Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 41
  1. #16
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    γειτονας¨"ελα ρε τωρα με συνδεσανε... σου στελνω με screenshoot τα χαρακτηριστικα της γραμμης, πλεον... η γραμμη πεταει!"
    μπαινω βλεπω εμενα στο καπακι... απο 96Mbps 38Μbps...
    τηλεφωνα κτλ βλαβες... ερχεται τεχνικος παιρνει τηλεφωνο λεει.... "2 vdsl εχω στην καμπινα, και τυχατε να ειστε και οι δυο μαζι, σου αλλαξα ζευγος σε πηγα 12 θεσεις πιο κατω"
    να θυμισω οτι ειμαι εκτος ρεγκλετας πολυκατοικιας, κατευθειαν απο το box του οτε με cat 6 pet solid copper.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ότι είσαι εκτός οριολωρίδας, έχει να κάνει για την διαδρομή εντός της οικοδομής, όχι την εκτός.
    Στο έγραψα και πριν. Έχεις πακέτο 50Mbps που τα πιάνεις. Ήδη σου άλλαξαν ζεύγος και είσαι σήμερα με +30% attainable (άσε τι είχες πριν), οπότε δεν υπάρχει πάτημα για βλάβη και ακριβώς αυτό σου λένε.
    Το xDSL πάνω από χαλκό, είναι υπηρεσία best effort και όχι guaranteed. Θα είναι θέμα αν αύριο-μεθαύριο με το Vectoring δεν θα πιάνεις την τότε διατιθέμενη ταχύτητα, ανάλογα την απόσταση που έχεις από το DSLAM.

  3. #18
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αδελφε εχω αλλαξει ολο το σπιτι μεσα εξω (τα γραφω στην αρχη ακριβως ) και μου μιλας σαν την εξυπηρετηση πελατων που παει να γλιτωσει ¨)
    Το διάβασα το ποστ σου όλο, το ότι έχεις αλλάξει όλη την καλωδίωση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάποια στιγμή δεν υπάρχει πιθανότητα να σου βγάλει πρόβλημα.

    Αλλά όπως αγαπάς, εγώ σου αναφέρω το απηροελάχιστο ποσοστό προβλήματος που κατά την άποψη μου, πρέπει να ελέγξεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Pokas : 22-10-17 στις 23:32.

  4. #19
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι είσαι εκτός οριολωρίδας, έχει να κάνει για την διαδρομή εντός της οικοδομής, όχι την εκτός.
    Στο έγραψα και πριν. Έχεις πακέτο 50Mbps που τα πιάνεις. Ήδη σου άλλαξαν ζεύγος και είσαι σήμερα με +30% attainable (άσε τι είχες πριν), οπότε δεν υπάρχει πάτημα για βλάβη και ακριβώς αυτό σου λένε.
    Το xDSL πάνω από χαλκό, είναι υπηρεσία best effort και όχι guaranteed. Θα είναι θέμα αν αύριο-μεθαύριο με το Vectoring δεν θα πιάνεις την τότε διατιθέμενη ταχύτητα, ανάλογα την απόσταση που έχεις από το DSLAM.
    οταν μου ειπε "σε πηγα 12 θεσεις κατω" ο τεχνικος "για να μην μπερδευονται τα 2 vdsl" και πραγματι εκανε διαφορα,δεν ημουν οπως πριν αλλα εκανε, τι ακριβως εννοει? Και το vectoring δλδ δεν ειναι πανακεια? δεν ησυχαζει η γραμμη απο crosstalk? θα παιζουν τα ιδια προβληματα?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διάβασα το ποστ σου όλο, το ότι έχεις αλλάξει όλη την καλωδίωση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάποια στιγμή δεν υπάρχει πιθανότητα να σου βγάλει πρόβλημα.

    Αλλά όπως αγαπάς, εγώ σου αναφέρω το απηροελάχιστο ποσοστό προβλήματος που κατά την άποψη μου, πρέπει να ελέγξεις.
    το πρωτο πραγμα που εκανε ο τεχνικος αδελφε, ηταν εννοειται Box και μετρησεις.... μετα ανεβηκε και πανω.... αν εβρισκε αλλα νουμερα πανω και κατω θα μου τα ετριβε στην μουρη για να γλιτωσει απο το πρηξιμο... βουτηρο στο ψωμι τους ειναι να εχεις προβλημα εσυ σαν πελατης, στη προκειμενη περιπτωση δε βρηκε γιαυτο ξανακατεβηκε με πηρε τηλ του ειπα και κανα δυο κουβεντες ψαγμενες (ναναι καλα το forum) και πηγε καρφι για αλλαγη ζευγους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stathoulas : 23-10-17 στις 01:16.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν μου ειπε "σε πηγα 12 θεσεις κατω" ο τεχνικος "για να μην μπερδευονται τα 2 vdsl" και πραγματι εκανε διαφορα,δεν ημουν οπως πριν αλλα εκανε, τι ακριβως εννοει? Και το vectoring δλδ δεν ειναι πανακεια? δεν ησυχαζει η γραμμη απο crosstalk? θα παιζουν τα ιδια προβληματα?
    Βρήκε "καθαρότερο" ζεύγος που κουμπώνει σε άλλη οριολωρίδα. Αλλά και αυτό έρχεται στο ίδιο καλώδιο με του φίλου σου (δεν γίνεται διαφορετικά αφού είστε στην ίδια οικοδομή). Απλά δεν έχει τα ίδια προβλήματα του προηγούμενου ζεύγους.

    To Vectoring δεν είναι πανάκεια. Ναι, μειώνει (δεν εξαλείφει) το crosstalk σε κάποιον βαθμό, αλλά αυτό εξαρτάται κυρίως από την ποιότητα του χάλκινου δικτύου σε συνάρτηση με την απόσταση. Αν διαβάσεις εμπειρίες χρηστών σε άλλες χώρες, θα δεις ότι υπάρχει καλυτέρευση σε διάφορα ποσοστά, αλλά και πάλι αρκετοί έχουν θέματα αφού πλέον μιλάμε για ακόμη μεγαλύτερες ταχύτητες που κάποιοι δεν τις φθάνουν. Πολλοί έχουν πακέτο 100άρι αλλά συνήθως ο συγχρονισμός είναι αρκετά μικρότερος.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκε "καθαρότερο" ζεύγος που κουμπώνει σε άλλη οριολωρίδα. Αλλά και αυτό έρχεται στο ίδιο καλώδιο με του φίλου σου (δεν γίνεται διαφορετικά αφού είστε στην ίδια οικοδομή). Απλά δεν έχει τα ίδια προβλήματα του προηγούμενου ζεύγους.

    To Vectoring δεν είναι πανάκεια. Ναι, μειώνει (δεν εξαλείφει) το crosstalk σε κάποιον βαθμό, αλλά αυτό εξαρτάται κυρίως από την ποιότητα του χάλκινου δικτύου σε συνάρτηση με την απόσταση. Αν διαβάσεις εμπειρίες χρηστών σε άλλες χώρες, θα δεις ότι υπάρχει καλυτέρευση σε διάφορα ποσοστά, αλλά και πάλι αρκετοί έχουν θέματα αφού πλέον μιλάμε για ακόμη μεγαλύτερες ταχύτητες που κάποιοι δεν τις φθάνουν. Πολλοί έχουν πακέτο 100άρι αλλά συνήθως ο συγχρονισμός είναι αρκετά μικρότερος.
    Γενικά ότι ζούμε τόσα χρόνια με το εως 24 θα ζήσουμε και με το vectoring, deja vu!

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο xDSL, πάντα ισχύει σε όλο τον γαλαξία το "έως" και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό. Απλά καταφέρνουμε μεγαλύτερες ταχύτητες, με το να φέρνουμε το DSLAM κοντύτερα και χρήση κάποιων νέων πρωτοκόλλων.
    Όταν έχουμε μικρό πακέτο ταχύτητας (π.χ. 4άρι σε ADSL ή 30/50άρι σε VDSL) συνήθως θα το πιάνουμε. Αν όμως μιλάμε για μεγαλύτερες ταχύτητες χωρίς περιορισμούς, τότε δεν τις πιάνουν όλοι και επεμβαίνουν οι νόμοι της φυσικής.

  8. #23
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μετα απο ενα μηνα... χτες λογω κακοκαιριας και συνεχομενων διακοπων ρευματος αλλαξε μονο του το προφιλ μου απο fastpath σε interleaved.... τους πηρα τηλεφωνο τους ειπα δεν εκανα κατι αλλα λογω κακοκαιριας ειχα ολη μερα πολλες διακοπες ρευματος και με εχετε γυρισει σε interleaved, θα ηθελα fastpath παλι, και τα στοιχεια μου πλεον ειναι τα ιδια ακριβως με τοτε που ειχα πρωτοβαλει vdsl! εκτιναχθηκε το attainable και εξαφανiστηκαν τα errors
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.JPG 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  36,2 KB 
ID: 188254

    ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stathoulas : 17-11-17 στις 12:30.

  9. #24
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο μηνα... μην πω μηνες, χτες λογω κακοκαιριας και συνεχομενων διακοπων ρευματος αλλαξε μονο του το προφιλ μου απο fastpath σεnterleaved.... τους πηρα τηλεφωνο τους ειπα δεν εκανα κατι αλλα λογω κακοκαιριας ειχα ολη μερα πολλες διακοπες ρευματος και με εχετε γυρισει σε interleaved, θα ηθελα fastpath παλι, και τα στοιχεια μου πλεον ειναι τα ιδια ακριβως με τοτε που ειχα πρωτοβαλει vdsl!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.JPG 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  36,2 KB 
ID: 188254

    ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ?
    από εχθές αλλάζουν ρυθμίσεις(γυρνάνε σε vectoring) και είσαι τυχερός γιατί σου διόρθωσε το πρόβλημα.

    Για αυτό ειχες γυρίσει σε interleaved όπως όλοι μας. Και εγώ fastpath ήμουν και σήμερα είμαι interleaved

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο μηνα... μην πω μηνες, χτες λογω κακοκαιριας και συνεχομενων διακοπων ρευματος αλλαξε μονο του το προφιλ μου απο fastpath σεnterleaved.... τους πηρα τηλεφωνο τους ειπα δεν εκανα κατι αλλα λογω κακοκαιριας ειχα ολη μερα πολλες διακοπες ρευματος και με εχετε γυρισει σε interleaved, θα ηθελα fastpath παλι, και τα στοιχεια μου πλεον ειναι τα ιδια ακριβως με τοτε που ειχα πρωτοβαλει vdsl!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.JPG 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  36,2 KB 
ID: 188254

    ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ?
    έγινε ενεργοποίηση του Vectoring μάλλον στην καμπίνα σου όπως και σε άλλες καμπίνες ανα την χώρα.
    Δεν υπάρχει κάποια συνωμοσία

  11. #26
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το αλλο περιεργο ειναι το output power στο upload δεν εχει το "-" μπροστα απο τον αριθμο... τι σημαινει αυτο ?

  12. #27
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    το αλλο περιεργο ειναι το output power στο upload δεν εχει το "-" μπροστα απο τον αριθμο... τι σημαινει αυτο ?
    αρνητικά τιμή ήταν. Τώρα είναι θετική για αυτό δεν έχει την - μπροστά.

    Αν θες να δεις τι είναι το output power δες παρακάτω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...t=output+power

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου, λογικά δεν έχει ακόμη γυρίσει σε Vectoring αλλιώς θα το ανέφερε στο Modulation Type, όπως εδώ.

  14. #29
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έγινε ενεργοποίηση του Vectoring μάλλον στην καμπίνα σου όπως και σε άλλες καμπίνες ανα την χώρα.
    Δεν υπάρχει κάποια συνωμοσία
    συνωμοσια δεν υπαρχει λες, αλλα ο jkoukos απαντησε σωστα και μαλιστα με screenshot για ανυπαρξια Vectoring στο modulation type.

    - - - Updated - - -

    [QUOTE=adiS;6280717]αρνητικά τιμή ήταν. Τώρα είναι θετική για αυτό δεν έχει την - μπροστά.

    ) αδελφε, στην πραξη ειπα να ρωτησω τι σημαινει, οχι στην κυριολεξια. Ξερω οτι το "-" μπροστα απο αριθμο σημαινει αρνητικη τιμη. Ειναι σα να ρωταω το γιατρο γιατι μου ποναει το ποδι και να μου λες εσυ σα γιατρος, ειναι απο τον πονο! χαχα

  15. #30
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνωμοσια δεν υπαρχει λες, αλλα ο jkoukos απαντησε σωστα και μαλιστα με screenshot για ανυπαρξια Vectoring στο modulation type.
    Δες λίγο το νήμα που δίνει ο jkoukos, θα δεις οτι υπάρχουν χρήστες που είδανε διαφορά ενώ δεν γράφει vectoring, δες πχ και εδώ για το πιλοτικό.

    Θέλεις να πιστεύεις οτι στο πήρε το Bandwidth η cosmote; πίστευε

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-17, 13:27
  2. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41
  4. μεταβαση σε vdsl cosmote με isdn γραμμη...
    Από halkx στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-17, 20:34
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 12:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας