Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Καλησπέρα σε όλους

    Στο παρελθόν μου έλεγαν από τη wind οτι δε σηκώνει vdsl η γραμμή μου. Τώρα τόσο το site όσο και στα τηλέφωνα μου λένε ότι είναι διαθέσιμο (εγώ τους πήρα τηλέφωνο). Μέχρι στιγμής έχω adsl και πιάνω περίπου 1,3MB/s (~10,5Mbps) κάτω και 0,12MB/s (~1Mpbs) πάνω με εξωτερικό (μετράω από pc σε powerline, αλλά και παλαιότερα με απευθείας σύνδεση στο router κάπου εκεί ήταν). Μένω Αρτέμιδα και σε ένα χάρτη είδα ότι το ΑΚ είναι σε ευθεία γραμμή ~600-700 μέτρα απόσταση, ενώ υπάρχει ένα από τα καινούρια (τρίφυλλα) Καφαο στα ~100 μέτρα.

    Πόσα Mbps λέτε να πιάνω; Είναι κανείς από Αρτέμιδα να μου πει εμπειρίες; Αν δω χαμηλές ταχύτητες, να αλλάξω το router που θα μου δώσουν δωρεάν; Με ενδιαφέρει εντωμεταξύ πολύ και το upload - και δυστυχώς για να μπορεί να χρησιμοποιεί και η υπόλοιπη οικογένεια το internet αναγκάζομαι να το περιορίζω με netlimiter στα ~50KB/s στο δικό μου Pc, οπότε ελπίζω να βρω την υγειά μου με το vdsl.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shakm : 18-10-17 στις 18:21.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.424
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Θα πιανεις 50 με ανεση, ειδικά όταν μπει σε λειτουργια το vectoring.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    όταν θα ενεργοποιηθεί η vdsl σου θα πιάνεις 50Mbps, από την στιγμή που λες ότι ενεργοποιήθηκαν οι νέες καμπίνες στην περιοχή σου. Μετά το vectoring αφορά γρηγορότερες ταχύτητες.

    Έτσι είναι όπως σου είπε ο φίλος σου. Ήρθε οπτική ίνα μέχρι τις καμπίνες στην γειτονιά σου.

  4. #4
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Ωραία καλό αυτό Παρεμπιπτόντως μόλις μίλησα και με έναν τεχνικό της wind ο οποίος, αν και δε μπορούσε να μου πει ακριβώς από ποιά καμπίνα θα παίρνω, τουλάχιστον μου επιβεβαίωσε οτι θα παίρνω από καμπίνα και όχι κέντρο. Οπότε ελπίζω απλώς να με συνδέσουν στην πλησιέστερη που είναι στα 100μ (δε φαντάζομαι να έχουν προλάβει να γεμίσουν όλες οι θέσεις σε αυτό, είναι και σχετικά αραιοκατοικημένη περιοχή).

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    η κάθε γειτονιά έχει την δικιά της καμπίνα, δεν υπάρχει τρόπος να σε συνδέσουν σε άλλη.

    Δηλαδή αν υπάρχει μια καμπίνα στα 50 μέτρα, αλλά ο χαλκός του ΟΤΕ στο σπίτι σου έρχεται από άλλη καμπίνα που είναι στα 200 μέτρα, εσύ θα πάρεις γραμμή από την καμπίνα που είναι στα 200 μέτρα.

    Ο μόνος τρόπος να γινόταν να πάρεις από την καμπίνα που είναι στα 50 μέτρα είναι να έσκαβε ο ΟΤΕ και να περνούσε καλώδιο νέο προς το σπίτι σου, κάτι που φυσικά δεν πρόκειται να γίνει.

  6. #6
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μια τελευταία ερώτηση παiδιά: Αυτή τη στιγμή όλοι οι υπολογιστές / τηλεοράσεις παίρνουν internet ενσύρματα / ασύρματα μέσω powerlines και δε βλέπω απώλειες (είναι αρκετά καινούριο κτίριο παρεμπιπτόντως). Υπάρχει λόγος ανησυχίας όταν μεταβώ σε vdsl?

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Δεν υπάρχει κάτι στανταρ που μπορούμε να σου πούμε γιατί εξαρτάται από την κάθε εγκατάσταση. Με τα Powerlines δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω.

    Όσο αφορά το ασύρματο εκεί θα συναντήσεις προβλήματα με την ταχύτητα(δεν θα πιάνεις φουλ 50άρα) λόγο ότι το router που θα σου δώσουν δουλεύει μόνο σε 2.4Ghz. Μπορεί δηλαδή να δεις ταχύτητα 30 με 35Mbps. Εδώ θα πρέπει να δεις με κάποιο πρόγραμμα στο κινητό σου ποιο είναι το καλύτερο κανάλι που θα βάλεις στο router σου για να βελτιώσεις την ταχύτητα σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shakm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μια τελευταία ερώτηση παiδιά: Αυτή τη στιγμή όλοι οι υπολογιστές / τηλεοράσεις παίρνουν internet ενσύρματα / ασύρματα μέσω powerlines και δε βλέπω απώλειες (είναι αρκετά καινούριο κτίριο παρεμπιπτόντως). Υπάρχει λόγος ανησυχίας όταν μεταβώ σε vdsl?
    λογικα δε θα εχεις θεμα με τα pοwerline αλλα οσο αυξανονται οι ταχυτητες αυξάνονται και τα λαθη υπάρχει μικρη περιπτωση να δεις διαφορά αλλα εξαρταται απ την καθε περιπτωση γιατι καμμια δεν ιδια (αλλη εγκατασταση, αλλο powerline, αλλη φαση αν εχεις τριφασικο ρευμα...)

  9. #9
    Εγγραφή
    27-09-2012
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ
    Router
    Ote speedport plus
    SNR / Attn
    4(dB) / 12,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σήμερα μου εχουν πει από την wind ότι θα ενεργοποιηθεί το vdsl. Στις 6 το απόγευμα μου είπαν ότι βλέπουν στο σύστημά τους αναμονή για πόρτα. Το πρωί μου είπαν ότι ο ΟΤΕ άλλαξε το καλώδιο στο καφαο και απομένει η ρύθμιση από την wind. Ξέρει κάποιος ειδικός τι συμβαίνει?

  10. #10
    Εγγραφή
    27-09-2012
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ
    Router
    Ote speedport plus
    SNR / Attn
    4(dB) / 12,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η wind μου είπε ότι ο ΟΤΕ είναι σε αναμονή πόρτας? Τι σημαίνει αυτό? Ότι έχουν προλάβει άλλοι? Έκανα αίτηση την πρώτη ημέρα που έδειξε διαθεσιμότητα και η περιοχή έχει μόνο μονοκατοικιες. Ξέρει κανείς πόσο καιρό θα περιμένω περίπου?

  11. #11
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shakm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία καλό αυτό Παρεμπιπτόντως μόλις μίλησα και με έναν τεχνικό της wind ο οποίος, αν και δε μπορούσε να μου πει ακριβώς από ποιά καμπίνα θα παίρνω, τουλάχιστον μου επιβεβαίωσε οτι θα παίρνω από καμπίνα και όχι κέντρο. Οπότε ελπίζω απλώς να με συνδέσουν στην πλησιέστερη που είναι στα 100μ (δε φαντάζομαι να έχουν προλάβει να γεμίσουν όλες οι θέσεις σε αυτό, είναι και σχετικά αραιοκατοικημένη περιοχή).
    Οι καμπίνες έχουν έναν 3ψήφιο αριθμό.
    Ένας τέτοιος αριθμός φαίνεται και στην πολυκατοικία σας, στο σημείο που είναι οι καλωδιώσεις.
    Βλέπεις ποιον αριθμό έχετε και βλέπεις που είναι αυτή η καμπίνα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkapsa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η wind μου είπε ότι ο ΟΤΕ είναι σε αναμονή πόρτας? Τι σημαίνει αυτό? Ότι έχουν προλάβει άλλοι? Έκανα αίτηση την πρώτη ημέρα που έδειξε διαθεσιμότητα και η περιοχή έχει μόνο μονοκατοικιες. Ξέρει κανείς πόσο καιρό θα περιμένω περίπου?
    Δεν σε έχουν συνδέσει ακόμα. Αν και σήμερα δεν έχει γίνει κάτι, πάρε την WIND τηλέφωνο.

  12. #12
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι καμπίνες έχουν έναν 3ψήφιο αριθμό.
    Ένας τέτοιος αριθμός φαίνεται και στην πολυκατοικία σας, στο σημείο που είναι οι καλωδιώσεις.
    Βλέπεις ποιον αριθμό έχετε και βλέπεις που είναι αυτή η καμπίνα.
    Thanks, δε το ήξερα, θα το ψάξω να δω αν είμαι τυχερός.

    Μερικές επιπλέον απορίες:
    Α) Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το zte h168n που μου έδωσε η Wind. Επειδή πάνω στο router θα συνδέονται πολλές συσκευές ενσύρματα και ασύρματα (10+ αν βάλω υπολογιστές, τηλεοράσεις, κινητά, κονσόλες), να το δοκιμάσω πρώτα αν τα αντέχει ή να αρχίσω να ψάχνω για άλλο router? Παρεμπιπτόντως για φθηνή λύση έχει πέσει το μάτι μου σε αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/10864924/TP...-W9977-v1.html
    Β) Διαβάζω διφορούμενες απόψεις για το κατα πόσο μπορώ να χρησιμοποιήσω τα παλιά μου adsl filters στις τηλεφωνικές γραμμές. Για την πρίζα του router έχω το vdsl splitter του zte, αλλά για τα άλλα πρέπει να πάω να πάρω μερικά vdsl filters ή είμαι τελικά οκ με τα adsl filters;

  13. #13
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Αν και τα γράφω στο κατάλληλο megathread, τα ξαναγράφω και εδώ σαν update στην κατάστασή μου:

    Καλησπέρα, λοιπόν μόλις με ενεργοποίησαν και έχω φάει μεγάλη απογοήτευση ήδη. Με το zte h168n που μου έδωσαν καταρχήν κάνει πολύ ώρα (κανά 5λεπτο θα έλεγα) να συγχρονίσει και το download rate μου είναι φτωχότατο. Σto speedtest.net περίπου 19mbps κατέβασμα και 4,5mbps ανέβασμα μου βγάζει.

    Στατιστικά:
    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4996/20201 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 11719/23872 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 15.2/6.9 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 7.9/18.9 dB
    Output Power(Up/Down) 9.4/9.3 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/193
    Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
    INP(Up/Down) 0/1.1 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 1/20075
    FEC Errors(Up/Down) 0/45599
    HEC Errors(Up/Down) 0/0
    Showtime Start 1 h 40 min 46 s

    Το μεσημεράκι θα περάσει τεχνικός του ΟΤΕ να δει τη γραμμή...

  14. #14
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    η καμπίνα σου που βρίσκεται γνωρίζεις?

    Ρωτάω γιατί το line attenuation σου είναι μεγάλο για να παίρνεις από καμπίνα.

    Αυτό που σίγουρα θα κάνει ο τεχνικός είναι να δει τι ταχύτητα έρχεται στον κατανεμητή του σπιτιού σου χωρίς την εσωτερική καλωδίωση.

    Αν εκεί η ταχύτητα έχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με αυτό που έχεις μέσα στο σπίτι τότε θα πρέπει να κάνεις έλεγχο της καλωδίωσης σου εσύ.

  15. #15
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    η καμπίνα σου που βρίσκεται γνωρίζεις?

    Ρωτάω γιατί το line attenuation σου είναι μεγάλο για να παίρνεις από καμπίνα.

    Αυτό που σίγουρα θα κάνει ο τεχνικός είναι να δει τι ταχύτητα έρχεται στον κατανεμητή του σπιτιού σου χωρίς την εσωτερική καλωδίωση.

    Αν εκεί η ταχύτητα έχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με αυτό που έχεις μέσα στο σπίτι τότε θα πρέπει να κάνεις έλεγχο της καλωδίωσης σου εσύ.
    Ρώτησα άπειρες φορές και κανείς δεν ήξερε να μου πει. Έχω μία καμπίνα στα ~50μ (απλή ευθεία βάσει google maps) και μία στα ~450μ (επίσης απλή ευθεία). Από τις ταχύτητες θα έλεγε κανείς ότι είναι η μακρινή καμπίνα ή ίσως και το Α/Κ (που νομίζω ένας τεχνικός μου είχε πει πως είναι λίγο πάνω από χιλιόμετρο). Όλοι οι τεχνικοί μέχρι στιγμής μου λένε πως "δεν παίζει να είσαι Α/Κ, σίγουρα καμπίνα", αλλά έχω διαβάσει και ιστορίες άλλων μελών μου τα ίδια τους έλεγαν και τελικά χρειάστηκαν 1-2 μέρες μέχρι τελικά να τους αλλάξουν σε καμπίνα.

    Παρεμπιπτόντως τα καλώδια του ΟΤΕ είναι υπέργεια και μετά μπαίνουν στο έδαφος μπροστά από το σπίτι. Μπορώ άραγε να βγάλω άκρη ακολουθόντας οπτικά τα καλώδια; (είμαι και λίγο άσχετος από καλωδιώσεις).

    ΥΓ. το attenuation δεν είναι και καλό, αλλά για 40+ mbps καλά δεν είμαι;

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. thunderbird γενικές απορίες
    Από puntix στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1397
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-24, 22:27
  2. VDSL ΟΤΕ απορίες...
    Από NikosJC στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 17:54
  3. Γενικές απορίες για τα αυτοκίνητα
    Από cool11 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-17, 00:57
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-17, 11:44
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-17, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας