Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΥΡΓΟΣ
    Στην περιοχή μου πρόσφατα αρχίσανε να περνάνε οπτικές ίνες, λέγεται ότι τις περνάει η wind.

    Λέω να ετοιμαστώ από τώρα και να πάρω ένα καλό ρουτεράκι, ξέρει κανείς τι βύσμα και τι πρωτόκολλο απαιτείται για το FTTH της wind;

    Οι υπόλοιποι πάροχοι χρησιμοποιούν τα ίδια πρότυπα ή επιλέξει η κάθε εταιρεία διαφορετικά πρότυπα και θα πρέπει να χρησιμοποιούμε διαφορετικό router ανάλογα με τον πάροχο;

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Το δίκτυο πρόσβασης στο Σκαγιοπουλείο για το vectoring το πήρε ο ΟΤΕ άρα δύσκολο να περνάει ίνες η Wind.

    Σε κάθε περίπτωση, σπάνια επιτρέπεται στον τελικό χρήστη να βάλει δικό του τερματικό σε δίκτυα FTTH. Αυτό που γίνεται είναι να βάλει ρούτερ με θύρα wan που με ένα απλό utp θα κουμπώσει στο τερματικό που θα του φέρει ο ISP.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΥΡΓΟΣ
    Είμαι στον Πύργο Ηλείας, περνάνε νέο δίκτυο.

    Έχω Cisco router και θέλω να αρχίσω να ψάχνω από τώρα για WIC για FTTH.

    Το router του provider ίσως δεν έχει ρύθμιση να προωθεί τα πάντα στο δικό μου ρούτερ και δεν έχω όρεξη να περάσω στο firewall του όλες τις ρυθμίσεις που έχω ήδη, όπως π.χ. το Port forwarding.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StavrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι στον Πύργο Ηλείας, περνάνε νέο δίκτυο.

    Έχω Cisco router και θέλω να αρχίσω να ψάχνω από τώρα για WIC για FTTH.

    Το router του provider ίσως δεν έχει ρύθμιση να προωθεί τα πάντα στο δικό μου ρούτερ και δεν έχω όρεξη να περάσω στο firewall του όλες τις ρυθμίσεις που έχω ήδη, όπως π.χ. το Port forwarding.
    Σου απαντάει παραπάνω ο emeliss και φαίνεται ότι δεν του δίνεις σημασία , αφού τρώγεσαι να πάρεις , πάρε όποιο να ναι , έτσι κι αλλιώς άχρηστο θα σου είναι .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  5. #5
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Κάπως έτσι και εγώ το 2012 αγόρασα vdsl router και η vdsl ήρθε το 2017

  6. #6
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΛΙΑΔΑ
    Router
    Oxygen + EdgeRouterL
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StavrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω Cisco router και θέλω να αρχίσω να ψάχνω από τώρα για WIC για FTTH.

    Το router του provider ίσως δεν έχει ρύθμιση να προωθεί τα πάντα στο δικό μου ρούτερ και δεν έχω όρεξη να περάσω στο firewall του όλες τις ρυθμίσεις που έχω ήδη, όπως π.χ. το Port forwarding.
    Αφού έχεις ήδη router (CISCO) δεν χρειάζεται να πάρεις άλλο -με την προϋπόθεση οτι έχει wan θύρα. Θα χρησιμοποιείς αυτό που θα σου δώσει ο provider σαν Terminal Adapter (ας πούμε modem) και θα συνδέσεις στη θύρα WAN του router σου την ethernet από αυτό του παρόχου. Έτσι όλο το routing και τους κανόνες θα τους κάνεις εσύ και το άλλο θα δουλεύει μόνο για τη σύνδεση με το δύκτιο.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συνήθως το GPON ( αν παίξουν με αυτό ) είναι σε simplex SC/PC ή SC/APC στη μεριά του πελάτη. Δεν έχω δει τίποτα σχετικό σε ISR από τη Cisco όμως, παρά μόνο για τη σειρά OLT/ONT της . Να τονίσω ότι πιθανότατα, εκτός αν έχεις κάποιο πολύ μεγάλο μοντέλο, δε θα είναι κι ότι καλύτερο να βάλεις έναν ISR G1 ή G2 σε FTTH, καθώς το packet throughput τους δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό ( σε σχέση με πιθανές ταχύτητες για FTTH ). Επίσης, ισχύει αυτό που είπε ο emeliss.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΥΡΓΟΣ
    Χρησιμοποιώ ένα 1941W . Έχω παροπλισμένα ένα 3825 και ένα 3845 τα οποία δεν υποφέρονται λόγω θορύβου.

    Σύμφωνα με αυτό http://anticisco.ru/pubs/ISR_G2_Perfomance.pdf υποστηρίζει έως 2770Mbps.

    Firewall performance: 569Mbps

    To FTTH που αναμένεται είναι 100 ή 1G; Τα 100Μ τα έχει για πλάκα, το 1G παίζεται. Στην ανάγκη θα πάρω ένα μεγαλύτερο μοντέλο.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ανάλογα το μέγεθος πακέτου και τα features. PAT, IMIX και 75% CPU τον δείχνει στα 91. Προσωπικά, όταν δεν ξέρω τι υπηρεσίες θα περάσει, τον δίνω για μέχρι 150mbps. Οι ταχύτητες που θα δούμε ( στα ελάχιστα μέρη που θα δούμε ) , λογικά θα είναι 200 και 300 για αρχή.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΥΡΓΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axrst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχεις ήδη router (CISCO) δεν χρειάζεται να πάρεις άλλο -με την προϋπόθεση οτι έχει wan θύρα. Θα χρησιμοποιείς αυτό που θα σου δώσει ο provider σαν Terminal Adapter (ας πούμε modem) και θα συνδέσεις στη θύρα WAN του router σου την ethernet από αυτό του παρόχου. Έτσι όλο το routing και τους κανόνες θα τους κάνεις εσύ και το άλλο θα δουλεύει μόνο για τη σύνδεση με το δύκτιο.
    Όταν λες WAN τι ακριβώς εννοείς;
    Απ'ότι γνωρίζω όλα τα cisco router έχουν θύρες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως WAN π.χ. "ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 gigabit ethernet 0/1".

    SFP δυστυχώς δεν έχει αλλά υπάρχει HWIC Gigabit SFP όπου μπαίνει SFP module για οπτική ίνα, σκεφτόμουν μήπως χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο.

    Αυτή την στιγμή κλειδώνει το ADSL στα 14200Μbps download και 886 Kbps upload.
    Και στα 100Μ να κλειδώνει το FTTH θα κάνω πάρτυ.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StavrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες WAN τι ακριβώς εννοείς;
    Απ'ότι γνωρίζω όλα τα cisco router έχουν θύρες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως WAN π.χ. "ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 gigabit ethernet 0/1".

    SFP δυστυχώς δεν έχει αλλά υπάρχει HWIC Gigabit SFP όπου μπαίνει SFP module για οπτική ίνα, σκεφτόμουν μήπως χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο.

    Αυτή την στιγμή κλειδώνει το ADSL στα 14200Μbps download και 886 Kbps upload.
    Και στα 100Μ να κλειδώνει το FTTH θα κάνω πάρτυ.
    στο FTTH δεν υπάρχει "κλείδωμα" οπως το έχεις συνηθίσει απο τις xdsl τεχνολογίες αλλα ο πάροχος με αλλες τεχνικές περιορίζει τη ταχύτητα σου στο πακετο που έχεις. Θα έχεις λοιπον πάντα τη μεγιστη ταχύτητα που έχετε συμφωνήσει εκτος αν ο πάροχος σου δεν μπορεί να εξυπηρετήσει ολους τους πελάτες του μαζί (π.χ wind, παλια η hol)

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΥΡΓΟΣ
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    Θα περιμένω να γίνει διαθέσιμο το FTTH και μετά θα ψάξω για τον κατάλληλο εξοπλισμό. Τα gigabit port του router ρυθμίζονται ως WAN ports οπότε θα το συνδέσω έτσι για αρχή.
    Με σκοτώσατε με το cap του router, δεν το είχα σκεφτεί καν αλλά όντως με fiber ο το bottleneck πλέον δεν θα είναι στην γραμμή αλλά στο router.
    Με εκπλήσσει που κανένα branch cisco router δεν υποστηρίζει 1Gbps routed bandwidth, ακόμα και οι μεγάλες σειρές έχουν cap στα 350~450Mbps.

    Έχει κανένας FTTH σε δίκτυο; Τι router χρησιμοποιείτε;

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι θα θέλατε να έχει το adslgr.com;
    Από NeK στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 8514
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-24, 23:18
  2. Πώς θα μάθω τι είδους τηλεφωνική γραμμή έχει το διαμέρισμα...
    Από Skakinen στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-16, 05:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας