Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 41
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΒΛΑΒΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ.

    Η ΓΡΑΜΜΗ ΕΙΝΑΙ FASTPATH VOIP ME ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΚΑΛΩΔΙΩΣΕΙΣ CAT6 FTP(OΡΙΖΟΝΤΙΕΣ) ΚΑΙ CAT6 PET ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ BOX ΤΟΥ ΟΤΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ(ΚΑΘΕΤΗ)(ΠΑΡΕΚΑΜΨΑ ΤΗ ΡΕΓΚΕΛΕΤΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ), ΜΠΡΙΖΕΣ LEGRAND ME THΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΔΙΠΛΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΣΤΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ-ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΚΑΙ ΡΟΥΤΕΡ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ SPEEDPORT ENTRY 2i ΜΕ ΤΟ P14 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ FIRMWARE.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kalodiosi.JPG 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  20,3 KB 
ID: 187334

    ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΑ ΑΠΟ FORTHNET ΣΕ COSMOTE ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ VDSL ΑΠΟ ΚΑΜΠΙΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΟΧΟΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ... ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΜΟΥΝ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ VDSL 50 ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΜΠΙΝΑ (MOY TO EIPE O TEXNIKOΣ).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VOIP-FASTPATH-ARXIKO1.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  20,2 KB 
ID: 187331 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VOIP-FASTPATH-ARXIKO-SPEEDTEST.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  19,8 KB 
ID: 187332

    ΜΕΝΩ ΣΕ ΤΡΙΟΡΟΦΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ, Ο ΚΑΤΩ ΟΡΟΦΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ VDSL ΑΛΛΑ 30ΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ. ΕΓΙΝΕ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ, ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΑ ΣΤΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΗΣ.


    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4999/38663 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 40442/39146 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 30.8/10.4 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 5.7/7.3 dB
    Output Power(Up/Down) -8.2/11.3 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Fast
    Interleave Depth(Up/Down) 1/1
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 0/0 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/3
    FEC Errors(Up/Down) 0/0

    ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΗΛΩΣΑ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝΕ ΤΑ "ΚΛΑΣΣΙΚΑ".... ΜΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΤΟ PROFILE ΣΕ INTERLEAVE ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΙΜΠΗΣΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΞΕΦΟΡΤΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΝ ΣΕ ΠΡΟΦΙΛ 42ΑΡΑΣ (DOWNLOAD) ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΛΕΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ! ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ!
    ΞΑΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΞΑΝΑ ΔΗΛΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
    ΕΡΧΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙΣ ΑΝΕΒΗΚΕ ΚΑΙ H TAXYTHTA, TΙ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΚΤΛ... ΚΤΛ...
    ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΙΛΤΡΑ Ή SPLITTER! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.... "ΛΕΩ ΔΕΣ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΡΕ ΦΙΛΕ... ΕΧΩ ΤΟΠΟΛΟΓΙΑ ΑΣΤΕΡΑ ΜΕ VOIP ΚΑΙ ΔΙΠΛΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΡΙΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΚΑΘΕΤΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ" ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙ ΓΛΩΣΣΑ ΜΙΛΟΥΣΑ. ΤΕΣΠΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΞΑΝΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕI BOX KAI KAMΠINA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ, ΜΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΖΕΥΓΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ... "ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΖΕΥΓΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΗΓΑ 12 ΖΕΥΓΗ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ 2 VDSL ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ", ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ. ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VOIP-FASTPATH-teliko.png 
Εμφανίσεις:  179 
Μέγεθος:  17,5 KB 
ID: 187333
    ΤΟ SNR ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ, TO ATTAINABLE RATE ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ,ΕΧΩ ERRORS ΠΛΕΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ, ΚΑΙ Ο ΚΑΤΩ ΟΡΟΦΟΣ ΕΧΕΙ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ 30ΑΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝ.
    ΞΑΝΑΔΗΛΩΣΑ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΑΝΕ ΣΤΟ ΜΙΣΑΩΡΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΤΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΗΛΩΣΟΥΝ ΒΛΑΒΗ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ.
    ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ? Η ΚΑΜΠΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΠΛΕΟΝ ΟΛΟ ΚΑΙ ΟΛΟ 2 VDSL ... ΔΛΔ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΩ ΟΡΟΦΟ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stathoulas : 22-10-17 στις 13:29.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    νταξ με 2 συνδεσεις δεν ξερω κατα ποσο δικαιολογειται, αλλα στην υπαρχουσα κατασταση το crosstalk ειναι μεγαλο και αυτο ειναι το αναμενομενο. εγω εχω πεσει απο τα 120 στην αρχη, που ημουν μονος μου, στα ~85 με 3.5 atten.
    απλα εσυ το καταλαβες γιατι απο τα 50 πηγες 40. αυτο αναμενεται να βελτιωθει με το vectoring. και οχι κεφαλαια. ουτε καν το διαβασα τις εικονιτσες ειδα

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καλώς ήλθες στον κόσμο του crosstalk. Καταλαβαίνω τον πόνο σου, μα αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα του xDSL και των χάλκινων καλωδίων σε όλο τον κόσμο και αυτό ακριβώς θέλει να μειώσει σε μεγάλο βαθμό το Vectoring.
    Αυτή είναι η αιτία που με την πάροδο του χρόνου, έχουμε σταδιακή πτώση στον συγχρονισμό ανάλογα του αριθμού των ενεργών ζευγών που τρέχουν μαζί στο ίδιο καλώδιο, ειδικά αν αυτό δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση (όπως το διαπίστωσες ο ίδιος με την αλλαγή ζεύγους που σου έκαναν).
    Το SNR έπεσε διότι μειώθηκε το attainable rate, οπότε χρειάζεται μικρότερη τιμή για να σου ρίξει την ταχύτητα στο 50άρι πακέτο που έχεις.

    Όσες βλάβες και αν δηλώσεις, δεν θα καταφέρεις τίποτα πέραν αυτών που ήδη έχουν γίνει. Η υπηρεσία είναι best effort και όχι εγγυημένη. Πόσο μάλλον όταν συγχρονίζεις στο μέγιστο του πακέτου σου.
    Αα, μπορεί να είστε μόλις 2 χρήστες στην οικοδομή σας, αλλά στο κεντρικό καλώδιο που ξεκινά από την καμπίνα, συνδέονται και άλλοι χρήστες άλλων οικοδομών και όχι μόνο η δικιά σας.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σορρυ φιλε για τα κεφαλαια, πηρα ηδη και προειδοποιηση απο moderator. το margin που καταποντιστηκε που λες να οφειλεται?

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    σκεψου οτι vdsl απο αστικο εχουν margin 9. και το 24 στο θεο ειναι. εγω εχω πεσει στο 20 (απο 30). με το vdsl δεν εχω δει ποτε αποσυνδεση στον 1 χρονο που το εχω, οποτε μην σ ανησυχει.
    και να ξερεις αν ενεργοποιηθουν και αλλοι, ειναι αναμενομενο οι τιμες σου θα πεσουν ξανα χαμηλοτερα. παντως νομιζω οτι και κατερινη το vectoring θα γινει συντομα

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ευχαριστω για την απαντηση, οποτε το snr πεφτει γιατι μειωνεται το attainable rate, και το attainable rate μειωνεται λογω crosstalk? δεν τα ξερω φιλε και προσπαθω να μαθω

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    δεν γνωριζω αν το snr ειναι καπως συναρτημενο με το attainable, παντως και τα 2 πεφτουν λογω παρεμβολων (crosstalk)

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όσο χαμηλότερο SNR, τόσο αυξάνει η ταχύτητα συγχρονισμού. Φυσικά ισχύει και το αντίθετο στην αύξηση του SNR.
    Σε ADSL όπου η μέγιστη ταχύτητα είναι τα 24Mbps, είναι επόμενο η τιμή του SNR να είναι μικρή (μέχρι ενός ορίου), ώστε να πιάσουμε την μέγιστη δυνατή ταχύτητα ανάλογα την απόσταση από το DSLAM.

    Όμως σε VDSL, το μέγιστο σημερινό πακέτο των 50Mbps, είναι σχεδόν πάντα (ειδικά αν μιλάμε για σύνδεση από καμπίνα), μικρότερο του attainable. Οπότε ο πάροχος χρησιμοποιεί το SNR ως "κόφτη" ώστε να συγχρονίσουμε στο πακέτο που έχουμε συμβόλαιο.
    Π.χ. (τα νούμερα υποθετικά), με attainable 100Mbps θέτει SNR 30 για να πιάσεις το 50άρι ή σε άλλον με ίδιο attainable ορίζει τιμή 40 για να πιάσει το 30άρι. Αν για Χ λόγους το attainable πέσει στα 80Mbps, τότε θα μειωθεί και η τιμή του SNR, αφού θα χρειαστεί να ελαττωθεί ο "κόφτης" για να πιάσουμε πάλι την ίδια ταχύτητα συγχρονισμού (50 ή 30Mbps).

  9. #9
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις σας. οποτε jkoukos πως ειμαστε σιγουροι οτι το θεμα μου προκαλειται λογω crosstalk και οχι λογω μειωσης επιτηδες του snr μου απο 24,3-24,8 που ειχα, σε 10,4 οταν ηρθε και αλλος με vdsl 30 στην καμπινα? και μαλιστα βλεπωντας το snr του αλλου διαπιστωσα οτι εχει 17db sto download αρα παραπανω απο μενα. να υπενθυμισω επισης οτι το αρχικο 10,4 snr, εγινε μετα απο 2 δηλωσεις βλαβης και αλλαγη ζευγους 12,7. Με τριτη δηλωση βλαβης εγινε 14db και τωρα 13,κατι db χωρις να ερθει τεχνικος αρα κατι κανανε απομακρυσμενα. ειμαστε σιγουροι με αλλα λογια οτι δεν κοβουν απο τον εναν να δωσουν στον αλλον?

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν γίνεται αυτό που λες. Δεν υπάρχει δυνατότητα να κόψει ταχύτητα συγχρονισμού από σένα και να δώσει περισσότερο σε μένα. Είναι αδύνατον όταν μιλάμε για συγχρονισμό.
    Το έγραψα ξεκάθαρα (νομίζω) γιατί υπάρχει διαφορά στην τιμή SNR, ανάλογα την εξασθένιση και το attainable. Από εκεί και πέρα, δεν έχω άλλον τρόπο να σε πίσω, οπότε πίστευε ότι θέλεις.
    Διάβασε πάλι ποια είναι η σχέση του SNR, της εξασθένισης και της μέγιστης ταχύτητας (attainable), σε συνάρτηση με το όποιο πακέτο VDSL έχεις.
    Τι νομίζεις ότι είναι το crosstalk, πως πιστεύεις ότι δημιουργείται και ποια θεωρείς ότι είναι τα πιθανά αποτελέσματα αυτού;

  11. #11
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ευχαριστω για την απαντηση σου, δεν ειναι θεμα το να με πεισεις. Ενω γνωριζω (ναναι καλα το forum) και εστησα καλα τις καλωδιωσεις στο σπιτι και μεχρι το box, εξω απο το σπιτι μεχρι την καμπινα δεν εχω γνωση για το τι γινεται. Ποσο μαλλον οταν αυτο που ειχα σε επιδοσεις ξαφνικα αλλαξε χωρις να εχω κανει κατι. Οποτε μην με παρεξηγεις. Τωρα μαθαινω και υπερευχαριστω για τη βοηθεια. Οποτε το attainable επεσε λογω crosstalk και απλα το snr μειωθηκε σαν φυσικο επακολουθο. Να ρωτησω κατι ακομα... δεν ειναι λιγο τραβηγμενο με μολις μια καινουργια συνδεση στην καμπινα vdsl που ακολουθει βεβαια την ιδια διαδρομη με μενα μεχρι το σπιτι, να επεσε λογω crosstalk τοσο πολυ το αttainable ? μιλαμε για νουμερα απο 95-97mbps σε 38-39mbps! (μιλαω για την χρονικη στιγμη που συνδεθηκε ο κατω οροφος, με vdsl απο την ιδια καμπινα, πριν αρχισω τα τηλεφωνα για βλαβη)

  12. #12
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για την απαντηση σου, δεν ειναι θεμα το να με πεισεις. Ενω γνωριζω (ναναι καλα το forum) και εστησα καλα τις καλωδιωσεις στο σπιτι και μεχρι το box, εξω απο το σπιτι μεχρι την καμπινα δεν εχω γνωση για το τι γινεται. Ποσο μαλλον οταν αυτο που ειχα σε επιδοσεις ξαφνικα αλλαξε χωρις να εχω κανει κατι. Οποτε μην με παρεξηγεις. Τωρα μαθαινω και υπερευχαριστω για τη βοηθεια. Οποτε το attainable επεσε λογω crosstalk και απλα το snr μειωθηκε σαν φυσικο επακολουθο. Να ρωτησω κατι ακομα... δεν ειναι λιγο τραβηγμενο με μολις μια καινουργια συνδεση στην καμπινα vdsl που ακολουθει βεβαια την ιδια διαδρομη με μενα μεχρι το σπιτι, να επεσε λογω crosstalk τοσο πολυ το αttainable ? μιλαμε για νουμερα απο 95-97mbps σε 38-39mbps! (μιλαω για την χρονικη στιγμη που συνδεθηκε ο κατω οροφος, με vdsl απο την ιδια καμπινα, πριν αρχισω τα τηλεφωνα για βλαβη)
    Ειναι αρκετη η μειωση, κανεις ενα κοπο να κανεις μετρηση εκει που ερχεται το καλωδιο του οτε και να απομονωσεις το σπιτι;

    Εστω να αποκλεισεις την μικρη πιθανοτητα οτι δεν εχει χαλασει/πειραχτει κατι απο εσενα.

    Αν οντως τα νουμερα ειναι ιδια και εκει τοτε κατι εγινε στην καμπινα η στην διαδρομη απο καμπινα μεχρι σπιτι, για crosstalk σιγουρα επηρεαζει αλλα μου φαινεται και εμενα πολυ, ιδιως για επαρχια.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε ρωτώ πάλι. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η καμπίνα δίνει μόνο σε 2 χρήστες και μάλιστα τυχαία να βρίσκονται στην οικοδομή σου;
    Γιατί στο ίδιο καλώδιο που ξεκινά από την καμπίνα και καλύπτει τις οικοδομές στην περιοχή σου, να μην υπάρχουν 10 ή παραπάνω άλλες συνδέσεις VDSL;

    Το ότι εσύ έκανες το καλύτερο δυνατό, δεν αναιρεί τυχόν πρόβλημα πριν από την οικοδομή σου και μέχρι την καμπίνα. Όχι απαραίτητα καλωδιακό θέμα που τώρα ανέκυψε και δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό ως βλάβη, αλλά προβληματικό δίκτυο στην περιοχή.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το γεγονος οτι ακριβως τη στιγμη που συνδεθηκε ο γειτονας στον κατω οροφο σε vdsl απο την καμπινα, με πηρε τηλεφωνο, μου ειπε οτι η γραμμη του πλεον πεταει, και γυρισα και ειδα στο καπακι το τι επαθα εγω. Μετα ξεκινησανε τα τηλεφωνηματα για βλαβες κτλ. συν το γεγονος οτι ο ιδιος ο τεχνικος το ειπε οταν με πηρε τηλεφωνο. Καθε μερα κοιτουσα και κοιταω τα σταστικα, ακριβως την ημερα που μπηκε vdsl στο γειτονα ακριβως τοτε αλλαξανε τα στατιστικα σε μενα. Μη σου πω την ιδια ωρα ακριβως γιατι με τον γειτονα μιλησαμε οπως προειπα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι αρκετη η μειωση, κανεις ενα κοπο να κανεις μετρηση εκει που ερχεται το καλωδιο του οτε και να απομονωσεις το σπιτι;

    Εστω να αποκλεισεις την μικρη πιθανοτητα οτι δεν εχει χαλασει/πειραχτει κατι απο εσενα.

    Αν οντως τα νουμερα ειναι ιδια και εκει τοτε κατι εγινε στην καμπινα η στην διαδρομη απο καμπινα μεχρι σπιτι, για crosstalk σιγουρα επηρεαζει αλλα μου φαινεται και εμενα πολυ, ιδιως για επαρχια.
    αδελφε εχω αλλαξει ολο το σπιτι μεσα εξω (τα γραφω στην αρχη ακριβως ) και μου μιλας σαν την εξυπηρετηση πελατων που παει να γλιτωσει ¨)

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μα μπορεί να είναι τυχαίο. Αποκλείεις μαζί με τον γείτονα, την ίδια μέρα να ενεργοποίησε και άλλους στην περιοχή σου από την ίδια καμπίνα ή να είχες 1-2 μέρα πριν το θέμα και να μη το είχες αντιληφθεί;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-17, 13:27
  2. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41
  4. μεταβαση σε vdsl cosmote με isdn γραμμη...
    Από halkx στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-17, 20:34
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 12:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας