Σελ. 2 από 76 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 1132
  1. #16
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Έχετε φορτίσει το ηλεκτρονικό εισιτήριό σας (πολλαπλό ή κάρτα) ένα πακέτο 5 εισιτηρίων €1,40.

    Στην πρώτη διαδρομή επικυρώνεται το ηλεκτρονικό εισιτήριό σας και ξεκινά ο χρόνος των 90 λεπτών για το πρώτο εισιτήριο. Στην διάρκεια των 90 λεπτών κάθε φορά που αλλάζετε συγκοινωνιακό μέσο θα πρέπει να τηρείτε τους κανόνες επικύρωσης του μέσου

    Αν η τελευταία σας διαδρομή δεν ολοκληρωθεί στα 90 λεπτά, τότε θα πρέπει με δική σας μέριμνα να επικυρώσετε το δεύτερο από τα πέντε εισιτήρια αν βρίσκεστε σε λεωφορείο τρόλλεϋ ή τραμ. Αν βρίσκεστε στο μετρό, το δεύτερο εισιτήριο θα επικυρωθεί αυτόματα κατά την έξοδό σας από τις πύλες.
    Αυτό όντως είναι άδικο. Έχεις δηλαδή υπόλοιπο χρόνου 15 λεπτά, μπαίνεις στο μετρό και η διαδρομή σου διαρκει 20 λεπτά. Θα πρέπει να επικυρώσεις και δεύτερο εισιτήριο. Τώρα με τα χάρτινα εισιτήρια αυτό που ισχύει είναι ότι πριν επιβιβαστείς στο μέσο της τελευταίας διαδρομής, εφόσον υπολογίζεις ότι κατά τη διαδρομή θα λήξει ο χρόνος από την πρώτη επικύρωση, επικυρώνεις το εισιτήριο δεύτερη φορά ώστε σε περίπτωση ελέγχου να αποδεικνύεται ότι επιβιβάστηκες πριν τη λήξη του χρόνου. Αυτό μου φαίνεται και το πιο λογικο και δίκαιο. Ειδικά στα λεοφωρεία όταν έχει κίνηση μπορεί διαδρομή μισής ώρας να διαρκέσει μια ώρα. Γιατί να πρέπει να χτυπήσεις δεύτερο εισιτήριο?

  2. #17
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παντως το site δεν δουλευεει

  3. #18
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις κατέγραψα τον πατέρα μου για να πάρει αύριο την κάρτα του.

    Τα βασικά πλεονεκτήματα της προσωποποιημένης κάρτας για τον επιβάτη είναι:
    Αν χαθεί, κλαπεί ή καταστραφεί, ο κάτοχός της δεν θα χάσει το κόμιστρο που απομένει ή την χρηματική αξία που ήταν αποθηκευμένη σε αυτήν κατά την στιγμή που δήλωσε την απώλεια, κλοπή ή καταστροφή της.
    Η προσωποποιημένη κάρτα μπορεί να φορτιστεί μέσα από το παρόν site και συνδυασμό με τη χρήση κινητού τηλεφώνου ή tablet που διαθέτει NFC λειτουργία.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #19
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι γλυτώνω με το να κάνω online την αίτηση από το να πάω από κατ' ευθείαν σε σημείο που εκδίδουν την κάρτα μιας είτε έτσι, είτε αλλιώς θα πρέπει να πάω από εκεί...
    Ε και εσύ δεν καταλαβαίνεις από έξυπνα και ηλεκτρονικά συστήματα


  5. #20
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα και εγγραφή την κάρτα μου (με λίγο προσπάθεια) και βλέπεις πληροφορίες για αυτήν και μπορείς να αγοράσεις διαδρομές ή χρόνο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.PNG 
Εμφανίσεις:  101 
Μέγεθος:  59,6 KB 
ID: 186735

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.PNG 
Εμφανίσεις:  83 
Μέγεθος:  63,0 KB 
ID: 186736

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.PNG 
Εμφανίσεις:  95 
Μέγεθος:  123,5 KB 
ID: 186737

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε και εσύ δεν καταλαβαίνεις από έξυπνα και ηλεκτρονικά συστήματα
    Κάνοντας την ηλεκτρονικά, παίρνεις έναν QR Code με τα στοιχεία και η κάρτα βγαίνει στον μισό χρόνο, από το κοντά 10λεπτο ανά περίπτωση...
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #21
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moriarti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό όντως είναι άδικο. Έχεις δηλαδή υπόλοιπο χρόνου 15 λεπτά, μπαίνεις στο μετρό και η διαδρομή σου διαρκει 20 λεπτά. Θα πρέπει να επικυρώσεις και δεύτερο εισιτήριο. Τώρα με τα χάρτινα εισιτήρια αυτό που ισχύει είναι ότι πριν επιβιβαστείς στο μέσο της τελευταίας διαδρομής, εφόσον υπολογίζεις ότι κατά τη διαδρομή θα λήξει ο χρόνος από την πρώτη επικύρωση, επικυρώνεις το εισιτήριο δεύτερη φορά ώστε σε περίπτωση ελέγχου να αποδεικνύεται ότι επιβιβάστηκες πριν τη λήξη του χρόνου. Αυτό μου φαίνεται και το πιο λογικο και δίκαιο. Ειδικά στα λεοφωρεία όταν έχει κίνηση μπορεί διαδρομή μισής ώρας να διαρκέσει μια ώρα. Γιατί να πρέπει να χτυπήσεις δεύτερο εισιτήριο?
    Αυτό ίσχυε μέχρι πριν από τρία χρόνια, τώρα δεν επιτρέπεται η δεύτερη επικύρωση.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -

    επίσης να ενημερώσω τους φίλους/ες ότι όσοι έχετε την "κάρτα κοινωνικής ασφάλισης" αυτή σας έχει αποσταλεί όταν βγάλατε τον ΑΜΚΑ (Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης) ισχύει ως αποδεικτικό.
    Κάνουμε και χιούμορ...??? Σιγά μην βρω ποτέ μου μετά από δύο, ίσως και τρεις μετακομίσεις αυτή την κάρτα...

    Πέραν της πλάκας θα πάω με το βιβλιάριο και αν θέλουν ας το δεχτούν αν όχι ένα κοσμητικό θα το ακούσουν...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -

    Κάνοντας την ηλεκτρονικά, παίρνεις έναν QR Code με τα στοιχεία και η κάρτα βγαίνει στον μισό χρόνο, από το κοντά 10λεπτο ανά περίπτωση...
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αυτό... Ναι σου βγάζει ένα QR όπου έχεις βάλει ένα όνομα και έναν κωδικό... δεν νομίζω να σου γλυτώνει τον μισό χρόνο κάτι τέτοιο...
    Να είχες βάλει φωτογραφία, να είχες σκανάρει τον ΑΜΚΑ ίσως και να είχε νόημα... Καταλαβαίνω όμως ότι το κάνουν γιατί δεν θέλουν να κρατάνε προσωπικά στοιχεία, απλά το βρίσκω λίγο χαζή σαν υπηρεσία...

    Βέβαια αν από την άλλη, όπως αναφέρεις παραπάνω, μπορείς να διαχειριστείς την κάρτα σου αυτό βοηθάει αρκετά να ξέρεις τι σου γίνεται...

  8. #23
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το QR δεν θα εισάγει στο ΤΕΚ παρά μόνο την φωτογραφία σου, τα υπόλοιπα στοιχεία είναι ήδη στο σύστημα και ούτε κάθεσαι εκείνη την ώρα να πατάς έναν 8ψήφιο κωδικό που ζητάει για το hash των στοιχείων. Είναι έτοιμα για εκτύπωση στο πλαστικό. Επιπλέον δεν μπορούν να σου αρνηθούν ΑΜΚΑ επειδή δεν τους αρέσει το έντυπο που το έχεις.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #24
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το QR δεν θα εισάγει στο ΤΕΚ παρά μόνο την φωτογραφία σου, τα υπόλοιπα στοιχεία είναι ήδη στο σύστημα και ούτε κάθεσαι εκείνη την ώρα να πατάς έναν 8ψήφιο κωδικό που ζητάει για το hash των στοιχείων. Είναι έτοιμα για εκτύπωση στο πλαστικό. Επιπλέον δεν μπορούν να σου αρνηθούν ΑΜΚΑ επειδή δεν τους αρέσει το έντυπο που το έχεις.
    Πάντως εδώ https://www.athenstransport.com/2017...iko-eisitirio/ λέει ότι και πάλι θα χρειαστεί αποδεικτικό ΑΜΚΑ

    Για αυτό κινδυνεύοντας να χαρακτηριστώ εμμονικός ξαναλέω ότι για μένα , έναν έως τώρα ευτυχισμένο χρήστη της εφαρμογής για κινητά tfa tickets , όλα αυτά μου φαίνονται μεγάλη οπισθοδρόμηση


  10. #25
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εδώ https://www.athenstransport.com/2017...iko-eisitirio/ λέει ότι και πάλι θα χρειαστεί αποδεικτικό ΑΜΚΑ

    Για αυτό κινδυνεύοντας να χαρακτηριστώ εμμονικός ξαναλέω ότι για μένα , έναν έως τώρα ευτυχισμένο χρήστη της εφαρμογής για κινητά tfa tickets , όλα αυτά μου φαίνονται μεγάλη οπισθοδρόμηση
    Θα βγει εφαρμογή που θα ανανεώνεις την κάρτα απο το κινητό.
    mac rulez

  11. #26
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.300
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53700/5370
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ που έχω ήδη ετήσια κάρτα σε ισχύ και λήγει τέλος Φεβρουαρίου, μπορώ να βγάλω αυτή και να την αντικαταστήσω από τώρα ή θα πρέπει να λήξει για να βγάλω άλλη;

  12. #27
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οποιος δεν ειναι heavy user αλλά κάνει έστω και 2 μετακινήσεις την ημέρα (το κλασσικό πήγαινε-ελα) συμφέρει να φορτίζει την κάρτα του ή το Athena Ticket με το εισιτήριο 5νθήμερης διάρκειας. Κοστίζει 9 ευρώ και μας απαλλάσσει από το αγχος του υπολοίπου και πιθανών προβληματων στην μετακίνησή μας.

    Θεωρώ αυτονόητο οτι στην πορεία θα διορθωθούν τα προβλήματα που βλέπουμε τώρα και οτι θα δοθεί μια mobile εφαρμογή ώστε ο χρήστης να βλέπει ανα πάσα στιγμή το υπολοιπό του, να κάνει top up ή ακόμα καλύτερα να χρησιμοποιεί το κινητό του για κάρτα..

  13. #28
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Στην Πράγα, στα τραμ τουλάχιστον, μπορείς να στείλεις sms για αγορά εισιτηρίων

  14. #29
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνουμε και χιούμορ...??? Σιγά μην βρω ποτέ μου μετά από δύο, ίσως και τρεις μετακομίσεις αυτή την κάρτα...

    Πέραν της πλάκας θα πάω με το βιβλιάριο και αν θέλουν ας το δεχτούν αν όχι ένα κοσμητικό θα το ακούσουν...

    Επειδή τους ρώτησα στα εκδοτήρια. Δέχονται να τους πας το βιβλιάριο αρκεί το ΑΜΚΑ να ΜΗΝ είναι γραμμένο με το χέρι. Επίσης, μου είπαν ότι δέχονται ακόμη να τους πας εκτυπωμένο το ΑΜΚΑ από το www.amka.gr
    Subscribe on YouTube @grigsgr
    www.youtube.com/c/grigsgr

  15. #30
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Εγώ να κάνω μια ερώτηση, μήπως ξέρετε, αν και το τηλέφωνο θα το κάνω όπως και να έχει για να ενημερωθώ.
    Έχω βγάλει κάρτα ανεργείας στην Ελλάδα. Όπως ορίζει η νομοθεσία, οι διαδρομές είναι χωρίς κόστος για τους κατόχους της (αρκεί να έχεις την κάρτα + ένα πιστοποιητικό ανεργείας που εκδίδεται ηλεκτρονικά και έχει ισχύ για κάποιες μέρες, 30 νομίζω).
    Διαβάζω πως όσοι δικαιούνται μεταφορές χωρίς κόστος είναι υποχρεωμένοι να βγάλουν κάρτα. Άρα πηγαίνω εκεί με QR code + δικαιολογητικά και μου βγάζουν με ισχύ ένα μήνα; Οπότε κάθε μήνα θα περνάω να ανανεώνω;

Σελ. 2 από 76 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-17, 22:21
  2. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-17, 09:16
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 22:07
  4. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-17, 13:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 00:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας