Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Εδώ και κάμποσο καιρό, συμβαίνει στο pc μου αμέσως μετά το bootάρισμα σε Debian Stretch να πέφτει η οθόνη απευθείας σε power saving mode. Δεν το κάνει πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές. Η κάρτα γραφικών μου είναι μια Ati Radeon HD 5770. Διάβασα ότι το πρόβλημα σχετίζεται με τον driver της κάρτας γραφικών. Προς το παρόν τα δεδομένα έχουν ως εξής:
    Κώδικας:
    ~$ lshw -c video
    WARNING: you should run this program as super-user.
      *-display                 
           description: VGA compatible controller
           product: Juniper XT [Radeon HD 5770]
           vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
           physical id: 0
           bus info: pci@0000:05:00.0
           version: 00
           width: 64 bits
           clock: 33MHz
           capabilities: vga_controller bus_master cap_list rom
           configuration: driver=radeon latency=0
           resources: irq:36 memory:d0000000-dfffffff memory:fe9e0000-fe9fffff ioport:e000(size=256) memory:c0000-dffff
    .

    Θυμάμαι ότι τον τρέχοντα driver για την κάρτα τον εγκατέστησα αμέσως μετά την ΦΡΕΣΚΙΑ εγκατάσταση του Stretch, μιας και ο fxlrg δεν υποστηρίζεται πλέον. Δε θυμάμαι όμως πως τον είχα εγκαταστήσει. Μετά ακολούθησα αυτές τις οδηγίες, που είναι και οι πιο πρόσφατες για τις Ati κάρτες, αν και νομίζω ότι αυτή τη στιγμή τρέχει ο παλιός. Μπορείτε να με βοηθήσετε να απαλλαγώ από όλους τους παλιούς drivers που έχω εγκαταστήσει μπας και φορτώσει αυτός από τις πρόσφατες οδηγίες; Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο amdpgu δεν κανει για την καρτα σου, εινια για πολυ νεοτερες καρτες. Βγαλτον, σιγουρεψου οτι δουλευει με τον radeon, πχ απο το lspci -k και βαλε και το firmware-amd-graphics ή το firmware-linux-nonfree που το περιλαμβανει.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Γεια σου jim_p, χρόνια και ζαμάνια. Αν προσπαθήσω να βγάλω τον xserver-xorg-video-andgpu πάει να μου βγάλει τα xserver-xorg-video-all, task-xfce-desktop και task-desktop. Να προχωρήσω σε απεγκατάσταση;

    Πως μπορώ να τα βγάλω όλα τα άχρηστα ώστε να χρησιμοποιήσω μόνο τον driver από το linux-firmware (όπως γράφει και εδώ);

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν πειραζει αν ειναι εγκατεστημενος και ο amdgpu, εφοσον δεν χρησιμοποιειται. Και εδω πχ εχω τον nouveau και χρησιμοποιω τον nvidia
    Κώδικας:
    01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G96 [GeForce 9500 GT] (rev a1)
    	Subsystem: XFX Pine Group Inc. G96 [GeForce 9500 GT]
    	Kernel driver in use: nvidia
    	Kernel modules: nvidia
    Σιγουρεψου λοιπον οτι στο δικο σου lspci -k λεει radeon εκει και οτι εχεις εγκατεστημενο το firmware-amd-graphics. Απο τα οσα λεει στο αλλο θεμα, απλα βγαλε τα llvm-3.9 και clang-3.9, τα της php7 και το phoronix suite αν δεν το χρειαζεσαι.
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Κώδικας:
    $ lspci -k
    
     [......]
    
    05:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Juniper XT [Radeon HD 5770]
    	Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Juniper XT [Radeon HD 5770]
    	Kernel driver in use: radeon
    	Kernel modules: radeon
    
    [......]
    radeon λέει. Πως εξηγείται ότι μπαίνει σε power saving mode αμέσως μετά το bootάρισμα; Παίζει να μην έχει να κάνει με τον driver; Με το που πατάω τον διακόπτη το pc ανάβει και μετά τα πρώτα splash screens με βγάζει στο GRUB. Αμέσως μετά το bootάρισμα σε Debian stable βγάζει power saving mode και η οθόνη σβήνει. Για να κάνω restart πατάω παρατεταμένα τον διακόπτη κ.ο.κ. Αυτό επαναλαμβάνεται 2-3 φορές πριν "αποφασίσει" για αδιευκρίνιστους λόγους να με βγάλει στην login screen. Τι στο διάολο; Σου περνάει κάτι άλλο από το μυαλό;

    UPDATE: αν στο grub βάλω nomodeset, τότε bootάρει κανονικά ΑΛΛΆ:
    1ον βγάζει κατά το bootάρισμα το εξής μήνυμα "[radeon] *ERROR* No UMS support in radeon module" και
    2ον αφού μπει η ανάλυση είναι το πολύ 1024*768 και δε μπορώ να τη διορθώσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paris1871 : 17-10-17 στις 21:55.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Μπορεί να παίζει κάτι με το firmware και να μην γίνεται init σωστά, μπορεί να φταίει το DPM, μπορεί να φταίνε χίλια δύο πράγματα. Δύσκολα να σε βοηθήσει κάποιος χωρίς να δει logs που να μαρτυρούν το πρόβλημα.

    Τρέξε dmesg όταν δουλεύει και βάλε σε ένα pastebin τα μηνύματα. Έχεις άλλο μηχάνημα να κάνεις ssh σε αυτό όταν δεν δουλεύει ? Το λέω γιατί πολλές φορές δεν βλέπουμε έξοδο στην οθόνη (γιατί κρέμασε το KMS, γιατί ο πυρήνας δεν έχει framebuffer κονσόλα, για το ένα λόγο και για τον άλλον) αλλά το λειτουργικό δουλεύει μια χαρά και μπορούμε να μπούμε από μακρυά. Αν μπορείς να μας δώσεις και την έξοδο της dmesg όταν δεν δουλεύει, ακόμη καλύτερα. Εναλλακτικά θα πρέπει να υπάρχουν kernel logs από προηγούμενο bootάρισμα στο /var/log.

    Το debian stretch έχει systemd ? Αν ναι, έχει ρυθμιστεί με persistent journal ? Τότε λογικά με το journalctl θα μπορείς να δεις παλαιότερα logs. Δεν σκαμπάζω από debian οπότε θα περιμένεις πιο σωστές πληροφορίες από τον jim_p ή κάποιον άλλον με debian απλά χωρίς να δώσεις κάποιο στοιχείο, δύσκολα να σου βρούμε λύση. Εγώ για παράδειγμα που είχα για πολύ καιρό την 6750 (ίδια με 5750 οπότε παρόμοια γενιά με τη δική σου) δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν βαλεις nomodeset και τρεχεις καποιον απο τους opensource drivers που βασιζονται στο kms (kernel mode setting) για να δουλεψουν, αυτοματα τον αφηνεις κουτσο και γιαυτο βλεπεις αναλυσεις σαν αυτη που λες. Το firmware το εβαλες? Μπορεις να βγεις σε tty αφου μπει η οθονη σε αναμονη?
    ديميتريس

  8. #8
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Λοιπόν, σας ευχαριστώ και τους δύο πάρα πολύ. Άργησα να απαντήσω, γιατί θέλω να επιβεβαιώσω ότι το πρόβλημα λύθηκε. Φαίνεται ότι από τότε που έβγαλα το quite από την εντολή του grub, όλα δουλεύουν μια χαρά!!! Μου φαίνεται ανεξήγητο. Αν τώρα, απλά έτυχε να μην μου το ξανακάνει 2 μέρες σερί και το ξαναπάθω από αύριο... θα σας ξαναενοχλήσω. Σας ευχαριστώ πολύ.

    Προαιρετικά για τις παραπάνω ερωτήσεις: Το Debian έχει systemd. dmesg δεν μπορώ να δώσω γιατί δεν έχω άλλο μηχάνημα στο δίκτυο να κάνω ssh. Νομίζω ότι ssh βέβαια μπορώ να κάνω και από μακρυά, αλλά... πρέπει να διαβάζω μία ώρα για να το καταφέρω. Το firmware το είχα εγκατεστημένο πάντα! Για να βγω σε tty αρκούσε όταν είμαι σε tty να πατήσω alt+ctl+F1 ας πούμε ή έπρεπε να κάνω κάτι άλλο;

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Debian (v.4)
    Από jim_p στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 900
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-19, 19:51
  2. APC Power-Saving Back-UPS Pro 900 230V
    Από Desperado στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-17, 18:50
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-17, 01:28
  4. Dual boot σε WINDOWS 10
    Από piterpiano στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-17, 21:06
  5. Αδυναμια usb boot σε Asus EEEpc 1008HA
    Από DJman στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 13:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας