Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Πρόκειται για ένα πρόβλημα που είναι δύσκολο να το αντιληφθείς και το οποίο το παρακολουθώ καιρό. Το αντιλήφθηκα από μια εφαρμογή που έφτιαξα η οποία κάνει backup κάποια σημαντικά αρχεία κάθε βράδυ στις 3.30πμ. Η εφαρμογή ελέγχει αν τα αρχεία έχουν αλλάξει και μετά τα συμπιέζει και τα αποθηκεύει σε directory συνδεδεμένο με το Google Drive. Παρατήρησα ότι πολλές φορές κόπιαρε αρχεία τα οποία δεν είχα αλλάξει. Μετά από αρκετή παρακολούθηση αντιλήφθηκα ότι αρχεία τα οποία ήταν εκείνη τη στιγμή στη μνήμη cache των Windows εμφανίζονταν ελαφρώς διαφορετικά από το αποθηκευμένο στο δίσκο αρχείο. Αυτό επιβεβαιώθηκε καθώς χρησιμοποίησα ένα utility των sysinternals (RAMMap) που έχει τη δυνατότητα να καθαρίζεις τη μνήμη cache. Αυτομάτως το αρχείο ήταν πλέον σωστό. Αυτό εξηγούσε και μια σειρά προβλημάτων που είχα αντιμετωπίσει στο παρελθόν π.χ. το PotPlayer μερικές φορές έβγαζε το μήνυμα ότι το executable ήταν αλλοιωμένο. Παλιά το επανεγκαθιστούσα. Τώρα βρήκα κάποιο κώδικα στο Internet με κάποιες μη ντοκουμενταρισμένες κλήσεις (ο κώδικας διαθέσιμος σε όποιον ενδιαφέρεται) που κάνει ακριβώς αυτό, διαγράφει την μνήμη cache των Windows. Μόλις το τρέχω το πρόβλημα με τον PotPlayer εξαφανίζεται. Επίσης συχνά στο παρελθόν είχα προβλήματα με διάφορα προγράμματα που βγάζανε μηνύματα λάθους (π.χ. και το Visual Studio) και τα οποία μόλις τρέξω αυτό το utility αμέσως εξαφανίζονται. Σήμερα η παρακολούθηση του προβλήματος έχει εξελιχθεί καθώς πλέον δεν συγκρίνω byte προς byte τα αρχεία αλλά αποθηκεύω έναν κωδικό CSHA1 (διασφαλίζω ότι ο αρχικός υπολογίζεται αμέσως μετά τον μηδενισμό της μνήμης cache) για το κάθε αρχείο για να ελέγχω πιθανές αλλαγές. Επίσης έφτιαξα ένα πρόγραμμα που τρέχει ανά μία ώρα και εξετάζει την εμφάνιση προβλημάτων σε ένα συγκεκριμένο αριθμό αρχείων (από αυτά που κάνω backup). Υπάρχουν περίοδοι που δεν εμφανίζονται προβλήματα (τουλάχιστον στα αρχεία που ελέγχω) αλλά γενικά ο κανόνας είναι η ύπαρξη προβλημάτων, δηλαδή διαφορών στα αρχεία μεταξύ δίσκου και cache. Πότε το ένα αρχείο πότε το άλλο, ανάλογα με τις αλλαγές στη μνήμη cache.

    Υποπτεύθηκα ότι μπορεί να είχαν κάποιο πρόβλημα οι μνήμες του PC αλλά τις έχω ελέγξει κάμποσες φορές με τα εργαλεία των Windows και δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα.

    Γενικά το PC είναι σταθερό αν και έχω ένα BSoD τουλάχιστον μια φορά τον μήνα. Από όσο θυμάμαι το ίδιο PC δεν είχε τόσα BSoD με τα Windows7. Το πολύ ένα κάθε έξι μήνες ή και πιο αργά.

    Το ανέφερα το πρόβλημα στη Microsoft αλλά δεν φαίνεται να ασχολήθηκαν μαζί του.

    Έχει κανείς καμιά ιδέα; Μήπως η περιγραφή θυμίζει κάτι που να δημιουργεί την υποψία ότι συμβαίνει και στο δικό του PC; Άραγε συμβαίνει μόνο στο δικό μου ή συμβαίνει και σε πολλά άλλα PC; Είναι δυνατόν να είναι bug των Windows;

    Υπόψη ότι έχω εκτελέσει άπειρους ελέγχους απενεργοποιώντας τη φόρτωση διαφόρων εφαρμογών/drivers, τελευταία μάλιστα άλλαξα και την κάρτα των γραφικών από AMD σε NVIDIA, αλλά τίποτα. Το πρόβλημα με την μνήμη cache των Windows πάντα εκεί.

    Όπως είναι αναμενόμενο
    πριν από την αυτόματη εκτέλεση του νυχτερινού backup, 5' πριν εκτελείται καθαρισμός της μνήμης cache, και φυσικά έκτοτε ποτέ δεν αντιγράφηκε αρχείο που δεν είχε πραγματικά αλλαχθεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 19-10-17 στις 10:41.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πιο πρόσφατα ποιά ήταν;

    Τα αρχεία της cache ή του δίσκου;

    Μήπως δεν είχαν γίνει flushed οι αλλαγές ακόμα στον δίσκο;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόκειται για ένα πρόβλημα που είναι δύσκολο να το αντιληφθείς και το οποίο το παρακολουθώ καιρό. Το αντιλήφθηκα από μια εφαρμογή που έφτιαξα η οποία κάνει backup κάποια σημαντικά αρχεία κάθε βράδυ στις 3.30πμ. Η εφαρμογή ελέγχει αν τα αρχεία έχουν αλλάξει και μετά τα συμπιέζει και τα αποθηκεύει σε directory συνδεδεμένο με το Google Drive. Παρατήρησα ότι πολλές φορές κόπιαρε αρχεία τα οποία δεν είχα αλλάξει. Μετά από αρκετή παρακολούθηση αντιλήφθηκα ότι αρχεία τα οποία ήταν εκείνη τη στιγμή στη μνήμη cache των Windows εμφανίζονταν ελαφρά διαφορετικά από το αποθηκευμένο στο δίσκο αρχείο. Αυτό επιβεβαιώθηκε καθώς χρησιμοποίησα ένα utility των sysinternals (RAMMap) που έχει τη δυνατότητα να καθαρίζεις τη μνήμη cache. Αυτομάτως το αρχείο ήταν πλέον σωστό. Αυτό εξηγούσε και μια σειρά προβλημάτων που είχα αντιμετωπίσει στο παρελθόν π.χ. το PotPlayer μερικές φορές έβγαζε το μήνυμα ότι το executable ήταν αλλοιωμένο. Παλιά το επανεγκαθιστούσα. Τώρα βρήκα κάποιο κώδικα στο Internet με κάποιες μη ντοκουμενταρισμένες κλήσεις (ο κώδικας διαθέσιμος σε όποιον ενδιαφέρεται) που κάνει ακριβώς αυτό, διαγράφει την μνήμη cache των Windows. Μόλις το τρέχω το πρόβλημα με τον PotPlayer εξαφανίζεται. Επίσης συχνά στο παρελθόν είχα προβλήματα με διάφορα προγράμματα που βγάζανε μηνύματα λάθους (π.χ. και το Visual Studio) και τα οποία μόλις τρέξω αυτό το utility αμέσως εξαφανίζονται. Σήμερα η παρακολούθηση του προβλήματος έχει εξελιχθεί καθώς πλέον δεν συγκρίνω byte προς byte τα αρχεία αλλά αποθηκεύω έναν κωδικό CSHA1 (διασφαλίζω ότι το αρχικό υπολογίζεται αμέσως μετά τον μηδενισμό της μνήμης cache) για το κάθε αρχείο για να ελέγχω πιθανές αλλαγές. Επίσης έφτιαξα ένα πρόγραμμα που τρέχει ανά μία ώρα και εξετάζει την εμφάνιση προβλημάτων σε ένα συγκεκριμένο αριθμό αρχείων (από αυτά που κάνω backup). Υπάρχουν περίοδοι που δεν εμφανίζονται προβλήματα (τουλάχιστον στα αρχεία που ελέγχω) αλλά γενικά ο κανόνας είναι η ύπαρξη προβλημάτων, δηλαδή διαφορών στα αρχεία μεταξύ δίσκου και cache. Πότε το ένα αρχείο πότε το άλλο, ανάλογα με τις αλλαγές στη μνήμη cache.

    Υποπτεύθηκα ότι μπορεί να είχαν κάποιο πρόβλημα οι μνήμες του PC αλλά τις έχω ελέγξει κάμποσες φορές με τα εργαλεία των Windows και δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα.

    Γενικά το PC είναι σταθερό αν και έχω ένα BSoD τουλάχιστον μια φορά τον μήνα. Από όσο θυμάμαι το ίδιο PC δεν είχε τόσα BSoD με τα Windows7. Το πολύ ένα κάθε έξι μήνες ή και πιο αργά.

    Το ανέφερα το πρόβλημα στη Microsoft αλλά δεν φαίνεται να ασχολήθηκαν μαζί του.

    Έχει κανείς καμιά ιδέα; Μήπως η περιγραφή μου θυμίζει κάτι που να δημιουργεί την υποψία ότι συμβαίνει και στο δικό του PC; Άραγε συμβαίνει μόνο στο δικό μου ή συμβαίνει και σε πολλά άλλα PC; Είναι δυνατόν να είναι bug των Windows;

    Υπόψη ότι έχω εκτελέσει άπειρους ελέγχους απενεργοποιώντας τη φόρτωση διαφόρων εφαρμογών/drivers, τελευταία μάλιστα άλλαξα και την κάρτα των γραφικών από AMD σε NVIDIA, αλλά τίποτα. Το πρόβλημα με την μνήμη cache των Windows πάντα εκεί.

    Όπως είναι αναμενόμενο
    πριν από την αυτόματη εκτέλεση του νυχτερινού backup, 5' πριν εκτελείται καθαρισμός της μνήμης cache, και φυσικά έκτοτε ποτέ δεν αντιγράφηκε αρχείο που δεν είχε πραγματικά αλλαχθεί.
    Με την χρήση του robocopy σου κάνει το ίδιο;
    Εγώ θα έκανα έλεγχο της μνήμης με memtest86 και όχι με τα εργαλεία των windows
    Ο κωδικός του Bsod τι λέει;

  4. #4
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο πρόσφατα ποιά ήταν;

    Τα αρχεία της cache ή του δίσκου;

    Μήπως δεν είχαν γίνει flushed οι αλλαγές ακόμα στον δίσκο;
    Το πρώτο ερώτημα δεν το καταλαβαίνω. Για το flush, αποκλείεται φυσικά. Αν το διάβασμα ενός αρχείου εμφανίζει αλλαγές από τον δίσκο (υπόψη έχω κάνει δοκιμές με κάθε δίσκο του υπολογιστή, ακόμη και SSD) τότε μιλάμε για bug των Windows. Πέραν αυτού μιλάμε για αρχεία που δεν αλλάζουν ποτέ, π.χ. pdf.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την χρήση του robocopy σου κάνει το ίδιο;
    Εγώ θα έκανα έλεγχο της μνήμης με memtest86 και όχι με τα εργαλεία των windows
    Ο κωδικός του Bsod τι λέει;
    Δεν το ξέρω το robocopy. Ούτως ή άλλως θα χρησιμοποιεί system calls για να κάνει τα copy, φαντάζομαι. Ο κώδικας του BSoD λέει διάφορα πράγματα, πάντως όχι hardware related. Συχνά έχουν να κάνουν με File IO drivers, με exceptions μέσα στο ίδιο το λειτουργικό που δεν μπορεί να τα χειρισθεί.

    Το έχω σκεφθεί να ελέγξω τη μνήμη και με κάποιο άλλο πρόγραμμα. Όμως η παρακολούθηση του προβλήματος δεν συνάδει με κάτι τέτοιο. Αν ήταν πρόβλημα μνήμης ο υπολογιστής θα έκανε crash όλη την ώρα. Άλλωστε πολλά crash (όπως στο τελευταίο update, - όχι του Windows 10 Fall Creators Update το οποίο εγκαταστάθηκε άψογα) συχνά συμβαίνουν υπόπτως μετά από updates της Microsoft.

    - - - Updated - - -

    Επίσης η μνήμη CACHE αναφέρεται στα Windows ως Standby List. Η εντολή που στέλνω στο λειτουργικό αντιστοιχεί στη σταθερά "MemoryPurgeStandbyList".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 18-10-17 στις 19:51.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο σε windows 10
    Από Pepina 1975 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-18, 17:28
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-17, 16:44
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-17, 01:50
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 22:52
  5. Προβλημα με δυο[2]εφαρμογες των windows 10
    Από athletic στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-17, 00:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας