Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Καλημέρα σε όλους.

    Έχω ένα εξοχικό στο οποίο χρειάζομαι internet αλλά μόνο κάποιους μήνες τον χρόνο. Αυτή τη στιγμή έχει vodafone σταθερή με adsl, που σημαίνει πως πληρώνουμε κανονικά πάγια χωρίς να κάνουμε καμία χρήση του τηλεφώνου ή του internet.

    Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η χρήση τηλεφώνου, καθώς όλες οι κλήσεις γίνονται από το κινητό μου. Επομένως, δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω τον αριθμό του τηλεφώνου. Με ενδιαφέρει όμως τους μήνες που θα είμαι για διακοπές να έχω σύνδεση internet. Η ταχύτητα της σύνδεσης μου είναι αδιάφορη, αφού θα χρησιμοποιηθεί μόνο στις περιπτώσεις που κάποιος από τους πελάτες μου ζητήσει κάτι στην διάρκεια των διακοπών, και για έλεγχο / αποστολή mail. Ακόμα και τώρα που πληρώνω για vodafone 24mbps έχει ταχύτητα 6mbps λόγο μεγάλης απόστασης από το κέντρο, αλλά και 2mbps να ήταν θα με κάλυπτε. Ούτε torrent θα κατεβάζω ούτε online games θα παίζω.

    Μία σκέψη ήταν να καταργήσω εντελώς το τηλέφωνο και να κάνω χρήση mobile internet, αλλά οι τιμές τους είναι υψηλές, και σε όλες τις εταιρείες ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια. Θυμάμαι παλαιότερα υπήρχε κάτι σχετικό από τον ΟΤΕ που είχες internet μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες, αλλά δεν είναι πλέον διαθέσιμο από ότι βλέπω.

    Έχει κανείς καμία ιδέα για οικονομική χρήση internet μόνο για 1-2 μήνες τον χρόνο σε εξοχικό;

    Ευχαριστώ σε όσους απαντήσουν!
    sudo apt-get remove --purge stress && sudo apt-get install hakuna-matata

  2. #2
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν έχεις καλό σήμα 4g της wind δες αυτό: https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...wris-stathero/

    Σου δίνει 50GB τα οποία καταναλώνεις όποτε εσύ θέλεις μέσα στο χρόνο...Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι φνηνότερο για την περίπτωσή σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μερικές ακόμα λύσεις:
    1. Ρωτάς στη vodafone αν μπορούν να σε γυρίσουν σε απλή τηλεφωνία με internet με τη μέρα. Πληρώνεις κανονικά πάγια μόνο της τηλεφωνικής γραμμής και όποιες μέρες χρειάζεσαι internet το ενεργοποιείς με ημερήσια πακέτα. Βασικά σου δίνει μόνο 2Mbps, η 1 μέρα κοστίζει 1 ευρώ, αν αγοράζεις 5ήμερα και Σ/Κ διαδοχικά κερδίζεις κάτι ψιλά.
    2. Ψάχνεσαι με mobile internet με ένα mifi (ή ένα παροπλισμένο κινητό) και frog. Το πακέτο που συμφέρει έχει 5 ευρώ και δίνει 4GB / μήνα. Μπορείς να τα βάζεις στην κάρτα από μερικούς μήνες πριν και τα GB να αθροίζονται ώστε να τα φας το καλοκαίρι.
    3. Ψάχνεσαι γενικότερα μήπως οι ανάγκες είναι ακόμα μικρότερες, τα πακέτα mobile broadband έχουν αλλάξει σημαντικά από πέρσι τέτοιο καιρό, με 15 ευρώ θα μπορούσε να βγάλεις όλο το καλοκαίρι.
    4. Η λύση της Wind που λέει o παραπάνω.

    Όλα αυτά ανάλογα με τις ανάγκες σου, τις καλύψεις κάθε εταιρείας και το πόσα θα κερδίσεις σε χρήμα από τη σημερινή λύση. Αν θες πιο συγκεκριμένα πράγματα και λεπτομέρειες πες.
    hnesne

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και φυσικά το καλύτερο είναι να παίρνεις από κάποιον φίλο/συγγενή γείτονα σύνδεση με ασύρματη ζεύξη. Με ένα ποσό περίπου 150€ (άπαξ), έχεις σταθερή σύνδεση για πάντα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Λύση για εξοχικό
    Από prometheas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-20, 08:24
  2. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 00:14
  3. Q Summer Data 15GB με 10 ευρώ για αυτό το καλοκαίρι
    Από sdikr στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-17, 11:07
  4. Wind GIGAfull, 15GB για αυτό το καλοκαίρι
    Από kasi στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-17, 11:12
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-17, 19:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας