Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-54 από 54
  1. #46
    Εγγραφή
    17-11-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΔΡΟΣ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά θα μπορούσες και παραπάνω, αλλά παίζουν ρόλο πολλά διαφορετικά πράγματα στο τελικό αποτέλεσμα, ρίξε μια ματιά εδώ.
    Η εσωτερικη εγκατασταση ειναι ενταξει ειχε ερθει ηλεκτρολογος και την εφτιαξε. Η ταχυτητα στην περιοχη μου ειναι εκει στα 18mbps το περιεργο ειναι( ; ) οτι το actual rate ειναι 2-3mbps πιο κατω απο το max. Βλεπω πολλα fec ειναι φυσιολογικο αυτο;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedport status.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  42,9 KB 
ID: 188156

  2. #47
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanosYX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εσωτερικη εγκατασταση ειναι ενταξει ειχε ερθει ηλεκτρολογος και την εφτιαξε. Η ταχυτητα στην περιοχη μου ειναι εκει στα 18mbps το περιεργο ειναι( ; ) οτι το actual rate ειναι 2-3mbps πιο κατω απο το max. Βλεπω πολλα fec ειναι φυσιολογικο αυτο;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedport status.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  42,9 KB 
ID: 188156
    Έχεις κάνει μόνος σου έλεγχο στον κατανεμητή;; προσωπικά εμένα δεν μου λέει κάτι το "ειχε ερθει ηλεκτρολογος και την εφτιαξε" και χωρίς παρεξήγηση φυσικά. Τι ακριβώς έφτιαξε ξέρουμε;; τι ακριβώς ελέγχους πριν και μετά το "φτιάξιμο" έκανε ξέρουμε;;

    Για τα λάθη ρίξε μια ματιά εδώ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #48
    Εγγραφή
    17-11-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΔΡΟΣ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κάνει μόνος σου έλεγχο στον κατανεμητή;; προσωπικά εμένα δεν μου λέει κάτι το "ειχε ερθει ηλεκτρολογος και την εφτιαξε" και χωρίς παρεξήγηση φυσικά. Τι ακριβώς έφτιαξε ξέρουμε;; τι ακριβώς ελέγχους πριν και μετά το "φτιάξιμο" έκανε ξέρουμε;;

    Για τα λάθη ρίξε μια ματιά εδώ.
    Μαλλον δεν θυμασαι τα αρχικα ποστ που ειχα κανει. Ας κανω μια γρηγορη ανακεφαλαιωση: Ειχα πολυ χαμηλη ταχυτητα για πολυ καιρο καπου στα 10mbps. Πηρα στο 13888 και τους ειπα το προβλημα. Ηρθε 2 φορες τεχνικος στο σπιτι και το προβλημα ηταν στο κουτι (ας πουμε κατανεμητης) που κατεβαινε το καλωδιο απο την κολωνα του οτε εξω στο σπιτι μου (μενω σε χωριο). Ειχε παρει υγρασια μεσα γιαυτο φωναξα ηλεκτρολογο και εβαλε καινουργιο κουτι, καθαρισε και συμμαζεψε τα καλωδια. Απο τοτε η γραμμη καθαρισε δεν εβγαζε σφαλματα στο ρουτερ αλλα ειχα παλι χαμηλη ταχυτητα και ξαναμιλησα με τον τεχνικο του οτε (ειναι γνωστος μου). Ο τεχνικος πηγε στο ΑΚ και εγω στο σπιτι και καναμε μιλωντας στι κινητο δοκιμες ξεκινωντας να μην υπαρχει τιποτα στις πριζες και να βαζουμε μια μια τις συσκευες. Τελικα ενα τηλεφωνο που ειχα εβγαζε προβλημα και το αποσυνδεσα. Τοτε ο τεχνικος, αφου βεβαιωθηκαμε οτι η γραμμη δεν ειχε κανενα θεμα, περασε καινουργιο προφιλ και τωρα εχω αυτη τη ταχυτητα. Ικανοποιητικη μεν αλλα αναρωτιεμαι γιατι το actual rate ειναι τοσο χαμηλο απο το attainable.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PanosYX : 14-11-17 στις 23:50.

  4. #49
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanosYX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον δεν θυμασαι τα αρχικα ποστ που ειχα κανει. Ας κανω μια γρηγορη ανακεφαλαιωση: Ειχα πολυ χαμηλη ταχυτητα για πολυ καιρο καπου στα 10mbps. Πηρα στο 13888 και τους ειπα το προβλημα. Ηρθε 2 φορες τεχνικος στο σπιτι και το προβλημα ηταν στο κουτι (ας πουμε κατανεμητης) που κατεβαινε το καλωδιο απο την κολωνα του οτε εξω στο σπιτι μου (μενω σε χωριο). Ειχε παρει υγρασια μεσα γιαυτο φωναξα ηλεκτρολογο και εβαλε καινουργιο κουτι, καθαρισε και συμμαζεψε τα καλωδια. Απο τοτε η γραμμη καθαρισε δεν εβγαζε σφαλματα στο ρουτερ αλλα ειχα παλι χαμηλη ταχυτητα και ξαναμιλησα με τον τεχνικο του οτε (ειναι γνωστος μου). Ο τεχνικος πηγε στο ΑΚ και εγω στο σπιτι και καναμε δοκιμες ξεκινωντας να μην υπαρχει τιποτα στις πριζες και να βαζουμε μια μια τις συσκευες. Τελικα ενα τηλεφωνο που ειχα εκανε ζημια και το αποσυνδεσα. Τοτε ο τεχνικος, αφου βεβαιωθηκαμε οτι η γραμμη δεν ειχε κανενα θεμα, περασε καινουργιο προφιλ και τωρα εχω αυτη τη ταχυτητα. Ικανοποιητικη μεν αλλα αναρωτιεμαι γιατι το actual rate ειναι τοσο χαμηλο απο το attainable.
    Δεν κολλάω στο attainable γιατί συμβαίνει και αυτό που βλέπεις, το θέμα είναι να κάνεις μόνος σου έναν έλεγχο στον κατανεμητή και όπως περιγράφεται στο Link, έχεις την ίδια ταχύτητα που έχεις και στο σπίτι;; είσαι εντάξει και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς περισσότερο.

    Για να ρωτάς σημαίνει ότι υποβόσκει μέσα σου η αμφιβολία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #50
    Εγγραφή
    17-11-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΔΡΟΣ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κολλάω στο attainable γιατί συμβαίνει και αυτό που βλέπεις, το θέμα είναι να κάνεις μόνος σου έναν έλεγχο στον κατανεμητή και όπως περιγράφεται στο Link, έχεις την ίδια ταχύτητα που έχεις και στο σπίτι;; είσαι εντάξει και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς περισσότερο.

    Για να ρωτάς σημαίνει ότι υποβόσκει μέσα σου η αμφιβολία.
    Δηλαδη μπορει και το router να εχει θεματα, παντως το συγκεκριμενο μου το εδωσε τεχνικος του οτε και μου ειπε οτι ειναι δοκιμασμενο και δουλευε σωστα. Θελω να βεβαιωθω οτι εχω την καλυτερη ποιοτητα γραμμης και με τον κατανεμητη δεν μπορω να κανω κατι μονος μου διοτι βρισκεται σε εξωτερικο χωρο σε υψος 4-5 μετρων. Το μονο που μπορει να γινει ειναι να φωναξω ξανα ηλεκτρολογο και να το κανει η να αλλαξει ολη την εσωτερικη εγκατασταση γιατι το σπιτι ειναι 25 χρονων και ο ηλεκτρολογος τοτε εκανε πατεντες, πχ εχει κανει διακλαδωσεις μεσα στα στρογγυλα κουτια στους τοιχους.

  6. #51
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanosYX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εσωτερικη εγκατασταση ειναι ενταξει ειχε ερθει ηλεκτρολογος και την εφτιαξε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanosYX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο που μπορει να γινει ειναι να φωναξω ξανα ηλεκτρολογο και να το κανει η να αλλαξει ολη την εσωτερικη εγκατασταση γιατι το σπιτι ειναι 25 χρονων και ο ηλεκτρολογος τοτε εκανε πατεντες, πχ εχει κανει διακλαδωσεις μεσα στα στρογγυλα κουτια στους τοιχους.


    Μην παίζουμε την κολοκυθιά, θα πρέπει να μας λες σωστά τι συμβαίνει για να προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε.

    Μία μας λες ότι η εγκατάσταση είναι εντάξει και παρακάτω ότι είναι με πατέντες............................... αποφάσισε πως ακριβώς είναι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #52
    Εγγραφή
    17-11-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΔΡΟΣ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μην παίζουμε την κολοκυθιά, θα πρέπει να μας λες σωστά τι συμβαίνει για να προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε.

    Μία μας λες ότι η εγκατάσταση είναι εντάξει και παρακάτω ότι είναι με πατέντες............................... αποφάσισε πως ακριβώς είναι.
    Η εγκατασταση ειναι ενταξει με τα λεγομενα των τεχνικων που λενε οτι ειναι καθαρη η γραμμη και του ηλεκτρολογου οτι επειδη η καλωδιωση στο εσωτερικο του σπιτιου ειναι εσωτερικη και υποτιθεται οτι δεν μπορει να παθει κατι στα καλα καθουμενα. Οι "πατεντες" ενδεχομενως ειναι οι διακλαδωσεις στα εσωτερικα κουτια, αν υπαρχουν κιολας στις πριζες κατεβαινει μονο ενα μπλε και κοκκινο καλωδιο, δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να βλαψουν την ποιοτητα της γραμμης χρησιμοποιω μονο τη μια πριζα τωρα. Πραγματικα δεν ξερω αν φταιει η εσωτερικη εγκατασταση η οχι, το ιντερνετ φαινεται να δουλευει μια χαρα δεν εχω καμια αποσυνδεση ουτε το ρουτερ βγαζει σφαλματα. Η επιμονη σου ομως για ελεγχο του κατανεμητη μου δημιουργει αμφιβολια τελικα. Γιαυτο ειπα να προχωρησω σε καινουργια εσωτερικη εγκατασταση αν οντως θα υπαρχει διαφορα. Φιλικα.

  8. #53
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κολλάω στο attainable γιατί συμβαίνει και αυτό που βλέπεις, το θέμα είναι να κάνεις μόνος σου έναν έλεγχο στον κατανεμητή και όπως περιγράφεται στο Link, έχεις την ίδια ταχύτητα που έχεις και στο σπίτι;; είσαι εντάξει και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς περισσότερο.

    Για να ρωτάς σημαίνει ότι υποβόσκει μέσα σου η αμφιβολία.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanosYX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εγκατασταση ειναι ενταξει με τα λεγομενα των τεχνικων που λενε οτι ειναι καθαρη η γραμμη και του ηλεκτρολογου οτι επειδη η καλωδιωση στο εσωτερικο του σπιτιου ειναι εσωτερικη και υποτιθεται οτι δεν μπορει να παθει κατι στα καλα καθουμενα. Οι "πατεντες" ενδεχομενως ειναι οι διακλαδωσεις στα εσωτερικα κουτια, αν υπαρχουν κιολας στις πριζες κατεβαινει μονο ενα μπλε και κοκκινο καλωδιο, δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να βλαψουν την ποιοτητα της γραμμης χρησιμοποιω μονο τη μια πριζα τωρα. Πραγματικα δεν ξερω αν φταιει η εσωτερικη εγκατασταση η οχι, το ιντερνετ φαινεται να δουλευει μια χαρα δεν εχω καμια αποσυνδεση ουτε το ρουτερ βγαζει σφαλματα. Η επιμονη σου ομως για ελεγχο του κατανεμητη μου δημιουργει αμφιβολια τελικα. Γιαυτο ειπα να προχωρησω σε καινουργια εσωτερικη εγκατασταση αν οντως θα υπαρχει διαφορα. Φιλικα.
    Κάνεις αυτό που είπαμε πιο πάνω και σου λύνονται όλες οι απορίες, μην τα ξαναλέμε,επαναλαμβανόμαστε χωρίς λόγο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #54
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Αν σε όλες τις πρίζες κατεβαίνει μόνο ένα ζευγάρι καλώδιο, τότε κατά πάσα πιθανότητα μιλάμε για τοπολογία αστέρα - ότι χειρότερο για dsl.

    Μου έτυχε περίπτωση που με τοπολογία αστέρα το attainable ήταν 3,5Mbit και όταν την αλλάξαμε (δυστυχώς χωρίς να αλλάξουμε καλώδια - μόνο κάνοντας τις κατάλληλες συνδέσεις με "φακές") σε κατευθείαν σύνδεση από τον κατανεμητή στο modem έφτασε στα 14,5Mbit!!!

    Οπότε καλό είναι να μετρήσεις πόσο φτάνεις στον κατανεμητή (αποσυνδέοντας το υπόλοιπο σπίτι κατά τη διάρκεια της μέτρησης) και αν έχεις μεγάλη διαφορά, τότε βρες κάποιον ηλεκτρολόγο που να ξέρει από δίκτυα να στο φτιάξει σωστά.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-17, 13:26
  2. Αύξηση ταχύτητας βίντεο
    Από magus32 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-17, 08:43
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-17, 15:32
  4. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 16:28
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 15:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας