Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Καλησπέρα. Θεωρώ, οτι όποτε καποιο μέλος του Adsl.gr.com , αναφέρεται , κρίνει (θετικά ή αρνητικά) όποια: τεχνολογία, εταιρεία, isp κλπ. Να αναφέρει την επαγγελματική του ιδιότητα είτε σχέση συμφέροντος που πιθανόν έχει . Εγώ παραδείγματως χάριν, ειμαι φωτογράφος . Εάν έχω την όποια
    επαγγελματική σχέση συμφέροντος , έστω και μόνον εργαζόμενος της εταιρείας. Όταν αναφέρομαι σε προιόντα -
    πράξεις της, είτε κρίνω προιόντα ανταγωνίστριας άλλης, θα πρέπει να αναφέρω και την σχέση μου με αυτήν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 10-10-17 στις 03:23. Αιτία: Αφαίρεση bold.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theocm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Θεωρώ, οτι όποτε καποιο μέλος του Adsl.gr.com , αναφέρεται , κρίνει (θετικά ή αρνητικά) όποια: τεχνολογία, εταιρεία, isp κλπ. Να αναφέρει την επαγγελματική του ιδιότητα είτε σχέση συμφέροντος που πιθανόν έχει . Εγώ παραδείγματως χάριν, ειμαι φωτογράφος . Εάν έχω την όποια
    επαγγελματική σχέση συμφέροντος , έστω και μόνον εργαζόμενος της εταιρείας. Όταν αναφέρομαι σε προιόντα -
    πράξεις της, είτε κρίνω προιόντα ανταγωνίστριας άλλης, θα πρέπει να αναφέρω και την σχέση μου με αυτήν.
    Έχεις δίκιο μεν (θα αρκούσε πάντως μια αναφορά στο προφίλ του χρήστη, δεν χρειάζεται να την αναφέρει κάθε φορά), από την άλλη όμως είναι αδύνατον να επιβληθεί κάτι τέτοιο παρά μόνο ως γενική σύσταση στους όρους χρήσης του φόρουμ. Δεν μπορεί να ελεγχθεί...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 10-10-17 στις 03:25. Αιτία: Επεξεργασία παράθεσης.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    'Εχεις δίκιο δε (το θεωρώ "fair") , είναι κανόνας της καλής (πάλε ποτέ) αγγλοσαξωνικής δημοσιογραφίας. Το ανέφερα καλοπροέρετα . Είναι πλέον σοβαρό ζήτημα.
    Με τα όσα γράφονται και επιρεάζουν τις τύχες () μας στον πλανήτη, σχετικά με τα fake news.... και θα γλιτώναμε από πολλά σεντόνια με (αντιπαραθέσεις?)
    στις απόψεις των "αναγνωστών".Προ 15ετίας δεν υπήρχε περίπτωση να γραφτεί άρθρο στην" Washington Post" .Και ο συντάκτης, εάν είχε το όποια σχέση με το άρθρο του και δεν το ανέφερε.... Έχανε την καρέκλα του!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theocm : 10-10-17 στις 03:51.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ο κάθε ένας μπορεί να πει ότι είναι ότι θέλει να είναι, εκτός φυσικά αν θα πρέπει να τους φακελώνουμε όπως κάποιες παλιές εποχές.

    Προσέχετε τι ζητάτε μερικοί

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κάθε ένας μπορεί να πει ότι είναι ότι θέλει να είναι, εκτός φυσικά αν θα πρέπει να τους φακελώνουμε όπως κάποιες παλιές εποχές

    Προσέχετε τι ζητάτε μερικοί
    1. "Ο κάθε ένας μπορεί να πει ότι είναι ότι θέλει να είναι". Η σύγχρονη (σημερινή και επικρατούσα) άποψη. Να το κάνει "ο κάθε ένας" λοιπόν. Αυτό
    δεν είναι το θέμα που αναφέρομαι? Συμφωνούμε.

    2."εκτός φυσικά αν θα πρέπει να τους φακελώνουμε όπως κάποιες παλιές εποχές" Οι κακές, άνελεύθερες, όντως. Επειδή τότε το φακέλωμα (προσωπικά
    δεδομένα):
    Μας έστελνε στην φυλακή. Στην καλύτερη στιγματιζόταν η οικογένειά και οι συγγενείς μας και μας απολύανε από την δουλειά μας.

    3. Τώρα το φακέλωμα (προσωπικά δεδομένα): συμβαίνει παντού. Στις αγορές που (όταν) κάνουμε, στις συγκοινωνίες, στα sites που και μόνον
    επισκεπτόμαστε,(όχι στον ίδιο βαθμό) αλλά μπορεί να φτάσει έως την νιοστή..

    Αλλά, "δεν μας στέλνουν στην φυλακή. Ούτε στιγματίζεται η οικογένειά και οι συγγενείς μας και δεν μας απολύουν από την δουλειά μας" (εάν δεν είμαστε
    άνεργοι).

    Ταπεινή μου άποψη, να ξεκινήσει απο τους συντάκτες του ADSLgr.com Ας γίνει και moto και θα κάνει την διαφορά! Θα πιάσει !
    Λέγεται και διαφάνεια.
    Δεν ενοώ να φτάσουμε στο άλλο άκρο. Δηλαδή να αισθανόμαστε ένοχοι για την εταιρία που εργαζόμαστε, ώστε να εκφέρουμε την γνώμη μας, για τα προιόντα
    αυτής είτε των ανταγωνιστών της.

    Είναι ζήτημα, αν ζητάω, είτε γράφω την γνώμη μου.
    Ένας "μερικός"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theocm : 11-10-17 στις 11:51.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    3. Στις αγορές όταν κάνεις δεν υπάρχει καταγραφή του επαγγέλματος σου, στις συγκοινωνίες το ίδιο, με τα μπορεί και αν δεν κάνουμε δουλειά

    Το adslgr.com δεν απαιτεί αυτά τα στοιχεία για τους χρήστες του, για το adsl.gr δεν ξέρω

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Στις αγορές όταν κάνεις δεν υπάρχει καταγραφή του επαγγέλματος σου, στις συγκοινωνίες το ίδιο, με τα μπορεί και αν δεν κάνουμε δουλειά

    Το adslgr.com δεν απαιτεί αυτά τα στοιχεία για τους χρήστες του, για το adsl.gr δεν ξέρω
    Επειδή το "adsl.gr δεν ξέρω" ήταν δυσνόητο, το διόρθωσα σε 'ADSLgr.com'(βελτιώνομαι ίσως). Επίσης βελτιώνομαι περισσότερο μαθαίνοντας οτι η εξίσώνεται η άποψή μου, σε απαίτηση του ADSLgr.com "Το adslgr.com δεν απαιτεί".
    Όσο για την μάλλον υπερβολική και λίγο δασκαλίστικη έκφραση φακέλωμα "εκτός φυσικά αν θα πρέπει να τους φακελώνουμε όπως κάποιες παλιές εποχές", ίσως να γράφτηκε από παραδρομή. Το οτι στα προσωπικά δεδομένα που συλλέγονται,
    δεν μπορει να μαθευτεί το επαγγέλμα, μια απλή διασταύρωση τους υπεραρκεί.
    Νομίζω οτι όσον αφορά την συλλογή προσωπικών δεδομένων απο το ADSLgr.com , έγραψα: "στα sites που και μόνον
    επισκεπτόμαστε,(όχι στον ίδιο βαθμό) αλλά μπορεί να φτάσει έως την νιοστή.."(η συλλογή προσωπικών δεδομένων). Θεώρησα ευνόητο, οτι εδώ συμβαίνει μόνον στον απαραίτητο βαθμό(για την προστασία του ιδίου και των μελών του). Εκ των υστέρων διαπιστώνω οτι δεν τον το έκανα σαφές


    Υ.Γ.
    Το φακέλωμα είναι μια βαριά φορτισμένη λέξη στη σύγχρονη Ιστορία μας. Έχω προσωπική εμπειρία.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις


    Παραμένει το ότι το adslgr.com δεν απαιτεί αυτά τα στοιχεία απο τους χρήστες του και ούτε θα τα απαιτήσει.

    Αν λοιπόν το λες για να γίνει η αναφορά της επαγγελματικής ιδιότητας για αυτό το φόρουμ, έχεις την απάντηση.
    Αν το λες έτσι γενικά και αόριστα, γράφεις σε λάθος section.
    Ξεκαθάρισε λοιπόν τι ακριβώς θέλεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 11-10-17 στις 13:47.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ποτέ και πουθενά, δεν έχω γράψει τα ρήματα που εχεις γράψει σε διάφορους χρόνους και πρόσωπα: απαιτεί(τις περισσότερες φορές με bold), γίνει(με την ένοια του υποχρεωτικού), φακελώνουμε... Σε ότι σου έχω απαντήσει (μια ανάγνωση αρκεί) τα γραφτά μου ειναι προτρεπτικά και ποτέ υποχρεωτικά, κοινώς : Όποιος θέλει αναφέρει την επαγγελματική του ιδιότητα είτε σχέση συμφέροντος που πιθανόν έχει. Νοητό ή ανόητο ;

    2. "Αν το λες έτσι γενικά και αόριστα, γράφεις σε λάθος section."
    Εγώ που είμαι απλό μέλος στο ADSLgr.com και όχι στο adsl.gr(δικό μου που διόρθωσα όταν"Το adslgr.com δεν απαιτεί αυτά τα στοιχεία για τους χρήστες
    του, για το adsl.gr δεν ξέρω"), αλλα ούτε στο adslgr.com(δικό σου), από έναν Moderator το βρίσκω ατυχές. Τι ενοείς γενικά και αόριστα. Λάνθασμένα ερμηνεύεις την προτοπή μου.
    Δεν έχω γνώμη; (Forum-ADSLgr.com Site Feedback-Η Γνώμη σας)

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theocm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Θεωρώ, οτι όποτε καποιο μέλος του Adsl.gr.com , αναφέρεται , κρίνει (θετικά ή αρνητικά) όποια: τεχνολογία, εταιρεία, isp κλπ. Να αναφέρει την επαγγελματική του ιδιότητα είτε σχέση συμφέροντος που πιθανόν έχει . Εγώ παραδείγματως χάριν, ειμαι φωτογράφος . Εάν έχω την όποια
    επαγγελματική σχέση συμφέροντος , έστω και μόνον εργαζόμενος της εταιρείας. Όταν αναφέρομαι σε προιόντα -
    πράξεις της, είτε κρίνω προιόντα ανταγωνίστριας άλλης, θα πρέπει να αναφέρω και την σχέση μου με αυτήν
    Kαταλαβαινεις φανταζομαι το οξυμωρο της θεωρησης σου, οταν συμμετεχεις, αρκετα χρονια τωρα οπως βλεπω, σε ενα φορουμ ανταλλαγης αποψεων και οχι μονον, με ψευδωνυμο και κυριολεκτικα με οτι στοιχεια θες ή οχι να δηλωσεις, που ταυτοχρονα και κανεις δεν μπορει να ελεγξει την εγκυροτητα τους;

    Ουσιαστικα δηλαδη, συνιστας ( προσπαθω να βρω την σωστη λεξη ) την δημιουργια ενος εντελως διαφορετικου φορουμ, οπου οι παντες και τα παντα θα ειναι επωνυμα, ολοφανερα και καταγεγραμμενα. Καθως, ετσι κρινεις, οτι θα υπαρχει εγκυροτητα; Διαφανεια ισως; Αξιοπιστια; Σε τι αραγε και με ποιο σκοπο; Ετσι δηλαδη, μια απλη αντιπροταση θα ηταν το οποιος δεν συμφωνει, καλυπτεται, ενοχλειται, απλα να μην συμμετεχει σε τετοιου ειδους φορα σαν και το adslgr, τα οποια μονον και μονο με την αποδοχη της ανωνυμιας αποκλειουν τις δυνατοτητες τις οποιες και θεωρεις απαραιτητες. Απο την αλλη, πραγματικα θα ηθελα περισσοτερες διευκρινησεις, προσωπικα εγω, για το πως φανταζεσαι την εφαρμογη αυτης σου της θεσης, σε συζητησεις οχι μονον σε θεματα που αφορουν εταιρειες και ιδιωτικα συμφεροντα, αλλα και στο νημα της πολιτικης και οχι μονο κουβεντας, στις ειδησεις, στα πολιτιστικα, στα εκτος θεματος, στα αθλητικα γιατι οχι κτλ

  11. #11
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εγώ κατάλαβα ότι ο ocm ζητάει έναν κώδικα δεοντολογίας, έστω σε προαιρετική βάση, και παρότι θεωρώ κάτι τέτοιο πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί, είναι επιεικώς υπερβολικό και strawman argument να του καταλογίζουμε ότι ζητάει φακελώματα, αριθμούς φορολογικού μητρώου ή ονοματεπώνυμα...

    Και το ύφος απάντησης "αν δεν σ'αρέσει φύγε" είναι τουλάχιστον ακατάλληλο για την κατηγορία "προτάσεις για το adslgr".

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ κατάλαβα ότι ο ocm ζητάει έναν κώδικα δεοντολογίας, έστω σε προαιρετική βάση, και παρότι θεωρώ κάτι τέτοιο πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί, είναι επιεικώς υπερβολικό και strawman argument να του καταλογίζουμε ότι ζητάει φακελώματα, αριθμούς φορολογικού μητρώου ή ονοματεπώνυμα...

    Και το ύφος απάντησης "αν δεν σ'αρέσει φύγε" είναι τουλάχιστον ακατάλληλο για την κατηγορία "προτάσεις για το adslgr".
    H θεση σας, περα απο την αγανακτηση που αισθανθηκατε, ποια ειναι; Εχετε την καλοσυνη να μας πληροφορησετε; Οπως και τον τροπο εφαρμογης μιας τετοιας προτασης σε ενα φορουμ ανταλλαγης αποψεων ( και οχι μονον ) ανωνυμων χρηστων; Επισης και τα μεσα που θα χρησιμοποιηθουν ετσι ωστε να επιβεβαιωνεται καθε φορα η εγκυροτητα της καθε ταυτοτητας; Τους μηχανισμους παλι που θα κρινουν την αξιοπιστια του καθενος αλλα και της αποψης του;

    Δεν υπαρχει κανενα υφος απαντησης, αλλα οντως, σε οτι αφορα το δικο μηνυμα, ισχυει το "αν δεν σου αρεσει φυγε". Οχι ως προτροπη ουτε και αφοριστικα φυσικα αλλα κυριολεκτικα, καθως ειναι ενα απο τα πλεονεκτηματα της ανωνυμιας. Η οποια παλι εχει και ισοβαρη ισως μειονεκτηματα, αλλα απο την στιγμη που καποιος την αποδεχεται, ταυτοχρονα αποδεχεται και τα μεν οπως και τα δε. Ή πολυ απλα οχι. Θεωρει οτι τα μειονεκτηματα ειναι περισσοτερα, πως το ολον ειναι αναξιοπιστο, γελοιο, υποπτο, καταπιεστικο, οτιδηποτε και απλα δεν συμμετεχει. Ξανα, η ελευθερια της ανωνυμιας ειναι αυτο.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ κατάλαβα ότι ο ocm ζητάει έναν κώδικα δεοντολογίας, έστω σε προαιρετική βάση, και παρότι θεωρώ κάτι τέτοιο πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί, είναι επιεικώς υπερβολικό και strawman argument να του καταλογίζουμε ότι ζητάει φακελώματα, αριθμούς φορολογικού μητρώου ή ονοματεπώνυμα...

    Και το ύφος απάντησης "αν δεν σ'αρέσει φύγε" είναι τουλάχιστον ακατάλληλο για την κατηγορία "προτάσεις για το adslgr".
    Αν δηλαδή πει κάποιος πως είναι νεροκουβαλητής, πως θα το αποδείξει αυτό; δεν θα πρέπει να φέρει κάποιο χαρτί που τουλάχιστον θα αναφέρει το ονοματεπώνυμο; όποτε πάμε σε φακέλωμα.


    Υπάρχουν κάποια πράγματα που πραγματικά είναι αν δεν σου αρέσει φύγε, κάποια άλλα είναι ανοιχτά προς συζήτηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-11-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δηλαδή πει κάποιος πως είναι νεροκουβαλητής, πως θα το αποδείξει αυτό; δεν θα πρέπει να φέρει κάποιο χαρτί που τουλάχιστον θα αναφέρει το ονοματεπώνυμο; όποτε πάμε σε φακέλωμα.


    Υπάρχουν κάποια πράγματα που πραγματικά είναι αν δεν σου αρέσει φύγε, κάποια άλλα είναι ανοιχτά προς συζήτηση.
    Αυτό ακριβώς. Θα μπορούσε κάποιος να δηλώσει μάνατζερ γκολφ ή πιανίστας σε οίκο ανοχής ή μεγαλοχειρουργός. Πώς πιστοποιείται οτιδήποτε από αυτά;

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theocm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ και πουθενά, δεν έχω γράψει τα ρήματα που εχεις γράψει σε διάφορους χρόνους και πρόσωπα: απαιτεί(τις περισσότερες φορές με bold), γίνει(με την ένοια του υποχρεωτικού), φακελώνουμε... Σε ότι σου έχω απαντήσει (μια ανάγνωση αρκεί) τα γραφτά μου ειναι προτρεπτικά και ποτέ υποχρεωτικά, κοινώς : Όποιος θέλει αναφέρει την επαγγελματική του ιδιότητα είτε σχέση συμφέροντος που πιθανόν έχει. Νοητό ή ανόητο ;

    2. "Αν το λες έτσι γενικά και αόριστα, γράφεις σε λάθος section."
    Εγώ που είμαι απλό μέλος στο ADSLgr.com και όχι στο adsl.gr(δικό μου που διόρθωσα όταν"Το adslgr.com δεν απαιτεί αυτά τα στοιχεία για τους χρήστες
    του, για το adsl.gr δεν ξέρω"), αλλα ούτε στο adslgr.com(δικό σου), από έναν Moderator το βρίσκω ατυχές. Τι ενοείς γενικά και αόριστα. Λάνθασμένα ερμηνεύεις την προτοπή μου.
    Δεν έχω γνώμη; (Forum-ADSLgr.com Site Feedback-Η Γνώμη σας)
    Θα πρέπει τότε να προσέξεις τι γράφεις

    Όταν αναφέρομαι σε προϊόντα - πράξεις της, είτε κρίνω προϊόντα ανταγωνίστριας άλλης, θα πρέπει να αναφέρω και την σχέση μου με αυτήν
    Τελευταία φορά που είδα, το πρέπει είναι κάτι το υποχρεωτικό


    Ακόμα έχει ενα κουμπάκι πιο πάνω που το λέει "παράθεση" βοηθάει πάρα πολύ στον γραπτό λόγο (στα φορουμ)
    Το ανόητο έχει και αυτό συγκεκριμένες χρήσεις
    Το https://adslgr.com και το https://ADSLgr.com είναι το ίδιο πράγμα, δεν είναι case sensitive, το https://adsl.gr όχι

    Γνώμη ναι φυσικά και μπορείς να έχεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 11-10-17 στις 21:15.

Παρόμοια Θέματα

  1. Όριο για απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης 2017
    Από gianna στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-17, 12:45
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-17, 18:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας