώς, μέχρι και σήμερα δεν έχει γίνει κάτι με τη σύνδεση...
    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:
    -επειδή το πρόβλημα απ' ότι φαίνεται είναι στο καφάο του ΟΤΕ (δεν υπάρχει κενό για τη γραμμή...), και
    -με δεδομένο ότι σχετικό αίτημα έγινε προς τον ΟΤΕ στις 26/9,
    γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια προθσμία (2, 3, 5, 10 μέρες) εντός της οποίας είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να αναταποκριθέι στη "βλάβη" που δηλώνει ο πάροχος?

  8. #8
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Εγώ δεν ξέρω. Μπορεί να το έχω διαβάσει κάπου παλιότερα, αλλά δεν...
    Όποιο παιδί γνωρίζει ας μας ενημερώσει.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μαλλον κατι δεν καταλαβα απο την αρχη.

    Ειπες εκανες φορητοτητα. Αρα ειχες υπηρεσιες και αλλαξες παροχο ?

    Η μετακομισες και πηρες μαζι το νουμερο?

    κατα την φορητοτητα πρωτα ενεργοποιεισαι σε dsl και μετα σε συρνανε σε vdsl .

    Οποτε πως εισαι αμικτονομητος?

  10. #10
    Εγγραφή
    09-10-2015
    Περιοχή
    Νέα Κρήνη, Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Καλημέρα,
    σας παραθέτω ένα πλήρε ιστορικό:

    Στις 25/9/2017 ενεργοποιήθηκα κατόπιν αίτησης φορητότητας αριθμού στην ίδια διεύθυνση κατοικίας που προυπήρχε το τηλέφωνο και η γραμμή (Νέα Κρήνη Καλαμαριάς) στο πρόγραμμα της WIND Double Play VDSL 50 (απεριόριστα σταθερά, 300' κινητά, ίντερνετ VDSL50).
    Η φορητότητα έγινε από την εταιρία Hellas OnLine/Vodafone, στον ίδιο χώρο που προυπήρχε το τηλέφωνο και η γραμμή.
    Μέχρι και το πρωί της 25/9/2017 (που ανήκα στην Hellas OnLine/Vodafone) υπήρχε τηλέφωνο και ίντερνετ στην ανωτέρω τηλεφωνική παροχή.
    Από τη στιγμή της φορητότητας (την ίδια ημέρα) έπαυσαν να λειτουργούν και τα δύο.

    Στις 25/9/2017 έκανα τηλεφώνημα / αίτημα βλάβης προς την WIND η οποία -ομολογουμένως ταχύτατα, σε 2 ώρες- έστειλε τεχνικό στο χώρο μου (περιοχή Νέας Κρήνης, Καλαμαριά Θεσσαλονίκης) προκειμένου να κάνει τον απαραίτητο έλεγχο.
    Για το θέμα "ανοίχτηκε" ticket βλάβης από Wind με αριθμό INC......................

    Σας παραθέτω το report του τεχνικού, όπως μου το παρέδωσε σε έγγραφη "αναφορά τεχνικής επίσκεψης":
    "Από ΚΚ276 δεν βρέθηκε η γραμμή μας σε κανένα ελεύθερο. Ο πελάτης αμικτονόμητος. Δόθηκε βλάβη σε ΟΤΕ από WIND".
    Ο τεχνικός μού είπε ότι έχει δοθεί βλάβη στον ΟΤΕ, και ότι η λύση του προβλήματος δεν θα διαρκέσει πάνω από 1-2 μέρες, εκτιμώντας ότι την Τετάρτη 27/9/2017 (δηλ. δύο μέρες μετά το πρόβλημα) θα έχει επιλυθεί το ζήτημα.

    Στις 3/10/2017 επισκέφθηκα κατάστημα της Wind, απ' οπου κάλεσα στην Τεχνική Υποστήριξη, χωρίς κάποια περαιτέρω εξέλιξη. Απλά μου είπαν οτι θα μεταφέρουν το αίτημα βλάβης σε "δευτεροβάθμιο κλιμάκιο".
    Μέχρι και σήμερα 5/10/2017 ούτε τηλέφωνο υπάρχει στην ανωτέρω σύνδεση ούτε ίντερνετ (σημ.: όταν καλεί κάποιος το τηλέφωνο, αυτό φαίνεται να δίνει σήμα στον καλούντα, αλλά εγώ δεν ακούω κανένα κουδούνισμα στη συσκευή).

    Έχουν ακολουθήσει αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα προς την Τεχνική Υποστήριξη της Wind: σ' αυτά μου αναφέρθηκε (η γνωστή και σε μένα διαπίστωση) ότι υφίσταται πρόβλημα, και ότι είναι θέμα του ΟΤΕ να κάνει κάποιες ενέργειες προκειμένου να επιλυθεί το ζήτημα.
    Ωστόσο, μέχρι και σήμερα δεν μου έχει δοθεί καμία ουσιαστική απάντηση για τα δικαιώματά μου ως πελάτη της Wind και το τι μέλει γενέσθαι με την ανωτέρω σύνδεση.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-10-2015
    Περιοχή
    Νέα Κρήνη, Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Θα ήθελα να ενημερώσω το forum ότι, όπως είχα προαναφέρει, από 25/9/2017 έως 09/10/2017 δεν είχα υπηρεσίες τηλεφωνίας και ίντερνετ.
    Η γραμμή αποκαταστάθηκε πλήρως το βράδυ της 09/10/2017. Η σύνδεση ΟΚ, πιάνει τα ανώτατα δυνατά όρια (το καφάο VDSL του ΟΤΕ είναι ακριβώς κάτω από την πολυκατοικία).
    Κατ' αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω τη Wind για το ενδιαφέρον για τη λύση του προβλήματος, που (όπως αποδείχθηκε) οφειλόταν σε προβληματική παροχή/γραμμή του ΟΤΕ.
    Κατά δεύτερον, όλους εσάς στο forum για τη βοήθεια και τις συμβουλές. Ολα καλά λοιπόν.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν!

    Το ευχαριστώ από την μεριά μου, πάει σε αυτόν εδώ τον χώρο.
    Έχω βοηθηθεί και εγώ από άλλα μέλη, και όπου μπορώ βάζω και εγώ ένα λιθαράκι για να βοηθήσω άλλα παιδιά που έχουν ανάγκη.



    Με εκτίμηση
    Σάκης

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 23:12
  2. Νέα σύνδεση VDSL 50 - Κάποιες απλές ερωτήσεις
    Από gmantakis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-17, 11:05
  3. Νεα συνδεση vdsl χαιδαρι
    Από kopriniotis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-17, 16:21
  4. Χωρίς τηλέφωνο και internet. Sos
    Από tzimakos_23 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 22:16
  5. Πρόβλημα VDSL 50 (Εντελώς νέα σύνδεση)
    Από Aurumnus στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 01:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας