Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 47
  1. #16
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου βάζει όριο στην ταχύτητα ανά stream και οι πάροχοι περιεχομένου προσαρμόζουν την ποιότητα ώστε τελικά καταλήγει 480p.
    Αυτό είναι το μόνο που μπορούν να κάνουν σε encrypted stream. Άλλο να το κάνεις εσύ και άλλο ο ISP σου. Τέτοιου είδους throttling θα έπρεπε να ήταν καραπαράνομα. Αλλά τα πρόβατα μια χαρά θα είναι ευτυχισμένα. Σε λίγα χρόνια η cosmote θα πουλάει vdsl 100/100 αλλά μόνο 480p στο youtube. Με 10 ευρώ παραπάνω σου δίνουν 1080p και με 20 ευρώ έξτρα πέρνεις και το μαμάτο 4Κ

  2. #17
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.898
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα. Deep packet inspection και έλεγχος περιεχομένου. Όσο για το net neutrality ας πάει στα κομμάτια
    φαντάζομαι ότι θα χρησιμοποιούν τo IP range κάθε υπηρεσίας για να διαχωρίσουν το περιεχόμενο. Δε χρειάζεται deep packet inspection.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    φαντάζομαι ότι θα χρησιμοποιούν τo IP range κάθε υπηρεσίας για να διαχωρίσουν το περιεχόμενο. Δε χρειάζεται deep packet inspection.
    Nope. Η Google έχει φροντίσει για αυτό το ενδεχόμενο. Το ίδιο subdomain εξυπηρετεί όλες τις μορφές video.

  4. #19
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......
    Αν είναι πράσινα άλογα το Net neutrality, γιατί έκοψε πέρσι το πακέτο με το Spotify για παραβίαση του ?
    Για μένα το λέω. Εγώ είμαι κατά αυτού που ονομάζουν net neutrality. Δεν ξέρω γιατί έκανε η Cosmote το σκηνικό με το Spotify. Νομίζω πως κάναμε μόνο υποθέσεις.

    Πάντως εγώ, μπεεεεεε όπως λέει κάποιος παραπάνω, βλέπω ότι αυτά τα προγράμματα θα μας πάνε τελικά στο flat rate, όχι το net neutrality, όχι η απαγόρευση τους.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα το λέω. Εγώ είμαι κατά αυτού που ονομάζουν net neutrality. Δεν ξέρω γιατί έκανε η Cosmote το σκηνικό με το Spotify. Νομίζω πως κάναμε μόνο υποθέσεις.

    Πάντως εγώ, μπεεεεεε όπως λέει κάποιος παραπάνω, βλέπω ότι αυτά τα προγράμματα θα μας πάνε τελικά στο flat rate, όχι το net neutrality, όχι η απαγόρευση τους.
    Τι να το κάνεις το flat rate αν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την σύνδεσή σου. Το ταχύ internet δεν χρειάζεται για να τσεκάρεις τα email σου ή να δεις κανα μύνημα στο messenger. Χρειάζεται ώστε να καταναλώνεις περιέχομενο.

  6. #21
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Μάλλον δεν έγινα αντιληπτός.

  7. #22
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Είναι πράγματι απεριόριστο;;

    - - - Updated - - -

    Κράζουμε και ξανακραζουμε..κάτι που βγαίνει πρώτη φορά στην αγορά...ΕΛΕΟΣ..ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ!Θέλει βελτιώσεις αλλά εντάξει...όσοι θέλουν , 6 ευρώ/500ΜΒ..

  8. #23
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    φαντάζομαι ότι θα χρησιμοποιούν τo IP range κάθε υπηρεσίας για να διαχωρίσουν το περιεχόμενο. Δε χρειάζεται deep packet inspection.
    Χρειάζεσαι dpi για να κάνεις extract τα SNI από τα server certificates. Η google σερβίρει τα πάντα με τα ίδια certificates, όποτε θες και να εκτιμήσεις αν ο server στέλνει με ρυθμό ή αν το δίκτυο είναι κορεσμένο. Αρκετά δύσκολο να παίξει σωστά για το YouTube.

  9. #24
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Λογικά στην αρχή πληρώνουμε και την διαφήμιση..είδη σε 6' είδα 3 φορές!! τη διαφήμιση στο Εpsilon!!!Λογικά θα μπει σε όλες τις εφημερίδες του ΣΚ και σε ραδιόφωνα...

  10. #25
    Εγγραφή
    01-06-2011
    Περιοχή
    Quahog
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    25.0(dB) / 4,0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πράγματι απεριόριστο;;

    - - - Updated - - -

    Κράζουμε και ξανακραζουμε..κάτι που βγαίνει πρώτη φορά στην αγορά...ΕΛΕΟΣ..ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ!Θέλει βελτιώσεις αλλά εντάξει...όσοι θέλουν , 6 ευρώ/500ΜΒ..
    Πραγματικα με προλαβες για το παραπανω.. οποτε βγαινει μια νεα υπηρεσια.. χωρις καν να εχει δοκιμαστει..πεφτει το κραξιμο του αιωνα.. και τα μηδενιζουμε ολα... οποτε οντως οσοι
    το βλεπουν ακριβο το 15αρι.. (οχι πως ειναι φθηνο).. ας παρουν το πακετο το 6€ με τα 500mb και ολα κομπλε..

  11. #26
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavrosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα με προλαβες για το παραπανω.. οποτε βγαινει μια νεα υπηρεσια.. χωρις καν να εχει δοκιμαστει..πεφτει το κραξιμο του αιωνα.. και τα μηδενιζουμε ολα... οποτε οντως οσοι
    το βλεπουν ακριβο το 15αρι.. (οχι πως ειναι φθηνο).. ας παρουν το πακετο το 6€ με τα 500mb και ολα κομπλε..
    Τι χωρίς να δοκιμάσουμε και ακριβό και φτηνό ρε παιδιά;
    Για net neutrality μιλάμε. Τι σημασία έχει η τιμή και δεν ξέρω γω τι άλλο;

    Αν δεν αντιλαμβάνεστε τι είναι το net neutrality και γιατί πρέπει να προστατευτεί ως κόρη οφθαλμού από όλους μας, ανοίξτε κάνα Google και διαβάστε.
    Μην βγαίνετε εδώ να πείτε την καφενειακή σας άποψη (μην το πω αλλιώς).

  12. #27
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου;

    Η Cote έχει χαμηλά utilizations στο 4G -εξου και οι ταχύτητες που έχουμε- και προφανώς θέλουν να το αυξήσουν, αυξάνοντας και τα έσοδα. Σε video streaming, εάν δώσεις Full HD/4K χωρίς κάποιο περιορισμό, θα δημιουργηθεί σοβαρό πρόβλημα δεδομένου του ότι μπορεί ένα cell να έχει συνολικό διαθέσιμο bandwidth 100Mbps σε 4G και ο ένας end user να χρησιμοποιεί 6-7Mbps ή 25+ για 4Κ. Σε επίπεδο εφαρμογών τώρα, προφανώς και για το billing, bandwidth management κλπ έχουν επιλέξει συγκεκριμένες εφαρμογές που είναι filtered σε L7.

    Στον αντίποδα διάβασα ότι εάν κάποιος έχει cosmote one σου δίνει τη δυνατότητα και για HD Streaming.

  13. #28
    Εγγραφή
    29-09-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Tipta
    Εγώ πάντως αύριο θα πάρω ΕΕΤΤ για να κάνω καταγγελία. Άμα θέλει να κάνει και κανένας άλλος ας δει εδώ http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...omplaints.html

    YΓ: Για όλα τα "νέα πακέτα" https://www.whatsup.gr/paketa_now

  14. #29
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavrosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα με προλαβες για το παραπανω.. οποτε βγαινει μια νεα υπηρεσια.. χωρις καν να εχει δοκιμαστει..πεφτει το κραξιμο του αιωνα.. και τα μηδενιζουμε ολα... οποτε οντως οσοι
    το βλεπουν ακριβο το 15αρι.. (οχι πως ειναι φθηνο).. ας παρουν το πακετο το 6€ με τα 500mb και ολα κομπλε..
    Έτσι είναι...όντως υπάρχουν ελλείψεις, και είναι λίγο ακριβό, αλλά θα φτιάξει...είναι όντως επανάσταση καθώς δεν έχει υπάρξει ΠΟΤΕ στην Ελλάδα πακέτο χωρίς όριο!

  15. #30
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν αντιλαμβάνεστε τι είναι το net neutrality και γιατί πρέπει να προστατευτεί ως κόρη οφθαλμού από όλους μας, ανοίξτε κάνα Google και διαβάστε.
    Μην βγαίνετε εδώ να πείτε την καφενειακή σας άποψη (μην το πω αλλιώς).
    Symos, έκανα λοιπόν ένα γρήγορο ψάξιμο για το net neutrality στην Ευρώπη σήμερα. Αυτό που βρήκα είναι ότι αυτό που κάνει η Cosmote και μάλλον γενικότερα η DT στην Ευρώπη δεν είναι εναντίον του!!!

    Συνεχώς ξεχνάμε ότι το net neutrality δεν είναι κάτι που περιγράφεται με δυο λέξεις αλλά ένα τεράστιο νομοθετικό κείμενο. Στις κατευθύνσεις που έδωσε το BEREC για να γίνει ο νόμος ήταν σαφές ότι το zero rating που αφορούσε μια συγκεκριμένη υπηρεσία όντως ήταν εναντίον του net neutrality. Όταν όμως γίνεται σε μια κατηγορία υπηρεσιών (όπως έχουμε εδώ) όπου οι ανταγωνιστικές υπηρεσίες έχουν την ίδια αντιμετώπιση τότε επιτρέπεται και κρίνεται ανά περίπτωση παίρνοντας υπόψη άλλους 72 παράγοντες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loowks Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως αύριο θα πάρω ΕΕΤΤ για να κάνω καταγγελία. Άμα θέλει να κάνει και κανένας άλλος ας δει εδώ http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...omplaints.html

    YΓ: Για όλα τα "νέα πακέτα" https://www.whatsup.gr/paketa_now
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. COSMOTE: Νέο πακέτο GIGA NOW MONTH 3GB
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-17, 19:09
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-17, 15:51
  3. COSMOTE: νέα προγράμματα mobile internet
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 19:05
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 00:04
  5. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 16:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας