Σελ. 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 173
  1. #46
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον φίλο παραπάνω έπιασε όμως.
    μαλλον κανανε αμην να τον ξεφορτωθουν!!

  2. #47
    Εγγραφή
    08-03-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Στη Vodafone γίνεται 100% γιατί στο site τους, γράφει ξεκάθαρα τέλος φορητότητας : χωρίς χρέωση .
    Στη Cosmote επειδή δοκίμασα με τη μεθοδολογία που ανέφερα παραπάνω ΔΕΝ πιάνει (τουλάχιστον με το τρόπο που ανέφερα, ο οποίος νομικά είναι ξεκάθαρα υπέρ ημών των πελατών!). Το λέω αυτό γιατί το δοκίμασα πολλές φορές σαν διαφορετικό άτομο με την ίδια απάντηση. Στο τέλος απλά μου πρότειναν από τα 30 ευρώ τα 10 να μου μπουν κάρτα , κάτι που προφανώς δε δέχτηκα, αλλά αποδεικνύει ότι λίγο λερωμένη τη φωλιά τους την έχουν.
    Θα καλέσω το συνήγορο του πολίτη και θα ενημερώσω το φορουμ για τα αποτελέσματα.

  3. #48
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Αυτά τα λεφτά δεν στα χρεώνει σαν τέλος φορητότητας
    Αλλά στη κάρτα sim τα 5 ευρώ και τα υπόλοιπα 25 τα αποδίδει σε χρόνο ομιλίας η σαν κάρτα μέσα στο λογαριασμό σου πέρσυ το κινητό της κοπέλας μου που το άλλαξα απο wind σε cosmote πληρώσαμε 25 εθρω όπου τα 5 ήταν για τη κάρτα και τα 20 μπήκαν σαν υπόλοιπο μέσα στο λογαριασμό

  4. #49
    Εγγραφή
    08-03-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Bill2015 όχι! τα 30 ευρώ χάνονται ! Κι απλά σου προσφέρουν 120' προς όλους για 3 μήνες!
    Αλλά άλλο πράγμα η φορητότητα άλλο οι προσφορές. Δε μπορούν να σε υποχρεώσουν επειδή θες να αλλάξεις εταιρεία να πάρεις με το ζόρι την "προσφορά" των 120' για 3 μήνες με 30 ευρω! Όταν αν βγαλεις ΝΕΟ αριθμό το κόστος αυτό είναι 0 και τη προσφορά αυτή στη κανει δώρο

  5. #50
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    στη cosmote ο νεος αριθμος κοστιζει 5 ευρω οπως και στα αλλους 2

  6. #51
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    ρε παιδια, επειδη το ψαχνω να κανω μια μετακινηση προς Q, γιατι στο site τους το εχουν αναρτησει οτι το κοστος φορητοτητας ειναι 30€ ??

    ανοιξτε το παρακατω λινκ και πατηστε το "Νέες Συνδέσεις"

  7. #52
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Το ψάχνω και εγώ από Cosmote σε Q βρήκα:

    http://https://www.wind.gr/gr/q/ela-stin-q/online-paraggelia/

    τι γνώμη έχετε;

  8. #53
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Σε πρόσφατα μυνήματά μου (πριν λίγες μέρες) σε αυτό το thread έγραψα τα εξής, σε ό,τι αφορά σε φορητότητα προς Q από συμβόλαιο vodafone:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μεταφέρω κι εγώ τη χθεσινή εμπειρία μου:

    Είμαι συνδρομητής με συμβόλαιο της vodafone και αποφάσισα να κάνω φορητότητα σε Q (wind). Πήγα χθες σε κατάστημα της wind στο κέντρο της θεσσαλονίκης, για να κάνω τη διαδικασία και η υπάλληλος εκεί μου είπε ότι χρειάζονται, συν τοις άλλοις, 30 ευρώ κόστος φορητότητας. Μάλιστα (κι εκεί κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό) μου είπε ότι τα 30 ευρώ πρέπει να τα πληρώσω μετρητά - δεν δέχονται κάρτα για αυτά τα συγκεκριμένα 30 ευρώ της φορητότητας!

    Επέστρεψα λοιπόν στο σπίτι μου, και έκανα αίτηση φορητότητας ιντερνετικά (μέσω του λινκ https://www.wind.gr/gr/q/ela-stin-q/online-paraggelia/ ). Μετά από περίπου μία ώρα με πήραν τηλέφωνο από τη wind, όπου με ενημέρωσαν ότι θα μου στείλουν με courier τα απαραίτητα χαρτιά και την κάρτα sim. Μου είπαν ότι πρέπει να δώσω στον courier 10 ευρώ (ως κόστος κάρτας - το ποσό όμως θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για ανανέωση χρόνου).

    Με λίγα λόγια: φορητότητα προς Q μέσω καταστήματος wind = 30 ευρώ κόστος φορητότητας και μάλιστα μετρητά. Φορητότητα προς Q μέσω internet = 0 ευρώ κόστος φορητότητας.

    Η αυθαιρεσία τους δεν παίζεται !
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια του πρόσφατου μυνήματός μου, όπου περιέγραφα τη διαφορά στο κόστος της φορητότητας προς Q (wind) αν την κάνεις μέσω φυσικού μαγαζιού ή ιντερνετικά (μέσω του site της Q).


    Δευτέρα ήρθε ο courier και μού έφερε την αίτηση της φορητότητας (την υπέγραψα και του την έδωσα πίσω), μία κάρτα sim Q και μία κάρτα ανανέωσης 10 ευρώ κι εγώ του έδωσα 10 ευρώ μετρητά.


    Σήμερα το μεσημέρι αποσυνδέθηκα από vodafone. Έβαλα στο κινητό τη sim της Q και συνδέθηκα κανονικά στο δίκτυό της. Μπαίνω στο account μου μέσω του site της Q και βλέπω ότι έχω "υπόλοιπο" 3 ευρώ. "Βάζω" και την κάρτα ανανέωσης 10 ευρώ που μού έφερε ο courier, η οποία πιστώθηκε κανονικά στο υπόλοιπό μου.


    Με λίγα λόγια, στην παρούσα χρονική συγκυρία, η "ιντερνετική φορητότητα" προς Q μου κόστισε -3 ευρώ, ενώ αν την έκανα μέσω φυσικού καταστήματος θα μου κόστιζε μάλλον 27 ευρώ.
    Από όσο αντιλαμβάνομαι:
    1. Τα πράγματα προφανώς αλλάζουν γρήγορα - πράγματα που ίσχυαν προ μηνών ή έτους πιθανότατα δεν ισχύουν σήμερα.
    2. Για φορητότητα προς Q, αν η αίτηση γίνει ηλεκτρονικά, μέσω του λινκ https://www.wind.gr/gr/q/ela-stin-q/online-paraggelia/ , το κόστος είναι μηδενικό (δίνεις 10 ευρώ και σού πιστώνονται 13 ευρώ για αγορά ομιλίας κτλ).
    3. Για φορητότητα προς Q, αν η αίτηση γίνει σε φυσικό κατάστημα το κόστος είναι 40 ευρώ. Από αυτά, τα 10 ή 13 ευρώ πιστώνονται για αγορά ομιλίας κτλ.
    4. Η αυθαιρεσία των παρόχων κινητής δεν παίζεται. Καθότι είναι μεγάλες εταιρείες με υποδομές και ανθρώπινους (και νομικούς) πόρους μπορούν άνετα να κωλυσιεργούν και να είναι "δημιουργικά αόριστες" - ειδικά όσο το νομοθετικό πλαίσιο είναι χαλαρό και ανεκτικό και όχι άμεσα τιμωρητικό. Σε αντίθεση με τον καταναλωτή, ο οποίος πολλές φορές δεν διαθέτει ούτε τη γνώση ούτε το χρόνο, για να κυνηγήσει το "δίκιο" του και ο οποίος φυσικά δεν έχει την πολυτέλεια να "παίζει" με την τηλεφωνία του.

    %tsapi%

  9. #54
    Εγγραφή
    08-03-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2015 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στη cosmote ο νεος αριθμος κοστιζει 5 ευρω οπως και στα αλλους 2
    Αν πάρεις τη κάρτα σε προσφορές που σου κάνουν έξω από σταθμούς μετρό είναι μηδενικό! Κι αν πας έξω απο το πανεπιστήμιο αθηνών είνια παιδιά της Κοσμοτέ που στο κάνουν φοιτητικό είτε είσαι είτε δεν είσαι φοιτητής! Κι εμείς οι μ@@κες πληρώνουμε 30 ευρώ για να μεταφέρουμε ενα κ@@νούμερο.

  10. #55
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Ρώτησα σήμερα σε ένα κατάστημα της Wind πόσο κοστίζει η φορητότητα από καρτοτηλέφωνο Cosmote σε καρτοτηλέφωνο Q, μου είπαν 30 ευρώ. Σε μερικές ημέρες θα δοκιμάσω με αίτηση on line και θα σας ενημερώσω.

  11. #56
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ έκανα την online αίτηση για φορητότητα από Cosmote/Whatsup σε Wind/Q. 30 λεπτά αργότερα με πήραν τηλέφωνο από τη Wind (21:30 Σάββατο) για να επιβεβαιώσουν το αίτημα και μου είπαν τα ίδια που είπαν στο συνφορουμίτη, αν και μου ζήτησαν επίπλέον να δώσω στον κούριερ φωτοτυπία ταυτότητας.
    Packets: Lost in the intrawebs

  12. #57
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Φορητότητα σε q μεσω ίντερνετ,δοκιμασμένο,το κόστος είναι 10€. Τα δινεις μαζί με ταυτότητα στον κούριερ και σου δίνει την σιμ και καρτα ανανέωσης των 10€. Οταν ενεργοποιηθεί η sim εχει υπόλοιπο 3€ μεσα και μπορείς μετά να περασεις και τον κωδικό για να μπουν και τα αλλα 10.

  13. #58
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Περιοχή
    Ριζούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    Router
    zyxel
    SNR / Attn
    15(dB) / 31(dB)
    Η cosmote ζητάει 30 ευρώ για την φορητότητα σε καρτοκινητό, σε συμβόλαιο είναι δωρεάν.

    Μόνο αν μαζευτούν πολλές καταγγελίες θα μας πάρουν στα σοβαρά.Δύο λεπτά θα μας πάρει και ίσως οι πάροχοι σταματήσουν να κάνουν οτι θέλουν.

    Η σελίδα της ΕΕΤΤ για καταγγελίες :
    http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nearoulhs : 27-03-18 στις 12:11.

  14. #59
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nearoulhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η cosmote ζητάει 30 ευρώ για την φορητότητα σε καρτοκινητό, σε συμβόλαιο είναι δωρεάν.

    Μόνο αν μαζευτούν πολλές καταγγελίες θα μας πάρουν στα σοβαρά.Δύο λεπτά θα μας πάρει και ίσως οι πάροχοι σταματήσουν να κάνουν οτι θέλουν.

    Η σελίδα της ΕΕΤΤ για καταγγελίες :
    http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam
    Εχω κάνει καταγγελία για το συγκεκριμένο και για άλλα θέματα αλλά τι ακριβώς κάνει η ΕΕΤΤ? Τον ταχυδρόμο μεταξύ υμών και της εταιρείας???

  15. #60
    Εγγραφή
    08-03-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Οσες καταγγελίες και να γίνουν, η Κοσμοτέ δε θα αλλάξει τακτική... Το τέλος φορητότητας το έχει ονομάσει "χρεώση προσφοράς πακέτου" και παριστάνει πως είναι νόμιμο.. Κι η επιχείρηση αυτή ακόμα υπάρχει... Ελλαδάρα..

Σελ. 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φορητοτητα σε cosmote και ραντεβου
    Από dimitris79 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 16:39
  2. Φορητότητα σε cosmote
    Από prytan στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 16:47
  3. Φορητότητα σε Cosmote VDSL
    Από konstantinosmis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-17, 08:38
  4. Φορητότητα σε VoIP αριθμό
    Από vpnmaster στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 11:55
  5. Φορητοτητα σε Cyta απο Φορθνετ
    Από BARKOULETOS στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-17, 12:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας