Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    10-07-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω δύο γραμμές της wind σε διπλανά διαμερίσματα στό ίδιο κτίριο.
    Η μία πάει γύρω στα 7.5mbps ή 2η γύρω στα 3+
    ( Στα καλά τους, τα απογεύματα πάμε και -30% )

    Στο ίδιο κτίριο τα άλλα τρία διαμερίσματα είναι στο Μ.Ο. του πρώτου (γύρω στα 7.5 )

    Έχω καλέσει επανηλειμένα τη wind και μου λένε πως η ταχύτητα 3+ είναι οκ βάσει απόστασης.( και πως τα άλλα 4 διαμερίσματα πιάνουν διπλή ταχύτητα; )

    Την Πέμπτη 12/10/17 , αφού οι ταλαίπωροι τεχνικοί μου λένε πως θα το ξαναδούν, μιλάω με μία κυρία στελεχοειδούς ύφους ( όνομα κρατημένο ) και μου πουλάει υφάκι να μετακομίσω για να πιάσω καλύτερη ταχύτητα.

    Αφού την ευχαρίστησα περιγράφω το ιστορικό σε φόρμα επικοινωνίας στην wind και ζητάω να μου στείλουν γραπτή επιβεβαίωση πως λόγω δικής τους αδυναμίας παροχής ποιοτικής υπηρεσίας δε θα πληρώσω ρήτρα αποδέσμευσης πηγαίνοντας σε άλλο πάροχο.

    Απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα.

    Επικοινωνώ με το τεχνικό τμήμα το πρωί, και μου λένε πως θα το ξαναπροωθήσουν.

    Στις προφανής ερώτησεις τι νόημα έχει αυτό αφού η υπηρεσία θεωρεί την ταχύτητα ικανοποιητική, και πως μπορεί να είναι ικανοποιητική αφού οι άλλοι έχουν τη διπλάσια ταχύτητα μου είπαν πως θα μου απαντήσουν αφού το επανεξετάσουν...

    Θέλω να απευθυνθώ στην ΕΕΤΤ, αλλά η φόρμα καταγγελίας γράφει πως ο πάροχος δικαιούται να απαντήσει εντός 20 ημερολογιακών ημερών.

    Βάσει εμπειρίας αυτό είναι κάτι που τηρείται;

    Ρωτάω γιατί το θέμα το έχω καιρό αλλά μόλις τώρα πρόλαβα να ασχοληθώ περισσότερο γιατί έσπασα το πόδι μου και είμαι σπίτι, όταν ξανασηκωθώ θα έχω άλλα σοβαρότερα και θα πάει πάλι πίσω.

    Επίσης εφόσον απευθυνθώ άμεσα σε άλλο πάροχο, η wind μπορεί να διακόψει τη διαδικασία δεδομένου πως ρήτρα δεν προτίθεμαι να πληρώσω;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Την δικιά σου εγκατάσταση την έχεις τσεκάρει; απο τον κατανεμητή εως το διαμέρισμα που πιάνει 3mbit;
    Την ρήτρα θα πρέπει να την πληρώσεις, όπως είπες έχεις δύο γραμμές, αν φύγεις εντελώς απο την wind τότε λογικά θα σε πάει δικαστικά για τα χρήματα.

    Πρόσφατα κάνανε βέβαια κάποιες αλλαγές στις τιμές, όποτε δεν αν σε καλύπτει ώστε να φύγεις χωρίς να πληρώσεις

  3. #3
    Εγγραφή
    10-07-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω ελέγξει από τον κατανεμητή στο διαμέρισμα και δεν ξέρω και πως γίνεται.

    Ακόμα και αν είναι εκεί το θέμα, δεν είναι κάτι που πρέπει να δεί η wind?

    To λέω γιατί δεν μου είπανε πως μέχρι τον κατανεμητή είμαστε οκ - και πως να το πούνε αφού δεν ήρθε κανείς να μετρήσει - άρα το πρόβλημα είναι μετά.

    Μου λένε πως η γραμμή είναι εντάξει ( βάσει απόστασης ) ενώ οι διπλανές πιάνουν τη διπλή+ ταχύτητα!!!

    Κατά τη γνώμη σου τι πρόβλημα μπορεί να έχει από τον κατανεμητή στο διαμέρισμα;

    Ώστε η ταχύτητα να πέφτει στο μισό στον ίδιο χώρο;

    Ευχαριστώ για την ενημέρωση για τις τιμές, θα το κοιτάξω και ελπίζω να με πιάνει...

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από motormount Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω ελέγξει από τον κατανεμητή στο διαμέρισμα και δεν ξέρω και πως γίνεται.

    Ακόμα και αν είναι εκεί το θέμα, δεν είναι κάτι που πρέπει να δεί η wind?

    To λέω γιατί δεν μου είπανε πως μέχρι τον κατανεμητή είμαστε οκ - και πως να το πούνε αφού δεν ήρθε κανείς να μετρήσει - άρα το πρόβλημα είναι μετά.

    Μου λένε πως η γραμμή είναι εντάξει ( βάσει απόστασης ) ενώ οι διπλανές πιάνουν τη διπλή+ ταχύτητα!!!

    Κατά τη γνώμη σου τι πρόβλημα μπορεί να έχει από τον κατανεμητή στο διαμέρισμα;

    Ώστε η ταχύτητα να πέφτει στο μισό στον ίδιο χώρο;

    Ευχαριστώ για την ενημέρωση για τις τιμές, θα το κοιτάξω και ελπίζω να με πιάνει...
    Κανονικά θα έπρεπε να σου στείλουν κάποιον να μετρήσει στον κατανεμητή τι έχει, αν εκεί έχει 7+ τότε σου λέει οτι το πρόβλημα είναι δικό σου και σε χρεώνει και την άσκοπη μετάβαση του συνεργείου.

    Το τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει, είναι κάτι που δεν μπόρω να σου το απαντήσω, αλλά δεν είναι κάτι το όποιο δεν γίνεται, μπορεί κάπου να μην κάνει καλή επαφή το καλώδιο, υγρασία και διάφορα άλλα.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-07-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    οk, με κακή επαφή του καλωδίου όμως λογικά δε θα είχε και άλλα - θόρυβο πχ στις κλήσεις;

    Υγρασίες κ αντιστοιχα θέματα φαντάζομαι θα επηρέαζαν και τα άλλα διαμερίσματα, το 60% της διαδρομης από τον κατανεμητη στα διαμερίσματα είναι κοινή.

    Να δούμε πάλι αύριο, σήμερα δεν πήραν...

  6. #6
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE
    Ειχα αναλογη εμπειρια (με Vodafone) και αλλαξανε το καλωδιο απο το καφαο στην πολυκατοικια μας. Αλλοι ενοικοι που εχουν επισης Voda δεν ειχαν προβλημα.
    Εχεις δει τι γραφει στο συμβολαιο σχετικα με το ελαχιστο οριο ταχυτητας συγχρονισμου? Εφοσον ειναι χαμηλοτερα η ταχυτητα σου, πρεπει να τους πιεσεις να στειλουν τεχνικο να μετρησει τα καλωδια. Υποθετω οτι μολις περασει το 20μερο εχεις και "πατημα" να κανεις καταγγελια.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχει συμβολαιο με εγγυημενη ελαχιστη;;;

  8. #8
    Εγγραφή
    10-07-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά δεν είμαι στη φάση να περιμένω 20 μερες για να κάνω καταγγελία και μετά mail k κοντρα mail, τώρα που είμαι στο κρεβάτι μπορώ.

    Θα εκμεταλευτώ αυτό που μου έγραψε ο sdikr για την αλλαγή τιμολόγιου, το οποίο το διάβασα εδώ και τυχαία.

    Δεν είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν, στον λογαριασμό δεν ήρθε κάποια ειδοποίηση...

    υγ υπάρχει κάποιο 10ψήφιο τηλ για προσφορά από cosmote ?

    Κάπου είχα δει κάτι από210 61 ή 65

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει συμβολαιο με εγγυημενη ελαχιστη;;;
    Σε κάποιο άλλο thread αναφέρθηκε ότι ίσως επιβάλει (μελλοντικά) η ΕΕΤΤ κάτι τέτοιο, νομίζω σε μια είδηση για την εγγλέζικη αρχή που το επιβάλλει. Σίγουρα παίζει μια χαζή αποζημίωση στη vodafone αν έχεις πακέτο 50άρι και συγχρονίζεις κάτω από τα 45.

    Edit: Νίκο, δες τη συζήτηση εδώ.
    hnesne

  10. #10
    Εγγραφή
    10-07-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά μετά από μια βδομάδα φασαρίας και email,τηλεφώνων και αντεγκλήσεων αντιλήφθηκαν το αυτονόητο είπαν πως ανακαλύψανε το πρόβλημα στο βρόχο, ήρθε τεχνικός, μέτρησε και προ ολίγου μου ήρθε μύνημα πως το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.
    Μέτρησα και στην προβληματική γραμμή συγχρονίζω αυτή τη στιγμή στα 5,5 ενώ στην ''καλή'' γύρω στα 6,5 αναλογικά δηλαδή έχει πάει 6+ (σε ώρες ιντερνετικής ησυχίας) κ δεν θα το τραβήξω άλλο σε τεχνικό επίπεδο, πιθανόν και με ένα ρούτερ της προκοπής να πάρει κάτι ακόμα.

    Ερώτηση

    α)Μπορεί κάποιος να προσδιορίσει κάπως τι μπορεί να ήταν αυτό το ''πρόβλημα'' στον βρόχο, γιατί στην κολώνα μου πάντως δεν πειράχτηκε κάτι και το καφάο πέφτει λίγο μακρυά.

    Τηλεδιάγνωση δεν γίνεται, αλλά ο καθένας στο χώρο του όταν ακούει ένα πρόβλημα πάει το μυαλό του κατευθείαν σε 2/3 γνωστές-συνήθεις αιτίες.

    Ρωτάω γιατί πιστεύω πως ήταν κάτι σοβαρό δε θα είχε διορθωθεί άμεσα.

    Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν και θα εκτιμήσω οποιδήποτε απάντηση για την απορία μου!

Παρόμοια Θέματα

  1. Υπαναχωρηση απο Wind
    Από ZacMan στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-17, 10:03
  2. Προβλημα με φορητοτητα απο WIND
    Από Nikos890 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 00:52
  3. Νέα γραμμη απο wind - αίτηση ακυρωσης
    Από anthip09 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-17, 20:48
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-17, 12:14
  5. Απίστευτη ταλαιπωρία από wind!
    Από tryf3 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-16, 14:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας