Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    τα πολλά λόγια για μένα είναι φτώχεια
    αν η ΕΕΤΤ το κάνει όπως ο αντίστοιχος ξένος ρυθμιστής που λέμε τώρα
    τότε θα διορθωθούν πολλά πράγματα

    δυστυχώς επειδή είναι Ελλάδα δεν το βλέπω να διορθώνεται...

  2. #17
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πολλά λόγια για μένα είναι φτώχεια
    αν η ΕΕΤΤ το κάνει όπως ο αντίστοιχος ξένος ρυθμιστής που λέμε τώρα
    τότε θα διορθωθούν πολλά πράγματα

    δυστυχώς επειδή είναι Ελλάδα δεν το βλέπω να διορθώνεται...
    Μπαα... Εδώ ακριβώς τους ίδιους κανόνες να είχαμε, θα βρίσκαμε νέα παραθυράκια να τους καταπατήσουμε. Σε αυτά είμαστε πολυμήχανοι.
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  3. #18
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρακτικά πως θα γίνεται αυτό; Πως μπορεί ο πάροχος που δεν έχεις να κάνει μέτρηση στη γραμμή σου και να σου δώσει συγκεκριμένες τιμές;
    Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Αν είναι κανένας γείτονας στο ίδιο κτήριο στον πάροχο που δεν έχεις ή άντε κανένας απέναντι γίνεται, αλλά και πάλι θα είναι κατα προσέγγιση λόγω άλλων παραγόντων.

  4. #19
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iml Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαα... Εδώ ακριβώς τους ίδιους κανόνες να είχαμε, θα βρίσκαμε νέα παραθυράκια να τους καταπατήσουμε. Σε αυτά είμαστε πολυμήχανοι.
    Παρακαλώ να γίνει ^^^ STICKY ^^^
    Εδώ οι νομοθέτες δεν θα μπούν στον κόπο να αφήσουν παραθυράκια ή χαραμάδες, θα έχουν την κύρια είσοδο ανοιχτή.
    Σε αυτά είναι πολυμήχανοι και μάνες.

  5. #20
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως υπάρχει όρος στα συμβόλαια τα Ελληνικά όλων των παρόχων ότι μπορείς να διακόψεις αν δεν σε καλύπτει η ταχύτητα (όπως πχ υπάρχει στον ΟΤΕ που σου λέει οτι μπορείς να επιλέξεις μικρότερή ή να μην κάνεις την σύνδεση την πρώτη φόρα). Σίγουρα δεν υπάρχει όρος που να λεεί πως η ταχύτητα δεν αλλάξει κάποια στιγμή και δεν μπορεί να το φτιάξει ο πάροχος έχεις το δικαίωμα διακοπής.
    Ακόμα δεν πιάνει μόνο το χDsl, ισχύει και για την κινητή, αλλά και δίνει την δυνατότητα διακοπής όλων των υπηρεσιών και όχι μόνο του DP πχ
    Προς θετική κατεύθυνση είναι. Βέβαια μπορούν οι πάροχοι απλά να σταματήσουν να διαφημίζουν ταχύτητες με νούμερα και απλά να λένε «super γρήγορο», «ταχύτητες του μέλλοντος» κλπ και να το αποφύγουν εντελώς, αν και δεν νομίζω να το επιλέξουν.

    Όμως δεν θα αλλάξει κάτι τρομερό όλο αυτό στην πράξη. Δεν θα διορθωθούν πολλά πράγματα όπως θεωρεί ο Zer0c00L.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nOiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Αν είναι κανένας γείτονας στο ίδιο κτήριο στον πάροχο που δεν έχεις ή άντε κανένας απέναντι γίνεται, αλλά και πάλι θα είναι κατα προσέγγιση λόγω άλλων παραγόντων.
    Αναφέρονται οι δυνατές μεθοδολογίες στο κείμενο της διαβούλευσης που έδωσα πιο πίσω.

  6. #21
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    ειλικρινα πιστευετε οτι θα κανει καμια διαφορα? οτι θα χουν προβλημα δηλαδη ολοι οι παροχοι να αναγραφουν ενα standardized ποιηματακι, ή οτι θα ντραπουν να γραψουν στα ψιλα best effort χωρις εγγυησεις ταχυτητας στα οικιακα πακετα , ή ελαχιστη ταχυτητα συγχρονισμου 1 mbps μεγιστη Χ ας πουμε. μονο στην καλυτερη ενημερωση του κοινου αν συμβαλει-- και αυτο αν ειναι αρκετα εμφανες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 09-10-17 στις 04:02.

  7. #22
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    518
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς θετική κατεύθυνση είναι. Βέβαια μπορούν οι πάροχοι απλά να σταματήσουν να διαφημίζουν ταχύτητες με νούμερα και απλά να λένε «super γρήγορο», «ταχύτητες του μέλλοντος» κλπ και να το αποφύγουν εντελώς, αν και δεν νομίζω να το επιλέξουν.

    Όμως δεν θα αλλάξει κάτι τρομερό όλο αυτό στην πράξη. Δεν θα διορθωθούν πολλά πράγματα όπως θεωρεί ο Zer0c00L.
    Γιατί να διαφημίζουν κάτι διαφορετικό; Δεν αφορά τη διαφήμιση. Στην τελική το θεωρητικό μέγιστο που μπορεί να δώσει μια γραμμή είναι το θεωρητικό μέγιστο της τεχνολογίας του δικτύου, άρα η διαφήμιση που λέει πχ. έως 100Mbps μπορεί όντως να βρίσκει ένα ποσοστό πελατών που έχουν 24/7 πραγματική ταχύτητα 100Mbps, δηλαδή στο μέγιστο της διαφήμισης.

    Το μόνο θετικό θα είναι το να σε ενημερώνει ο πάροχος από πριν σε τι ταχύτητες θα συγχρονίζεις, αν και δεδομένου ότι όλοι οι πάροχοι χρησιμοποιούν το ίδιο δίκτυο, δεν αλλάζει κάτι ως προς το ποιον θα επιλέξεις. Επίσης ως ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα, το αναμενόμενο είναι όλοι να δίνουν κάτι πολύ χαμηλό. Ούτε κάποιο από αυτά τα μέτρα σε συνθήκες Ελλάδας μπορούν να αυξήσουν τον ανταγωνισμό.

    Τώρα για το αν υπάρξουν μέτρα που θα επιτρέπουν σε κάποιον να φύγει πιο εύκολα από τον πάροχό του, συνήθως θα αποτελούν πρόφαση για να φύγει κάποιος παρά τον πραγματικό λόγο. Ποιος αλλάζει πάροχο στην Ελλάδα εξαιτίας αποκλειστικά και μόνο της χαμηλής ταχύτητας; Ποιος άλλος πάροχος και πως δίνει καλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού με δεδομένο ότι όλοι στην Ελλάδα πάνω κάτω έχουν το backbone για να καλύπτει σχεδόν τις ταχύτητες συγχρονισμού σε ώρες αιχμής;

  8. #23
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Πολλά λάθη μαζεμένα.
    Αν έκανα υποθέσεις το έλεγα. Δεν κάνω όμως, απλά αφιέρωσα 5 λεπτάκια και διάβασα το κείμενο που παραθεσα.
    Αμέσως μετά λοιπόν την συγκεκριμένη υποχρέωση για την ταχύτητα στο συμβόλαιο γράφει.
    Η απαίτηση για παροχή στο συμβόλαιο πληροφοριών σχετικά με τη διαφημιζόμενη ταχύτητα υφίσταται μόνο στις περιπτώσεις όπου στις προωθητικές του ενέργειες ο πάροχος αναφέρει συγκεκριμένη/ες ταχύτητα(ες).
    Αφορά καθαρά και μόνο την διαφήμιση.

    Δεν θα ξερει πάλι υποχρεωτικά ο συνδρομητής που θα συγχρονίσει. Η δίκη του ταχύτητα μπορεί να είναι το μέτρο σύγκρισης, μπορεί όμως και όχι. Όλο αυτό δεν είναι μέτρο αύξησης ανταγωνισμού αλλά δικαιωμάτων χρηστών. Επίσης δεν χρησιμοποιούν όλοι το ίδιο δίκτυο πρόσβασης και backhauling. Δεν αφορά τον συγχρονισμό απλά αλλά την ανταλλαγή δεδομένων.

    - - - Updated - - -

    Μήπως πρέπει όλες οι απαντήσεις που αφορούν την Ελλάδα να μεταφερθούν στο αντίστοιχο πρόσφατο νήμα;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...αδίκτυο

  9. #24
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπράβο στον ρυθμιστή της αγοράς του Ηνωμένου Βασιλείου

    αυτά έπρεπε να κάνει και η δική μας ΕΕΤΤ
    Προφανώς.

    Και άμα το κάνει, σε ένα μήνα έχουν κλείσει όλοι οι εναλλακτικοί.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #25
    Εγγραφή
    31-08-2017
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Aν είναι πάντως να αναγράφει στο συμβόλαιο την προσδοκώμενη ταχύτητα θα είναι πολύ βολικό γιατί ουσιαστικά αν έχεις χαμηλότερη ταχύτητα και δεν το διορθώσουν μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο αζημίως, να διεκδικήσεις μια καλύτερη προσφορά. Τώρα ,απλά σε αγνοούν.

  11. #26
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105440/11000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Και τι θα γίνεται αν συγκεκριμένη ώρα σέρνεται το ίντερνετ; Όπως εγώ wind κάθε απόγευμα και βραδάκι ενώ πρέπει να έχω 10 ταχύτητα σέρνεται και σε πιο απλό βίντεο στο youtube.

  12. #27
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Λέει πως γίνεται η μέτρηση (και πότε) στο έγγραφο.

  13. #28
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    δεν ξέρω εγώ από αυτά
    αυτό που ξέρω είναι ότι εκεί στο Η.Β κινούνται προς το σωστό μέρος κατεύθυνσης
    εδώ σε εμάς στην Ελλάδα δεν πρόκειται να γίνει τίποτα γιατί τα δίκτυα είναι απλά "χάλια" τώρα πάει κάτι να αλλάξει αλλά έχουμε ακόμα μέλλον...

    οπότε ας βολευτούμε με το "ΕΩΣ 24Mpbs" για αυτούς που απολαμβάνουν ακόμα ADSL2+ ή "ΕΩΣ 30/50Mbps" για τους τυχερούς που απολαμβάνουν VDSL

    δεν συζητώ καν για τους τυχερούς που απολαμβάνουν 100/100 μέσω FTTH αυτοί είναι σταγόνα στον ωκεανό

    τα ξανά συζητάμε σε περίπου 2-3-4 χρόνια από τώρα...που ίσως η Ελλάδα αποκτήσει FTTH - FTTB - FTTC και φυσικά VDSL - VDSL2 - Vectoring κτλ...

  14. #29
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    pending
    Και στην Ελλαδα ολοι λενε την πραγματικοτητα , τους εχουμε αφησει πισω τους πελατες του Ηνωμενου Βασιλειου

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 09:02
  2. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-17, 14:15
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 13:33
  4. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-16, 20:56
  5. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-16, 13:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας