Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 47
  1. #31
    Εγγραφή
    29-09-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Tipta
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
    Ευχαριστώ!

  2. #32
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Το net neutrality είναι η προταση : Το περιεχόμενο δεν επιδέχεται prioritization ή διαφορετική μεταχείρηση με βάση από που προέρχεται.

  3. #33
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το net neutrality είναι η προταση : Το περιεχόμενο δεν επιδέχεται prioritization ή διαφορετική μεταχείρηση με βάση από που προέρχεται.
    Μα καμία σχέση... Είναι ένα τεράστιο νομικό κείμενο.
    Ξεκίνα από τις 40φευγα σελίδες του guideline και μετά ψάξε τον νόμο σε κάθε ευρωπαϊκή χώρα.
    http://berec.europa.eu/eng/netneutrality/

  4. #34
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Symos, έκανα λοιπόν ένα γρήγορο ψάξιμο για το net neutrality στην Ευρώπη σήμερα. Αυτό που βρήκα είναι ότι αυτό που κάνει η Cosmote και μάλλον γενικότερα η DT στην Ευρώπη δεν είναι εναντίον του!!!
    Δεν είναι τόσο απλό. Το ποιές είναι οι ανταγωνιστικές υπηρεσίες δεν είναι η δουλειά της Cosmote να το κρίνει για μένα. Αν εγώ μέχρι χθες έβλεπα video στο Vimeo ή κάπου αλλού, η Cosmote με το πακέτο της με "σπρώχνει" προς το Youtube εις βάρος των ανταγωνιστών. Αν σε λίγο καιρό βγει μια νέα, καινοτόμα υπηρεσία για video, θέλω να μπορώ να τη χρησιμοποιώ χωρίς να σκέφτομαι ότι θα πληρώσω παραπάνω. Αν στο μέλλον όλο το Internet περνάει από τέτοια πακέτα, όλοι θα περιμένουν μέχρι να λανσάρει την ίδια υπηρεσία το Youtube (ή το κάθε Youtube) για να τη χρησιμοποιήσουν.

    Θα δημιουργηθεί δηλαδή ένα ολιγοπώλιο σε κάθε αγορά όπου οι χρήστες θα είναι κλειδωμένοι σε κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες/υπηρεσίες, χωρίς να μπορούν να πάνε αλλού. Ακόμα κι αν ένας χρήστης είναι διατεθειμένος να πληρώσει, δεν θα υπάρχει η κρίσιμη μάζα.

    Επίσης, έχει δίκιο ο tigra23 για το net neutrality. Σαν έννοια, είναι αυτό που λέει. Το ποιό είναι το πλαίσιο που το προστατεύει νομικά (και αν το προστατεύει επαρκώς) είναι άλλη κουβέντα. Αν λοιπόν, όπως λες, το νομικό πλαίσιο αυτή τη στιγμή αφήνει παράθυρα παραβίασης του net neutrality, πρέπει να δουλέψουμε προς την κατεύθυνση της αυστηροποίησής του, όχι να λέμε όλα καλά, αφού δεν παραβιάζεται ο νόμος.

  5. #35
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loowks Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως αύριο θα πάρω ΕΕΤΤ για να κάνω καταγγελία. Άμα θέλει να κάνει και κανένας άλλος ας δει εδώ http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...omplaints.html

    YΓ: Για όλα τα "νέα πακέτα" https://www.whatsup.gr/paketa_now
    Καταγγελία;;Ο λόγος;;Ότι αντιγράφει τη vodafone?Μην περιμένεις πολλά..

  6. #36
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Να δουλέψετε Symos προς αυτή την κατεύθυνση. Εγώ είμαι κατά έτσι και αλλιώς.

    Και όχι, δεν είναι απλά μια έννοια. Αν ήταν θα ήμουν υπέρ χωρίς πολύ σκέψη. Από την στιγμή που γίνεται νόμος είναι ένα τεράστιο κείμενο που μπαίνει στην κρίση νομοθετών αρχικά και έπειτα ελεγκτικών αρχών και δικαστών.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 29-09-17 στις 01:35.

  7. #37
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Εγώ είμαι κατά έτσι και αλλιώς. ...
    Για να είναι κατά του net neutrality κάποιος, εγώ βλέπω δύο ενδεχόμενα. Είτε ότι είναι αρκετά κοντόφθαλμος και τρώει τα όποια προσωρινά τυράκια τύπου zero rating για δημοφιλείς υπηρεσίες που χρησιμοποιεί σήμερα, είτε έχει άμεσο συμφέρον και σύνδεση με κάποιον ISP...

  8. #38
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Είτε βλέπω ότι έτσι μπορώ να απολαμβάνω τώρα, χθες πιο σωστά, αυτά που θα έρθουν με flat rate σε πάνω από 10-15 χρόνια. Με ένα πρόγραμμμα για μουσική και άλλο ένα για cloud είμαι καλυμμένος. Κοντόφθαλμο; Για να δούμε.

    Έχω γράψει σε διάφορα νήματα που δεν αφορούσαν την Ελλάδα. Αν θες ψάξε και βρες. Όπως επίσης και την αλλαγή πολιτικής στην Ευρώπη που είδαν ότι τα προγράμματα με απεριόριστα έχουν πολύ υψηλό κόστος ενώ τα zero rating μπορούν να καλύψουν πολλές ανάγκες με μικρότερο κόστος.

    Σε κάθε περίπτωση, ως άνθρωπος των δικτύων αναγνωρίζω ότι τα δίκτυα δεν είναι φτιαγμένα μόνο για best effort χρήση. Οι μηχανικοί που τα σχεδίασαν έβαλαν έννοιες όπως προτεραιότητα, χρωμα, QoS κλπ. Εκ των πραγμάτων δεν είναι όλα τα data ίδια. Και εκ των πραγμάτων το flat rate δεν μπορεί να δοθεί τεχνικά από τα δίκτυα κινητής για πολλά ακόμα χρόνια.

    Η έννοια ακούγεται ωραία (ακόμα και στα δικά μου αυτιά) αλλά είναι καθαρά οικονομική/ρυθμιστική και όχι τεχνολογική. Σε ένα καπιταλιστικό περιβάλλον αφορά την προστασία των εταιρειών και όχι των πολιτών/καταναλωτών. Ε, δε με μοιάζει. Ας πληρώσει η εταιρεία μια συμφωνία σήμερα για να μου προωθήσει το προϊόν της. Γιατί να πληρώνω χρυσάφι δυο καπιταλιστικές εταιρείες για την υπηρεσία και την μεταφορά ενώ ο καπιταλισμός από μόνος του έρχεται και λέει ότι υπάρχει ώστε να γίνονται τέτοιες συμφωνίες; Η μόνη απάντηση, που έχει βάση, είναι ότι έτσι θα αργήσει να έρθει το flat rate. Όντως έχει βάση. Αντί για 10 χρόνια μπορεί να καθυστερήσει άλλα 5. Όμως ο κόσμος θα κάνει την δουλειά του όλα αυτά τα 15 χρόνια, οι εταιρίες περιεχομένου θα έχουν εκατομμύρια παραπάνω χρήστες, οι ISP θα έχουν αυξήση στα κέρδη τους και θα αλλάξουν την καθημερινότητα των πελατών τους εξασφαλίζοντας έτσι και τα μελλοντικά τους κέρδη.

    Ταυτόχρονα, όπως έγραψα ήδη, το net neutrality δεν είναι μια φρασούλα αλλά πολλές δεκάδες σελίδες νόμου που αφήνει περιθώρια και για να κρίνει κάποιος κατά περίπτωση. Δηλαδή, την ελευθερία του internet την έχουν στα χέρια τους και στην πένα τους κάποιοι τύποι στην Κομισιόν, στο BEREC και στις τοπικές ρυθμιστικές αρχές (πχ ΕΕΤΤ). Αυτό, καλώς ή κακώς, αυτόματα αναιρεί την έννοια του ελεύθερου internet. Από την στιγμή που μπαίνει σε κουτάκι νόμου κάτι και κάποιος μάγος αποφασίζει τις διαστάσεις, τα όρια του κουτιού και τα μεταβάλλει κατά τις επιθυμίες του, αυτό αυτόματα παύει να είναι ελεύθερο.

    Δεν χρειάζεται να συμφωνείς ή να διαφωνείς μαζί μου. Όμως μην προσπαθήσεις ξανά να με κατηγοριοποιήσεις. Κάνει την κουβέντα ανούσια. Είναι στις βασικές αρχές της συζήτησης αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 29-09-17 στις 07:01.

  9. #39
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.905
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Καταπάτηση του net neutrality υπάρχει μόνο σε περίπτωση που κάποιος σταθμός ζητήσει να προστεθεί στη λίστα και η cosmote του το αρνηθεί.

  10. #40
    Εγγραφή
    31-08-2017
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Aπεριόριστο ιντερνετ απο τα Lidl,αλλά απο το τίποτα κάτι είναι και αυτό!

  11. #41
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε βλέπω ότι έτσι μπορώ να απολαμβάνω τώρα, χθες πιο σωστά, αυτά που θα έρθουν με flat rate σε πάνω από 10-15 χρόνια. Με ένα πρόγραμμμα για μουσική και άλλο ένα για cloud είμαι καλυμμένος. Κοντόφθαλμο; Για να δούμε.

    Έχω γράψει σε διάφορα νήματα που δεν αφορούσαν την Ελλάδα. Αν θες ψάξε και βρες. Όπως επίσης και την αλλαγή πολιτικής στην Ευρώπη που είδαν ότι τα προγράμματα με απεριόριστα έχουν πολύ υψηλό κόστος ενώ τα zero rating μπορούν να καλύψουν πολλές ανάγκες με μικρότερο κόστος.

    Σε κάθε περίπτωση, ως άνθρωπος των δικτύων αναγνωρίζω ότι τα δίκτυα δεν είναι φτιαγμένα μόνο για best effort χρήση. Οι μηχανικοί που τα σχεδίασαν έβαλαν έννοιες όπως προτεραιότητα, χρωμα, QoS κλπ. Εκ των πραγμάτων δεν είναι όλα τα data ίδια. Και εκ των πραγμάτων το flat rate δεν μπορεί να δοθεί τεχνικά από τα δίκτυα κινητής για πολλά ακόμα χρόνια.

    Η έννοια ακούγεται ωραία (ακόμα και στα δικά μου αυτιά) αλλά είναι καθαρά οικονομική/ρυθμιστική και όχι τεχνολογική. Σε ένα καπιταλιστικό περιβάλλον αφορά την προστασία των εταιρειών και όχι των πολιτών/καταναλωτών. Ε, δε με μοιάζει. Ας πληρώσει η εταιρεία μια συμφωνία σήμερα για να μου προωθήσει το προϊόν της. Γιατί να πληρώνω χρυσάφι δυο καπιταλιστικές εταιρείες για την υπηρεσία και την μεταφορά ενώ ο καπιταλισμός από μόνος του έρχεται και λέει ότι υπάρχει ώστε να γίνονται τέτοιες συμφωνίες; Η μόνη απάντηση, που έχει βάση, είναι ότι έτσι θα αργήσει να έρθει το flat rate. Όντως έχει βάση. Αντί για 10 χρόνια μπορεί να καθυστερήσει άλλα 5. Όμως ο κόσμος θα κάνει την δουλειά του όλα αυτά τα 15 χρόνια, οι εταιρίες περιεχομένου θα έχουν εκατομμύρια παραπάνω χρήστες, οι ISP θα έχουν αυξήση στα κέρδη τους και θα αλλάξουν την καθημερινότητα των πελατών τους εξασφαλίζοντας έτσι και τα μελλοντικά τους κέρδη.

    Ταυτόχρονα, όπως έγραψα ήδη, το net neutrality δεν είναι μια φρασούλα αλλά πολλές δεκάδες σελίδες νόμου που αφήνει περιθώρια και για να κρίνει κάποιος κατά περίπτωση. Δηλαδή, την ελευθερία του internet την έχουν στα χέρια τους και στην πένα τους κάποιοι τύποι στην Κομισιόν, στο BEREC και στις τοπικές ρυθμιστικές αρχές (πχ ΕΕΤΤ). Αυτό, καλώς ή κακώς, αυτόματα αναιρεί την έννοια του ελεύθερου internet. Από την στιγμή που μπαίνει σε κουτάκι νόμου κάτι και κάποιος μάγος αποφασίζει τις διαστάσεις, τα όρια του κουτιού και τα μεταβάλλει κατά τις επιθυμίες του, αυτό αυτόματα παύει να είναι ελεύθερο.

    Δεν χρειάζεται να συμφωνείς ή να διαφωνείς μαζί μου. Όμως μην προσπαθήσεις ξανά να με κατηγοριοποιήσεις. Κάνει την κουβέντα ανούσια. Είναι στις βασικές αρχές της συζήτησης αυτό.
    Νηφάλια και συνειδητοποιημένη προσέγγιση, απλά οι περισσότεροι φοβόμαστε ότι με τέτοια προγράμματα απομακρυνόμαστε αντί να πλησιάζουμε στο flat rate, και αρκετοί ανέφεραν τους κινδύνους νωρίτερα.
    Επιπλέον, όταν μιλάμε για διαφορετικά διασυνδεδεμένα δίκτυα, στην πράξη πάντα best effort θα είναι, εάν το δεις από τη μία άκρη στην άλλη.
    Τέλος, ότι υπάρχουν κανόνες, δεν κάνει το internet ανελεύθερο. Έχει φανεί και στην πράξη ότι όταν δεν υπάρχει επαρκής εποπτεία, η αγορά των τηλεπικοινωνιών εκφυλίζεται πολύ γρήγορα σε μη ανταγωνιστικό (τεχνικά ή οικονομικά) ολιγοπώλιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταπάτηση του net neutrality υπάρχει μόνο σε περίπτωση που κάποιος σταθμός ζητήσει να προστεθεί στη λίστα και η cosmote του το αρνηθεί.
    Εάν δεν αρνηθεί αλλά του ζητήσει χρήματα, τί συμβαίνει?

  12. #42
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταπάτηση του net neutrality υπάρχει μόνο σε περίπτωση που κάποιος σταθμός ζητήσει να προστεθεί στη λίστα και η cosmote του το αρνηθεί.
    Αν αποφασίσουν να κάνουν monetize μετά από λίγο καιρό από την πλευρά των content providers τι θα λέμε; Αν π.χ. πουν στον RealFM 100 χιλιάρικα για να προστεθείς στο πρόγραμμα και στον ΣΚΑΙ τσάμπα. Τότε τι;
    Και ένα γρήγορο. Αν πάει να ζητήσει η Nova να μπει το δικό της streaming στο πακετάκι της Cosmote δίπλα στο CosmoteTV GO ποσό πιθανόν το έχετε να την αφήσει;

  13. #43
    Εγγραφή
    01-06-2011
    Περιοχή
    Quahog
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    25.0(dB) / 4,0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι χωρίς να δοκιμάσουμε και ακριβό και φτηνό ρε παιδιά;
    Για net neutrality μιλάμε. Τι σημασία έχει η τιμή και δεν ξέρω γω τι άλλο;

    Αν δεν αντιλαμβάνεστε τι είναι το net neutrality και γιατί πρέπει να προστατευτεί ως κόρη οφθαλμού από όλους μας, ανοίξτε κάνα Google και διαβάστε.
    Μην βγαίνετε εδώ να πείτε την καφενειακή σας άποψη (μην το πω αλλιώς).
    Οταν βγαινει ενα νεο πακετο..ολα εχουν σημασια και η τιμη (φθηνο-ακριβο) οπως και το net neutrality που εσυ αντιλαμβανεσαι καλυτερα τι ειναι..
    Επισης κανεις δεν μιλησε για προστασια...ειπα οτι οποτε βγαινει κατι νεο οτι και αν αφορα αυτο..αμεσως πεφτει κραξιμο.. οπως λες και εσυ την "καφενειακη" σου αποψη ετσι την λεω και εγω...forum ειναι...κοινος ηλεκτρονικο καφενειο πιο λαικα...

  14. #44
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Flat rate είχε η Telestet με 5000 δρχ/μηνα (ή 15€, δεν θυμάμαι). ΕποχέςSiemens ME45

  15. #45
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Flat rate είχε η Telestet με 5000 δρχ/μηνα (ή 15€, δεν θυμάμαι). ΕποχέςSiemens ME45
    Όντως. Για όσο καιρό ήταν πιλοτικό.
    Όταν άρχισαν να το χρεώνουν με πακέτα έκοψα την υπηρεσία με επιστολή διαμαρτυρίας.
    Μου απάντησαν λίγο πολύ «αν σου αρέσει». Τους απάντησα με διακοπή όλης της γραμμής.
    Αδιαφόρησαν γιατί τότε έτρεχε το χρήμα. Δεν πειράζει. Δεν έχουν πάρει ευρώ από εμένα από τότε.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. COSMOTE: Νέο πακέτο GIGA NOW MONTH 3GB
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-17, 19:09
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-17, 15:51
  3. COSMOTE: νέα προγράμματα mobile internet
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 19:05
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 00:04
  5. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 16:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας