Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Ok ρύθμισα το νουμεράκι μου από yuboto στο android τηλέφωνο μου και έγινε κανονικά register
    Υπάρχουν άπειροι οδηγοί σε διάφορες σελίδες και στο youtube για το πως θα γίνει αυτό
    Υπάρχει επιλογή αν θέλεις να δέχεσαι κλήσεις σε αυτό το νούμερο και σε προειδοποιεί μάλιστα οτι αυτό έχει κόστος σε μπαταρία.
    Όλα καλά μέχρι εδώ. Μπορώ να δεχτώ κλήσεις από αυτό το νούμερο κανονικά. Η Ερώτηση είναι :
    ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ;
    Αν πας να καλέσεις μια επαφή οι μόνες επιλογές που έχεις είναι είτε από τη μια κάρτα SIM είτε απο την άλλη. Πουθενά δεν υπάρχει η επιλογή να καλέσεις απο τον SIP λογαριασμό σου

  2. #2
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε μερικές συσκευές δεν υπάρχει ο native SIP client στο Android, οπότε θέλει εγκατάσταση άλλου.
    Προσωπικά είμαι μια χαρά με το Zoiper και το Grandstream Wave.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά δεν καταλάβατε. Δεν χρειάζομαι έναν ακόμη οδηγό για το πως θα κάνω τις ρυθμίσεις . Τις έχω κάνει ήδη. Μπορώ και δέχομαι κλήσεις σε αυτόν τον αριθμό το γράφω και στο πρώτο ποστ. Δεν μπορώ όμως να βρω πουθενά την επιλογή να κάνω εξερχόμενες κλήσεις από αυτόν τον αριθμό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μερικές συσκευές δεν υπάρχει ο native SIP client στο Android, οπότε θέλει εγκατάσταση
    άλλου.
    Προσωπικά είμαι μια χαρά με το Zoiper και το Grandstream Wave.
    Υπάρχει native SIP client είναι παλιό xiaomi redmi κινητό
    Ξέρω ότι θα μπορούσα να εγκαταστήσω κάποια άλλη εφαρμογή αλλά γιατί να το κάνω αφού υπάρχει ήδη; απλά δεν βρίσκω πως μπορώ να κάνω εξερχόμενη. Μπορείτε να μου περιγράψετε πως κάνετε εσείς; απλά πατάτε σε μια επαφή και έχει επιλογή για SIM ή SIP; μήπως είναι κάτι που δεν βλέπω; μπορείτε να ανεβάσετε ενα screenshot;

    - - - Updated - - -

    Βρήκα σε έναν οδηγό αυτή την απάντηση:
    http://wiki.sipxcom.org/display/sipX...alling-Calling
    Ισχύει ; Όλες αυτές οι ρυθμίσεις για να ρυθμίσουμε το SIP νούμερο μας λειτουργούν ΜΟΝΟ εφόσον έχουμε στον κατάλογο των επαφών μας κάποια επαφή που διαθέτει ήδη και αυτή SIP νούμερο; πολύ περίεργο μου φαίνεται.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά δεν καταλάβατε. Δεν χρειάζομαι έναν ακόμη οδηγό για το πως θα κάνω τις ρυθμίσεις . Τις έχω κάνει ήδη. Μπορώ και δέχομαι κλήσεις σε αυτόν τον αριθμό το γράφω και στο πρώτο ποστ. Δεν μπορώ όμως να βρω πουθενά την επιλογή να κάνω εξερχόμενες κλήσεις από αυτόν τον αριθμό.



    Υπάρχει native SIP client είναι παλιό xiaomi redmi κινητό
    Ξέρω ότι θα μπορούσα να εγκαταστήσω κάποια άλλη εφαρμογή αλλά γιατί να το κάνω αφού υπάρχει ήδη; απλά δεν βρίσκω πως μπορώ να κάνω εξερχόμενη. Μπορείτε να μου περιγράψετε πως κάνετε εσείς; απλά πατάτε σε μια επαφή και έχει επιλογή για SIM ή SIP; μήπως είναι κάτι που δεν βλέπω; μπορείτε να ανεβάσετε ενα screenshot;

    - - - Updated - - -

    Βρήκα σε έναν οδηγό αυτή την απάντηση:
    http://wiki.sipxcom.org/display/sipX...alling-Calling
    Ισχύει ; Όλες αυτές οι ρυθμίσεις για να ρυθμίσουμε το SIP νούμερο μας λειτουργούν ΜΟΝΟ εφόσον έχουμε στον κατάλογο των επαφών μας κάποια επαφή που διαθέτει ήδη και αυτή SIP νούμερο; πολύ περίεργο μου φαίνεται.
    Υπαρχει καπου μια επιλογη "Χρηση κλησεων μεσω διαδικτυου" στο οποιο πρεπει να επιλεξεις "να γινεται ερωτηση πριν απο καθε κληση" και ετσι καθε φορα που θα κανεις κληση θα σε ρωταει αν θελεις να βγει μεσω παροχου κινητης ή μεσω ιντερνετ.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα σε έναν οδηγό αυτή την απάντηση:
    http://wiki.sipxcom.org/display/sipX...alling-Calling
    Ισχύει ; Όλες αυτές οι ρυθμίσεις για να ρυθμίσουμε το SIP νούμερο μας λειτουργούν ΜΟΝΟ εφόσον έχουμε στον κατάλογο των επαφών μας κάποια επαφή που διαθέτει ήδη και αυτή SIP νούμερο; πολύ περίεργο μου φαίνεται.
    Δεν σου λέει αυτό, αλλά ότι αν θέλεις να κάνεις κλήση μέσω SIP URI (π.χ. 1234@omnivoce.com), θα πρέπει να το έχεις αποθηκεύσει στην τηλεφωνικό κατάλογο, στο όνομα του χρήστη.
    Για κλήσεις μέσω SIP αλλά κανονική αριθμοσειρά (είτε εσωτερικού είτε εξωτερικού), θα πρέπει να επιλέξεις αυτό που σου αναφέρει ο stereo και o οδηγός που παραθέτεις ("Use SIP Calling").

    Το δικό μου κινητό δεν έχει native SIP Client (παρόλο που είναι Android, όπως έγραψα δεν τον έχουν όλα), αλλά κάτι αντίστοιχο γίνεται με το Zoiper, όπου επιλέγεις από που θα βγει η εξερχόμενη κλήση.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καπου μια επιλογη "Χρηση κλησεων μεσω διαδικτυου" στο οποιο πρεπει να επιλεξεις "να γινεται ερωτηση πριν απο καθε κληση" και ετσι καθε φορα που θα κανεις κληση θα σε ρωταει αν θελεις να βγει μεσω παροχου κινητης ή μεσω ιντερνετ.
    Το έχω τσεκάρει αυτό να με ρωτάει αλλά δεν φαίνεται να λειτουργεί. Μάλιστα έχω τσεκάρει για δοκιμή «να χρησιμοποιείται για όλες τις κλήσεις» αλλά πάλι δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου λέει αυτό, αλλά ότι αν θέλεις να κάνεις κλήση μέσω SIP URI (π.χ. 1234@omnivoce.com), θα πρέπει να το έχεις αποθηκεύσει στην τηλεφωνικό κατάλογο, στο όνομα του χρήστη.
    Για κλήσεις μέσω SIP αλλά κανονική αριθμοσειρά (είτε εσωτερικού είτε εξωτερικού), θα πρέπει να επιλέξεις αυτό που σου αναφέρει ο stereo και o οδηγός που παραθέτεις ("Use SIP Calling").

    Το δικό μου κινητό δεν έχει native SIP Client (παρόλο που είναι Android, όπως έγραψα δεν τον έχουν όλα), αλλά κάτι αντίστοιχο γίνεται με το Zoiper, όπου επιλέγεις από που θα βγει η εξερχόμενη κλήση.
    Τότε λοιπόν κάπου αλλού είναι το πρόβλημα και δεν μπορώ να το εντοπίσω . Αναγκαστικά λοιπόν θα προχωρήσω σε χρήση εξωτερικής εφαρμογής αν και θα είχε ενδιαφέρον να απαντούσε κάποιος χρήστης που έχει native SIP Client στη συσκευή του ώστε μας πει με ποιον τρόπο βγάζει κλήση.
    Βλέπω ότι χρησιμοποιείς το Zpoiper, δεν το έχω χρησιμοποιήσει, εγώ σε παλιότερη συσκευή είχα το CSipSimple και αυτο επειδή ήταν το πρώτο που έβγαζε το play store σε αναζήτηση για SIP Υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιήσω κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή; θα πρότεινες το Zoiper; έχει ελληνικό περιβάλλον χρήσης;

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ποια συσκευη εχεις και με ποια εκδοση Andoid?

    Επισης, φανταζομαι εχεις ηδη τσεκαρει το "Ορισμος ως κυριως λογαρισασμου" στις ρυθμισεις λογαριασμου SIP.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έγραψα παραπάνω ποιες έχω χρησιμοποιήσει, με το Zoiper να είναι η πρώτη. Δεν έχει ελληνικό περιβάλλον χρήσης, αλλά αν είναι ενεργό το "Dialer Integration" στις ρυθμίσεις του, βγαίνει κανονικά επιλογή στον native dialer, από που θα κάνεις την κλήση.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια συσκευη εχεις και με ποια εκδοση Andoid?

    Επισης, φανταζομαι εχεις ηδη τσεκαρει το "Ορισμος ως κυριως λογαρισασμου" στις ρυθμισεις λογαριασμου SIP.
    Xiaomi Redmi 1 (Hongmi/Red Rice) με τελευταία MIUI 9 [XTRV-7.9.21]
    Ναι είναι τσεκαρισμένο

  11. #11
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απο την εμπειρία μου με το android native sip client και σε σύγκριση με το Zoiper θεωρώ ότι η πιό αξιόπιστη και καλύτερη λύση είναι το Zoiper .
    Μόνο και μόνο που υποστηρίζει IAX2 πρωτόκολο το βάζει στην κορυφή κατά την απόψή μου.
    Φυσικά έχει και την επιλογή να το χρησιμοποιείς ως δευτερέυουσα επιλόγή με τον native dialer ή ως default dialer .

  12. #12
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Το να έχω δύο χωριστές εφαρμογές για dialer και να τις χρησιμοποιώ ανάλογα με την κλήση που θέλω να κάνω δεν το βρίσκω και τόσο εύχρηστο
    Το να εγκαταστήσω επίσης μια ακόμη εφαρμογή στον περιορισμένο χώρο της συσκευής (8gb) είναι άλλο ένα πρόβλημα.
    Προσωρινά απεγκατέστησα κάποια άλλη για να κάνω χώρο να βάλω το Zoiper
    Μαντέψτε: Ενώ έχω τσεκάρει στο Advanced settings το dialer integration παρόλα αυτά δεν έχω πάλι επιλογή στον default dialer για κλήσεις SIP
    Ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός αλλά υπάρχει κάποιος που κάνει εξερχόμενες κλήσεις με τον android native sip client και όχι με ξεχωριστή εφαρμογή;

  13. #13
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε το CSipSimple.
    Μια χαρά intergration κάνει.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο δικό μου (κινεζιά Doogee) πάντως, μια χαρά κάνει integration το Zoiper στον default dialer.

  15. #15
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Στέλιο, Σε android 4.4 tablet hive 3g από πλαίσιο με εγκατεστημένο το zoiper και γεωγραφικό αριθμό yuboto, η επιλογή dialer integration στο μενού advanced οδηγεί σε απροβλημάτιστη κλήση μέσα του sip account μου παρακάμπτωντας τον dialer της συσκευής.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 7140 συνδεσμολογία(adsl-fax-voip-τηλέφωνο) και τηλεφωνητής
    Από tsakman στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-18, 15:57
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-17, 11:13
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-16, 20:06
  4. Βλάβη adsl+voip τηλέφωνο από κινητό;
    Από stevenik στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-16, 20:03
  5. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-16, 20:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας