Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    Εχω μια απορια που δεν ξερω κατα ποσο μπορει να υλοποιηθει.Στην περιοχη που ειναι το πατρικο μου σπιτι και απεχει 5 χιλιομετρα απο το κεντρο της πολης μου, εγιναν αλλαγες σε ολα τα καφαο πριν μερικα χρονια, με αποτελεσμα η ADSL γραμμη μου συγχρονιζει ακριβως στα 24.576 kbps.
    Αποφασισα λοιπον να κανω μια ερωτηση για το σπιτι που νοικιαζω και ειναι στο κεντρο της πολης (στο οποιο συγχρονιζω γυρω στα 14000-15000 kbps).Προσφατα εχουν περασει οπτικες ινες και αναβαθμιστηκε ολοκληρο το κεντρο της πολης με καινουρια καφαο που περνανε σχεδον εξω απο την πολυκατοικια μου(με καλεσαν και απο τον ΟΤΕ μολς τελειωσαν η εργασιες τις προαλλες για αναβαθμιση γραμμης).Εκανα μια ερωτηση στο 13888 και βλεποντας ο υπαλληλος απο την τηλεφωνικη υποστηριξη τους σταθερους αριθμους των δυο σπιτιων (πατρικο και διαμερισμα που μενω) μου ειπε οτι στο πατρικο παιρνω απο VDSL καφαο και για αυτο εχω το μεγιστο της ταχυτητας (24.576 kbps).Μου ειπαν να παω σε καταστημα Γερμανος η στον ΟΤΕ της πολης μου να κανω ενα αιτημα για να μου "καρφωσουν" τον τηλεφωνικο αριθμο σε πιο γρηγορο VDSL καφαο ωστε να πιανω και στο δευτερο σπιτι το μεγιστο.
    Παω λοιπον σημερα στον Γερμανο και ο υπαλληλος εκει νομιζε οτι του ελεγα κινεζικα.Οτι αυτο δεν το εχει ξαναακουσει, οτι δεν γινεται να πιασω παραπανω ταχυτητα και οτι αν θελω νια πιασω το μεγιστο να κανω συνδρομη για 4Kbps ωστε να πιανω τα μεγιστα.Με ειρωνευτηκε κιολα.Του εξηγησα την περιπτωση σαν παραδειγμα οτι μπορει να συμβει μια 24αρα συνδεση να πιασει το μεγιστο και αυτος επεμενε οτι δεν γινεται και οτι απλα στο σπιτι που εχω 24αρα και πιανω 24.576 εχει πιο καλα καλωδια.Να σας ενημερωσω οτι το πατρικο ειναι 30 ετων και η πολυκατοικια που μενω ειναι 10.Αρα τα καλωδια δεν ειναι σιγουρα πιο καινουρια.Κρατηθηκα κι δεν ανεβασα τον τονο της φωνης μου παροτι το εκανε αυτος και μας κοιταζαν καποιοι πελατες.
    Παω σημερα το απογευμα στον ΟΤΕ, ρωταω ενα υπαλληλο και αυτος μου ειπε να παρω στο13888 και να το ζητησω απο εκει σαν αιτημα για τεχνικη επιλυση.
    Πραγματικα δεν ξερω τι συμβαινει και λυπαμαι που εχουν ολοι τοσο αγνοια.Τι πραγματικα ισχυει μπορειτε να μου πειτε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimis : 26-09-17 στις 23:03.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αν βάλεις το τηλέφωνο του σπιτιού που νοικιάζεις στον έλεγχο διαθεσιμότητας του ΟΤΕ, σου βγάζει διαθεσιμότητα 50 Mbps?

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To ότι σου έχουν δώσει ADSL από καινούργια καμπίνα χωρίς να σου έχουν βάλει "κόφτη" που να σε φέρνει στα επίπεδα που έχει η περιοχή είναι αμέλεια ή κάποια άλλη ειδική περίπτωση.

    Δεν μπορεί κάποιο κτίριο να αλλάξει ΚΑΦΑΟ/καμπίνα σύνδεσης και να συνδεθεί σε άλλη, οι λόγοι είναι ευνόητοι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ότι σου έχουν δώσει ADSL από καινούργια καμπίνα χωρίς να σου έχουν βάλει "κόφτη" που να σε φέρνει στα επίπεδα που έχει η περιοχή είναι αμέλεια ή κάποια άλλη ειδική περίπτωση.

    Δεν μπορεί κάποιο κτίριο να αλλάξει ΚΑΦΑΟ/καμπίνα σύνδεσης και να συνδεθεί σε άλλη, οι λόγοι είναι ευνόητοι.
    Κι ομως.Γνωριζω προσωπικα καποια ατομα στην γειτονια σε ακτινα μερικων εκατονταδων μετρων και εχουν ακρβως την ιδια μεγιστη ταχυτητα με μενα

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειναι απο τις περιπτωσεις (οπως και στην περιοχη μου) που δινει ADSL απο καμπινα, με προφιλ VDSL 24/1. Στην ουσια δηλαδη VDSL με κοφτη στα 24/1 και το δινει σαν ADSL.

    Το οτι ο φιλος παιρνει στην πρωτη περιπτωση απο VDSL KV το φουλ της ταχυτητας (γιατι δεν υπαρχει απο KV υποχρεωση κοφτη στο προφιλ VDSL), δεν σημαινει οτι θα του δωσουν και στην δευτερη γραμμη, που πιθανοτατα παιρνει απο το Α.Κ. της περιοχης (οπως γινετε παντα). Ειναι μεμονωμενες εξαιρεσεις αυτες οι περιπτωσεις. Πιθανον ομως οπως αναφερεις να εχει διαθεσιμοτητα για VDSL 30 H 50 mbps...

  6. #6
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  151 
Μέγεθος:  191,1 KB 
ID: 186429

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι ομως.Γνωριζω προσωπικα καποια ατομα στην γειτονια σε ακτινα μερικων εκατονταδων μετρων και εχουν ακρβως την ιδια μεγιστη ταχυτητα με μενα
    Το αρχείο δεν ανοίγει.

    Είπαμε ότι μπορεί να είναι ειδικές περιπτώσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    Ξαναδες το αρχειο τωρα.Ανοιγει?

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  151 
Μέγεθος:  191,1 KB 
ID: 186429
    Θα μπορούσες και παραπάνω αν δεν ήσουν σε FastPath και αν έκανες έναν έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσες και παραπάνω αν δεν ήσουν σε FastPath και αν έκανες έναν έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση.
    Απο εδω ξεκιναω?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  22050594_10213506150264092_1632631218_o.jpg 
Εμφανίσεις:  94 
Μέγεθος:  162,4 KB 
ID: 186430

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο εδω ξεκιναω?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  22050594_10213506150264092_1632631218_o.jpg 
Εμφανίσεις:  94 
Μέγεθος:  162,4 KB 
ID: 186430
    Πολύ τακτοποιημένος κατανεμητής........

    Αν βγάλεις άκρη, ναι, μη ξεχάσεις να απομονώσεις το καλώδιο που πάει στο διαμέρισμα, όταν το βρεις και τελειώσεις με την δοκιμή, κάνε τουλάχιστον στο δικό σου μια σωστή γέφυρα και πάτησε πάλι τα καλώδια με το καρφωτικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    Το καλο ειναι οτι δεν βρεχεται και δεν λιαζεται.ΕΙναι σε διπλο ντουλαπι στην πιλοτη σχεδον αεροστεγως.ΣΙγα μην βγαλω ακρη να βρω το δικο μου καλωδιο χωρις μηχανηματακι (αυτο που σφυριζει οταν βρει το καλωδιο)
    Γενικα ομως και απο το 13888 μου ειπαν οτι κλειδωνω ψηλα σχετικα με τον μεσον ορο της περιοχης μου, αλλα συμφωνα με το Snr θα επρεπε να ειμαι γυρω στα 19-20

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλο ειναι οτι δεν βρεχεται και δεν λιαζεται.ΕΙναι σε διπλο ντουλαπι στην πιλοτη σχεδον αεροστεγως.ΣΙγα μην βγαλω ακρη να βρω το δικο μου καλωδιο χωρις μηχανηματακι (αυτο που σφυριζει οταν βρει το καλωδιο)
    Γενικα ομως και απο το 13888 μου ειπαν οτι κλειδωνω ψηλα σχετικα με τον μεσον ορο της περιοχης μου, αλλα συμφωνα με το Snr θα επρεπε να ειμαι γυρω στα 19-20
    Παίζουν πολλά ρόλο για το πόσο θα συγχρονίσεις, υπάρχουν μέσα στο Link, αλλά καλό είναι εσύ να έχεις μια άψογη εσωτερική εγκατάσταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω μια απορια που δεν ξερω κατα ποσο μπορει να υλοποιηθει.Στην περιοχη που ειναι το πατρικο μου σπιτι και απεχει 5 χιλιομετρα απο το κεντρο της πολης μου, εγιναν αλλαγες σε ολα τα καφαο πριν μερικα χρονια, με αποτελεσμα η ADSL γραμμη μου συγχρονιζει ακριβως στα 24.576 kbps.
    Αποφασισα λοιπον να κανω μια ερωτηση για το σπιτι που νοικιαζω και ειναι στο κεντρο της πολης (στο οποιο συγχρονιζω γυρω στα 14000-15000 kbps).Προσφατα εχουν περασει οπτικες ινες και αναβαθμιστηκε ολοκληρο το κεντρο της πολης με καινουρια καφαο που περνανε σχεδον εξω απο την πολυκατοικια μου(με καλεσαν και απο τον ΟΤΕ μολς τελειωσαν η εργασιες τις προαλλες για αναβαθμιση γραμμης).Εκανα μια ερωτηση στο 13888 και βλεποντας ο υπαλληλος απο την τηλεφωνικη υποστηριξη τους σταθερους αριθμους των δυο σπιτιων (πατρικο και διαμερισμα που μενω) μου ειπε οτι στο πατρικο παιρνω απο VDSL καφαο και για αυτο εχω το μεγιστο της ταχυτητας (24.576 kbps).Μου ειπαν να παω σε καταστημα Γερμανος η στον ΟΤΕ της πολης μου να κανω ενα αιτημα για να μου "καρφωσουν" τον τηλεφωνικο αριθμο σε πιο γρηγορο VDSL καφαο ωστε να πιανω και στο δευτερο σπιτι το μεγιστο.
    Παω λοιπον σημερα στον Γερμανο και ο υπαλληλος εκει νομιζε οτι του ελεγα κινεζικα.Οτι αυτο δεν το εχει ξαναακουσει, οτι δεν γινεται να πιασω παραπανω ταχυτητα και οτι αν θελω νια πιασω το μεγιστο να κανω συνδρομη για 4Kbps ωστε να πιανω τα μεγιστα.Με ειρωνευτηκε κιολα.Του εξηγησα την περιπτωση σαν παραδειγμα οτι μπορει να συμβει μια 24αρα συνδεση να πιασει το μεγιστο και αυτος επεμενε οτι δεν γινεται και οτι απλα στο σπιτι που εχω 24αρα και πιανω 24.576 εχει πιο καλα καλωδια.Να σας ενημερωσω οτι το πατρικο ειναι 30 ετων και η πολυκατοικια που μενω ειναι 10.Αρα τα καλωδια δεν ειναι σιγουρα πιο καινουρια.Κρατηθηκα κι δεν ανεβασα τον τονο της φωνης μου παροτι το εκανε αυτος και μας κοιταζαν καποιοι πελατες.
    Παω σημερα το απογευμα στον ΟΤΕ, ρωταω ενα υπαλληλο και αυτος μου ειπε να παρω στο13888 και να το ζητησω απο εκει σαν αιτημα για τεχνικη επιλυση.
    Πραγματικα δεν ξερω τι συμβαινει και λυπαμαι που εχουν ολοι τοσο αγνοια.Τι πραγματικα ισχυει μπορειτε να μου πειτε?
    Καλημέρα σας

    νομίζω είναι ξεκάθαρη η περίπτωση σου. Για να δώσουν adsl στην περιοχή του πατρικού σου, που απέχει όπως είπες 5 χιλιόμετρα από το αστικό κέντρο, έβαλαν καμπίνες και έδωσαν adsl(vdsl κλειδωμένη σε 24/1).

    Εσύ αυτό που θέλεις είναι να σου δώσουν adsl από τις νέες καμπίνες που έχουν μπει λόγο vectoring, αυτό δεν πρόκεται να το κάνουν από την στιγμή που η περιοχή σου δεν έχει πρόβλημα και μπορεί να δίνει άνετα adsl(έστω και 14Mbps).

    Ο μόνος τρόπος να πας σε καλύτερη ταχύτητα είναι να κάνεις νέο συμβόλαιο και να πας σε vdsl.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ότι σου έχουν δώσει ADSL από καινούργια καμπίνα χωρίς να σου έχουν βάλει "κόφτη" που να σε φέρνει στα επίπεδα που έχει η περιοχή είναι αμέλεια ή κάποια άλλη ειδική περίπτωση.
    Δημήτρη αν έχει συσκευή συμβατή με VDSL (π.χ. το Speedport), συγχρονίζει σε VDSL (και όχι ADSL) οπότε μια χαρά πιάνει ακριβώς 24/1, όπως λέει και ο joana12.
    Με ADSL συσκευή θα συγχρόνιζε σε ADSL, οπότε θα είχε τον "κόφτη" που αναφέρεις.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αναβαθμιση απο adsl σε vdsl
    Από blakis73 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-17, 10:52
  2. Αναβάθμιση σύνδεσης ADSL σε VDSL
    Από fotisrafa στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-17, 19:54
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-17, 21:22
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-17, 13:32
  5. μεταβαση απο ADSL σε VDSL. τα νευρα μου!
    Από nekronomikon στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-16, 21:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας