Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    12-07-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear R7000/DD-WRT
    Όντας αποκλειστικά Linux χρήστης (στα προσωπικά μου μηχανήματα) από το 2003 περίπου, είμαι αναγκασμένος εδώ και καμιά 10ετία να χρησιμοποιώ windows για τη δουλειά μου. Παρότι για προσωπική χρήση αδυνατώ να χρησιμοποιήσω windows (εκτός από πολύ συγκεκριμένες εφαρμογές που έχω σε VM για δικούς μου λόγους), μπορώ να πω ότι έχοντας εργαστεί με πολλές εκδόσεις τους, βρίσκω τα 10ρια εξαιρετικά.

    Παρότι με ενοχλούν όλα τα notifications και λοιπά μπλιμπλίκια, μπορούν εύκολα να απενεργοποιηθούν.

    Συνολικά λοιπόν, πιστεύω ακριβώς το αντίθετο από σένα, παρότι θα συνεχίσω να παίζω φανατικά είτε με Arch/Cinnamon είτε με Arch/i3wm για προσωπική χρήση, θεωρώντας ότι το Linux desktop ήταν και παραμένει ένα γοητευτικό μπάχαλο!

  2. #17
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να περάσω σε έναν θείο μου που θέλει τον "Χρώμα", "ελληνικά" και το "γιουτιουμπ", Linux, γιατί δεν έχω χρόνο για εγκατάσταση Windows,drivers,κλπ και να του πω placebo ότι είναι τα καινούρια Windows και θα τον ρωτήσω μετά από λίγο καιρό πως τα πάει και πως του φαίνονται.
    Είχα προσωρινά τον πατέρα μου σε τέτοια κατάσταση και συνέχεια με ρωτάει αν μπορώ να του φτιάξω και τον υπολογιστή που πήρε τώρα " να είναι εύκολος όπως ο παλιός"

  3. #18
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tuxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...θεωρώντας ότι το Linux desktop ήταν και παραμένει ένα γοητευτικό μπάχαλο!
    Ακριβώς, παρά το γεγονός ότι ήμουν επί 9 (03->12) συνεχόμενα χρόνια αποκλειστικός χρήστης Linux, και μάλιστα σοβαρών διανομών (Gentoo -> Arch).

    Γιατί είναι μπάχαλο;

    Γιατί δεν υπάρχει κεντρικός σχεδιασμός, και στοιχειώδες common sense.

    Όταν λοιπόν ο ΚΝΙτης που γράφει αποκλειστικά τον κώδικα σε ένα κρίσιμο υποσύστημα, ξυπνήσει ξαφνικά ένα πρωί έχοντας να κάνει σεξ για μήνες, και αποφασίσει απλά επειδή έτσι το θέλει να αλλάξει άρδην 3-4 βασικότατα conf αρχεία του συστήματος, τα οποία εσύ (μετά από αρχική ρύθμιση) δεν χρειάστηκε να πειράξεις για πολλά χρόνια, και απλά λειτουργούσαν...
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #19
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Και εγώ γύρισα πρόσφατα στο linux desktop (fedora 26 workstation) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. To Gnome σωστά επιμένει στο μινιμαλ χαρακτήρα του και είναι τώρα πιο ώριμο από ποτέ. Αν του αφιερώσεις λίγο χρόνο και μπεις στην φιλοσοφία του, μετά δεν ξεκολλάς. Τώρα μπαίνω στα Win 10 μόνο για να κάνω updates. Γενικά έχω την αίσθηση ότι δεν στερούμαι σχεδόν τίποτα κάνοντας χρήση μόνο του Linux ως desktop. Επιπλέον εκτός από την μεγαλύτερη ωριμότητα υπάρχει και ένα πλήθος νέων τεχνολογιών και εργαλείων να δοκιμάσεις, που παρακαλάς η ημέρα να είχε 48 ώρες για να τα προλάβεις όλα... (flatpak,kubernetes,pelican,containers,bitcoin nodes κτλ κτλ).

  5. #20
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λοιπόν ο ΚΝΙτης που γράφει αποκλειστικά τον κώδικα σε ένα κρίσιμο υποσύστημα, ξυπνήσει ξαφνικά ένα πρωί έχοντας να κάνει σεξ για μήνες, και αποφασίσει απλά επειδή έτσι το θέλει να αλλάξει άρδην 3-4 βασικότατα conf αρχεία του συστήματος, τα οποία εσύ (μετά από αρχική ρύθμιση) δεν χρειάστηκε να πειράξεις για πολλά χρόνια, και απλά λειτουργούσαν...
    Ο Lennart ΚΝίτης δηλαδή.

    Πέρα από την πλάκα, το arch δε θα μπορούσα να το θεωρήσω "σοβαρή" διανομή, κυρίως επειδή δεν έχεις ένα fixed point για ένα stable release.

    Και μην ξεχνάς: τα λειτουργικά είναι σαν τις γλώσσες: το/η κάθε ένα/μία έχει μία-κάποια χρησιμότητα. Όπως δε θα γράψεις κάτι σε java για να παίρνεις ένα field από ένα text file ενώ απλά χρειάζεται να κάνεις μία grep/perl/whatever, έτσι θα χρησιμοποιήσεις και το <χ> OS για κάποια δουλειά που χρειάζεσαι γιατί εκεί το συγκεκριμένο job γίνεται καλύτερα.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  6. #21
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Πλέον 3 μήνες μετά με αποκλειστική χρήση Linux και φυσικά συνεχώς μαθαίνοντας μπορώ να πω ότι το γοητευτικό μπάχαλο του Linux μου αρέσει.
    Τρέχω 2 διανομές, μια Ubuntu και μια Fedora, με πανομοιότυπο στήσιμο για να βγάλω συμπεράσματα με τον χρόνο.
    Σίγουρα το Ubuntu είναι το πιο well-thought για τον μέσο desktop user. Hassle-free για όλα τα βασικά με έμφαση σε επιλογές που έπρεπε να υπάρχουν από πριν σε άλλες διανομές που έχουν στόχο τον average joe.
    Κλασικό παράδειγμα το bash autocompletion που στο Ubuntu είναι έτοιμο ενώ στην Fedora χρειάζεται ένα ακόμη βήμα με dnf install sqlite.

    Όσο για τα Windows, μπορώ να πω ότι δεν μου λείπουν καθόλου. Για εμένα τον average joe νιώθω πολύ χαρούμενος που έπαψα να ψάχνω ενημερωμένους οδηγούς και ενημερωμένες εκδόσεις προγραμμάτων που χρησιμοποιώ. Η αλήθεια είναι πως το μυαλό μου έχει φάει Windows από εποχής DOS 6.x περίπου. Για 3 μήνες νομίζω έχω θετική απάντηση για το Linux το 2018 πλέον.
    Αν λίγο, λίγο, πολύ λίγο ασχολιόταν η Canonical ή η Redhat για το unification μιας διανομής, δηλαδή να σκεφτεί από πριν με σωστό QA να υπάρχουν εύκολα, consistent και σε GUI 5-10 πραγματάκια πλασαρισμένα όπως ακριβώς κάνει η Apple πιστεύω θα είχαν μεγαλύτερο μερίδιο και αυτό θα τους επιστρεφόταν πίσω από την εμπιστοσύνη και των corporate περιβάλλοντων.

    Όπως και να έχει, ευχαριστώ πραγματικά τον κόσμο που γράφει κώδικα open-source, μακάρι να προσέφερα κάτι και μακάρι να καταφέρω στο ιατρείο μου να εγκαταστήσω open-source λογισμικό
    Laboratory Information System κλπ πάνω σε Linux open-source αλλά για την ώρα βολεύομαι.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    (Διαβαζω αυτο το νήμα και με πιανει με πολύ εντονη νοσταλγία από όταν ήμουν dedicated Linux user )
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  8. #23
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Καλή χρονιά flamelab! Πάντα υπάρχει ένα Windows VM, και πάντα στο σπίτι και στην δουλειά κατακλύζομαι από Windows, απλώς μιλάω για το προσωπικό μου λάπτοπ, που δεν το χρησιμοποιώ επαγγελματικά.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  9. #24
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Το ταξίδι με το Linux συνεχίζεται καθώς έχω κατασταλάξει στο Debian πλέον από τον Γενάρη 6 μήνες χωρίς Windows!
    Δεν μου λείπει τίποτε ακόμη, κανά 2 φορές με κάποια αρχεία RAR είχα θέματα που ψάχνοντας τα έλυσα.
    Το λάπτοπ μου είναι πιο κρυο πιο ήσυχο από Windows, μέση κατανάλωση μνήμης 0.5 με 1.0 GB λιγότερο (όχι πως μου έλειψε η μνήμη)
    Αλλά έχω παρατηρήσει βελτιώσεις στην καθημερινή μου χρήση όλους αυτούς τους μήνες.

    1. Πρώτο και καλύτερο το font rendering. Έχω αποκτήσει τρέλα με το πόσο πιο όμορφα και ξεκούραστα κάνει rendering το Debian με Ubuntu fonts, αλλά και γενικά το Rendering του.
    2. Το scrolling στο λάπτοπ με 2 δάχτυλα είναι θεϊκό μπροστά στην υλοποίηση της Synaptics στα Windows.

    Αυτά τα πρώτα 2 δεν μπορώ να τα αποχωριστώ. Εθισμός.

    3. Πιο όμορφο Desktop περιβάλλον. Αγαπώ το GNOME και τα όμορφα pastel Papirus icons.
    4. sudo apt-get update & sudo apt-get upgrade και σταμάτησα να ασχολούμαι με το να ψάχνω αν βγήκε ο νέος VLC, download εγκατάσταση ξανά κλπ drivers και όλα.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #25
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE

    Δοκίμασε κάποια στιγμή και arch ή arch-based διανομή.Σε ξεχωριστό δίσκο και χωρίς να βιαστείς να το στήσεις,με το πάσο σου.

  11. #26
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Ανασταίνω το θέμα για να θυμήσω και να θυμηθώ ότι πάει περίπου 1 και κάτι χρόνος που είμαι Linux only!
    Για τους παλιούς καραβανάδες είναι τίποτε για μένα όμως είναι Achievement!
    Παραμένω με Ubuntu, και Debian/sid σταθερά!

    Δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να τρέχω W10 στο ιατρείο σε Server και Γραμματεία λόγω LIS software (που χρησιμοποιεί COM ports 2018) αποκλειστικά σε Windows.

    Έχω κάνει από την αρχή ως τώρα δωρεές σε Software Open-source τόσα που ούτε και εγώ πίστευα ότι θα έκανα ποτέ σε proprietary software!
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Unix - Linux] Desktop Screenshot
    Από hayzel στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10963
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-22, 19:49
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 12:46
  3. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-17, 19:31
  4. Πώς να διαγράψω τα windows vista;
    Από titan1 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-17, 23:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας