Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    12-11-2015
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εδώ και 3 ημέρες η ταχύτητα που κλειδώνει το ρούτερ είναι στα 11.5 mbps ενώ πριν κλείδωνα στα 15mbps. Την προηγούμενη εβδομάδα με πήραν τηλέφωνο για να με ενημερώσουν ότι στη περιοχή μου είναι πλεον διαθέσιμο το vdsl και μου έκαναν μία προσφορά για vdsl την οποία δεν δέχτηκα. Σύμπτωση ότι μειώθηκε η ταχύτητα ή προσπαθούν να με αναγκάσουν να πάω vdsl;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για να βάλουν την νέα καμπίνα μάλλον χρειάστηκε να αλλάξουν καλωδιώσεις και συνδέσεις, όποτε μπορεί να έχουν αλλάξει τα νούμερα crosstalk.
    Πχ σε μερικές περιπτώσεις που δεν χωράει η νέα καμπίνα στην θέση της παλιάς γίνεται μεταφορά των καλωδίων με μούφες

  3. #3
    Εγγραφή
    12-11-2015
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τις νέες καμπίνες τις είχαν βάλει πριν 2-3 μήνες αλλά το vdsl δεν ήταν διαθέσιμο από τότε, την προηγούμενη εβδομάδα έγινε διαθέσιμο. Αν τους πάρω τηλέφωνο και παραπονεθώ για τη μείωση θα καταφέρω κάτι;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KERTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις νέες καμπίνες τις είχαν βάλει πριν 2-3 μήνες αλλά το vdsl δεν ήταν διαθέσιμο από τότε, την προηγούμενη εβδομάδα έγινε διαθέσιμο. Αν τους πάρω τηλέφωνο και παραπονεθώ για τη μείωση θα καταφέρω κάτι;
    Λογικά τότε έγινε ενεργοποίηση συνδρομητών απο την καμπίνα με αποτέλεσμα παραπάνω crosstalk, δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτή την μείωση.

    Αν θέλεις δώσε μια και τα στατιστικά του ρουτερ (Att/snr)

  5. #5
    Εγγραφή
    12-11-2015
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά τότε έγινε ενεργοποίηση συνδρομητών απο την καμπίνα με αποτέλεσμα παραπάνω crosstalk, δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτή την μείωση.

    Αν θέλεις δώσε μια και τα στατιστικά του ρουτερ (Att/snr)
    Τα snr και att δεν έχουν αλλάξει οπότε δεν με έχουν σε κλειδωμένο προφίλ. Έμαθα ότι προχτές είχαν έρθει τεχνικοί και κάτι εκαναν στην καμπίνα άρα μπορεί να μου αλλαξαν τα ζεύγη; δηλαδή είναι συνηθισμένο όταν ενεργοποιούν τη vdsl σε μια περιοχή να μειωνουν τη ταχύτητα στις adsl συνδέσεις;

  6. #6
    Εγγραφή
    22-10-2012
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χθες παρατήρησα και γω πτώση στη ταχύτητα, συγχρόνιζε στα 14Mb και τώρα συγχρονίζει στα 10

    Στην περιοχή μου – Κασσάνδρου - έχουν περάσει καμπίνες, αλλά όπως φαίνεται από το site του οτε δεν τις έχουν ενεργοποιήσει ακόμα για να δικαιολογεί κάτι τέτοιο

Παρόμοια Θέματα

  1. Μείωση αριθμού δικτύων
    Από gogeta01 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-17, 07:08
  2. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 06:05
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-17, 23:35
  4. Μείωση ταχύτητας VDSL;
    Από blugosi στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-17, 10:32
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 14:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας