Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-52 από 52
  1. #46
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Οκ, θα του το δείξω. Παρεμπιπτόντως με πήρε πίσω και ένας άλλος ηλεκτρολόγος και μου είπε 50Ε για να φτιάξουμε την υφιστάμενη και 100Ε για να βάλουμε νέα καλωδίωση. Λίγες απορίες μόνο για τη σωστή συνδεσμολογία για να μη κάνω καμιά γκάφα:

    - Router / Splitter ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στην κύρια πρίζα, εκτός αν τραβήξουμε νέο καλώδιο από το κουτί του ΟΤΕ (που πηγαίνει πρώτα σε όποια πρίζα θέλουμε);
    - Τα καλώδια 1η υποδοχή κύριας πριζας --> splitter, splitter --> modem, splitter --> 2η υποδοχή κύριας πριζα είναι όλα ΑΠΛΑ τηλεφωνικά καλώδια; (Cat3 λέγονται; STP; Τα έχω μπλέξει λίγο..) Ρωτάω γιατί διαβάζω γενικά πως για ταχύτητες >10mbps δεν κάνουν (πχ εδώ https://customcable.ca/cat5-vs-cat6/). Θα έχουν πολύ μικρό μήκος πάντως, ~1 μέτρο το καθένα, αν αυτό παίζει ρόλο.
    - Από τις δευτερεύσες πρίζες βγάζω τα φίλτρα που έχω αυτή τη στιγμή; (απλώς δε χρειάζονται ή κάνουν και κακό αμα τα αφήσω; )
    - Ουσιαστικά η δουλειά του ηλεκτρολόγου είναι να κόψει την υπάρχουσα σύνδεση μεταξύ κύριας και δευτερεύσας πρίζας και να ενώσει ξανά τη δευτερεύσα πρίζα με τη 2η υποδοχή της κύριας πρίζας, σωστά;

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shakm : 01-12-17 στις 16:35.

  2. #47
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    καταρχήν τι τηλεφωνία έχεις? voip ή όχι?

    επίσης πες μου τι θέλεις να κάνεις καταρχήν. Θα τραβήξεις καινούργιο καλώδιο η θέλεις να δεις αυτά που υπάρχουν?

    Επίσης υπάρχει δεύτερο ζεύγος για backup μέσα στις πρίζες?

  3. #48
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Σίγουρα όχι voip. Θέλω να κρατήσω τα υπάρχοντα, αλλά φοβάμαι μήπως χρειαστεί εξ ανάγκης τελικά να τραβήξουμε καινούριο. Για το Backup ζεύγος δε το ξέρω δυστυχώς (αυτό σημαίνει πρακτικά ότι έρχονται από το κουτί του ΟΤΕ 2 γραμμές και είναι μόνο η μία ενεργή; Σε αυτή την περίπτωση βάζω στη μία το internet και στην άλλη τηλεφωνία; )

  4. #49
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shakm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα όχι voip. Θέλω να κρατήσω τα υπάρχοντα, αλλά φοβάμαι μήπως χρειαστεί εξ ανάγκης τελικά να τραβήξουμε καινούριο. Για το Backup ζεύγος δε το ξέρω δυστυχώς (αυτό σημαίνει πρακτικά ότι έρχονται από το κουτί του ΟΤΕ 2 γραμμές και είναι μόνο η μία ενεργή; Σε αυτή την περίπτωση βάζω στη μία το internet και στην άλλη τηλεφωνία; )
    Κοίταξε πρέπει να δεις τι θα κάνεις για να σου απαντήσω στην ερώτηση που έκανες νωρίτερα. Σε κάποιες υλοποιήσεις θέλει spliter και φίλτρα και σε κάποιες άλλες όχι.

    Άνοιξε μια πρίζα τηλεφώνου και δες αν έχει 4 καλώδια. Για το τηλέφωνο θέλεις 2, τα άλλα 2 πιθανόν είναι το Backup. Αν υπάρχει αυτό ναι βάζεις στην μία το ιντερνετ χωρίς να υπάρχει σύνδεση σε καμία άλλη πρίζα και στην άλλη γυρνάς την τηλεφωνία.
    Αυτό αν δεν γνωρίζεις χρειάζεται ηλεκτρολόγος να το κάνει.

    Είναι το σχεδιάγραμα που είχα βάλει το Link σε προηγούμενα post.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 04-12-17 στις 09:05.

  5. #50
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Update: Επιτέλους είδα φως

    Σήμερα πέρασε άλλος ηλεκτρολόγος και αυτός έκανε imho πολύ καλή δουλειά. Μου διόρθωσε καταρχήν ένα βραχυκύκλωμα στο κουτί του ΟΤΕ - απευθείας αύξηση από 20mbps attainable (και 18 actual) στα 40 attainable (και ελαφρώς λιγότερο actual - δε θυμάμαι ακριβώς) στον κατανεμητή. Στην πρίζα εξακολουθούσε να είναι μόλις 31 οπότε μετά φτιάξαμε και την εσωτερική καλωδίωση όπως το σχεδιάγραμμα (μόνο αντί για διπλή πρίζα βάλαμε ένα εξτρά τηλεφωνικό καλώδιο από το phone του splitter πίσω προς την πριζα - ουσ. σαν μία "άσχημη" διπλή πρίζα δηλ.) και έπιασα τα 40 και εκεί. Τέλος μου έκανε και ένα "κολπάκι" - σε κάθε πρίζα παιρνούσαν 4 (!) ζεύγη τελικά, οπότε μου τα ένωσε από τέσσερα σε δύο για να είναι πιο 'δυνατός' (λιγότερη αντίσταση; ) ο χαλκός. Με αυτά ανέβηκα στα 42mbps attainable και actual, τα οποία πιάνω άνετα σε speedtests αν συνδέσω με καλώδιο το pc στο router.

    Δυστυχώς powerlines και wifi τερματίζουν στα ~26mbps στα speedtests, αλλά φαντάζομαι εδώ δε μπορώ να κάνω πολλά πράγματα. Έτσι κι αλλιώς πιο πολύ να βλέπουμε ταυτόχρονα πολλά άτομα youtube, netflix κλπ ήταν ο στόχος και αυτό επετεύχθει

    Επειδή πάντως παιδεύθηκα αρκετά με 4 τεχνικούς και 3 ηλεκτρολόγους συνολικά, όποιος ενδιαφέρεται για όνομα / τηλέφωνο του συγκεκριμένου ηλεκτρολόγου που τελικά μου έκανε καλή δουλειά ας μου στείλει pm (για να μη θεωρηθεί πως κάνω διαφήμιση ή κάτι).

    ΥΓ. Adis σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες εκτενώς με την περίπτωσή μου

  6. #51
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    τα pawerline εξαρτονται απο πολλα πραγματα δύστυχος παντως μερικα μπορεις να τα διορθωσεις Δες εκει που γραφουν για powerline Εγω πχ εχω προβλημα οταν αναψη λαμπα φθοριου, φουρνος και πληντηριο ...

  7. #52
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shakm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update: Επιτέλους είδα φως

    Σήμερα πέρασε άλλος ηλεκτρολόγος και αυτός έκανε imho πολύ καλή δουλειά. Μου διόρθωσε καταρχήν ένα βραχυκύκλωμα στο κουτί του ΟΤΕ - απευθείας αύξηση από 20mbps attainable (και 18 actual) στα 40 attainable (και ελαφρώς λιγότερο actual - δε θυμάμαι ακριβώς) στον κατανεμητή. Στην πρίζα εξακολουθούσε να είναι μόλις 31 οπότε μετά φτιάξαμε και την εσωτερική καλωδίωση όπως το σχεδιάγραμμα (μόνο αντί για διπλή πρίζα βάλαμε ένα εξτρά τηλεφωνικό καλώδιο από το phone του splitter πίσω προς την πριζα - ουσ. σαν μία "άσχημη" διπλή πρίζα δηλ.) και έπιασα τα 40 και εκεί. Τέλος μου έκανε και ένα "κολπάκι" - σε κάθε πρίζα παιρνούσαν 4 (!) ζεύγη τελικά, οπότε μου τα ένωσε από τέσσερα σε δύο για να είναι πιο 'δυνατός' (λιγότερη αντίσταση; ) ο χαλκός. Με αυτά ανέβηκα στα 42mbps attainable και actual, τα οποία πιάνω άνετα σε speedtests αν συνδέσω με καλώδιο το pc στο router.

    Δυστυχώς powerlines και wifi τερματίζουν στα ~26mbps στα speedtests, αλλά φαντάζομαι εδώ δε μπορώ να κάνω πολλά πράγματα. Έτσι κι αλλιώς πιο πολύ να βλέπουμε ταυτόχρονα πολλά άτομα youtube, netflix κλπ ήταν ο στόχος και αυτό επετεύχθει

    Επειδή πάντως παιδεύθηκα αρκετά με 4 τεχνικούς και 3 ηλεκτρολόγους συνολικά, όποιος ενδιαφέρεται για όνομα / τηλέφωνο του συγκεκριμένου ηλεκτρολόγου που τελικά μου έκανε καλή δουλειά ας μου στείλει pm (για να μη θεωρηθεί πως κάνω διαφήμιση ή κάτι).

    ΥΓ. Adis σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες εκτενώς με την περίπτωσή μου
    να σε καλά εδώ όλοι μας ήμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.

    Ήθελες κάποιον ηλεκτρολόγο που απλώς να ήξερε τι έκανε, πάλι καλά βρήκες.

    Όσο αφορά το wifi μην περιμένεις φουλ ταχύτητα να πιάσεις θέλει ψάξιμο να βρεις το κατάλληλο κανάλι για μέγιστη ταχύτητα στα 2.4Ghz που δουλεύεις.

    Μόνο αν πας στα 5Ghz θα πιάσεις φουλ αλλά αυτό έχει προβλήματα με την απόσταση και τα εμπόδια(τοίχους)

    Επίσης με τα Powerlines αν έχεις τριφασικό άλλαξε πρίζες να δεις τι ταχύτητα θα έχει. Μπορεί απλά να φταίει το Powerline.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. thunderbird γενικές απορίες
    Από puntix στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1396
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-24, 22:40
  2. VDSL ΟΤΕ απορίες...
    Από NikosJC στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 17:54
  3. Γενικές απορίες για τα αυτοκίνητα
    Από cool11 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-17, 00:57
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-17, 11:44
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-17, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας