Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 52
  1. #31
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    @Adis τα φώτα σου γιατί μου ήρθε φλας!

    Κοιτώντας φωτογραφίες της οικοδομής του σπιτιού είμαι 99% σίγουρος πως τα καλώδια του ρεύματος και του τηλεφώνου τρέχουν δίπλα-δίπλα όλη τη διαδρομή μέχρι το σπίτι! Αυτό δε θα μπορούσε να είναι η αιτία που συγχρονίζομαι τόσο δύσκολα σε vdsl και τόσο χαμηλά; Να πάρω ηλεκτρολόγο και να του πώ να μου βάλει ένα ξεχωριστό καλώδιο utp/ftp από το κουτί που πιάνει 47mbps απευθείας στο router;

    Παρεμπιτόντως ακόμη περιμένω τη Wind να μου στείλει άνθρωπο με δικό του modem για να δούμε μήπως φταίει το zte h168n μου, αλλά φαντάζομαι ότι από μόνο του το διαφορετικό modem δε θα καλύψει τη διαφορά από 20 σε 47mpbs.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shakm : 08-11-17 στις 15:39.

  2. #32
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    εφόσον λες ότι η εγκατάσταση σου είναι έτσι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα όντως να ισχύει και να έχεις παρεμβολές από τα καλώδια ρεύματος.

    Η καλύτερη λύση είναι αυτή που λες να τραβήξεις ένα καλώδιο εξωτερικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

    Δεν έχεις φυσικά τίποτα να χάσεις και να δεις την εσωτερική σου καλωδίωση, δοκίμασες κάτι από αυτά που είπαμε?

    Εγώ πχ δεν θέλω να τραβήξω εξωτερικό καλώδιο γιατί τον υπολογιστή μου τον έχω σε ένα δωμάτιο αλλά μελλοντικά μπορεί να αλλάξει και να πάει στην κρεβατοκάμαρα(θέλω το Pc να είναι πάντα ethernet). Αν εσύ δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα μεταφοράς τότε τράβα ένα καλώδιο.

  3. #33
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    με έκαψες... λέω τι έγινε το post που έγραψα εξαφανίστηκε?

    Διπλό ποστάρισμα έκανες

  4. #34
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Σορι για το διπλό ποστ, από τη χαρά μου θα ήταν

    Ναι, δοκίμασα στην κεντρική πρίζα του σπιτιού απευθείας χωρίς splitter, αφότου αποσύνδεσα τα πάντα (τηλέφωνα, powerlines) και vdsl δε συγχρονιζόταν καν (έκανα 2-3 restarts, ίσως έπρεπε να επιμείνω; ), ενώ adsl έβρισκε όταν άλλαζα τα πρωτόκολλα.

    Για το καλώδιο άμα το κάνω εναέριο και πηγαίνει απευθείας στο router (δεν πηγαίνει σε πρίζα, όπου θα πρέπει χαλάσω τον τοίχο, σωστά; ) δε θα είναι και πολύ πρόβλημα ακόμη και αν θέλω να αλλάξω τη θέση του router. Το βασικό μου pc έπερνε πάντα internet μέσω powerline και έως τώρα έβλεπα τόσο σε adsl όσο και vdsl πολύ μικρές απώλιες (~1mbps νομίζω).

    ΥΓ. Αυτό με τη διπλή πρίζα δε το δοκίμασα γιατί δεν έχω το know how

  5. #35
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    ναι η διπλή πρίζα προϋποθέτει και κάποια πράγματα(να υπάρχει 2ο ζευγάρι για backup) εφόσον δεν γνωρίζεις δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

    Για την δοκιμή μιλούσα για αυτό που έκανες που το σύνδεσες απευθείας. Αλλά βλέπω χοντρό πρόβλημα, νομίζω ότι όντως πρέπει να πας σε καλώδιο εξωτερικά.

  6. #36
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Παρεμπιπτόντως βλέπω τώρα το tplink vr600 σε προσφορά (90) στο πλαίσιο και το σκέφτομαι για κάτι καλύτερο από το zte. Υπάρχει πιθανότητα από την αλλαγή modem και μόνο να κάνω πιο εύκολα sync σε vdsl? (γιατί το zte παιδεύεται τόσο πολύ σε vdsl που μετά από τα τόσα πειράματα που κάνω βαρέθηκα και το άφησα σε adsl που βρίσκει πιο εύκολα).

  7. #37
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    εγώ δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.

    Σίγουρα το κάθε Modem συμπεριφέρεται διαφορετικά πάνω στην γραμμή αλλά το αν είναι καλύτερο ή χειρότερο αλλά δεν ξέρω για το συγκεκριμένο και πως θα καθίσει πάνω στην γραμμή σου.

    Επίσης εγώ σπίτι έχω το zte και δεν έχω κανένα πρόβλημα, αυτό που έχεις εσύ οφείλεται στην γραμμή πιστεύω και όχι στο router(εκτός και αν έχει πρόβλημα και χρειάζεται αντικατάσταση)

  8. #38
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Μικρό update:

    Ήρθε ξανά τεχνικός της Wind (μετά από 3 μέρες τηλεφωνήματα ενδώσανε ), μέτρησε ξανά οκ στην κολώνα - 45mpbs αυτή τη φορά, μέτρησε 18mbps μέσα από το σπίτι και μετά έψαχνε καμιά ώρα να βρει από που μπαίνουν τα καλώδια στο σπίτι .

    Εντωμεταξύ έχω και ηλεκτρολόγο standby αν χρειαστεί να περάσω νέα γραμμή κολώνα-router, αλλά πρέπει πρώτα περιμένω τον παλιό ηλεκτρολόγο από βδομάδα να μου πει που παν' τα τέσσερα καλώδια και να ξαναμετρήσουμε με τη Wind εκεί που μπαίνουν στο σπίτι...

  9. #39
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Μικρό update (ενώ ακόμη περιμένω τον παλιό ηλεκτρολόγο που λείπει εκτός Αθηνών...):

    Είχα αφήσει το router αρκετές μέρες τώρα με ενεργοποιημένα όλα τα πρωτόκολλα (adsl και vdsl) και έπαιζε μόνο adsl. Ξαφνικά από χθες αποφάσισε από μόνο του να συγχρονίζει σε vdsl ξανά. Δύο περίεργα πράγματα που παρατήρησα είναι ότι:

    α) Συγχρονίζει πιο εύκολα (δηλ. αν το αφήσω καμιά ώρα να ψάχνει εν τέλει βρίσκει σύνδεση), αλλά χάνει και πολύ εύκολα τη σύνδεση (μερικές ωρίτσες παίζει συνήθως). Τα CRC errors σπάνε το ένα ρεκόρ μετά το άλλο.

    β) Στα στατιστικά μου γράφει πως συνδέομαι με vdsl2 VECTORING!? Μάλιστα όταν γύρισα σπίτι το βρήκα συνδεδεμένο μεν, αλλά πρακτικά δεν είχα internet μέχρι να πάω στο modulation του router και να ενεργοποιήσω το κουτάκι "vectoring". Έπειτα έπαιξε (με τα χίλια ζόρια ως συνήθως βέβαια).

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2(Vectoring)
    Actual Rate(Up/Down) 4996/20330 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 10873/28784 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 13.3/10 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 7.9/18.9 dB
    Output Power(Up/Down) 9.5/9.4 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/197
    Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
    INP(Up/Down) 0/1.1 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/41517
    FEC Errors(Up/Down) 0/3792
    HEC Errors(Up/Down) 0/0
    Showtime Start 5 h 12 min 3 s

  10. #40
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shakm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικρό update (ενώ ακόμη περιμένω τον παλιό ηλεκτρολόγο που λείπει εκτός Αθηνών...):

    Είχα αφήσει το router αρκετές μέρες τώρα με ενεργοποιημένα όλα τα πρωτόκολλα (adsl και vdsl) και έπαιζε μόνο adsl. Ξαφνικά από χθες αποφάσισε από μόνο του να συγχρονίζει σε vdsl ξανά. Δύο περίεργα πράγματα που παρατήρησα είναι ότι:

    α) Συγχρονίζει πιο εύκολα (δηλ. αν το αφήσω καμιά ώρα να ψάχνει εν τέλει βρίσκει σύνδεση), αλλά χάνει και πολύ εύκολα τη σύνδεση (μερικές ωρίτσες παίζει συνήθως). Τα CRC errors σπάνε το ένα ρεκόρ μετά το άλλο.

    β) Στα στατιστικά μου γράφει πως συνδέομαι με vdsl2 VECTORING!? Μάλιστα όταν γύρισα σπίτι το βρήκα συνδεδεμένο μεν, αλλά πρακτικά δεν είχα internet μέχρι να πάω στο modulation του router και να ενεργοποιήσω το κουτάκι "vectoring". Έπειτα έπαιξε (με τα χίλια ζόρια ως συνήθως βέβαια).

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2(Vectoring)
    Actual Rate(Up/Down) 4996/20330 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 10873/28784 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 13.3/10 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 7.9/18.9 dB
    Output Power(Up/Down) 9.5/9.4 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/197
    Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
    INP(Up/Down) 0/1.1 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/41517
    FEC Errors(Up/Down) 0/3792
    HEC Errors(Up/Down) 0/0
    Showtime Start 5 h 12 min 3 s
    από εχθες παρατηρήθηκε γενικά σε αρκετές συνδέσεις ότι αλλάζουν ρυθμίσεις για να μπει το vectoring.

    Δες εδώ

    https://www.adslgr.com/forum/threads...39#post6280539

  11. #41
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Update: Έχω μπλέξει τα μπούτια μου

    Ήρθε ηλεκτρολόγος σήμερα (δεν ήμουν μπροστά δυστυχώς) και βρήκε την εσωτερική μας καλωδίωση μια χαρά λέει. Συγκεκριμένα μέτρησε με δικό του εργαλείο στο σημείο όπου μπαίνουν τα καλώδια στο σπίτι. Δε με χρέωσε, αλλά μου σύστησε να δοκιμάσω με διαφορετικό ρούτερ. Αύριο περιμένω να μου έρθει ένα καινούριο ρούτερ tp link και θα επανέλθω με αποτελέσματα.

    Έχω μπλεχτεί πάντως, wind και ΟΤΕ τα βρίσκουν όλα καλά εκτός σπιτιού και ο ηλεκτρολόγος όλα καλά εντός. Θα μόνα που μπορώ να σκεφτώ είναι καταρχήν όντως να ναι ελαττωματικό το zte ή να φταίει που δεν έχω βάλει το splitter πάνω σε διπλή πρίζα, όπως έχω δει σε κάποια manual πως είναι το σωστό. Αλλά είναι δυνατόν να μη μπορεί να συνδεθεί σε vdsl το zte όταν είναι απευθείας πάνω στη πρίζα (και αποσυνδεμένα τα υπόλοιπα τηλέφωνα) και να είναι τέλεια η γραμμή εντός και εκτός σπιτιού?!

  12. #42
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Update με καινούριο router:

    Πήρα το tp link W9977 και με ελάχιστες ρυθμίσεις συνδέθηκε σχεδόν αμέσως σε vdsl2, αλλά οι ταχύτητες και τα errors είναι πάνω κάτω όπως πριν (το zte έδειχνε μεγαλύτερες ταχύτητες - βλ. πιο πάνω - αλλά πρακτικά ίδιες είναι, μάλιστα το upload λίγο καλύτερο).

    Line Status: Connected
    DSL Modulation Type: VDSL2
    Annex Type: Annex A/L

    Upstream Downstream
    Current Rate(kbps) 4996 18888
    Max Rate(kbps) 11942 19305
    SNR Margin(dB) 14.5 9.4
    Line Attenuation(dB) 40.2 20
    Errors(pkts) 0 15795

    Μίλησα με Wind ξανά για τεχνικό και περιμένω.......

  13. #43
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shakm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update με καινούριο router:

    Πήρα το tp link W9977 και με ελάχιστες ρυθμίσεις συνδέθηκε σχεδόν αμέσως σε vdsl2, αλλά οι ταχύτητες και τα errors είναι πάνω κάτω όπως πριν (το zte έδειχνε μεγαλύτερες ταχύτητες - βλ. πιο πάνω - αλλά πρακτικά ίδιες είναι, μάλιστα το upload λίγο καλύτερο).

    Line Status: Connected
    DSL Modulation Type: VDSL2
    Annex Type: Annex A/L

    Upstream Downstream
    Current Rate(kbps) 4996 18888
    Max Rate(kbps) 11942 19305
    SNR Margin(dB) 14.5 9.4
    Line Attenuation(dB) 40.2 20
    Errors(pkts) 0 15795

    Μίλησα με Wind ξανά για τεχνικό και περιμένω.......
    Καλημέρα, δεν ξέρω τι μπορεί να έκανε ο ηλεκτρολόγος αλλά δεν τον εμπιστεύομαι. Νομίζω ότι θα πρέπει να μετρήσεις με το modem σου κατευθείαν στον κατανεμητή του σπιτιού σου που έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ.

    Αν δεν μπορείς να το κάνεις τότε πες τον ηλεκτρολόγο να έρθει να το συνδέσετε(να είσαι εκεί όμως) και να δεις τι ταχύτητα συγχρονίζει.

    Επίσης αν σου ξανα στείλουν τεχνικό πες του να δει τι απόσταση του βγάζει ότι είσαι από το καφάο.

    Εγώ πιστεύω πάντως ότι ο ηλεκτρολόγος δεν έκανε σωστά αυτό που έπρεπε, για αυτό είπα να πας το modem στον κατανεμητή απευθείας.

  14. #44
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Update: Τουλάχιστον ξέρω πως φταίει η εσωτερική καλωδίωση πλέον.

    Πέρασε τεχνικός της wind πριν λίγο και μέτρησε με το εργαλείο του στην πρίζα που έχουμε το router 17mbps. Έως εκεί έφτασε η ουσιαστική εξυπηρέτηση δυστυχώς - ούτε μετρήσεις με ρουτερ, ούτε καν μπορούσε (ήθελε; ) να μας πει την απόσταση από το καφάο... Μάλλον παίζει κάποιο βραχυκύκλωμα λέει. Τουλάχιστον ξέρω πως φταίει η εσωτερική καλωδίωση πλέον (αφού το ίδιο όργανο μέτρησε 45mbps έξω και 17mbps πριζα).

    Μίλησα και με τον ηλεκτρολόγο ξανά για να μου τα εξηγήσει λίγο πιο αναλυτικά και μου είπε πως τα καλώδια του ΟΤΕ είναι μεν καλά και μονωμένα - δεν παίζει δηλ. πρόβλημα από υγρασία κλπ - αλλά γίνεται ένας μικρός χαμός στον τοίχο της κουζίνας όπου συγκεντρώνονται, γιατί πηγαινοέρχονται αρκετές φορές άσκοπα και ήθελε μια μέρα δουλειά λέει για να τα ξεμπλέξει, να βρει το πρόβλημα και να τα ξαναφτιάξει. Επίσης, μου λέει, νέο καλώδιο / πριζα έτσι στα γρήγορα δε θέλει να μου βάλει γιατί δε θα δουλεύουν πλέον οι υπόλοιπες πρίζες και άμα είναι εξωτερικό θα το φάει και η υγρασία.

    Επειδή η τιμή του ήταν κάπως τσουχτερή για ολοήμερη εργασία (150Ε), θα δω πρώτα με τον παλιό ηλεκτρολόγο που (ελπίζω πως θα) ξέρει τα καλώδια αν μπορεί να κάνει κάτι πιο φθηνά. Έως τότε θα απολαμβάνω τουλάχιστον τα 4996kbps upload μου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shakm : 01-12-17 στις 14:37.

  15. #45
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shakm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update: Τουλάχιστον ξέρω πως φταίει η εσωτερική καλωδίωση πλέον.

    Πέρασε τεχνικός της wind πριν λίγο και μέτρησε με το εργαλείο του στην πρίζα που έχουμε το router 17mbps. Έως εκεί έφτασε η ουσιαστική εξυπηρέτηση δυστυχώς - ούτε μετρήσεις με ρουτερ, ούτε καν μπορούσε (ήθελε; ) να μας πει την απόσταση από το καφάο... Μάλλον παίζει κάποιο βραχυκύκλωμα λέει. Τουλάχιστον ξέρω πως φταίει η εσωτερική καλωδίωση πλέον (αφού το ίδιο όργανο μέτρησε 45mbps έξω και 17mbps πριζα).

    Μίλησα και με τον ηλεκτρολόγο ξανά για να μου τα εξηγήσει λίγο πιο αναλυτικά και μου είπε πως τα καλώδια του ΟΤΕ είναι μεν καλά και μονωμένα - δεν παίζει δηλ. πρόβλημα από υγρασία κλπ - αλλά γίνεται ένας μικρός χαμός στον τοίχο της κουζίνας όπου συγκεντρώνονται, γιατί πηγαινοέρχονται αρκετές φορές άσκοπα και ήθελε μια μέρα δουλειά λέει για να τα ξεμπλέξει, να βρει το πρόβλημα και να τα ξαναφτιάξει. Επίσης, μου λέει, νέο καλώδιο / πριζα έτσι στα γρήγορα δε θέλει να μου βάλει γιατί δε θα δουλεύουν πλέον οι υπόλοιπες πρίζες και άμα είναι εξωτερικό θα το φάει και η υγρασία.

    Επειδή η τιμή του ήταν κάπως τσουχτερή για ολοήμερη εργασία (150Ε), θα δω πρώτα με τον παλιό ηλεκτρολόγο που (ελπίζω πως θα) ξέρει τα καλώδια αν μπορεί να κάνει κάτι πιο φθηνά. Έως τότε θα απολαμβάνω τουλάχιστον τα 4996kbps upload μου...
    δεν γνωρίζω την εσωτερική σου εγκατάσταση, αλλά ο νέος ηλεκτρολόγος που σου λέει ότι πρέπει να λύση τον γόρδιο δεσμό, δεν είναι αυτός που είπε ότι είναι όλα καλά? Και μέτρησε και με εργαλείο? Κάνα πολύμετρο θα έβαλε και θα είδε ότι έχει απλά ρεύμα φαντάζομαι.

    Ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις για άλλον. Επίσης θα πρέπει να του δείξεις το σχεδιάγραμμα που σου έστειλα το link. Έτσι πρέπει να είναι η καλωδίωση σου για βέλτιστη εγκατάσταση.

    Τέλος καλό κουράγιο

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. thunderbird γενικές απορίες
    Από puntix στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1398
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 07:31
  2. VDSL ΟΤΕ απορίες...
    Από NikosJC στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 17:54
  3. Γενικές απορίες για τα αυτοκίνητα
    Από cool11 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-17, 00:57
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-17, 11:44
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-17, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας