Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σας. Θέλω να προσαρμόσω μιά εξωτερική κεραία internet σε ένα router ώστε να μπορούν να συνδεθούν σε αυτό συσκευές όπως tablets & smartphones. Γίνεται αυτό ή ζητάω πολλά? Παράδειγμα..Έχω μιά κεραία λήψης σήματος wifi εξωτερική η οποία καταλήγει σε male usb. Την κεραία αυτή θέλω να την συνδέσω σε ένα router και να εκμεταλευτώ την εκπομπή wifi ώστε να συνδεθούν συσκευές όπως tablet & smartphone. Εκεί που θέλω να στηθεί το όλο σύστημα δεν υπάρχει σύνδεση παρόχου τηλεφωνίας όμως υπάρχει η δυνατότητα να γίνει λήψη σήματος wifi από φιλικό μου σπίτι το οποίο όμως είναι κάπως μακρυά και μόνο με εξωτερική κεραία μπορώ να κάνω λήψη. Πιστεύω να μη σας κούρασα. Ευχαριστώ.
    Κάτι τέτοιο ας πούμε θα βοηθούσε? http://www.ebay.com/itm/USB-2-0-to-E...EAAOSwjuBZnSuq

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.761
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Καλησπερα,

    Τα modem-router αν εχουν usb θυρα ειναι για συγκεκριμενες περιπτωσεις ( usb-stick usb-hdd printer)

    Τα usb θελουν drivers οπως θα γνωριζεις . οποτε οτιδηποτε αλλο κουμπωσεις ΔΕΝ θα δουλεψει.
    βεβαια αυτα που σου ανεφερω παραπανω εχουν προβλεφθει και υπαρχουν ενσωματωμενοι drivers .


    Οποτε για να υλοποιησεις αυτο που θες να κανεις..... ειναι να βαλεις ενα AP (Access Point ) .
    Στην ουσια κουμπωνουν με καλωδιο δικτυου πανω στο ρουτερ σου και εκπεμπουν μετα το ασυρματο δικτυο.

    υπαρχουν απο 12 ευρω και φτανουν οσο θες.
    Κανε μια αναζητηση στο γουγλη και αν εχεις αποριες εδω ειμαστε.


    EDIT : το ρουτερ που εχεις....... απο ποτε το εχεις? πλεον εδω και πολλα χρονια ολα εχουν ενσωματωμενο AP .
    Ποιο ρουτερ ειναι? μαρκα μοντελο.
    Μπορει να μην χρειαζστει να ξοδεψεις χρηματα. απλα να σου αντικαταστησουν το ρουτερ που εχεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    Τα modem-router αν εχουν usb θυρα ειναι για συγκεκριμενες περιπτωσεις ( usb-stick usb-hdd printer)

    Τα usb θελουν drivers οπως θα γνωριζεις . οποτε οτιδηποτε αλλο κουμπωσεις ΔΕΝ θα δουλεψει.
    βεβαια αυτα που σου ανεφερω παραπανω εχουν προβλεφθει και υπαρχουν ενσωματωμενοι drivers .


    Οποτε για να υλοποιησεις αυτο που θες να κανεις..... ειναι να βαλεις ενα AP (Access Point ) .
    Στην ουσια κουμπωνουν με καλωδιο δικτυου πανω στο ρουτερ σου και εκπεμπουν μετα το ασυρματο δικτυο.

    υπαρχουν απο 12 ευρω και φτανουν οσο θες.
    Κανε μια αναζητηση στο γουγλη και αν εχεις αποριες εδω ειμαστε.


    EDIT : το ρουτερ που εχεις....... απο ποτε το εχεις? πλεον εδω και πολλα χρονια ολα εχουν ενσωματωμενο AP .
    Ποιο ρουτερ ειναι? μαρκα μοντελο.
    Μπορει να μην χρειαζστει να ξοδεψεις χρηματα. απλα να σου αντικαταστησουν το ρουτερ που εχεις.
    Κοίτα...έχω την εξωτερική κεραία αλλά δεν έχω το modem-router. Το πρόβλημά μου είναι το πως θα γίνει προσαρμογή αυτών που πιάνει η κεραία(το wifi σήμα του γείτονα) με το router ώστε να έχω wifi στο σημείο που είμαι. Κάτι τέτοιο ας πούμε http://www.ebay.com/itm/USB-2-0-USB-...53.m2749.l2649 θα έλυνε το πρόβλημά μου? Αν γιά παράδειγμα το usb βύσμα της κεραίας κούμπωνε σε μιά από τις 3 usb θύρες θα μπορούσε να γίνει η προσαρμογή σε erhernet?

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.761
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αρα ΔΕΝ εχεις ιντερνετ εσυ ?

    Θελεις να παρεις απο τον γειτονα και μετα να το εινισχυσεις στο σπιτι σου?

    Οποτε κοιτας για repeater.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα ΔΕΝ εχεις ιντερνετ εσυ ?

    Θελεις να παρεις απο τον γειτονα και μετα να το εινισχυσεις στο σπιτι σου?

    Οποτε κοιτας για repeater.
    Εάν λυθεί το πρόβλημα προσαρμογής της κεραίας που καταλήγει σε καλώδιο usb male σε ethernet τότε είμαι εντάξει. Repeater έχω αλλά μέχρι εκεί πως θα έρθει σήμα wifi?

  6. #6
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Περιοχή
    Köln
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24.000/2.500
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για καλύτερα αποτελέσματα θα σου πρότεινα αγορά ενός nanostation loco m2 και ενός airgateway.. Κόστος ~70 ευρώ.

    Τώρα usb adapter σε ethernet δεν έχω δουλέψει ποτέ και δεν ξέρω.
    SY2BYG
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  7. #7
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για καλύτερα αποτελέσματα θα σου πρότεινα αγορά ενός nanostation loco m2 και ενός airgateway.. Κόστος ~70 ευρώ.

    Τώρα usb adapter σε ethernet δεν έχω δουλέψει ποτέ και δεν ξέρω.
    Ακριβώς εδώ είναι το πρόβλημά μου. Στην προσαρμογή και πως αυτή θα γίνει...

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.761
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    αυτο που ζητας χρειαζεται λογισμικο. το οποιο σημαινει θα βαλεις κατι που θα δουλευει συνεχεια.αυτο μπορει να ειναι απο ενα PC μεχρι ενα raspberry.

    Τωρα πως παιρνεις ιντερνετ απο τον γειτονα? Ετσι θα ειναι και με το repeater.

    Αν διαβασεις λιγο θα δεις οτι παιρνει ενα ασυρματο δικτυο και το αναμεταδιδει.

    επισης καποια μοντελα σου δινουν κατευθειαν και μια ethernet (αφου τρεχει fimware μεσα του) για να την κανεις οτι θες.

    Δεν υπαρχει "προσαρμογεας" οπως το λες να μετατρεψεις το usb σε ethernet.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που ζητας χρειαζεται λογισμικο. το οποιο σημαινει θα βαλεις κατι που θα δουλευει συνεχεια.αυτο μπορει να ειναι απο ενα PC μεχρι ενα raspberry.

    Τωρα πως παιρνεις ιντερνετ απο τον γειτονα? Ετσι θα ειναι και με το repeater.

    Αν διαβασεις λιγο θα δεις οτι παιρνει ενα ασυρματο δικτυο και το αναμεταδιδει.

































    επισης καποια μοντελα σου δινουν κατευθειαν και μια ethernet (αφου τρεχει fimware μεσα του) για να την κανεις οτι θες.

    Δεν υπαρχει "προσαρμογεας" οπως το λες να μετατρεψεις το usb σε ethernet.
    Σωστά τα λες φίλε μου αλλά ξεχνάς ότι κάπου έγραψα ότι ο γείτονας είναι κάπως μακρυά γιά να πιάσει το σήμα το repeater οπότε χρειάζεται η κεραία και εκεί ακριβ΄ς είναι το πρόβλημά μου. Ξέρω πως δουλεύει το repeater και έχω στην κατοχή μου ένα τέτοιο. Απ'ότι φαίνεται τελικά θα οδηγήσω την κεραία στην micro usb του δεύτερου κινητού μου και θα θέσω τη λειτουργία hot spot. Απλά ήθελα να αποφύγω την υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας του κινητού.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Αυτό με το κινητό απλά...δεν....
    Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θες να κάνεις, και γιατί επιμένεις τόσο πολύ στην χρήση της "usb κεραίας", και από ότι φαίνεται δεν έχεις καταλάβει πώς λειτουργούν τα wi-fi δίκτυα και τα δίκτυα γενικώς.
    Αρχικά, τί είναι αυτή η κεραία που έχεις, και γιατί επιμένεις να χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά αυτήν, και τι θέλεις με αυτή να επιτύχεις;
    Για παράδειγμα, αν θέλεις να πιάσεις ένα δίκτυο Wi-Fi που βρίσκεται μακρυά, παίρνεις ένα Access Point με αποσπώμενες κεραίες, τοποθετείς μια κατευθυντική κεραία έξω στην βεράντα σου (ή ταράτσα ή όπου έχει καλύτερη λήψη), και μέσα η άλλη αναμεταδίδει το σήμα ή δημιουργεί ένα ξεχωριστό δίκτυο, ενώ το μοιράζει και σε Ethernet.
    Εσύ τώρα θες να χρησιμοποιήσεις ένα usb wi-fi adapter για να πιάσεις σήμα και να το μοιράσεις μέσω ethernet στο υπόλοιπο δίκτυό σου;
    Θα μπορούσε να γίνει, με ένα raspberry, συνδέεις τον wi-fi adapter και κάνεις ένα setup ώστε το raspberry να γίνει Router και να δρομολογεί την κίνηση από το τοπικό σου δίκτυο στο wi-fi που θα συνδεθείς. Θέλει κάποιες γνώσεις παραπάνω, για να γίνει όμως, και δεν θα είναι και το ίδιο σωστό με την λύση ενός εξειδικευμένου access point για αυτήν την δουλειά.
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.761
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με το κινητό απλά...δεν....
    Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θες να κάνεις, και γιατί επιμένεις τόσο πολύ στην χρήση της "usb κεραίας", και από ότι φαίνεται δεν έχεις καταλάβει πώς λειτουργούν τα wi-fi δίκτυα και τα δίκτυα γενικώς.
    Αρχικά, τί είναι αυτή η κεραία που έχεις, και γιατί επιμένεις να χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά αυτήν, και τι θέλεις με αυτή να επιτύχεις;
    Για παράδειγμα, αν θέλεις να πιάσεις ένα δίκτυο Wi-Fi που βρίσκεται μακρυά, παίρνεις ένα Access Point με αποσπώμενες κεραίες, τοποθετείς μια κατευθυντική κεραία έξω στην βεράντα σου (ή ταράτσα ή όπου έχει καλύτερη λήψη), και μέσα η άλλη αναμεταδίδει το σήμα ή δημιουργεί ένα ξεχωριστό δίκτυο, ενώ το μοιράζει και σε Ethernet.
    Εσύ τώρα θες να χρησιμοποιήσεις ένα usb wi-fi adapter για να πιάσεις σήμα και να το μοιράσεις μέσω ethernet στο υπόλοιπο δίκτυό σου;
    Θα μπορούσε να γίνει, με ένα raspberry, συνδέεις τον wi-fi adapter και κάνεις ένα setup ώστε το raspberry να γίνει Router και να δρομολογεί την κίνηση από το τοπικό σου δίκτυο στο wi-fi που θα συνδεθείς. Θέλει κάποιες γνώσεις παραπάνω, για να γίνει όμως, και δεν θα είναι και το ίδιο σωστό με την λύση ενός εξειδικευμένου access point για αυτήν την δουλειά.

    αν δεν χαλασει και το κινητο ... απλα δεν θα δουλεψει.

    του εξηγουμε οτι ΔΕΝ υπαρχει μαγικος προσαρμογεας usb => ethernet . Χρειαζεται οπωσδηποτε καποια συσκευη με λογισμικο (και drivers)

    Για μενα οπως αναφερθηκε και πιο πανω... χρειαζεται αγορα εξοπλισμου . αλλα μαλλον δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο απο τον kostis38

  12. #12
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν χαλασει και το κινητο ... απλα δεν θα δουλεψει.

    του εξηγουμε οτι ΔΕΝ υπαρχει μαγικος προσαρμογεας usb => ethernet . Χρειαζεται οπωσδηποτε καποια συσκευη με λογισμικο (και drivers)

    Για μενα οπως αναφερθηκε και πιο πανω... χρειαζεται αγορα εξοπλισμου . αλλα μαλλον δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο απο τον kostis38
    Ακριβώς!! Δεν θέλω να ξοδέψω χρήματα και απ'ότι κατάλαβα δεν γίνεται διαφορετικά. Πολύ πιθανό να επιλέξω την περίπτωση χρήσης δεδομένων κινητής τηλεφωνίας και να κάνω το κινητό μου hot-spot. Μου ήρθε μιά καλή προσφορά από την Q και με βολεύει. Ευχαριστώ πολύ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με το κινητό απλά...δεν....
    Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θες να κάνεις, και γιατί επιμένεις τόσο πολύ στην χρήση της "usb κεραίας", και από ότι φαίνεται δεν έχεις καταλάβει πώς λειτουργούν τα wi-fi δίκτυα και τα δίκτυα γενικώς.
    Αρχικά, τί είναι αυτή η κεραία που έχεις, και γιατί επιμένεις να χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά αυτήν, και τι θέλεις με αυτή να επιτύχεις;
    Για παράδειγμα, αν θέλεις να πιάσεις ένα δίκτυο Wi-Fi που βρίσκεται μακρυά, παίρνεις ένα Access Point με αποσπώμενες κεραίες, τοποθετείς μια κατευθυντική κεραία έξω στην βεράντα σου (ή ταράτσα ή όπου έχει καλύτερη λήψη), και μέσα η άλλη αναμεταδίδει το σήμα ή δημιουργεί ένα ξεχωριστό δίκτυο, ενώ το μοιράζει και σε Ethernet.
    Εσύ τώρα θες να χρησιμοποιήσεις ένα usb wi-fi adapter για να πιάσεις σήμα και να το μοιράσεις μέσω ethernet στο υπόλοιπο δίκτυό σου;
    Θα μπορούσε να γίνει, με ένα raspberry, συνδέεις τον wi-fi adapter και κάνεις ένα setup ώστε το raspberry να γίνει Router και να δρομολογεί την κίνηση από το τοπικό σου δίκτυο στο wi-fi που θα συνδεθείς. Θέλει κάποιες γνώσεις παραπάνω, για να γίνει όμως, και δεν θα είναι και το ίδιο σωστό με την λύση ενός εξειδικευμένου access point για αυτήν την δουλειά.
    Ξέρω πως λειτουργούν τα wi-fi φίλε μου. Απλά έλεγα μήπως και υπάρχει μιά πιό φτηνή επιλογή από το access point το οποίο και διαθέτω. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει η επιλογή χρήσης εξωτερικών κεραιών.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Baudtec] Baudtec- θύρα STB σε Ethernet;
    Από friend στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-18, 11:42
  2. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 18:45
  3. Mobile Internet σε roaming
    Από andreasp στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 20:16
  4. εξωτ.σκληρος δισκος σε hub
    Από jmk5 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-17, 22:48
  5. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 21:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας