Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 104
  1. #16
    Εγγραφή
    15-05-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    (dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μια χαρα και απο μενα. ειχε γινει το update και ολα δουλευαν. w10 pro 64

  2. #17
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.909
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Προφανώς ο WSUS server σας δεν είχε πρόβλημα
    Ανυπόγραφος

  3. #18
    Εγγραφή
    25-12-2012
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΥΡΟ
    Μεταβαση σε macOS εδω και δυο χρονια και 'ησυχασα'...

  4. #19
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την αρχή έχω ρυθμίσει να κάνει πρώτα έλεγχο για ενημερώσεις και μετά αν θέλω και όποτε θέλω τις εγκαθιστώ.
    Πώς και από πού το ρυθμίζεις αυτό;

    Pro έχω.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leonkoum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταβαση σε macOS εδω και δυο χρονια και 'ησυχασα'...
    Μεταβαση σε mac os εδω και δεκαετια, για το δικο μου προσωπικο-βασικο μηχανημα, και επισης 'ησυχασα'...

    Αλλα ομως παντα θα υπαρχει τριγυρω ενα pc που θα εχεις καποια σχεση μαζι του, και θα ταλαιπωρειται και θα σε ταλαιπωρει με τα παραθυρια...

  6. #21
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Κι όλα αυτά γιατί επιχειρούμε να ξαναεφεύρουμε τον τροχό, με WSUS, delta patches, και λοιπές μ@λ@κίες, ενώ άλλοι (UNIX) έχουν λύσει αυτά τα θέματα εδώ και 15 χρόνια (package management system & full modularity).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leonkoum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταβαση σε macOS εδω και δυο χρονια και 'ησυχασα'...
    Μπράβο σου, υποθέτω δεν κάνεις Update καθόλου έτσι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όλα αυτά γιατί επιχειρούμε να ξαναεφεύρουμε τον τροχό, με WSUS, delta patches, και λοιπές μ@λ@κίες, ενώ άλλοι (UNIX) έχουν λύσει αυτά τα θέματα εδώ και 15 χρόνια (package management system & full modularity).
    Το να υπάρχει προβληματικό Update το έχουμε δεί και σε repositories )

  8. #23
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Προβλήματα έχουν παρουσιαστεί και σε άλλες εκδόσεις των windows, σίγουρα θυμάμαι αρκετές φορές στα windows xp. Τα τελευταία χρόνια γενικά υπάρχει πρόβλημα με τα update των windows σε σημείο αγανάκτησης, καλύτερα να αλλάξεις λειτουργικό σύστημα.

  9. #24
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς και από πού το ρυθμίζεις αυτό;

    Pro έχω.
    Windows Update MiniTool.

  10. #25
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την πλευρά μου όλα καλά με το update
    Και βασικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με updates
    Όσοι έχουν θέματα παίζει να έχουν μικροθεματακια με το hardware
    Στο δικό μου hp laptop δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα updates και είναι upgrade 8.1

    Σε άλλα laptop hp & Sony Vaio με original άδειες αλλά και σταθερά hp είχα τρελά προβλήματα ...
    1. Έπειτα από update το onboard πληκτρολογιο του Sony Vaio απλά δεν έπαιζε... Βγάζοντας την σχετική ενημέρωση επανήλθε...
    2. Σε hp σταθερό έπειτα από update δεν έπαιζε η οθόνη .... Βγάζοντας το update επανήλθε ...
    3. Σε σταθερό hp προχτές του είπα να βάλει ενημερώσεις τις έβαλε και στο τέλος μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι υπάρχει ασυμβατότητα οδηγού έκανε Reboot και μετά έβγαλε τα updates....Προφανώς δεν υπήρχε ασυμβατότητα αλλά πρόβλημα στο update του οδηγού γιατί δεν μπορεί να παίζει μια χαρά πριν το update και μετά πρόβλημα ..


    Γενικά η διαδικασία με τις ενημερώσεις στα 10άρια δεν είναι απροβλημάτιστη ....όπως ήταν μέχρι πρότινος στις άλλες εκδόσεις...Windows ...Μου κάνει εντύπωση πάντως...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όλα αυτά γιατί επιχειρούμε να ξαναεφεύρουμε τον τροχό, με WSUS, delta patches, και λοιπές μ@λ@κίες, ενώ άλλοι (UNIX) έχουν λύσει αυτά τα θέματα εδώ και 15 χρόνια (package management system & full modularity).
    Αυτό δεν σημαίνει ότι ένα προβληματικό update δεν προκαλεί προβλήματα....στο σύστημα !
    Πριν από καιρό στο debian έγινε update το udev και μετά δεν έκανε καν boot το σύστημα ... Αναγκάστηκα να μπώ με cd και να πάω στην προηγούμενη έκδοση !
    Στο Arch πόσες φορές δεν μου έχει κάνει break το virtualbox και γυρνάω πίσω...
    Στο CentOS δεν μου έχει τύχει ...

    Η αλήθεια είναι ότι δεν γίνεται συχνά σε καμία διανομή αλλά στα Windows μέχρι τώρα δεν μου είχε τύχει και μου προκαλεί εντύπωση ... Στο Linux το θεωρώ κάτι που μπορεί να συμβεί ... Ειδικά αν βάζεις Repos εξωτερικά από την διανομή που δεν γίνεται σε κάποιες διανομές διαφορετικά .... γιατί αργούν να βάλουν τελευταίες εκδόσεις.... κάποιων πακέτων ... και αυτές που έχουν είναι αρχαίες....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προβλήματα έχουν παρουσιαστεί και σε άλλες εκδόσεις των windows, σίγουρα θυμάμαι αρκετές φορές στα windows xp. Τα τελευταία χρόνια γενικά υπάρχει πρόβλημα με τα update των windows σε σημείο αγανάκτησης, καλύτερα να αλλάξεις λειτουργικό σύστημα.
    Ποτέ δεν μου έχει τύχει στα XP ...
    Στα 10 ειδικά έχω αρχίσει να αγανακτώ γιατί αυτά που χτυπάνε είναι άκυρα..σε σημείο χαζομάρας... σόρρυ για την έκφραση ...Πληκτρολόγιο/οθόνη...
    Δείχνει ότι δεν τα δοκιμάζουν πριν καλά ...

  11. #26
    Εγγραφή
    31-08-2017
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αν και τα updates γενικά είναι κάτι θεμιτό, τα windows 10 τον τελευταίο καιρό κάνουν συνεχώς αναβαθμίσεις που δημιουργούν αντί να λύνουν προβλήματα.

  12. #27
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να υπάρχει προβληματικό Update το έχουμε δεί και σε repositories )
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν σημαίνει ότι ένα προβληματικό update δεν προκαλεί προβλήματα....στο σύστημα !
    Κι όμως, αυτή τη φορά φαίνεται το πρόβλημα να μην το προκάλεσε το update αυτό-καθεαυτό, αλλά το σύστημα που διαχειρίζεται τα updates.

    Διότι στον WSUS, δώσανε ταυτόχρονα καί ολόκληρο το update, και το delta update, ενώ έπρεπε προφανώς να είναι διαθέσιμο μόνο ένα από τα 2.

    - - - Updated - - -

    Έχει καταντήσει γελοίο πάντως, να μην επιτρέπεται στους χρήστες να ορίσουν έστω ένα network drive που να αποθηκεύονται τα updates.

    Έχω πλέον 2 μηχανάκια, αλλά όχι, για το καλό μου, έπρεπε να κατέβουν 2 φορές οι ενημερώσεις του Office 365, και 2 φορές οι ενημερώσεις του VS Studio 2017 Community. Κι αν έτρεχαν και τα 2 μηχανάκια το ίδιο λειτουργικό, θά 'πρεπε να κατέβουν κι αυτουνού οι ενημερώσεις από 2 φορές.

    Πότε θα αρχίσει η Microsoft να σέβεται επιτέλους το χρόνο και το bandwidth του χρήστη;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έχει καταντήσει γελοίο πάντως, να μην επιτρέπεται στους χρήστες να ορίσουν έστω ένα network drive που να αποθηκεύονται τα updates.

    Έχω πλέον 2 μηχανάκια, αλλά όχι, για το καλό μου, έπρεπε να κατέβουν 2 φορές οι ενημερώσεις του Office 365, και 2 φορές οι ενημερώσεις του VS Studio 2017 Community. Κι αν έτρεχαν και τα 2 μηχανάκια το ίδιο λειτουργικό, θά 'πρεπε να κατέβουν κι αυτουνού οι ενημερώσεις από 2 φορές.

    Πότε θα αρχίσει η Microsoft να σέβεται επιτέλους το χρόνο και το bandwidth του χρήστη;
    έχει την επιλογή στα 10αρια πλέον να μοιράζει τα updates που έχει κατεβάσει ενας υπολογιστής στο δίκτυο

    Αλλα΄νομίζω πως αυτό θα πρέπει να το ψάξεις στο σχετικό νήμα

  14. #29
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.971
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 μήνες τώρα που τρέχω τα 10άρια, και τους 2 μήνες έχει συμβεί αυτό, δηλαδή κρισιμότατα προβληματικότατη υποχρεωτική αναβάθμιση, η οποία αποσύρεται μέσα σε λίγες ώρες.

    Και αυτό συμβαίνει καί πάντα καί μόνο για τα 10άρια.

    Στα 7άρια τόσα χρόνια δεν έχει συμβεί ποτέ.

    Αυτό κάτι λέει.
    Οτι οι χρηστες των 7 δεν περναγανε τα updates

    Περα απο την πλακα εχει καταντησει αστειο. Εχω φτιαξει ενα πισι στον πατερα μου με τα 10αρια και καθε φορα που το ανοιγει κανω το σταυρο μου μην με παρει τηλεφωνο οτι δεν δουλευει. Πεταει συνεχεια μηνυματα για υποχρεωτικο κατεβασμα updates ή υποχρεωτικο restart του υπολογιστη γιατι εγκατασταθηκαν λεει silently updates. Τη μια φορα μαλιστα (μαλλον υστερα απο καποιο major update) απενεργοποιησαν μονα τους τα Win10 το Eset Nod

    Και ευτυχως που ετυχε και πηγα απο κει για αλλο λογο και ειδα notification οτι το συστημα ειναι unprotected απο antivirus και επαθα σοκ. Το Nod32 ήταν εγκατεστημενο κανονικα αλλα πλεον τα Windows δεν του επετρεπαν να ξεκινησει στο startup ή και μετα οτι και αν εκανα εγω.

    Στα 7 ακομα και τωρα οποτε βγαινει καποια ενημερωση καθομαι και ψαχνω να δω το αντιστοιχο KBxxxxxx τι κανει και αν εχουν χρηστες προβλημα απο την εγκατασταση του και εφοσον δεν προκυψει κατι σε καποιους για καποιες μερες/βδομαδες το περναω.

    Ο μεσος χρηστης δεν εχει ουτε την ορεξη ουτε το χρονο να καθεται και να ξαναστηνει το/τα μηχανηματα του απο την αρχη σαν να μην τρεχει τιποτα. Γιατι και ενα system restore δεν ειναι πανακεια, δεν σημαινει οτι θα επαναφερει απολυτα το συστημα (μπορει να αφησει κουσουρια ή σκουπιδια μεσα), ουτε μπορει καθε 3 και λιγο να κραταει backups με το Acronis. Εχω κρατησει backups με το Acronis οταν πρωτοεστησα πριν χρονια ενα μικρο λαπτοπ. Εεεε το αρχικο backup (λειτουργικο, συν βασικες εφαρμογες) αριθμει μερικες δεκαδες GB χωρος που δεν ειναι ασημαντος και χωραει μονο σε εξωτερικο σκληρο ή πολυ μεγαλο φλασακι (αρα δεσμευεις κρισιμο χωρο καπου αλλου).

    Ισως θα επρεπε και η τεχνολογια των system backups να εξελιχθει λιγο ωστε να πετυχαινεται ultra slim συμπιεση (δεν ξερω ας βρουν τον τροπο ) σε ποσοστο 90%. Δεν μιλαω για καθημερινες συμπιεσεις και zip/rar αλλα ενα backup αρχικου συστηματος ή περιοδικο backup ασφαλειας (που δεν χρειαζεται να προσπελαθει αμεσα ή και ποτε) ας ειναι ultra compact shrink down.

    Ευσεβεις ποθοι...

  15. #30
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει την επιλογή στα 10αρια πλέον να μοιράζει τα updates που έχει κατεβάσει ενας υπολογιστής στο δίκτυο
    Δεν τα μοιράζει στο δίκτυο, απλά τα κάνει P2P.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-17, 13:11
  2. HP g6-1300ev: Ξαφνικά shut down σε windows, δεν έχει πρόβλημα σε Linux
    Από uncle_nontas στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 21:23
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-17, 12:35
  4. windows 10 κ πρόβλημα με internet
    Από dimitris777 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-17, 16:14
  5. πως να κανω activate τα windows 10 σε virtual box
    Από eridion στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 23:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας