Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Λοιπόν θα ήθελα να στήσω έως 3 servers σε περιοχές της ελλάδας έτσι ώστε η συντριπτική ή τουλάχιστον μια μεγάλη πλειοψηφία του πληθυσμού να έχει πρόσβαση σε αυτούς με lateny κάτω των 30 ms

    Που θα πρέπει να τους στήσω (φαντάζομαι Αθήνα Θεσσαλονίκη και πχ Κρήτη; )

    Και εκτός απο το που θα τους στήσω γεωγραφικά θέλω να μάθω και του που θα τους στήσω.. δηλαδή που έχει στην Ελλάδα datacenter και ποιες ειναι οι εταιρίες και γενικά οι διαφορές μεταξύ τους; ή είναι ολιγοπώλιο όπως με τους ISP;

    Τέλος πόσο θα κοστίσει (οι server θα είναι δικά μου ρακ ) μια γραμμή 1Gbit για κάθε server?

    υπάρχουν επιλογές τρόπου χρέωσης (πχ κάτι έχω διαβάσει για 95 percentile επι της κίνησης στην γραμμή κτλ)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Κανένας;

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    αλήθεια τώρα κανείς δεν ξέρει τίποτα;

  4. #4
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.142
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα πιο γνωστά datacenter στην Αθήνα τα έχουν οι TI sparkle Greece και lamda hellix . Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να κάνεις κάτι αλλού, καθώς οι ελληνικοί πάροχοι διασυνδέονται στην Αθήνα. Ακόμα κι αν έχεις το server στη Θεσσαλονίκη π.χ. , πλην του ίδιου παρόχου, τα δεδομένα των clients θα πάνε Αθήνα και πάλι Θεσσαλονίκη. Οι περισσότεροι ελληνικοί πάροχοι ( και κάμποσοι ξένοι ) έχουν παρουσία, οπότε μπορείς να πάρεις internet από όποιον θέλεις. Μερικοί ( κυρίως μεγάλοι carriers ) δίνουν και burstable billing. Πάραυτα, για την κλίμακα που αναφέρεις, θα σου βγει πολύ φτηνότερο να βρεις κάποιον που ήδη έχει υποδομή κάπου και να σου δώσει 3 μηχανήματα, από το να στήσεις δικά σου. Αν θες να το κάνεις μόνος σου, ακόμα και με μικρό commit στο internet feed, πιθανότατα μιλάμε για τετραψήφιο νούμερο opex το μήνα.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πιο γνωστά datacenter στην Αθήνα τα έχουν οι TI sparkle Greece και lamda hellix . Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να κάνεις κάτι αλλού, καθώς οι ελληνικοί πάροχοι διασυνδέονται στην Αθήνα. Ακόμα κι αν έχεις το server στη Θεσσαλονίκη π.χ. , πλην του ίδιου παρόχου, τα δεδομένα των clients θα πάνε Αθήνα και πάλι Θεσσαλονίκη. Οι περισσότεροι ελληνικοί πάροχοι ( και κάμποσοι ξένοι ) έχουν παρουσία, οπότε μπορείς να πάρεις internet από όποιον θέλεις. Μερικοί ( κυρίως μεγάλοι carriers ) δίνουν και burstable billing. Πάραυτα, για την κλίμακα που αναφέρεις, θα σου βγει πολύ φτηνότερο να βρεις κάποιον που ήδη έχει υποδομή κάπου και να σου δώσει 3 μηχανήματα, από το να στήσεις δικά σου. Αν θες να το κάνεις μόνος σου, ακόμα και με μικρό commit στο internet feed, πιθανότατα μιλάμε για τετραψήφιο νούμερο opex το μήνα.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

    Δεν κατάλαβα όμως τι εννοείς στο κομμάτι ότι οι clients θα πάνε Αθήνα και πάλι Θεσσαλονίκη...

    Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι ο χρόνος αποστολής των packets απο τον server που θα στήσω στους clients (που θα είναι πχ βόρεια Ελλάδα και κυρίως Θεσσαλονίκη) να είναι όσο το δυνατόν μικρότερος (κάτω απο 50 ms ας πούμε και αν γίνεται και κάτω απο 10 ακόμη καλύτερα)

    Τα μηχανήματα πρέπει να είναι δικά μου γιατι πρέπει να έχουν συγκεκριμένο hardware και software και θέλω 100% έλεγχο σε αυτά και όχι να μοιράζομαι τους πόρους με κάποιον.

    Όσο για το κόστος των γραμμών και εγώ έτσι το έκοψα απλά ελπίζω να μιλάμε για μικρό τετραψήφιο και όχι δεκάρικα και εικοσάρικα :P

    Τεσπα οι εταιρίες πάντως που αναφέρεις θα είναι μια αρχή για να μάθω περισσότερα πάνω σε αυτό. Και πάλι ευχαριστώ.. όποιος έχει να προσθέσει τιποτα παραπάνω ή να πει την γνώμη του παρακαλώ να το κάνει!

  6. #6
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.142
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν κατάλαβα όμως τι εννοείς στο κομμάτι ότι οι clients θα πάνε Αθήνα και πάλι Θεσσαλονίκη...
    Οι διασυνδέσεις μεταξύ των παρόχων είναι στην Αθήνα. Αν έχεις υπηρεσία από τον πάροχο Α στη Θεσσαλονίκη κι έχεις clients παρόχων εκτός του Α στη Θεσσαλονίκη, τότε θα δουν τον server σου μέσω Αθήνας. Ο στόχος των 50ms είναι εφικτός για την πλειοψηφία των περιστάσεων από Αθήνα πάντως.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι διασυνδέσεις μεταξύ των παρόχων είναι στην Αθήνα. Αν έχεις υπηρεσία από τον πάροχο Α στη Θεσσαλονίκη κι έχεις clients παρόχων εκτός του Α στη Θεσσαλονίκη, τότε θα δουν τον server σου μέσω Αθήνας. Ο στόχος των 50ms είναι εφικτός για την πλειοψηφία των περιστάσεων από Αθήνα πάντως.
    Ναι τα 50ms απο κεκτημένη ταχύτητα τα έγραψα είναι περισσότερο σαν worst case scenario όχι ο στόχος. Ουσιαστικά ο server θα τρέχει VMs και ο κάθε χρήστης θα έχει το δικό του και θα αλληλεπιδρά με αυτό σε πραγματικό χρόνο οπότε όσο μικρότερος είναι ο χρόνος απόκρισης (πχ στο click για να ανοίξει ένα παράθυρο) τόσο καλύτερα -δεδομένου ότι θα υπάρχουν και άλλα delays εκτός της γραμμής γιαυτό θέλω το pink να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότερο έτσι ώστε αθροιστικά με τις άλλες καθυστερήσεις να μην υπερβεί το όριο που θα κάνει την εφαρμογή να φαίνεται πως λαγκάρει )


    Δηλαδή για να μην χρειάζεται κάποιος απο Θεσσαλονίκη ή σέρρες κτλ να μην περνάει απο αθήνα αλλά να μιλάει απευθείας με τον server μου στην Θεσσαλονίκη θα πρέπει να έχω καλώδιο 1Gbit απο κάθε πάροχο (ote,hol,telas,forthnet είναι και άλλοι; ) για τον server μου; Μόνο ΟΤΕ δεν φτάνει (το λέω γιατι αυτός δινει έτσι και αλλιώς τις γραμμές στους άλλους) ;

    Επίσης αυτό μπορώ να το επιλέξω μαζι με την εταιρία που θα έχει το datacenter ή κάθε πάροχος έχει το δικό του datacenter οπότε θα πρέπει να έχω έναν server σε όλους ;

    Αν ισχύει το παραπάνω τότε δεν υπάρχει καμιά άλλη λύση πχ ο τελικός χρήστης (πχ Σερρες) να κάνει tunneling σε εμένα(server στην Θεσσαλονίκη) ;

  8. #8
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.142
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδή για να μην χρειάζεται κάποιος απο Θεσσαλονίκη ή σέρρες κτλ να μην περνάει απο αθήνα αλλά να μιλάει απευθείας με τον server μου στην Θεσσαλονίκη θα πρέπει να έχω καλώδιο 1Gbit απο κάθε πάροχο (ote,hol,telas,forthnet είναι και άλλοι; ) για τον server μου; Μόνο ΟΤΕ δεν φτάνει (το λέω γιατι αυτός δινει έτσι και αλλιώς τις γραμμές στους άλλους) ;
    Σωστά, θα πρέπει να πάρεις υπηρεσία από όλους, και περιπλέκεται και λίγο το δικτυακό κομμάτι. Πέρα από αυτό, μη νομίζεις ότι επειδή ένας συνδρομητής είναι στη Θεσσαλονίκη, ο κόμβος του παρόχου που τερματίζει την κίνησή του είναι κι αυτός εκεί. Πλέον υπάρχει αρκετά μεγάλη διασπορά στους μεγάλους, αλλά μη θεωρείς ότι αυτό είναι πάντα απόλυτο. Η δικτυακή απόσταση πολλές φορές δεν ταυτίζεται με την πραγματική.

    Επίσης αυτό μπορώ να το επιλέξω μαζι με την εταιρία που θα έχει το datacenter ή κάθε πάροχος έχει το δικό του datacenter οπότε θα πρέπει να έχω έναν server σε όλους ;
    Συνήθως οι εταιρίες που έχουν DC στην Ελλάδα προσφέρουν και υπηρεσίες internet οι ίδιοι. Σε αυτά που σου έγραψα βέβαια όλοι οι μεγάλοι πάροχοι είναι μέσα. Συνεπώς, δε σε αναγκάζει κανένας να πάρεις από τον ιδιοκτήτη του DC κι όχι από κάποιον τρίτο. Ακόμα και να πας κάπου που να μην είναι κάποιος, αν πληρώσεις, είναι απίθανο να σου αρνηθεί υπηρεσία κάποιος.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 23:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας