Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γειά σας παιδιά

    Έχω ένα Laptop στα χέρια μου που του έβαλα Mint 17, έχει ασύρματη κάρτα δικτύου Intel Dual Band Wireless-AC 3168, κατέβασα τον Driver από εδώ και τον έχω αποθηκεύσει στην επιφάνεια εργασίας, έχω αποσυμπιέσει το αρχείο, πως θα περάσω τον Driver μέσα στο /lib/firmware που λέει στις οδηγίες το Site;; και μετά τι κάνω για να έχω WI-FI;;

    H φωτεινότητα της οθόνης που είναι;; δείχνει σαν να είναι κατεβασμένη από την αρχή της εγκατάστασης.

    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να προσθέσω ότι από τα F button που ρυθμίζουν την φωτεινότητα δεν γίνεται τίποτα, δείχνει την κλίμακα να ανεβοκατεβαίνει αλλά δεν υπάρχει καμία αλλαγή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Αν είσαι βέβαιος ότι κατέβασες τον driver με το σωστό ucode για τον kernel σου τότε απλά αποσυμπιέζεις το αρχείο, ανοίγεις ένα τερματικό και πας στον κατάλογο που το έκανες extract.
    sudo cp iwlwifi* /lib/firmware
    sudo modprobe iwlwifi

    όπου αστερίσκος το αρχείο ucode σου. Μπορείς πατώντας tab να έχεις autocomplete αν βαριέσαι να το γράφεις.

    Πάντως ταπεινή μου γνώμη, δοκίμασε και μια διανομή με πιο ενημερωμένο kernel.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 11-10-17 στις 17:16.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν τα λεει καλα η σελιδα εδω

    https://wireless.wiki.kernel.org/en/...rivers/iwlwifi

    η καρτα σου θα παιζει plug n play σε διανομη που εχει τον 4.6 ή νεοτερο. Το mint 17.x, συμφωνα με το distrowatch, εχει τον 3.19 και το 18.x τον 4.8, πραγμα περιεργο imho, αν αναλογιστεις οτι βασιζονται στο ubuntu 14.04 και 16.04 αντιστοιχα, τα οποια εχουν 3.13 και 4.4 αντιστοιχα.
    Οποτε δοκιμαζεις για αρχη mint 18.x και μετα μια οποιαδηποτε διανομη εχει πυρηνα 4.6 ή νεοτερο.

    Για την οθονη δεν γνωριζω.
    ديميتريس

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι βέβαιος ότι κατέβασες τον driver με το σωστό ucode για τον kernel σου τότε απλά αποσυμπιέσεις το αρχείο, ανοίγεις ένα τερματικό και πας στον κατάλογο που το έκανες extract.
    sudo cp iwlwifi* /lib/firmware
    sudo modprobe iwlwifi

    όπου αστερίσκος το αρχείο ucode σου. Μπορείς πατώντας tab να έχεις autocomplete αν βαριέσαι να το γράφεις.

    Πάντως ταπεινή μου γνώμη, δοκίμασε και μια διανομή με πιο ενημερωμένο kernel.
    Bάζεις δύσκολα σε άνθρωπο εντελώς άσχετο με Linux, δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό ucode για τον kernel μου, απλά από το site κατέβασα αυτό που λέει για την συγκεκριμένη κάρτα.
    Τι είναι ο "κατάλογος" που το έκανα extract;;; αν θέλεις μπορείς να μου το πεις με ορολογία Windows;;

    Για την φωτεινότητα ξέρουμε κάτι;;

    Πήγα να βάλω Μint 18 και έκανε διάφορα τρελά η οθόνη και γενικά έδειχνε ότι δεν μπορεί να τα δουλέψει, έπειτα έβαλα 17.3 Cinnamon και σε κάθε επανεκκίνηση μου έβγαζε ειδοποίηση ότι υπάρχει πρόβλημα με το Cinnamon και λειτουργεί χωρίς επιτάχυνση υλικού και θα καταναλώνει πολλή επεξεργαστική ισχύ. Να το δουλεύουμε έτσι μόνο για διαγνωστικούς λόγους ή για επιδιορθώσεις(κάτι τέτοιο).
    Έβαλα το 17 και δεν μου έχει κάνει κάτι τέτοιο, το μόνο θέμα είναι με το Wireless και την φωτεινότητα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα λεει καλα η σελιδα εδω

    https://wireless.wiki.kernel.org/en/...rivers/iwlwifi

    η καρτα σου θα παιζει plug n play σε διανομη που εχει τον 4.6 ή νεοτερο. Το mint 17.x, συμφωνα με το distrowatch, εχει τον 3.19 και το 18.x τον 4.8, πραγμα περιεργο imho, αν αναλογιστεις οτι βασιζονται στο ubuntu 14.04 και 16.04 αντιστοιχα, τα οποια εχουν 3.13 και 4.4 αντιστοιχα.
    Οποτε δοκιμαζεις για αρχη mint 18.x και μετα μια οποιαδηποτε διανομη εχει πυρηνα 4.6 ή νεοτερο.

    Για την οθονη δεν γνωριζω.
    Mε το Mint 18 και τα υπόλοιπα έπαθα αυτό που γράφω παραπάνω, δεν ξέρω γιατί, το Laptop είναι αυτό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Θα στα πω απλά, αλλά σίγουρα πας να κάνεις κάτι δύσκολο για αρχάριο. Θα τρομάξεις και θα παρατήσεις το Linux χωρίς λόγο.
    Λοιπόν στην επίσημη σελίδα της Intel αναφέρει ότι η κάρτα σου υποστηρίζεται στο Linux αλλά από κάποια έκδοση kernel και έπειτα, οπότε και αναλόγως της έκδοσης kernel δίνει και το ανάλογο ucode.
    Πρόσεξε τώρα. Το ucode δεν είναι ο driver. Είναι το firmware που φορτώνεται κάθε φορά κατά το boot του λειτουργικού από τον driver στην συσκευή και του διορθώνει ή προσθέτει λειτουργίες. Ο driver βρίσκεται φυσικά open-sourced στον kernel (στην περίπτωσή σου από την έκδοση 4.6 και μετά). Γιατί γίνεται αυτό το μανίκι; Γίνεται γιατί ορισμένες εταιρίες όπως και η Intel από τον φόβο ότι οι αλγόριθμοί τους ή ο κώδικάς τους θα αντιγραφούν από ανταγωνιστές τον κρύβουν μέσω proprietary firmware που πρέπει να φορτώνεται σε κάθε boot. Αλλιώς ο driver υπάρχει και φορτώνεται αλλά συχνά το υλικό υπολειτουργεί ή δεν δουλεύει βέλτιστα. Η κακή αυτή τεχνική συνεχίζεται από αρκετές εταιρίες που ΔΕΝ θέλουν να κάνουν πλήρως open-source το υλικό τους.

    Τώρα εσύ διαλέγεις μια διανομή που είναι τέρμα για τέρμα παλιά σε όρους πακέτων και Kernel.
    Είμαστε ένα βήμα πριν τον kernel 4.14 (αυτόν τρέχω εγώ πειραματικά) και η έκδοσή σου είναι κάτι χρόνια πίσω. Ο τελευταίος stable είναι ο 4.13
    Άρα συμβουλή μου, κατέβασε ένα iso των Ubuntu/Fedora που είναι διανομές κατά την γνώμη μου απλές και ξεκίνα από εκεί. Αυτές για αρχή προβλέπουν και φορτώνουν το αντίστοιχο ucode και έχουν συνήθως πρόσφατους πυρήνες. Μόλις έχεις ένα ωραίο σύστημα και αρχίσεις να σκαλίζεις πράγματα θα σου πω μια άλλη καλή συμβουλή.

    Όταν έχεις χρόνο διάβασε το πλήρες documentation για το πως κάνεις κάτι. Έτσι μόνο θα το καταλάβεις σε βάθος γιατί γίνεται και πως είναι καλύτερο στα μέτρα σου.
    Αν δεν έχεις χρόνο, δεν είναι κακό, δεν έχουν όλοι, για μένα Ubuntu και κλικ-κλικ. Είναι φοβερή διανομή για κάποιον που δεν θέλει να αγγίξει terminal.

    - - - Updated - - -

    υ.γ. με γειά το λάπτοπ! Μια χαρά budget φαίνεται! Με Linux θα πρέπει να είναι γάντι.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα στα πω απλά, αλλά σίγουρα πας να κάνεις κάτι δύσκολο για αρχάριο. Θα τρομάξεις και θα παρατήσεις το Linux χωρίς λόγο.
    Λοιπόν στην επίσημη σελίδα της Intel αναφέρει ότι η κάρτα σου υποστηρίζεται στο Linux αλλά από κάποια έκδοση kernel και έπειτα, οπότε και αναλόγως της έκδοσης kernel δίνει και το ανάλογο ucode.
    Πρόσεξε τώρα. Το ucode δεν είναι ο driver. Είναι το firmware που φορτώνεται κάθε φορά κατά το boot του λειτουργικού από τον driver στην συσκευή και του διορθώνει ή προσθέτει λειτουργίες. Ο driver βρίσκεται φυσικά open-sourced στον kernel (στην περίπτωσή σου από την έκδοση 4.6 και μετά). Γιατί γίνεται αυτό το μανίκι; Γίνεται γιατί ορισμένες εταιρίες όπως και η Intel από τον φόβο ότι οι αλγόριθμοί τους ή ο κώδικάς τους θα αντιγραφούν από ανταγωνιστές τον κρύβουν μέσω proprietary firmware που πρέπει να φορτώνεται σε κάθε boot. Αλλιώς ο driver υπάρχει και φορτώνεται αλλά συχνά το υλικό υπολειτουργεί ή δεν δουλεύει βέλτιστα. Η κακή αυτή τεχνική συνεχίζεται από αρκετές εταιρίες που ΔΕΝ θέλουν να κάνουν πλήρως open-source το υλικό τους.

    Τώρα εσύ διαλέγεις μια διανομή που είναι τέρμα για τέρμα παλιά σε όρους πακέτων και Kernel.
    Είμαστε ένα βήμα πριν τον kernel 4.14 (αυτόν τρέχω εγώ πειραματικά) και η έκδοσή σου είναι κάτι χρόνια πίσω. Ο τελευταίος stable είναι ο 4.13
    Άρα συμβουλή μου, κατέβασε ένα iso των Ubuntu/Fedora που είναι διανομές κατά την γνώμη μου απλές και ξεκίνα από εκεί. Αυτές για αρχή προβλέπουν και φορτώνουν το αντίστοιχο ucode και έχουν συνήθως πρόσφατους πυρήνες. Μόλις έχεις ένα ωραίο σύστημα και αρχίσεις να σκαλίζεις πράγματα θα σου πω μια άλλη καλή συμβουλή.

    Όταν έχεις χρόνο διάβασε το πλήρες documentation για το πως κάνεις κάτι. Έτσι μόνο θα το καταλάβεις σε βάθος γιατί γίνεται και πως είναι καλύτερο στα μέτρα σου.
    Αν δεν έχεις χρόνο, δεν είναι κακό, δεν έχουν όλοι, για μένα Ubuntu και κλικ-κλικ. Είναι φοβερή διανομή για κάποιον που δεν θέλει να αγγίξει terminal.
    Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
    Δεν είναι δικό μου το Laptop, απλά μου το έδωσε φίλος που το αγόρασε (χωρίς να ρωτήσει βέβαια), για να του βάλω Linux, ότι διανομή να' ναι.
    Είδες το Link του Laptop;; σου πάει κάτι στο μυαλό γιατί κάνει διάφορα τρελά με το Mint 18;;
    To Ubuntu είναι πιο ελαφρύ από το Mint;;
    To κατεβάζω από εδώ;;

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

    - - - Updated - - -

    Εγώ το θεωρώ απαράδεκτη αγορά με τέτοιον επεξεργαστή και ποιότητα για πέταμα, αλλά τέλος πάντων, το θέμα είναι να το κάνουμε να δουλέψει σωστά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Κατέβασε το iso απο εδώ: http://gr.cdimage.ubuntu.com/daily-live/20171011/ Είναι το artful-desktop-amd64.iso
    Είναι το τελευταίο live image. Με το Rufus εύκολα το κάνεις και live usb αν είσαι από Windows.
    Ελαφρύ ή βαρύ συνήθως ορίζεται από το Desktop Environment του. Για GNOME που χρησιμοποιεί το Ubuntu μια χαρά είναι.

    Καλά το λάπτοπ είναι budget αλλά μια χαρά για μπαταρία.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέβασε το iso απο εδώ: http://gr.cdimage.ubuntu.com/daily-live/20171011/ Είναι το artful-desktop-amd64.iso
    Είναι το τελευταίο live image. Με το Rufus εύκολα το κάνεις και live usb αν είσαι από Windows

    Καλά το λάπτοπ είναι budget αλλά μια χαρά για μπαταρία.
    To κατεβάζω, δεν μου είπες όμως ποιο είναι πιο ελαφρύ;; θα μπορεί να το δουλεύει σωστά με τον επεξεργαστή που έχει;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Το Mint που έβαλες σε σχέση με το GNOME 3.26.1 του Ubuntu είναι το ίδιο πάνω κάτω.
    Σε περίπτωση που το θεωρήσεις βαρύ, μπορείς να πας σε Xubuntu με XFCE που είναι πιο κοντά σε Windows περιβάλλον και απλό με ελάχιστους πόρους.
    http://gr.cdimage.ubuntu.com/xubuntu...live/20171011/

    Μια χαρά θα δουλέψει με τον επεξεργαστή το Ubuntu
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Mint που έβαλες σε σχέση με το GNOME 3.26.1 του Ubuntu είναι το ίδιο πάνω κάτω.
    Σε περίπτωση που το θεωρήσεις βαρύ, μπορείς να πας σε Xubuntu με XFCE που είναι πιο κοντά σε Windows περιβάλλον και απλό με ελάχιστους πόρους.
    http://gr.cdimage.ubuntu.com/xubuntu...live/20171011/

    Μια χαρά θα δουλέψει με τον επεξεργαστή το Ubuntu
    Να βάλω 32-bit έκδοση για να ελαφρύνω το σύστημα ή στο Linux δεν έχει σημασία;;

    Να βάλω κατευθείαν λες καλύτερα το Xubuntu 32-bit;; μην νομίζεις ότι και ο ιδιοκτήτης έχει ιδιαίτερες γνώσεις από Linux.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Να βάλεις 64bit Ubuntu. Δεν έχει φοβερές απαιτήσεις!
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βάλεις 64bit Ubuntu. Δεν έχει φοβερές απαιτήσεις!


    Αν κολλήσω κάπου επανέρχομαι, ευχαριστώ και πάλι.

    - - - Updated - - -

    Στο Ubuntu 17.10 που εγκατέστησα, που είναι η εναλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο;; πήγα στις συσκευές >>> πληκτρολόγιο και δεν βρίσκω κάτι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Καλοριζικο(και σε καλη μερια ) αν θες κατι πραγματικα σταθερο θα κατεβαζεις μονο LTS version,
    απο τον hp που σου γραφω ειχα το ιδιο προβλημα με το wifi...ολες οι διανομες πια ειναι πολυ φιλικες,εγω προτιμω lubuntu,και kubuntu,πραγματικα ελαφριες σπαρτιατικες και δεν απορυθμιζονται ευκολα,θα σου προτεινα με το rufus να τρεξεις μερικες για να δεις ποια σου παει οπτικα-χειριστικα http://lubuntu.me/downloads/
    αυτες που θα κοιταξεις να ειναι οι 16.04.03(για το wifi ενω κανω ολα τα update kernel,απο το tool του lubuntu
    proprietary druvers ενεργοποιωξεχωρισα το wifi για λογους που εξηγησε παραπανω ο συμφορουμιτης γιατι το kernel του ειναι παλιοτερο απο την τρεχουσα εκδοση της διανομης κια ενδεχεται να υπαρχει διενεξη.
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω καλά είναι πλέον να χρησιμοποιήσουμε το νήμα του 17.10
    Απαντώ για το keyboard. Βρίσκεται στο Settings->devices->keyboard και είναι από default το Winkey + space ή το αλλάζεις σε ότι θες εσύ τύπου ALT + SHIFT
    Στο switch to next source
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοριζικο(και σε καλη μερια ) αν θες κατι πραγματικα σταθερο θα κατεβαζεις μονο LTS version,
    απο τον hp που σου γραφω ειχα το ιδιο προβλημα με το wifi...ολες οι διανομες πια ειναι πολυ φιλικες,εγω προτιμω lubuntu,και kubuntu,πραγματικα ελαφριες σπαρτιατικες και δεν απορυθμιζονται ευκολα,θα σου προτεινα με το rufus να τρεξεις μερικες για να δεις ποια σου παει οπτικα-χειριστικα http://lubuntu.me/downloads/
    αυτες που θα κοιταξεις να ειναι οι 16.04.03(για το wifi ενω κανω ολα τα update kernel,απο το tool του lubuntu
    proprietary druvers ενεργοποιωξεχωρισα το wifi για λογους που εξηγησε παραπανω ο συμφορουμιτης γιατι το kernel του ειναι παλιοτερο απο την τρεχουσα εκδοση της διανομης κια ενδεχεται να υπαρχει διενεξη.
    Eυχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές, το Laptop είναι φίλου. Χρησιμοποιώ Linux μόνο όταν θέλω να κάνω ανάκτηση ή να δω κάτι σε Windows που δεν Bootαρουν, δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με το λειτουργικό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω καλά είναι πλέον να χρησιμοποιήσουμε το νήμα του 17.10
    Απαντώ για το keyboard. Βρίσκεται στο Settings->devices->keyboard και είναι από default το Winkey + space ή το αλλάζεις σε ότι θες εσύ τύπου ALT + SHIFT
    Στο switch to next source
    Ας κλείσουμε αυτόν τον κύκλο από εδώ και μετά σίγουρα πάμε στο άλλο νήμα.

    Με μπέρδεψαν τα Ελληνικά "Αλλαγή στην επόμενη πηγή εισόδου".
    Πάτησα και μου άνοιξε η οθόνη "ορισμός συντόμευσης", πατάω το ALT + SHIFT και δεν γίνεται τίποτα, αν πατήσω και τρίτο πλήκτρο παίρνει την αλλαγή.

    - - - Updated - - -

    Update:
    Παίρνει μετά το ALT οποιοδήποτε άλλο γράμμα εκτός από το SHIFT, υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό για να μην έχω διαφορετική εναλλαγή από τα Windows που έχω συνηθίσει;;;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας