Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Έχω ξεκινήσει τον τελευταίο καιρό μια μελέτη/επανάληψη σε C#, στο desktop χρησιμοποιώ το Visual Studio 2017 (μέχρι τώρα σε κάτι Unity projects που είχα δουλέψει στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει το MonoDevelop), αλλά επειδή πιάνομαι στην καρέκλα τόσες ώρες σκέφτομαι μήπως μπορώ να αξιοποιήσω το παλιό (και ψιλοσάπιο) netbook μου. Έστω να κάθομαι να κάνω καμιά άσκηση στο κρεβάτι.

    Το netbook είναι ένα Asus 1101HA με Intel Atom Z520 (1,33GHz) και 2GB RAM. Δοκίμασα (τόλμησα) να περάσω το VS2017, σε κάποια φάση της εγκατάστασης πέταξε ένα error, δεν θυμάμαι ακριβώς τι αλλά και όταν πήγα να το τρέξω έκανε πολύ ώρα να ανοίξει, προφανώς του παραπέφτει βαρύ.

    Ξέρει κανείς κανένα πολύ ελαφρύ IDE που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω; Δοκίμασα Monodevelop (Xamarin Studio) και Visual Studio Code αλλά κι αυτά ψιλοαργούν. Δεν λέω να γράψω ολόκληρες εφαρμογές, κάτι μικροασκήσεις θέλω να κάνω, να δοκιμάζω τίποτα αλγόριθμούς κλπ.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν θέλεις να γράφεις IDE, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το LINQPad για μικροπρογράμματα. Αλλιώς αν ούτε αυτό σου κάνει τότε δοκίμασε απλό editor όπως το Notepad++ και να καλείς τον compiler.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Εναλλακτικά, θα μπορούσες απλά να μπαίνεις από το netbook με remote στο (καλό) pc.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  4. #4
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εναλλακτικά, θα μπορούσες απλά να μπαίνεις από το netbook με remote στο (καλό) pc.
    Αυτό, με το remote desktop της microsoft (έναρξη -> εκτέλεση -> mstsc )

  5. #5
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Λοιπόν. Δοκίμασα το LingPad, όντως είναι ό,τι πιο κοντινό σε αυτό που ήθελα, με το κακό ότι η δωρεάν έκδοση δεν έχει intellisense που οκ, το κάνει αρκετά δύσχρηστο. Με αφορμή αυτό και ψάχνοντας για LinqPad alternatives δοκίμασα κάποια ακόμα, το RoslynPad είναι παρόμοιο με το LinqPad, έχει και auto-completion, αλλά όταν δοκίμασα ένα απλό Console.ReadLine(); δεν μου εμφανίζει να γράψω κάπου. Δεν ξέρω αν γενικά δεν δέχεται input μέσω Console ή αν κάτι εγώ δεν κάνω σωστά.

    Δοκίμασα και την λύση με το NotePad++, πολύ γρήγορο στο edit, το compile μέσω Command Prompt αργεί λίγο, αλλά μάλλον είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να ελπίζω.

    Με RDP είχα πειραματιστεί στο παρελθόν αλλά είχα κάποια προβλήματα. Έχει περάσει αρκετός καιρός και δεν θυμάμαι τώρα πού ακριβώς είχα σκαλώσει, πάντως γι'άυτό τον λόγο κατέφυγα στο TeamViewer για Remote Desktop.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Το RDP πρέπει να είναι ελαφρύτερο και γρηγορότερο από το teamviewer πάντως.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Όντως, το δοκίμασα τώρα λίγο σε LAN (δεν θυμάμαι πού είχα σκαλώσει την άλλη φορά, τώρα το'κανα σε 5 λεπτά. Εκτός αν τότε προσπαθούσα να κάνω remote desktop over wan) και ήταν σαν να καθόμουν στο PC. Πολύ γρήγορο. Βέβαια κατά το γκουγκλάρισμα που έκανα έπεσα σε κάτι δημοσιεύσεις που με έκαναν να αμφισβητώ την ασφάλεια χρήσης του (κατά πόσο βέβαια είναι πιο ασφαλές το TeamViewer που χρησιμοποιώ συνέχεια είναι μια άλλη κουβέντα).

    Πολύ καλή λύση αν βρίσκομαι σπίτι και θέλω να αλλάξω θέση για λίγο. Απλά περιορίζεται λίγο από το αν κάνει το κύριο PC κάτι resource-intensive που δεν μπορείς να δουλεύεις ανεξάρτητα, ενώ από την άλλη δύσκολα να κάνεις κάτι on-the-go.

    Σε linux παίζει να καταφέρω κάτι καλύτερο από θέμα ταχύτητας; Αξίζει να ψαχτώ; Είχα θέματα και με linux στο συγκεκριμένο netbook όταν είχα επιχειρήσει τότε παλιά, αλλά ούτως ή άλλως έχω χωρισμένο το σκληρό σε 2 partitions, οπότε με παίρνει να κάνω κανά πείραμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    vim σε linux με openbox/lxde και το netbook πετάει
    και για πιο gui κατάσταση θα βρεις εφαρμογές. πχ geany
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    για το καλό της υγείας σου,και της πλάτης σου, καλύτερα να συνεχίσεις να κάνεις development στο γραφείο καθιζόμενος σε μια σωστή ανατομική καρέκλα, και να ξεχάσεις το development στο κρεβάτι ή στον καναπέ. Στο λέει κάποιος που έκανε το λαθος. Την ζημιά θα την καταλάβεις μετά απο πολλά χρόνια, και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα σχεδόν τότε.

  10. #10
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το καλό της υγείας σου,και της πλάτης σου, καλύτερα να συνεχίσεις να κάνεις development στο γραφείο καθιζόμενος σε μια σωστή ανατομική καρέκλα, και να ξεχάσεις το development στο κρεβάτι ή στον καναπέ. Στο λέει κάποιος που έκανε το λαθος. Την ζημιά θα την καταλάβεις μετά απο πολλά χρόνια, και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα σχεδόν τότε.
    +10000

  11. #11
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Δεν θα διαφωνήσω, έχεις απόλυτο δίκιο γενικά. Απλά επειδή κάθομαι γενικά αρκετές ώρες σε καρέκλα (το αν κάθομαι σε σωστή στάση κλπ είναι άλλη κουβέντα), είναι στιγμές που απλά θέλω να αλλάξω έστω και λίγο θέση γιατί πιάνομαι. Το ιδανικό θα ήταν φυσικά να σηκωνόμουν εντελώς και να έκανα καμιά βόλτα, αλλά δεν είναι πάντα εφικτή ως επιλογή. Δεν έχω σκοπό να κάνω development ολόκληρων εφαρμογών σε laptop, εξάλλου δεν συγκρίνεται γενικά η άνεση στο γραφείο με το dual monitor setup με το IDE στην μια οθόνη και τις σημειώσεις/console στην άλλη με το να δουλεύεις στην μικρή οθόνη ενός λάπτοπ, για να καταλάβεις έχω ξεκινήσει με αυτές εδώ τις μικροασκησούλες για να θυμηθώ λίγο τα βασικά.

    https://www.w3resource.com/csharp-exercises/

  12. #12
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Για lightweight IDE για C# μήπως να κοίταγες το #develop?

  13. #13
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Το δοκίμασα κι αυτό, ακόμα κι αυτό βαρύ του πέφτει. Δεν μιλάω για το compile, ακόμα και όταν γράφεις κώδικα, μάλλον το Intellisense είναι που του πέφτει βαρύ και καθυστερεί σε κάθε γράμμα που γράφεις και παράλληλα ελέγχει για auto-complete, syntax errors κλπ...

  14. #14
    Εγγραφή
    01-08-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για αυτό που θες, αφού θα είναι μικρές ασκήσεις και δεν θες μεγάλο ide, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις sublime. Για εμένα είναι από τους καλύτερους editor, και μπορείς να του βάλεις pluugin για c#, υπάρχουν και plugin για να κάνει γρήγορα compile και run, έχει command line αν θες ενσωματωμένο, και μπορείς να του φτιάξεις εύκολα (έχει πολύ configurable) build system, πχ σε κάθε save να σου κάνει compile κλπ.

    Για plugin δες στο package control, πχ OmniSharp ή CompleteSharp για auto complete, https://packagecontrol.io/packages/C...le%20%26%20Run για να τρέχει κλπ

  15. #15
    Εγγραφή
    03-11-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    UP:1061 k/ DN:11889 k
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Σ.Σ. ΑΓΡΑ
    Router
    TG788v2
    SNR / Attn
    21.4(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Visual Studio 2008
    Αν νομίζεις ότι μπορείς να το κάνεις καλύτερα, απόδειξέ το. Μή μένεις μόνο στα λόγια.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αδυναμία σύνδεσης ONKYO C-N7050 με router ZXHN
    Από ffarmakis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 20:58
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 19:54
  3. ide hdd vs ide ssd
    Από poulios_s στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 16:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας