Σελ. 18 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 330
  1. #256
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σαφώς κι επηρεάζει, αλλά γίνεται σχετική ρύθμιση που είναι ξεχωριστή για κάθε γραμμή και αυτός είναι ο λόγος που άλλοι έχουν ικανοποιητική αύξηση στο ανέβασμα και άλλοι όχι.
    Η αλήθεια είναι ότι στο σύνολο των συνδέσεων, αυτές με Annex M είναι μειοψηφία. Αν ήταν περισσότερες, τότε θα υπήρχε πιθανότατα σοβαρό θέμα και μάλλον αυτό ήταν που έκανε διάφορους παρόχους να το δίνουν με έξτρα κόστος, ώστε να αποτρέπουν τέτοια αιτήματα.

  2. #257
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Το έδιναν και ακόμα το δίνουν.
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος για vdsl σε εμένα. Οπότε θα δω αν μπορώ να γυρίσω πίσω σε annex m.

    Να ρωτήσω εδώ μια "λεπτομέρεια..
    Φιλος με άσχημη γραμμή 7/1 από αστικό κέντρο το έκοψε.
    Μετά απο ενα χρόνο ήθελε πάλι adsl αλλά δεν έβρισκε πόρτα.
    Μετα απο 10 μέρες τον συνέδεσαν από την καμπίνα έξω από το σπίτι και εννοείται κλειδώνει 24/1.

    Αν αυτός τώρα κάνει φορητότητα στην hol θα παραμείνει στην καμπίνα η θα τον γυρίσουν σε αστικό κέντρο?

    Έστω ότι μένει στην καμπίνα, θα μπορεί να έχει 2Mbit upload από hol?

  3. #258
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν θα πάει στην Vodafone, 99% δεν θα του δώσει ADSL αλλά VDSL. Βλέπεις η διαφορά κόστους στη χοντρική είναι τέτοια που δεν συμφέρει κανέναν πάροχο να το κάνει. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα 30άρια πακέτα και γι' αυτό όλοι δίνουν το 50άρι.
    Στο άλλο ερώτημα αν καταφέρει και πάρει σε Vodafone ADSL από καμπίνα, δεν γνωρίζω τι ισχύει με το Annex M, διότι το DSLAM είναι του ΟΤΕ και οι άλλοι πάροχοι δίνουν πρόσβαση στο διαδίκτυο και όχι συγχρονισμό στην υπηρεσία.

  4. #259
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Να δούμε δηλαδή τι θα προτείνουν αν ζητήσουμε adsl ενώ είμαστε ενεργοποιημένοι σε vdsl

  5. #260
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Για να πάρει υπηρεσία από καμπίνα του έργου Vectoring ή του ΟΤΕ θα πρέπει
    1. Να είναι συμβατή με τον κανονισμό φάσματος.
    2. Να υπάρχει το αντίστοιχο προϊόν χονδρικής.

    Συμφωνα με τον κανονισμό, από καμπίνα υπαίθριου κατανεμητή adsl2+ μπορεί να δοθεί σε annex A & B. Annex M επιτρέπεται μόνο από τον κατανεμητή του αστικού.

  6. #261
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Λογικο, το ξεχνάμε από καμπίνα.
    Η πλάκα ειναι ότι είχα δει αρκετά μοντεμ Οτε να κλειδώνουν σε κάποιο annex m τα τελευταία χρόνια.

  7. #262
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ
    Router
    MikroTik CHR
    Path Level
    Interleaved
    παιδια καλησπερα,

    ερωτηση, στην περιοχη μου ενω το vectoring ειναι προγραμματισμενο για 2019.Q2 , ο γειτονας το γυρισε σε 100mbps και το ακουσα με τα αυτια μου ειχε ανοιχτη ακροαση την εξ. πελατων. βεβαια δεν εχει ενεργοποιηθει ακομη για να δω ταχυτητες.

    το θεμα ειναι πως εγινε αυτο; υπαρχει και καμπινα rural στην γειτονια, μπορει να δωσει και απο αυτο ο οτε σε οικιακο πελατη κανονικα;;

  8. #263
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To Rural δεν έχει σχέση με τον κανονισμό του Vectoring και γενικά όπου υπάρχει Rural δεν μπαίνει η περιοχή σε αυτές που μοιράζονται στο Vectoring.
    Πως ακριβώς έχουν τα πράγματα;

  9. #264
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ
    Router
    MikroTik CHR
    Path Level
    Interleaved
    στην περιοχη μου εχουμε μια καμπινα vdsl η οποια τρεχει 30αρες και 50αρες γραμμες και ακριβως διπλα της στηθηκε και νεα καμπινα rural η οποια εχει ηδη συνδεθει! ο γειτονας ειχε βαλει εδω και καιρο 30 αρα και του εκαναν προχθες προσφορα/προταση απο cosmote για 100αρα ! δεν ξερω πως γινεται αυτο κι εγω εχω μπερδευτει αμα το πας με την λογικη. υπαρχει περιπτωση να καναν λαθος απο την εξυπηρετηση πελατων;;

    υσ εγω εχω adsl ακομα και κουμπωνω σε προφιλ vdsl, στην ιδια καμπινα με τον γειτονα δηλαδη.

  10. #265
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάτι άλλο πρέπει να είναι. To Rural αφορά οικισμούς που βρίσκονται μακρυά και δεν υπάρχει περίπτωση να αποκτήσουν ποτέ μεγάλες ταχύτητες, αφού είναι ασύμφορο για οποιονδήποτε πάροχο να κάνει την επένδυση.
    Στην περιοχή των Καλαβρύτων, που βλέπω στο προφίλ σου, αφορά μόνο τους οικισμούς Καρούσιο, Μικρός Ποντιάς, Μέγας Ποντιάς, Λομποκάς, Μουρίκιο, Κάτω Βλασία, Άνω Βλασία και Προφήτης Ηλίας.

    - - - Updated - - -

    Οι παραπάνω οικισμοί είναι αυτοί που έχουν ήδη ενεργοποιηθεί στο Rural.
    Αναμένεται και η ενεργοποίηση στους υπόλοιπους του δήμου Καλαβρύτων, Σιγούνιον, Κάτω Λουσοί, Άνω Λουσοί, Πριόλιθος, Λαγοβούνιον, Καλλιφώνιον, Κραστικοί, Σκεπαστόν, Κάτω Ζαχλωρού, Κερπινή, Ρογοί, Κρυονέριον, Τρεχλόν, Λαπάθεια, Φλάμπουρα, Κούτελη, Γουμένισσα, Κορφαί, Πετσάκοι, Δουμενά, Βιλιβίνα, Πλατανιώτισσα και Βάλτα.

  11. #266
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ
    Router
    MikroTik CHR
    Path Level
    Interleaved
    επισης παρελαβε και το speedport 724! σωστο αυτο που λες, ομως η καμπινα rural ειναι διπλα διπλα με την κανονικη του οτε σε αποσταση 600μ απο το σπιτι μου, και αυτα τα χωρια που μου αναφερεις ειναι χιλιομετρα μακρια και εχουν ολα δικες τους καμπινες rural !!!! επισης εχω δει καμπινες rural σε χωρια που δεν αναφερονται καν !

    μυστηριο!

    καλημερα

    update τωρα το ειδα!

    αρα οκ εγω ειμαι σκεπαστο, αρα εχουμε και rural και "κανονικη"

  12. #267
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κι επαναλαμβάνω δεν υπάρχει περίπτωση να έχετε και Rural και "κανονική" καμπίνα. Μάλλον άλλο πράγμα είναι η τελευταία, διαφορετικά δεν θα έμπαινε της Rural.
    Το Rural χρηματοδοτήθηκε από ευρωπαϊκά και δημόσια κονδύλια και αφορά μικρούς και απομακρυσμένους οικισμούς που δεν υπήρχε σχεδιασμός από κανέναν για VDSL. Απλά μοιράσθηκαν οι περιοχές σε 2 εταιρείες, που ανέλαβαν την ανάπτυξή και διαχείρισή του για 20 χρόνια και μετά γυρίζει ως ιδιοκτησία στο κράτος.
    Οι άλλες ("κανονικές") αφορούν ιδιωτικές επενδύσεις κάποιων παρόχων (ΟΤΕ, Vodafone και Wind προς το παρόν).

  13. #268
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Rural χρηματοδοτήθηκε από ευρωπαϊκά και δημόσια κονδύλια και αφορά μικρούς και απομακρυσμένους οικισμούς που δεν υπήρχε σχεδιασμός από κανέναν για VDSL.
    +1

  14. #269
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι επαναλαμβάνω δεν υπάρχει περίπτωση να έχετε και Rural και "κανονική" καμπίνα. Μάλλον άλλο πράγμα είναι η τελευταία, διαφορετικά δεν θα έμπαινε της Rural.
    Κ' όμως αυτό που λέει ο tgiannak το έχω παρατηρήσει και στην περιοχή μου, το έχω επισημάνει ξανά κάπου στο φόρουμ.

    Σε οικισμό του δήμου με ~500 κατοίκους που είχε υπηρεσίες μέσω ΑΚ (με χαμηλές ταχύτητες είναι η αλήθεια - ~4 χιλιόμετρα από το ΑΚ) κάπου στα μέσα 2014 φύτρωσε μια καμπίνα του οτε η οποία σήμερα δίνει και 50Mbps. Η συγκεκριμένη καμπίνα είναι και στην πρώτη ανάθεση του οτε για vectoring Q2/2019. Πριν από μερικούς μήνες ακριβώς απέναντι από την καμπίνα του οτε φύτρωσε μια καμπίνα rural.

    Υπάρχει και μια άλλη περίπτωση λίγο διαφοροποιημένη όμως, στην ίδια περιοχή. Χωριό που δεν είχε dsl αλλά μόνο τηλεφωνία (μέσω μιας κεραίας αφού δεν έχει ΑΚ κοντά...) απέκτησε πριν 5-6 χρόνια adsl μέσω οπτικής που πήγε ο οτε στο χωριό. Πλέον δίνει έως 24, δεν είμαι σίγουρος για 30 & 50. Πριν 1.5 χρόνο περίπου φύτρωσε κ' εκεί καμπίνα rural.

    Τέλος βλέπω οικισμούς/χωριά στην περιοχή μου που ήταν στο rural και ακόμα δεν έχουν γίνει έργα, δεν υπάρχουν καμπίνες. Εκτός αν έγινε μέσω 3G/4G και δεν το κατάλαβα. Νομίζω πως στο rural δεν είναι απαραίτητο να μπουν καμπίνες, μπορεί να γίνει και μέσω κινητής. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Rural χρηματοδοτήθηκε από ευρωπαϊκά και δημόσια κονδύλια και αφορά μικρούς και απομακρυσμένους οικισμούς που δεν υπήρχε σχεδιασμός από κανέναν για VDSL. Απλά μοιράσθηκαν οι περιοχές σε 2 εταιρείες, που ανέλαβαν την ανάπτυξή και διαχείρισή του για 20 χρόνια και μετά γυρίζει ως ιδιοκτησία στο κράτος.
    Οι άλλες ("κανονικές") αφορούν ιδιωτικές επενδύσεις κάποιων παρόχων (ΟΤΕ, Vodafone και Wind προς το παρόν).
    Αυτό είναι γνωστό. Πως δικαιολογεί τα παραπάνω που έγραψα όμως; Αν πάρουμε την πρώτη περίπτωση που η καμπίνα μπήκε το 2014 (και ο σχεδιασμός για την τοποθέτηση έγινε σίγουρα πιο πριν) δεν είδαν στον σχεδιασμό του rural πως εκεί υπάρχει ήδη ads/vdsl και τελικά δεν είναι απομακρυσμένη περιοχή;

  15. #270
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H δικιά σου περίπτωση όπως την γράφεις είναι άλλο πράγμα. Πρόκειται για ONU του ΟΤΕ που δίνει μόνο σε δικούς του πελάτες και μόνο ADSL, εκτός κάποιων λίγων που τις γύρισαν σε VDSL δίνοντας και σε άλλους.
    Στις περιοχές που ανέλαβε ο ΟΤΕ για Rural, δεν έχω διαβάσει για μικροκυματικές ζεύξεις, σε αντίθεση με αυτές της Intrakat που πολλές θα είναι έτσι και μάλιστα έχει καθυστερήσει πολύ, αφού όπως ισχυρίζεται η ίδια υπάρχουν θέματα με τις αδειοδοτήσεις. Καμπίνες θα μπουν σε κάθε περίπτωση, αφού μέσω αυτών παίρνουμε σύνδεση
    Μικροκυματικές ζεύξεις ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί σε κάποιες περιπτώσεις, όπου είναι ασύμφορη η σύνδεση μερικών περιοχών με καλώδιο λόγω δυσπρόσιτων περιοχών και το στέλνει ασύρματα από διπλανά αστικά κέντρα. Έχουμε μια τέτοια περίπτωση σε χωριό ορεινό του πατρικού στην επαρχία.

Σελ. 18 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας