Σελ. 8 από 76 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 1132
  1. #106
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ξέρει κανείς αν άρχισε να δουλεύει η online φόρτιση ;
    Απο την πρώτη μερα που βγήκε δουλεύει.
    mac rulez

  2. #107
    Εγγραφή
    08-10-2015
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-Link W8960N V7
    SNR / Attn
    6(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μερικές ερωτήσεις,αν έχουν απαντηθεί συγχωράτε με.
    1)είμαι φοιτητής, τι άλλα δικαιολογητικά χρειάζομαι για να βγάλω την προσωποποιημένη κάρτα ώστε να εχω μειωμένο κόμιστρο; Δεν είδα να τα αναφέρει πουθενά.
    2)εφόσον πάρω την κάρτα, αν δεν την έχω μαζί μου ενώ ΔΕΝ έχει κόμιστρο μηνιαίο πχ δεν μπορώ να βγάλω άλλο χάρτινο εισιτήριο με μειωμένη τιμή;

    Μέχρι στιγμής έχω κάνει την διαδικασία που αναγράφεται στην αρχή της ιστοσελίδας με τα απαραίτητα χαρτια εχοντας βάλει μέσα
    -φωτογραφια τυπου ταυτότητας
    φωτοτυπια του στελέχους με χαρτάκι εντός του 2017
    αντίγραφο αμκα
    Rig: Corsair Carbide 250D / Intel Core I7 4790K @ 4.4 + Hydro H100i V2 / Asus Z87i-PRO / Corsair Vengeance Pro 16GB 1600MHz / ASUS GTX 760 2GB DCUII OC / XFX Pro 550W / Samsung 850 Evo 250GB / WD Caviar Black 1003FZEX / Windows 10 Pro X64 GR / LG 22MP68VQ-P / SideWinder X6+Roccat Savu / Logitech G231 Prodigy / Logitech F510

    Dell Q15R N5110-8173 + Intel 330 180GB// Mi A2 Lite 4/64

  3. #108
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RSX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές ερωτήσεις,αν έχουν απαντηθεί συγχωράτε με.
    1)είμαι φοιτητής, τι άλλα δικαιολογητικά χρειάζομαι για να βγάλω την προσωποποιημένη κάρτα ώστε να εχω μειωμένο κόμιστρο; Δεν είδα να τα αναφέρει πουθενά.
    2)εφόσον πάρω την κάρτα, αν δεν την έχω μαζί μου ενώ ΔΕΝ έχει κόμιστρο μηνιαίο πχ δεν μπορώ να βγάλω άλλο χάρτινο εισιτήριο με μειωμένη τιμή;

    Μέχρι στιγμής έχω κάνει την διαδικασία που αναγράφεται στην αρχή της ιστοσελίδας με τα απαραίτητα χαρτια εχοντας βάλει μέσα
    -φωτογραφια τυπου ταυτότητας
    φωτοτυπια του στελέχους με χαρτάκι εντός του 2017
    αντίγραφο αμκα
    Θα βγει λενε ξεχωριστή ανακοίνωση, γι αυτούς με μειωμένο η δωρεάν κομιστρο

  4. #109
    Εγγραφή
    14-02-2017
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1) Ένα φοιτητικό πάσο θέλει (μαζί με όλα τα υπόλοιπα βέβαια).
    2) Όχι, δυστυχώς... Ένα πράγμα που δεν καταλαβαίνω. Ίσως αργότερα να μπορείς να βγάλεις στο εκδοτήριο αλλά προς το παρόν χρειάζεσαι την κάρτα για να πάρεις μειωμένο εισιτήριο.

    ΥΓ. Η εγγραφή στο site που μέχρι τώρα εμφάνιζε error δούλεψε κανονικά. Όσοι είχατε το ίδιο θέμα ξαναδοκιμάστε.

  5. #110
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Ο υπουργός δήλωσε, ότι ήθελαν να το κάνουν ηλεκτρονικά, δηλαδή να δηλώνεις στοιχεία και να σου έρχεται σπίτι, αλλά δεν έγινε εξαιτίας της αρχής δεδομένων..

  6. #111
    Εγγραφή
    16-04-2009
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Καταλαβαίνει κανείς για ποιο λόγο οι δικαιούχοι μειωμένου(http://www.oasa.gr/content.php?id=mkom) πρέπει να βγάλουν προσωποποιημένη κάρτα;
    Το εκτυπωμένο πάσο ή η ταυτότητα, για τους ανω των 65, δεν είναι αρκετα;
    Καταγραφή απλά για την καταγραφή χωρίς καμια επιπλέον ευκολία για τον επιβάτη.
    Που και η ευκολία δεν είναι πανάκεια για να αγνοούμε το δικαίωμα της ελεύθερης και ανώνυμης μετακίνησης.
    Παρ όλα αυτά εμείς ασχολούμαστε με το αν κατάφεραμε να γραφτούμε στο σύστημα ή οχι.

    Ακόμα και το επιχείρημα της απώλειας λύνεται χωρίς καταγραφή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bang : 17-10-17 στις 12:13.

  7. #112
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    373
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δικαίωμα της ελεύθερης και ανώνυμης μετακίνησης
    Πεζό 2.
    Packets: Lost in the intrawebs

  8. #113
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνει κανείς για ποιο λόγο οι δικαιούχοι μειωμένου(http://www.oasa.gr/content.php?id=mkom) πρέπει να βγάλουν προσωποποιημένη κάρτα;
    Το εκτυπωμένο πάσο ή η ταυτότητα, για τους ανω των 65, δεν είναι αρκετα;
    Καταγραφή απλά για την καταγραφή χωρίς καμια επιπλέον ευκολία για τον επιβάτη.
    Που και η ευκολία δεν είναι πανάκεια για να αγνοούμε το δικαίωμα της ελεύθερης και ανώνυμης μετακίνησης.
    Παρ όλα αυτά εμείς ασχολούμαστε με το αν κατάφεραμε να γραφτούμε στο σύστημα ή οχι.

    Ακόμα και το επιχείρημα της απώλειας λύνεται χωρίς καταγραφή.
    Αν δεν βγαλουν προσωποποιημενη οι ανω των 65, αν πανε στο αυτοματο μηχανημα να γεμισουν ή από το internet, πως ακριβως θα ξερει το συστημα να τους δωσει μειωμενη;
    mac rulez

  9. #114
    Εγγραφή
    16-04-2009
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν βγαλουν προσωποποιημενη οι ανω των 65, αν πανε στο αυτοματο μηχανημα να γεμισουν ή από το internet, πως ακριβως θα ξερει το συστημα να τους δωσει μειωμενη;
    Δεν χρειάζεται η δυνατότητα μειωμένου εισιτηρίου να δίνεται μόνο στις προσωποποιημένες.
    Θα επιλέξει μειωμένο εισιτήριο από το μηχάνημα, όπως δηλαδή συμβαίνει και τώρα.

    Τα παρακάτω quote είναι απο την γνωστοποίηση του ΟΑΣΑ και την γνωμάτευση της Αρχής Προστασίας.

    Για την έκδοση κάρτας απεριορίστων διαδροµών των χρηστών του ΑΣΣΚ, ο ΟΑΣΑ επιλέγει τη χρήση κρυπτογραφικού αλγορίθµου κατακερµατισµού (hashing) των προσωπικών δεδοµένων των χρηστών. Κάθε καταγραφή δεδοµένων κίνησης των προσωποποιηµένων καρτών δεν θα παραπέµπει σε συγκεκριµένο πρόσωπο αλλά σε ένα «ψηφιακό αποτύπωµα» (hash value) όπως αυτό υπολογίζεται από τη συνάρτηση κατακερµατισµού. To ψηφιακό αποτύπωµα θα προκύπτει από το συνδυασµό του ΑΜΚΑ και ενός 4-ψήφιου κωδικού ασφαλείας (για Έλληνες πολίτες) ή του αριθµού διαβατηρίου και ενός 4-ψήφιου κωδικού ασφαλείας (για αλλοδαπούς). Ο 4-ψήφιος κωδικός ασφαλείας θα καταχωρίζεται (πληκτρολογείται) από τον επιβάτη κατά τη διαδικασία προσωποποίησης και θα απαιτείται προκειµένου να ανακτηθούν τα στοιχεία της κάρτας (σε περίπτωση απώλειας). Ο κωδικός αυτός θα είναι γνωστός µόνο στον επιβάτη και ο συνδυασµός του µε τον ΑΜΚΑ για την παραγωγή του µη αναστρέψιµου ψηφιακού αποτυπώµατος εξασφαλίζει ότι ούτε χρήστες µε γνώση της δοµής του συστήµατος και διαβαθµισµένη πρόσβαση στα δεδοµένα αυτού θα είναι σε θέση να προσδιορίσουν την αντιστοιχία αριθµού κάρτας µε τον ΑΜΚΑ (και κατά συνέπεια την ταυτότητα) του επιβάτη.
    Για τις ειδικές κατηγορίες χρηστών (δηλαδή ανέργους, φοιτητές, ΑΜΕΑ κ.λπ.), επειδή η κάρτα έχει περαιτέρω έκπτωση και πρέπει να αποκλειστεί η περίπτωση έκδοσης περισσοτέρων καρτών ανά άτοµο, πέραν της ως άνω διαδικασίας και επεξεργασίας, θα τηρείται ένα αρχείο δεδοµένων µε µόνο στοιχείο τον ΑΜΚΑ του χρήστη και την ηµεροµηνία λήξης του ειδικού δικαιώµατος (π.χ. χρόνος ανεργίας, λήξη θητείας κ.λπ.). Στο αρχείο αυτό δεν θα υφίσταται άλλη πληροφορία ούτε θα µπορεί να πραγµατοποιείται διασύνδεσή του µε άλλο αρχείο. Σκοπός του θα είναι µόνον η παρεµπόδιση χρήσης του ίδιου ΑΜΚΑ για έκδοση δεύτερης κάρτας ειδικής κατηγορίας. Εποµένως, για τον ΟΑΣΑ αρκεί η καταχώριση του αριθµού ΑΜΚΑ προκειµένου να µην είναι δυνατόν ο ήδη χρήστης/νόµιµος κάτοχος κάρτας να προβεί σε έκδοση περισσοτέρων (πολλαπλασιασµό της). Με βάση τα ανωτέρω, ο ΟΑΣΑ τηρεί αρχείο προσωπικών δεδοµένων µε το συγκεκριµένο περιεχόµενο και για το συγκεκριµένο σκοπό και προβαίνει µόνο στην απολύτως απαραίτητη επεξεργασία του δεδοµένου, δηλαδή του ΑΜΚΑ, µόνο για τον σκοπό της αποτροπής χρήσης του ίδιου ΑΜΚΑ για έκδοση δεύτερης κάρτας ειδικών κατηγοριών.
    Εδώ θέλω να μου πείτε πως ακριβώς η αποθήκευση του αμκα θα εμποδίσει την έκδοση δεύτερης κάρτας; Αν δηλαδή ο κάτοχος της ξεχάσει/χάσει (συνειδητά ή μη) τον 8ψήφιο κωδικό δεν θα του ξαναεκδόσουν ποτέ άλλη;

    Θεωρητικά χωρίς τον 8ψήφιο δεν μπορεί να γίνει αντιστοιχία αμκα-καρτας.

    Όπως ήδη έχει αναφερθεί παραπάνω, ο ΑΜΚΑ τηρείται επιπρόσθετα για τους δικαιούχους µη σχετικού µε την ηλικία εκπτωτικού δικαιώµατος (ανέργους, ΑΜΕΑ, φοιτητές κ.λπ.), σε ανεξάρτητο πίνακα της βάσης δεδοµένων µαζί µε την ηµεροµηνία λήξης δικαιώµατος για την οποία θα τηρείται µόνο ο µήνας και το έτος. Μεταξύ του πίνακα αυτού και του πίνακα στον οποίο καταχωρίζονται οι κάρτες µε τα δεδοµένα που αναφέρονται παραπάνω δεν υπάρχει κανένα κοινό πεδίο (κλειδί) που να επιτρέπει συσχέτιση των στοιχείων.
    β) Η πληροφορία της ηµεροµηνίας λήξης του δικαιώµατος βρίσκεται και στον ως άνω ανεξάρτητο πίνακα όπου τηρούνται οι ΑΜΚΑ αλλά και στον πίνακα µε τα στοιχεία των καρτών. Όµως αυτή η πληροφορία δεν συνιστά κλειδί συσχέτισης γιατί, όπως εξηγείται στη συνέχεια, η ηµεροµηνία λήξης του δικαιώµατος περιορίζεται µόνο σε µήνα και έτος και είναι ίδια για µεγάλες οµάδες χρηστών. Η πληροφορία της λήξης του δικαιώµατος συναρτάται µε την ανάγκη γνώσης του ΟΑΣΑ για τη µετάπτωση της ειδικής κατηγορίας κάρτας σε κανονική κατηγορία µετά τη λήξη του δικαιώµατος. Ο ΑΜΚΑ διαγράφεται από τον πίνακα µετά τη µετάπτωση σε κανονική κατηγορία.
    Επίσης καταλαβαίνω πως το αμκα (εμπιστευόμαστε) πως δεν αποθηκεύεται για τους επιβάτες που ανήκουν σε κανονική κατηγορία αλλά χρειάζεται μόνο για την περίπτωση απώλειας (μαζί με το πιν) ώστε να γίνει η πίστωση στη νεα κάρτα.
    Δεν αποθηκεύεται θεωρητικά μιας και ΑΜΚΑ+ΠΙΝ --μονοσήμαντη-μετατροπή--> Μοναδικό ψηφιακό αποτύπωμα (το μόνο που αποθηκεύεται)
    Το ίδιο βέβαια θα μπορούσε να γίνει με το συνδυασμό του κωδικού της υπάρχουσας καρτας και του πιν ή και να μην υπάρχει η δυνατότητα ανάκτησης για όσους το προτιμούν.

  10. #115
    Εγγραφή
    09-04-2010
    Μηνύματα
    364
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20 Mbps Up /200 Mbps Down
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται η δυνατότητα μειωμένου εισιτηρίου να δίνεται μόνο στις προσωποποιημένες.
    Θα επιλέξει μειωμένο εισιτήριο από το μηχάνημα, όπως δηλαδή συμβαίνει και τώρα.
    Δεδομένου ότι οι έλεγχοι κομίστρου στο Μετρό/ΗΣΑΠ αναμένεται να ατονίσουν ακόμη περισσότερο με το κλείσιμο των πυλών, εάν δινόταν η δυνατότητα που λες, τότε κάποιος, που δεν είναι πραγματικά δικαιούχος μειωμένου κομίστρου, θα μπορούσε να αγόρασει μειωμένο αντί για κανονικό εισιτήριο από τους αυτόματους πωλητές και να περάσει κανονικά από τις πύλες, γεγονός που θα οδηγούσε σε απώλεια εσόδων για τον ΟΑΣΑ. Αυτές τις καταστάσεις φαντάζομαι πως θέλει να αποφύγει ο ΟΑΣΑ, γι' αυτό αναγκάζει όσους είναι δικαιούχοι δωρεάν/μειωμένου κομίστρου να βγάζουν προσωποποιημένες κάρτες, προκειμένου να πιστοποιείται το δικαίωμά τους...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pluss : 18-10-17 στις 17:04.

  11. #116
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pluss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεδομένου ότι οι έλεγχοι κομίστρου στο Μετρό/ΗΣΑΠ αναμένεται να ατονίσουν ακόμη περισσότερο με το κλείσιμο των πυλών, εάν δινόταν η δυνατότητα που λες, τότε κάποιος, που δεν είναι πραγματικά δικαιούχος μειωμένου κομίστρου, θα μπορούσε να αγόρασει μειωμένο αντί για κανονικό εισιτήριο από τους αυτόματους πωλητές και να περάσει κανονικά από τις πύλες, γεγονός που θα οδηγούσε σε απώλεια εσόδων για τον ΟΑΣΑ. Αυτές τις καταστάσεις φαντάζομαι πως θέλει να αποφύγει ο ΟΑΣΑ, γι' αυτό αναγκάζει όσους είναι δικαιούχοι δωρεάν/μειωμένου κομίστρου να βγάζουν προσωποποιημένες κάρτες, προκειμένου να πιστοποιείται το δικαίωμά τους...
    Ακριβος ετσι πχ θα μπορουσα να κινούμε παντα δωρεαν με την κσρτα του ανεργου ανηψιου ή να της μανας μου που δεν εργάζεται αν δεν ειναι προσωποποιημένες
    Αυτο το συστημα με μπαρες (αντι ελεγχτων ) λειτουργει μονο ετσι

  12. #117
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.443
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται η δυνατότητα μειωμένου εισιτηρίου να δίνεται μόνο στις προσωποποιημένες.
    Θα επιλέξει μειωμένο εισιτήριο από το μηχάνημα, όπως δηλαδή συμβαίνει και τώρα.

    Τα παρακάτω quote είναι απο την γνωστοποίηση του ΟΑΣΑ και την γνωμάτευση της Αρχής Προστασίας.





    Εδώ θέλω να μου πείτε πως ακριβώς η αποθήκευση του αμκα θα εμποδίσει την έκδοση δεύτερης κάρτας; Αν δηλαδή ο κάτοχος της ξεχάσει/χάσει (συνειδητά ή μη) τον 8ψήφιο κωδικό δεν θα του ξαναεκδόσουν ποτέ άλλη;

    Θεωρητικά χωρίς τον 8ψήφιο δεν μπορεί να γίνει αντιστοιχία αμκα-καρτας.



    Επίσης καταλαβαίνω πως το αμκα (εμπιστευόμαστε) πως δεν αποθηκεύεται για τους επιβάτες που ανήκουν σε κανονική κατηγορία αλλά χρειάζεται μόνο για την περίπτωση απώλειας (μαζί με το πιν) ώστε να γίνει η πίστωση στη νεα κάρτα.
    Δεν αποθηκεύεται θεωρητικά μιας και ΑΜΚΑ+ΠΙΝ --μονοσήμαντη-μετατροπή--> Μοναδικό ψηφιακό αποτύπωμα (το μόνο που αποθηκεύεται)
    Το ίδιο βέβαια θα μπορούσε να γίνει με το συνδυασμό του κωδικού της υπάρχουσας καρτας και του πιν ή και να μην υπάρχει η δυνατότητα ανάκτησης για όσους το προτιμούν.

    Για τη μη δυνατότητα ανάκτησης νομίζω θα ήταν συχνό φαινόμενο οι ίδιοι που θα έλεγαν όχι, να γκρινιάζουν για τον κακό ΟΑΣΑ που τους έφαγε τα λεφτά.

    Τώρα για την ακύρωση κάρτας χωρίς το πιν και ταυτόχρονα χωρίς δυνατότητα αντίστοιχησης καρτας-αμκα και εγώ είχα μπερδευτεί πολύ όταν το διάβασα.

    Είτε δεν έχουν κάποιο καλό σύστημα, οπότε ο επιβάτης μένει χώρις έκπτωση μέχρι να λήξει η περίοδος, είτε απλά ο ΟΑΣΑ βγάζει 2η χατιρικα με τα οποία πρόβλημα.

    Για τεχνική λύση, μπορώ να σκεφτώ το εξής: κάθε κάρτα έχει 2ο αριθμό σειράς, ανεξάρτητο από τον πρώτο. Αυτός αποστέλλεται στο επικυρωτικο μεν, δεν γίνεται logged δε. Επίσης καταχωρειται στον πίνακα με τους αμκα και τις εκπτώσεις (αλλά όχι στον βασικό πίνακα με τον 1ο κωδικό και το hash του αμκα).

    Αν χρειαστεί κατάργηση της κάρτας, ο 2ος σειριακός μπαίνει σε μαύρη λίστα και στην επόμενη επαφή με ακυρωτικο η κάρτα απενεργοποιειται. Ο αριθμός μετά βγαίνει από τη μαύρη λίστα.

    Όλο το παραπάνω είναι θεωρία και μονο. Δεν προκύπτει από την γνωμοδότηση, αλλά είναι μάλλον συμβατό.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  13. #118
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.770
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΕΡΜΑΤΙΚΑ

    σήμερα το πρωί έκανα αγορά 5 κλασσικών εισιτηρίων μέσω ίντερνετ και φτάνοντας στον σταθμό αττική πήγα να τα "περάσω" στην κάρτα μου. κάποιος μα.... είχε ρίξει κέρματα στην υποδοχή/αναγνώστη ηλεκτρονικής κάρτας, δεν τα πρόσεξα, ξεκινάω την εξαργύρωση και στο καπάκι πετάει ένα ωραιότατο σφάλμα και μου τρώει τα 5 ευρώ που χάλασα για την αγορά των εισιτηρίων.

    τώρα πρέπει να τυπώσω την ηλεκτρονική απόδειξη από το σάιτ, να το πάω στο εκδοτήριο, να τους εξηγήσω τι συνέβη και να μου τα περάσουν αυτοί.

    να ελέγχετε τα μηχανήματα μην έχουν τίποτα κέρματα ή τσίχλες πριν κάνετε αγορές και εξαργυρώσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shocked : 19-10-17 στις 21:45.

  14. #119
    Εγγραφή
    09-04-2010
    Μηνύματα
    364
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20 Mbps Up /200 Mbps Down
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ χθες είχα βάλει μέσω του athenacard site αποθηκευμένη αξία 10€ στην προσωποποιημένη ATH.ENA Card μου και όταν σήμερα πήγα στον αυτόματο πωλητή για την εξαργύρωση, μου εμφάνισε και εμένα σφάλμα (η θήκη ανάγνωσης ήταν όπως έπρεπε στη δική μου περίπτωση), αλλά αμέσως εκτυπώθηκε από τον αυτόματο πωλητή απόδειξη επιστροφής χρημάτων αναγράφοντας δύο κωδικούς και το εξής μήνυμα: ''Μπορείτε να παραλάβετε τα χρήματά σας από κάποιο άλλο μηχάνημα σε λίγα λεπτά'', όπως και τελικά έγινε.
    Βασικά, όταν έλεγε ο ΟΑΣΑ για φόρτιση μέσω του athenacard site, νόμιζα ότι θα έμπαινε κατευθείαν το επιλεγμένο κόμιστρο στην κάρτα και ότι δεν θα χρειαζόταν η επίσκεψη σε κάποιο αυτόματο πωλητή, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι.

  15. #120
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pluss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά, όταν έλεγε ο ΟΑΣΑ για φόρτιση μέσω του athenacard site, νόμιζα ότι θα έμπαινε κατευθείαν το επιλεγμένο κόμιστρο στην κάρτα και ότι δεν θα χρειαζόταν η επίσκεψη σε κάποιο αυτόματο πωλητή, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι.
    Δεν ειναι ετσι?! Το πρεπει να κανεις μετα στον αυτοματο πωλητη δηλαδη?
    No Justice - No Peace

Σελ. 8 από 76 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-17, 22:21
  2. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-17, 09:16
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 22:07
  4. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-17, 13:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 00:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας