Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    1) Γύρω στο 1990 ένα VCR (videocassette recorder) συνδεμένο με SCART σε τηλεόραση μπορούσε να ανάψει την τηλεόραση όταν το άνοιγες και επίσης όταν το έσβηνες, έσβηνε και η τηλεόραση. Υπήρχαν μάλιστα μερικά VCR που μπορούσαν να ελέγξουν με το δικό τους τηλεχειριστήριο και την φωνή της τηλεόρασης.
    Είναι δυνατόν ~30 χρόνια μετά να αγοράζεις έναν ψηφιακό δέκτη και να χρειάζεσαι και το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης για να την ανάψεις;
    Ακόμη χειρότερα ένα PC συνδεμένο με HDMI σε μια τηλεόραση δεν έπρεπε να την ανάβει όταν ανάβει και αυτό;
    2) Ενα Nokia 5800 XpressMusic με αρχαίο symbian μπορούσε να εκφωνήσει τότε την επαφή που σε καλούσε είτε την είχες γραμμένη σε ελληνικά σε greeklish ή αγγλικά. Τα σημερινά εξελιγμένα android τηλέφωνα δεν το κάνουν ή αν το ψάξεις πολύ θα βρεις ότι κάνουν μισή δουλειά, άντε να εκφωνούν μόνο τις επαφές που έχεις καταχωρημένες Αγγλικά, (και για αυτό δεν είμαι σίγουρος) για Ελληνικά ή greeklish ούτε λόγος
    3) Το αντίστροφο από την παραπάνω λειτουργία: φωνητική κλήση
    Ένα Ericsson T18 ακόμη θυμάμαι την διαφήμιση που έλεγε μωρό μου και το τηλέφωνο έκανε κλήση στην την επαφή που είχες καταχωρημένη σαν «μωρό μου» και αυτό με ένα τηλέφωνο χωρίς λειτουργικό 20 χρόνια πριν
    Είμαι σίγουρος τώρα ότι θα αναφερθείτε σε όλα αυτά τα «ok google» «Google Allo» κλπ. Δεν είναι το ίδιο. Εμένα προσωπικά ποτέ δεν μου δούλεψαν σε τέτοιο βαθμό ώστε να είναι εύχρηστα σε καθημερινή λειτουργία και φυσικά δουλεύουν αποκλειστικά με αγγλικά και είναι απαραίτητο να έχεις internet για να λειτουργήσουν. Σίγουρα δεν είμαι μόνο εγώ που δεν τα βρίσκω εύχρηστα, αν πραγματικά ήταν θα τα χρησιμοποιούσε πολύς κόσμος αλλά δεν βλέπω να γίνεται

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    1. και σήμερα υπάρχουν αυτά, σκέψου πόσα χρήματα έδινες τότε για vcr και δώσε τα και σήμερα για τον αντίστοιχό δέκτη, θα κάνει και καφε
    2 και 3 προσωπικά πότε δεν με βόλεψε ούτε τότε ούτε τώρα, όποτε δεν έχω να σου απαντήσω κάτι, αλλά οι εταιρίες αν είχανε δεί οτι το θέλει ο κόσμος θα το είχανε δώσει

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. και σήμερα υπάρχουν αυτά, σκέψου πόσα χρήματα έδινες τότε για vcr και δώσε τα και σήμερα για τον αντίστοιχό δέκτη, θα κάνει και καφε
    2 και 3 προσωπικά πότε δεν με βόλεψε ούτε τότε ούτε τώρα, όποτε δεν έχω να σου απαντήσω κάτι, αλλά οι εταιρίες αν είχανε δεί οτι το θέλει ο κόσμος θα το είχανε δώσει
    Εντάξει με τον δέκτη τα βολέψαμε πήραμε ένα πολυτηλεχειριστηριο και το ρυθμίσαμε να λειτουργει και τα δυο.
    Αυτο που δεν βολεύεται είναι το PC στην HDMI

Παρόμοια Θέματα

  1. Είμαι ο μόνος που έχω χάσει την ελπίδα μου για τούτη την χώρα;
    Από cool11 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 78435
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-23, 17:19
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-20, 23:02
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 06:05
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 18:07
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 17:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας