Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Είχα το εργοστασιακό firmware και όταν πέρασα Merlin πληκτρολογώ την IP του RTAC68U και μου πετάει το εξής μήνυμα.

    Settings have been updated. Web page will now refresh. Changes have been made to the IP address or port number. You will now be disconnected from RT-AC68U. To access the settings of RT-AC68U, reconnect to the wireless network and use the updated IP address and port number.

    Πως θα βρω τώρα τη νέα IP?

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Συνηθως ειναι η 192,168,1,1

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κανε reset απο το κουμπακι πισω μετα απο τετοια αναβαθμηση
    Επισης πηγαινε στο administration> system και βαλε ΝΟ, το Enable WAN down browser redirect notice
    Ανοιγοκλεισε τα pc γιατι μπορει να θελουν φρεσκαρισμα τα ip ...
    αν εχεις στατικη στο pc, βγαλε την και δοκιμασε στατικη ip απο το modem αν σε αφησει να μπεις στο menu (lan>dhcp server>Manually Assigned IP around the DHCP list)

  4. #4
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Πάντα έκανα reboot (όχι reset όπως μου προτείνεις....ενα απλό power on/off με το κουμπί από πίσω) μετά από Merlin update απλώς το είχα καιρό με εργοστασιακό και δεν ήμουν ικανοποιημένος και είπα να ξαναγυρίσω σε Merlin. Το διαφορετικό τώρα που πέρασα Merlin είναι ότι το Asus δεν το έχω σε bridge mode με το router το Ote αλλά έβαλα Powerline και στο δεύτερο Powerline η σύνδεση με το Asus έγινε αφού έθεσα το Asus σαν access point. Το ξέρω ότι συνήθως είναι 192.168.1.1 αλλά με το νέο τρόπο σύνδεσης άφησα αυτή την IP στο router του Ote.... και όταν επέλεξα acess point και έγινε το αρχικό σετάρισμα το Asus, άλλαξε αυτόματα σε 192.168.1.2 οπότε δεν έπεφτε η μια πάνω στην άλλη....και τώρα η δεύτερη IP αφού είπα να ξαναβάλω Merlin δεν μου φορτώνει......

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τοτε καποιο θεμα με το network και οχι με το Asus,
    το Asus ή το router που ειναι πισω απο το modem οτε πως το εχεις? με pppoe? γιατι τα RT δεν μπαινουν σε bridge mode
    η δεν εχεις το modem οτε για γραμμη και εχεις αλλο Asus που ειναι & modem?
    Πριν ειχες προσβαση σε 2 συσκευες?(modem & router)
    Δηλαδη δεν παινρει προσβαση η ip με το modem οτε, ή το Asus?

    Παντως σε γενικες γραμμες αν υπαρχουν 2 συσκευες, πολυ δυσκολα εχουν προσβαση και οι 2, πρεπει αν ειναι με static ip σεταρισμενα (αλλα αυτο κανει double nat) για να εχεις προσβαση

  6. #6
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    τοτε καποιο θεμα με το network και οχι με το Asus,
    το Asus ή το router που ειναι πισω απο το modem οτε πως το εχεις? με pppoe? γιατι τα RT δεν μπαινουν σε bridge mode
    η δεν εχεις το modem οτε για γραμμη και εχεις αλλο Asus που ειναι & modem?
    Πριν ειχες προσβαση σε 2 συσκευες?(modem & router)
    Δηλαδη δεν παινρει προσβαση η ip με το modem οτε, ή το Asus?

    Παντως σε γενικες γραμμες αν υπαρχουν 2 συσκευες, πολυ δυσκολα εχουν προσβαση και οι 2, πρεπει αν ειναι με static ip σεταρισμενα (αλλα αυτο κανει double nat) για να εχεις προσβαση
    Έκανα reset τελικά στο Asus, σεταρισμα από την αρχή και όλα ΟΚ.

    Θέλω να σου γράψω ακριβώς την συνδεσμολογία μου την τωρινή και πως παίρνω internet για τυχόν διορθώσεις που έχεις να προτείνεις. Καταρχάς καμία σχέση εργοστασιακό με Merlin firmware το boostarisma στο δεύτερο είναι εμφανές.

    1) Λοιπόν έχω 2 Powerline TP Link. Στο βασικό Powerline έχω κουμπώσει το modem Router του Ote το speedport 2i. Στο 2ο Powerline έχω κουμπώσει με ethernet στην θύρα του internet το router Asus RT-ΑC68U. Επειδή όταν έκανα το αρχικό σετάρισμα το default το Asus μου πέταγε μήνυμα ότι κάτι παίζει με την PPPOE και ότι είναι μη accepted διάβασα στο internet ότι με Powerline πρέπει να επιλέξω AP Mode.... οπότε και πήγα administration -> operation mode και το έθεσα.... κάτι που αλλάζει την Static IP σε ότι του καβλώσει οπότε μετά την βρίσκω με το Asus Discovery Tool. Μέχρι εδώ όλα καλά?..... προτείνεις να αλλάξω τίποτα στην συνδεσμολογία ?

    2) Παλαιότερα που δεν είχα τα powerline και το Asus ήταν με ethernet στο Speedport είμαι σίγουρος ότι το δούλευα σε Bridge mode....αφού υπάρχει σαν επιλογή στο operation mode.

    3) Χαζή ερώτηση....τον τελευταίο καιρό μου κάνει νερά το internet....ενώ οι ενδείξεις σε powerline και speedport είναι κομπλέ δεν είχα internet connection. Με reboot του Asus δεν άλλαζε κάτι οπότε δεν είχε πρόβλημα το ASUS. Ενδείξεις του Speedport ήταν κομπλέ.....το internet ένιωθε μόνο όταν αποσύνδεα το βασικό powerline από το ρεύμα. Η χαζή ερώτηση είναι αν επηρεάζει την λειτουργία του το γεγονός ότι έχω συνδεδεμένο το βασικό powerline με ανάποδη κατακόρυφη φορά από το κακονικό επειδή δεν με βολεύει με ένα έπιπλο στον τοίχο η σύνδεση με την κανονική φορά.

    4) Μέσα στο σπίτι σε απόσταση 2.5 μέτρων το signal strength με 5GHz είναι μόλις 84% στα 80mz width και 45SNR...δεν θα έπρεπε να είναι υψηλότερο μιας και δεν υπάρχουν εμπόδια και είμαι σχετικά δίπλα του?....το 2,4Ghz μου βγάζει strength 70%.

    5) Αφού πέρασα Merlin είχα διαβάσει να κάνω τις εξής έξτρα ρυθμίσεις. Πες μου αν αξίζει να τις κάνω ή όχι. Nα θέσω N mode για το 2,4GHz και Ν / AC mixed για 5GHz.... από auto που είναι και τα 2.

    6) Επειδή έχω αποσταθεροποιήσεις με το cosmoteTVgo σκέφτομαι να θέσω σταθερό κανάλι ας πούμε το 100 στην μπάντα του 5Ghz....από auto που είναι το channel. Το θέμα είναι ότι κάτι τέτοιο δεν το κάνουμε αν υπάρχουν γείτονες με παρεμφερή κανάλια?...στην περιοχή μου που κοίταξα μόνο εγώ είμαι σε 5Ghz.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά ότι μπορείς τα φώτα σου.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νια καποιες φορες θελει ενα γενικο reset αν αλλαζουμε αλλου ειδους λογισμικα ή μετα απο μερικες κανονικες αναβαθμησεις

    Δεν ξερω ολα τα ερωτηματα σου απο θεμα συνδεσμολογιας, αν παιζει τωρα οκ, μαλλον ασε το ετσι, αν ειχε λαθος θα ειχες παλι καπου προβλημα

    3) Χαζή ερώτηση....τον τελευταίο καιρό μου κάνει νερά το internet....ενώ οι ενδείξεις σε powerline και speedport είναι κομπλέ δεν είχα internet connection. Με reboot του Asus δεν άλλαζε κάτι οπότε δεν είχε πρόβλημα το ASUS. Ενδείξεις του Speedport ήταν κομπλέ.....το internet ένιωθε μόνο όταν αποσύνδεα το βασικό powerline από το ρεύμα. Η χαζή ερώτηση είναι αν επηρεάζει την λειτουργία του το γεγονός ότι έχω συνδεδεμένο το βασικό powerline με ανάποδη κατακόρυφη φορά από το κακονικό επειδή δεν με βολεύει με ένα έπιπλο στον τοίχο η σύνδεση με την κανονική φορά.
    Με 2 συσκευες ειναι λιγο πιο πολυπλοκο να βρεις τι φταει
    Κοιτα στο 2ι τα στατιστικα γραμμης αν εχει πολλα λαθη και χαμηλο snr ... αν ναι ισως να εχεις αποσυνδεσεις ή να μην παιζει το ιντερνετ καλα λογω χασιμο πακετων απο την γραμμη?

    Στο Asus (αν ειναι αυτο που υποψιαζομαι) πηγαινε στο wan>internet connection>additional pppd option και βαλε την εντολη
    lcp-echo-interval 0
    Δες αν χανει παλι το internet, αν ναι δοκιμασε την εντολη
    lcp-echo-interval 0 lcp-echo-failure 4

    4, 5, & 6
    Δοκιμασε τα δεν χανεις κατι
    εδω υπαρχει ενα απλο προγραμμα (windows) που δειχνει σημα και ποιοτητα αν σε βοηθησει (αν δεις που ειναι καλυτερα)
    http://www.nirsoft.net/utils/wifi_information_view.html
    Για κινητα υπαρχουν αλλα παρομοια προγραμματα
    Γενικα παιξε και στα professional wifi settings με τις ρυθμισεις εκει, και στο wifi > general δοκιμασε & to Channel bandwidth
    Aπλα αν βαλεις μονο Ν ή AC παλιες συσκευες ασυρματες μπορει να μην βλεπουν το δικτυο

    Για το οτι παιρνει πιο λιγο σημα στο ιδιο δωματιο, αν δεν το εκανε πριν, μαλλον το τωρινο λογισμικο να μην εχει καλα wifi drivers, αν το εκανε και πιο πριν, αλλαξε τις κεραιες δηλαδη την δεξια βαλτην αριστερα ή στη μεση κλπ

    Για το cosmote go, μηπως εχει θεμα και η γραμμη? οπως ειπα πιο πανω αν μπορεις να δεις τι γινεται στα στατιστικα, αν οχι πιστευω κατι με τις ασυρματες ρυθμισεις, αλλα για αλλαξε την σειρα κεραιων ετσι σαν πρωτη ενεργεια, ετσι απο περιεργεια

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] προβλημα καλωδιωσης και ευρεση πιθανης λυσης
    Από kostasgoris στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-17, 21:56
  2. Ευρεση μιας ταινιας
    Από athletic στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-17, 20:30
  3. Ευρεση αγνωστου τηλεφωνου
    Από athletic στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-17, 17:24
  4. Εύρεση οθόνης
    Από psylos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 08:24
  5. Ευρεση υποκλοπεα μεσο ip
    Από Ρανια στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-16, 21:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας