Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 47
  1. #31
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων


    για τις αυξήσεις που κάνουν μονομερώς ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ (και οι 3 εταιρίες κινητής) πότε θα επέμβει κάποιος ;
    Κατά τα άλλα έχουμε επιτροπές ανταγωνισμού, ΕΕΤΤ και δεν ξέρω γω.. Ποιο ακριβώς είναι το job description τους και αν δεν είναι δουλειά τους ποιανού δουλειά είναι να βάζει πρόστιμα σε εναρμονισμένες τακτικές?
    There is nothing like 127.0.0.1

  2. #32
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων


    για τις αυξήσεις που κάνουν μονομερώς ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ (και οι 3 εταιρίες κινητής) πότε θα επέμβει κάποιος ;
    ποτέ δεν θα επέμβει κάνεις

  3. #33
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων


    για τις αυξήσεις που κάνουν μονομερώς ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ (και οι 3 εταιρίες κινητής) πότε θα επέμβει κάποιος ;
    Οταν καταργηθει η ΕΕΤΤ και περασουν αυτες οι εξουσιες σε πανευρωπαικο οργανο...

  4. #34
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν καταργηθει η ΕΕΤΤ και περασουν αυτες οι εξουσιες σε πανευρωπαικο οργανο...
    Α, τοτε θα φταινε παντα οι γερμανοι, και οι εταιριες θα βαζουν το παμε και καθε αριστερο να διαδηλωνει για παρτυ τους. Θα βλεπουμε κουμμουνισται να διαδηλωνουν για την ελευθερη λειτουργια καπιταλιστικων καρτελ. Συγγνωμη που το γυρναω στα πολιτικα, αλλα ειναι πολυ πιθανο (και αστειο) δεδομενης της καταστασης στη χωρα.

  5. #35
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.736
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Αν η ΕΕΤΤ ήθελε να ασχοληθεί, το θέμα θα λυνόταν πολύ απλά. Υποχρεωτική φραγή σε όλους για 5ψήφια υψηλής χρέωσης. Αν κάποιος γουστάρει να λαμβάνει τέτοιες υπηρεσίες βγάζει τη φραγή και είναι ΟΚ

  6. #36
    Εγγραφή
    11-01-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Ακριβώς την ''πάτησα'' και εγω...'ηδη εχω κάνω καταγγελία!!

    Οταν ανέφερα το πρόβλημα στην wind μου απαντησαν πως καταχωρησατε σε κάποια σελίδα εσεις το νουμερο του κινητου σας....απαντω,...
    οτι ο παππους μου δεν εχει smartphone ουτε ιντερνετ για να σερφαρει....
    και επιπλεον ο καθένας θα μπορει σε οποιον θέλει μπορει να δημιουργησει προβληματα καταχωρώντας το κινητο του εαν το ξέρει σε μια απο τις προαναφερόμενες σελίδες..
    η απαντηση τους ....κασετα..πρεπει να τα πληρωσετε....
    φαντασου ποσοι την εχουν ''πατησει'' κυρίως ηλικιωμένοι!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DREAMBOX : 02-10-17 στις 10:50.

  7. #37
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν καταργηθει η ΕΕΤΤ και περασουν αυτες οι εξουσιες σε πανευρωπαικο οργανο...
    Με ένα γρήγορο ψάξιμο θα δεις ότι και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες υπάρχει αντίστοιχο θέμα. Έχει βγάλει το BEREC κατευθυντήριες γραμμές για τις ΥΠΠ και δεν τις ακολούθησε η ΕΕΤΤ; Αν όχι, η απάντηση στο πρόβλημα δεν είναι αυτή που προτείνεις.

  8. #38
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ένα γρήγορο ψάξιμο θα δεις ότι και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες υπάρχει αντίστοιχο θέμα.
    Αν υπαρχει αντιστοιχο προβλημα και αλλου, ενας πολλοι επιπλεον λογοι να καταργηθουν οι εθνικες αρχες που ζουν με δημοσιο χρημα και απο εργο μηδεν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    η απάντηση στο πρόβλημα δεν είναι αυτή που προτείνεις.
    Αλλα ποια ειναι?

    Καλο θα ηταν οταν εισαι αντιθετος με κατι, να το αιτιολογεις κιολας (π.χ. "εγω θελω ΕΕΤΤ για να νιωθω εθνικη υπερηφανεια").

    Οταν παντως τρωνε προστιμα οι Google, Microsoft κλπ. απο την Ευρωπαικη Αρχη Ανταγωνισμου, εκει δεν δεν βλεπω να εχει κανεις προβλημα... μαλλον θα επρεπε τα προστιμα να πεφτουν σε εθνικο επιπεδο, ε?

    Φαινεται θα χαλασει η σουπα αν αρχισουν να πεφτουν ευρωπαικες καμπανες σε εγχωριους ISPs...

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπαρχει αντιστοιχο προβλημα και αλλου, ενας πολλοι επιπλεον λογοι να καταργηθουν οι εθνικες αρχες που ζουν με δημοσιο χρημα και απο εργο μηδεν.


    Αλλα ποια ειναι?

    Καλο θα ηταν οταν εισαι αντιθετος με κατι, να το αιτιολογεις κιολας (π.χ. "εγω θελω ΕΕΤΤ για να νιωθω εθνικη υπερηφανεια").

    Οταν παντως τρωνε προστιμα οι Google, Microsoft κλπ. απο την Ευρωπαικη Αρχη Ανταγωνισμου, εκει δεν δεν βλεπω να εχει κανεις προβλημα... μαλλον θα επρεπε τα προστιμα να πεφτουν σε εθνικο επιπεδο, ε?

    Φαινεται θα χαλασει η σουπα αν αρχισουν να πεφτουν ευρωπαικες καμπανες σε εγχωριους ISPs...
    Πάντως ειδικά ο emeliss δεν είναι αυτό που νομίζεις, ακόμα όταν διαφωνούμε με κάποιον δεν σημαίνει οτι είναι " "

  10. #40
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν ξερω τι νομιζεις οτι νομιζω.

  11. #41
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Πάμε πάλι.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι υπάρχει πανευρωπαϊκό όργανο. Το BEREC. Οι τοπικές ρυθμιστικές αρχές παίρνουν κατευθυντήριες γραμμές από το πανευρωπαϊκό όργανο. Ψάξε και βρες μου αυτό που ζήτησα και έκοψες από την παράθεση. Εκεί είναι το ζουμί. Υπάρχει κατευθυντήρια γραμμή για τις ΥΠΠ από το BEREC, το πανευρωπαϊκό όργανο, που δεν ακολούθησε η ΕΕΤΤ;

    Να υπενθυμίσω το κλασικό, να προσέχουμε τι ευχόμαστε. Δεν υπάρχουν τοπικές αρχές ξεκομμένες από τις ευρωπαϊκές όπως δεν υπάρχουν τοπικές εταιρίες που δεν ανήκουν σε πολυεθνικές. Οι υπέρμαχοι για ενιαία ρύθμιση (και ενιαία διαχείριση του φάσματος) στην Ευρώπη ξέρεις ποιοι είναι; Οι μεγάλοι ευρωπαϊκοί όμιλοι τηλεπικοινωνιών. Ψάξε το και σκέψου το.

  12. #42
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οταν εκφρασει αποψη ο BEREC για το price fixing που παρατηρειται τελευταια στην Ελλαδα στα της κινητης, θα σου απαντησω. Η ΕΕΤΤ ως γνωστον σφυριζει αδιαφορα. Δικαιοδοσια να ριξει καμπανα ο BEREC δεν εχει παντως... αυτο ειναι δουλεια της ΕΕΤΤ.

    Οσο για την ενιαια ρυθμιση/διαχειριση φασματος, κανενα προβλημα δεν εχω με αυτο. Αν εσυ εχεις, θα πρεπει να εξηγησεις γιατι.

  13. #43
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αυτό δεν είναι συζήτηση. Σε ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο.

    Το θέμα αφορά κανονισμούς της ΕΕΤΤ. Οι κανονισμοί της ΕΕΤΤ καθορίζονται στην βάση τους από κατευθυντήριες γραμμές του BEREC. Αφιέρωσε λίγο χρόνο και ψάξε. Υπάρχει κατευθυντήρια γραμμή του BEREC στην λογική που προτείνει ο συνήγορος; Μπορεί να υπάρχει. Αν ναι, τότε φταίει 100% η ΕΕΤΤ που δεν ακολουθεί την ευρωπαϊκή οδηγία. Αν όχι τότε φταίει το ευρωπαϊκό όργανο και προφανώς εύχεσαι λάθος πράγματα.

    Για το φάσμα, φυσικά και διαφωνώ. Ο λόγος είναι απλός και ξεκάθαρος. Το φάσμα είναι σπάνιος εθνικός πόρος. Σπάνιος εθνικός πόρος. Τους εθνικούς πόρους δεν μπορεί να τους διαχειρίζεται κάποιος ξένος τρίτος για λογαριασμό του έθνους.

  14. #44
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν εχω διαθεση για νομικιστικη συζητηση (αλλο το γραμμα και αλλο το πνευμα του νομου). Price fixing υπαρχει οσο και να το αρνεισαι (καποιος ανεξαρτητος βουλευτης μαλιστα κατεθεσε σχετικο ερωτημα) και δεν θα κατσω να διαβασω 500-1000 σελιδες PDF, γιατι στην τελικη δεν ειναι η δουλεια μου κιολας. Η δουλεια μου ειναι να πληρωνω τους φορους μου για να πληρωθουν οι μισθοι τους και αυτοι να παραγουν εργο. Με το γραμμα του νομου αυτοι "φαινεται" οτι παραγουν εργο. Οπως οι "επιτροπες" της Βουλης ενα πραγμα.

    Οσο για τα περι σπανιου & υπερπολυτιμου εθνικου πορου, καπου τα τραγικοποιεις τα πραγματα... ο πιο πολυτιμος εθνικος πορος εχει εκχωρηθει ηδη απο το 2002 (for better or worse) και ολα τα αλλα (ΕΕΤΤ, φασμα κλπ.) ειναι καραμελες να' χαμε να λεγαμε. Οχι οτι εχει και πολλη σημασια με το lobbying που ασκουν οι μεγαλες πολυεθνικες.

  15. #45
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Τι price fixing και πράσινα άλογα. Το θέμα είναι συγκεκριμένο. Αν θες να κατηγορήσεις την ΕΕΤΤ για άσχετα θέματα μπορώ να σου βρω δεκάδες. Το κάνω χρόνια τώρα. Απλά προσπαθώ να το κάνω στο αντίστοιχο νήμα και να μην βγαίνω off topic όπως κάνεις εσυ τώρα.

    Για το δεύτερο off topic, δεν καταλαβαίνω για πιο πράγμα μιλάς.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-18, 22:50
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-17, 13:48
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 18:31
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-17, 13:16
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-16, 11:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας