Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 54
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanosYX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους πηρα και ζητησα να αλλαξουν το προφιλ, το καταχωρησαν και θα γινει η αλλαγη μεχρι την Παρασκευη. Για καποιο λογο ομως το ρουτερ μου συγχρονιζει πιο χαμηλα τωρα θα επρεπε να ειχα μεχρι 13 (οπως μου ειπαν) και εχω μεχρι 10. Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση και περιοριζει την ταχυτητα;
    Κάνε υπομονή να γίνει πρώτα η αλλαγή για να το ψάξεις περισσότερο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    17-11-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΔΡΟΣ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    Path Level
    Fastpath
    Νομιζω εγινε η αλλαγη. Με γυρισαν σε interleaved, η ταχυτητα ανεβηκε μεχρι 12 και το snr πηγε 14 αν και ειπα να το πανε σε 8

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl stats 3.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  28,8 KB 
ID: 187892

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanosYX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω εγινε η αλλαγη. Με γυρισαν σε interleaved, η ταχυτητα ανεβηκε μεχρι 12 και το snr πηγε 14 αν και ειπα να το πανε σε 8

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl stats 3.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  28,8 KB 
ID: 187892
    Έκανες επανεκκίνηση στο ρούτερ;; αν όχι κάνε από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά σύνδεσε το πάλι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    17-11-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΔΡΟΣ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    Path Level
    Fastpath
    Το εκανα παλι τα ιδια ανεβηκε ελαχιστα η ταχυτητα 50-70kbps.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άρα κάτι δεν έχει γίνει, περιμένεις όπως σου είπαν και μετά τους λες για το SNR, o OTE έχει 8 ΤSNR.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    17-11-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΔΡΟΣ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    Path Level
    Fastpath
    Η αληθεια ειναι οτι δεν ηρθε μηνυμα οτι αποκατασταθηκε η βλαβη, το γυρισαν σε interleaved ομως και αυτο δεν το ηθελα.

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να σε γυρίσουν σε interleaved και μετά ξεκλειδώνουν το προφίλ, αν δουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή κατεβάζουν το SNR, αλλιώς το αφήνουν όπως είναι.
    Όταν το κατεβάσουν και είσαι εντάξει, τότε τους παίρνεις τηλέφωνο για να σε γυρίσουν σε FastPath.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    17-11-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΔΡΟΣ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    Path Level
    Fastpath
    Τωρα καταλαβα πως γινεται οποτε περιμενω για την ωρα, μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω. Ευχαριστω για τον χρονο σου

    - - - Updated - - -

    Επικοινωνησα με τεχνικο του οτε σημερα και διαπιστωσαμε οτι εβγαζε προβλημα στη γραμμη μια τηλεφωνικη συσκευη. Την αποσυνδεσα και ο τεχνικος αλλαξε το προφιλ, τωρα κλειδωνει actual/max 14/16 αλλα το srn εμεινε στο 13-14 και το path σε interleaved. Του ειπα οτι το snr ειναι μεγαλο και θελω να το παει στο 9 αλλα ειπε οτι οσο πιο ψηλο ειναι τοσο καλυτερο και δεν ισχυει οτι ο οτε κλειδωνει στα 9. Για το path δε, μου ειπε οτι το προφιλ που εβαλε ειναι fastpath αλλα του ειπα οτι δειχνει interleaved και εκεινος επεμενε οτι ειναι fastpath και ας δειχνει interleaved και οτι αυτο το προφιλ χρησιμοποιει γενικα σε πελατες. Εν τελη μου ειπε οτι αν δεν μου αρεσει να παρω το 13888 και να πω να το αλλαξουν. Πως μπορω να δω αν τελικα ειμαι σε fastpath; Επισης μου ειπε οτι απο το κουτι στην κολωνα του οτε που βρισκεται ακριβως εξω απο το σπιτι μου, δινει 18mbps και λεω μηπως εχω θεμα με το router μου. Να δοκιμασω το speedport μηπως συγχρονισει πιο ψηλα η μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο asus;

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanosYX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα καταλαβα πως γινεται οποτε περιμενω για την ωρα, μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω. Ευχαριστω για τον χρονο σου

    - - - Updated - - -

    Επικοινωνησα με τεχνικο του οτε σημερα και διαπιστωσαμε οτι εβγαζε προβλημα στη γραμμη μια τηλεφωνικη συσκευη. Την αποσυνδεσα και ο τεχνικος αλλαξε το προφιλ, τωρα κλειδωνει actual/max 14/16 αλλα το srn εμεινε στο 13-14 και το path σε interleaved. Του ειπα οτι το snr ειναι μεγαλο και θελω να το παει στο 9 αλλα ειπε οτι οσο πιο ψηλο ειναι τοσο καλυτερο και δεν ισχυει οτι ο οτε κλειδωνει στα 9. Για το path δε, μου ειπε οτι το προφιλ που εβαλε ειναι fastpath αλλα του ειπα οτι δειχνει interleaved και εκεινος επεμενε οτι ειναι fastpath και ας δειχνει interleaved και οτι αυτο το προφιλ χρησιμοποιει γενικα σε πελατες. Εν τελη μου ειπε οτι αν δεν μου αρεσει να παρω το 13888 και να πω να το αλλαξουν. Πως μπορω να δω αν τελικα ειμαι σε fastpath; Επισης μου ειπε οτι απο το κουτι στην κολωνα του οτε που βρισκεται ακριβως εξω απο το σπιτι μου, δινει 18mbps και λεω μηπως εχω θεμα με το router μου. Να δοκιμασω το speedport μηπως συγχρονισει πιο ψηλα η μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο asus;
    Ο ΟΤΕ βάζει SNR Margin 8, τόσο είχα κι' εγώ πριν μερικούς μήνες που ήμουν στον ΟΤΕ.
    Ισχύει ότι όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σου έχουν τόσο αν δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή.
    Οι άλλοι πάροχοι βάζουν 6, εγώ όπως βλέπεις στην VODAFONE έχω 6 και το ίδιο βάζει και η ΝΟVA, στον ΟΤΕ απλά για να είναι σίγουροι και να μην τους πρήζεις το πάνε στο Θεό και μετά παρακαλάς για να το κατεβάσουν, από κάτι τέτοια κάνουν τον κόσμο και φεύγει.

    Κάνε ping προς τον πάροχο ή speedtest αν έχεις γύρω στα 10ms είσαι σε fastpath.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    17-11-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΔΡΟΣ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    Path Level
    Fastpath
    Και τωρα τι να κανω να τους ξαναπαρω τηλεφωνο και να τους πρηζω; Αυτο που καταλαβα ειναι οτι οποτε δινεις βλαβη πηγαινει στον τεχνικο της περιοχης σου δεν κανουν κατι αυτοι απο τα κεντρικα αρα τα ιδια παντελακη μου. Δυστυχως ειμαι σε νησι και υπαρχει μονο ο οτε και οπως φαινεται το vdsl θα ερθει οταν θα ειναι ετοιμο το μετρο της Θεσσαλονικης...

    Τι IP βαζω για να κανω Ping στον παροχο; Με speedtest οταν ημουν σε fastpath εβγαζε 15ms τωρα βγαζει 31ms αρα ειμαι interleaved...

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanosYX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τωρα τι να κανω να τους ξαναπαρω τηλεφωνο και να τους πρηζω; Αυτο που καταλαβα ειναι οτι οποτε δινεις βλαβη πηγαινει στον τεχνικο της περιοχης σου δεν κανουν κατι αυτοι απο τα κεντρικα αρα τα ιδια παντελακη μου. Δυστυχως ειμαι σε νησι και υπαρχει μονο ο οτε και οπως φαινεται το vdsl θα ερθει οταν θα ειναι ετοιμο το μετρο της Θεσσαλονικης...

    Τι IP βαζω για να κανω Ping στον παροχο; Με speedtest οταν ημουν σε fastpath εβγαζε 15ms τωρα βγαζει 31ms αρα ειμαι interleaved...
    Kοίταξε εδώ πως κάνεις, απλά αν δεν θέλεις συνεχόμενο μην βάζεις στο τέλος το -t.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    17-11-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΔΡΟΣ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kοίταξε εδώ πως κάνεις, απλά αν δεν θέλεις συνεχόμενο μην βάζεις στο τέλος το -t.
    Ευχαριστω. Τωρα τι να κανω να τους ξαναπαρω τηλεφωνο και να πω να κατεβασουν το snr και να με περασουν σε fastpath; Συγγνωμη που σε πρηζω αλλα εισαι ο μοναδικος που απανταει στο νημα...

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanosYX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω. Τωρα τι να κανω να τους ξαναπαρω τηλεφωνο και να πω να κατεβασουν το snr και να με περασουν σε fastpath; Συγγνωμη που σε πρηζω αλλα εισαι ο μοναδικος που απανταει στο νημα...
    Δεν τίθεται θέμα πρηξίματος, γι' αυτό είμαστε εδώ, να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.

    Όπως λοιπόν κατάλαβες, δεν μίλησες με τεχνικό αλλά με κάποιον άσχετο τηλεφωνητή που λέει ότι του έχουν υπαγορεύσει να λέει. πάρε πάλι τηλέφωνο και ζήτησε να μιλήσεις με το τεχνικό τμήμα, συνήθως καταγράφουν το αίτημα και σε παίρνουν αυτοί.
    Αν σου πούνε διάφορα, επέμενε και ζήτα το τμήμα παραπόνων.
    Πες ότι πλήρωσες τεχνικό δικτύων που ήρθε στο σπίτι σου και σου τα είπε όλα αυτά και αν θέλουν να μιλήσει αυτός μαζί τους, μόνο με κάτι τέτοια υπάρχει περίπτωση να βγάλεις άκρη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    17-11-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΔΡΟΣ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    Path Level
    Fastpath
    Αυτο το εχω καταλαβει χθες συγκεκριμενα μιλησα με μια κοπελα οποτε καταλαβαινεις. Αρα θα ζητησω να μιλησω με το τεχνικο τμημα και θα τους πω αυτο που ειπες γιατι με τους τεχνικους εδω δεν θα βγαλω ακρη. Ειδωμεν.

    - - - Updated - - -

    Λοιπον εβαλα το speedport και κλειδωσε max 18+mbps και αποφασισα να εχω αυτο για modem. Επειδη δεν ξερω να τα ρυθμισω σωστα θελω να κανω το εξης: Σαν μοντεμ (και voip στο μελλον) να εχω το speedport και σαν ρουτερ (ενσυρματο και ασυρματο) το asus ομως να βρισκονται σε διαφορετικο δικτυο (192.168.1.1 speedport και 192.168.2.1 asus) και να μπορω να βλεπω το speedport απο το αλλο δικτυο. Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο καθενα;

  15. #30
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanosYX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το εχω καταλαβει χθες συγκεκριμενα μιλησα με μια κοπελα οποτε καταλαβαινεις. Αρα θα ζητησω να μιλησω με το τεχνικο τμημα και θα τους πω αυτο που ειπες γιατι με τους τεχνικους εδω δεν θα βγαλω ακρη. Ειδωμεν.

    - - - Updated - - -

    Λοιπον εβαλα το speedport και κλειδωσε max 18+mbps και αποφασισα να εχω αυτο για modem. Επειδη δεν ξερω να τα ρυθμισω σωστα θελω να κανω το εξης: Σαν μοντεμ (και voip στο μελλον) να εχω το speedport και σαν ρουτερ (ενσυρματο και ασυρματο) το asus ομως να βρισκονται σε διαφορετικο δικτυο (192.168.1.1 speedport και 192.168.2.1 asus) και να μπορω να βλεπω το speedport απο το αλλο δικτυο. Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο καθενα;
    Βάζεις στην WAN του ΑSUS π.χ 192.168.1.250 και στον DHCP Server του ΑSUS αυτήν που λες, όταν πατάς μετά μέσα από το δίκτυο του ASUS την ΙP του Speedport θα μπορείς να μπαίνεις στο μενού του.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-17, 13:26
  2. Αύξηση ταχύτητας βίντεο
    Από magus32 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-17, 08:43
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-17, 15:32
  4. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 16:28
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 15:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας