Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    05-10-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50633/5495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΙ
    Router
    Speedport Plus+ NetdumaR1
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 16.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για όσους χρησιμοποιούν ASUS οι παρακάτω ρυθμίσεις πιθανόν να σας ωφελήσουν.


    Αφού έχουμε λύσει το θέμα "ping" της γραμμής μας με τηλέφωνο στον πάροχο να μας βάλει σε "fastpath" κτλ
    Το θέμα μετά είναι να δώσουμε προτεραιότητα στα "πακέτα" που χρησιμοποιεί το παιχνίδι.


    Aυτό γίνεται με queue discipline (ουρές) που μπαίνουν τα πακέτα και αλγόριθμους..υπάρχουν πολλά είδη με τα υπέρ και τα κατά τους...στα ASUS αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιούν το SFQ (Stochastic Fairness Queueing)


    Το Στοχαστικό Πλαίσιο Δικαιοσύνης (SFQ) είναι μια απλή εφαρμογή της οικογένειας δίκαιων αλγορίθμων αναμονής. Είναι λιγότερο ακριβές από άλλα, αλλά απαιτεί επίσης λιγότερους υπολογισμούς ενώ είναι σχεδόν απόλυτα δίκαιο.




    Οπότε το θέμα είναι να βάλουμε τα δεδομένα του παιχνιδιού σε μια "ουρά" και αυτή την ουρά να την κάνουμε αρκετά μικρή ώστε αφενός να μην υπάρχει συμφόρηση το φαινόμενο "buffebloat"αφετέρου αυτή η ουρά να έχει και προτεραιότητα έναντι των άλλων.


    Έχει σημασία και το θέμα ταχύτητας πχ 18Mbps download 3Mbps upload αλλά το σημαντικότερο είναι οι "ουρές" και το πως αυτές διαχειρίζονται τα δεδομένα.
    Εγώ παίζω με 16Mbps download και μόνο 0.70Mbps upload και πραγματικά το "hit detection" είναι απίστευτο.


    Η ιδέα ήρθε από δοκιμασμένη "λύση"...έχω το TP-Link WR1043nd v3 και έχω δοκιμάσει πολλά firmwares ...Openwrt,DDWRT,LEDE...και τελευταίο το Gargoyle με το οποίο είδα και τα πιο καλά αποτελέσματα με τις παρακάτω ρυθμίσεις.





    Kαι το ανάλογο στο asus...



    Δυστυχώς στο μενού του asus στο πεδίο transferred δεν αφήνει να βάλω σαν μέγιστο το 0.5KB που είναι ανάλογο του 512bytes.
    Κάντε μια δοκιμή δεν χάνετε τίποτα.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus 2
    Knomax καλησπέρα!

    Σε ευχαριστώ για το ωραίο άρθρο σου! Μετά από δοκιμές που έκανα στο war of tanks eu2 server δεν είδα κάποια διαφορά στα pings.
    Είμαι fast path με forthnet.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φαντάζομαι το παρόν άρθρο είναι για αυτούς που έχουν πρόβλημα με bufferbloat δηλαδη αυτο που λεμε lag. Αν εσυ την ωρα που παιζεις δεν κατεβαζεις torrents η δεν εχεις καποιο αλλο ατομο που πιθανον να βλεπει να βλεπει καποιο stream η καποια ταινία στο netflix λογικό να μην δεις διαφορά.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-10-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50633/5495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΙ
    Router
    Speedport Plus+ NetdumaR1
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 16.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SiliconManC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Knomax καλησπέρα!

    Σε ευχαριστώ για το ωραίο άρθρο σου! Μετά από δοκιμές που έκανα στο war of tanks eu2 server δεν είδα κάποια διαφορά στα pings.
    Είμαι fast path με forthnet.
    Δεν θα κατεβεί το ping με αυτές τις ρυθμίσεις...το ping εξαρτάται από το routing του παρόχου...καλωδίωση στο σπίτι..γενικά πολλοί παράγοντες μπορεί να πάνε "στραβά" και να έχεις αυξημένο ping.


    Οι παραπάνω ρυθμίσεις δίνουν προτεραιότητα ΜΟΝΟ στα δεδομένα του παιχνιδιού...


    Να στο εξηγήσω πρακτικά...


    Εγώ παίζω call of duty on line...όταν πυροβολούσα κάποιον πριν τις ρυθμίσεις αυτές κάποιες φορές σαν να μην "κολλούσαν" οι σφαίρες πάνω τους...η να ήθελαν σχεδόν μισό γεμιστήρα για να "πέσουν"...όσοι παίζουν COD καταλαβαίνουν τι λέω.


    E μετά από τις ρυθμίσεις αυτές "παίρνω" πολύ γρήγορα kill...μία που τους ρίχνω και μία που πεθαίνουν.Άσχετα αν κάνω παράλληλα κάποιο download με τον υπολογιστή η βλέποντας video.


    Για του λόγου το αληθές φωτογραφίες από τα πακέτα της κονσόλας μου προς τον "αντίπαλο" και αντίστροφα μέσω του wireshark που "έτρεχε" στο router μιας και στο router έχω custom linux firmware.



    Στην παρακάτω φωτογραφία είναι τα δεδομένα του παιχνιδιού...πρωτόκολλο UDP από και προς την θύρα 3074...οπότε σε αυτή την θύρα δίνουμε στάνταρ προτεραιότητα.Επίσης τα πακέτα δεν είναι μαρκαρισμένα με DSCP για να έχουν κάποια προτεραιότητα ....θα καταλάβεις σε λίγο που κολλάει το DSCP.


    Στις παρακάτω 2 φωτογραφίες βλέπουμε πακέτα ACK και FIN....επίσης το DSCP το πακέτων ανφέρεται σαν "default"...άρα δεν έχουν κάποια προτεραιότητα έναντι των UDP πακέτων...όλα μαζί "πάνε" και "έρχονται" δηλαδή..χύμα.





    Σαν "default" τιμή DSCP είναι το CS1..δες στην φωτογραφία παρακάτω με βάση τον πίνακα δεν έχει καμια προτεραιότητα στην καθυστέρηση "TOS delay".




    Το link του πίνακα.

    Το firmware του ASUS "καταλαβαίνει" ότι αυτά τα πακέτα είναι σημαντικά για το παιχνίδι και παρόλο που δεν είναι μαρκαρισμένα μέσω DSCP η TOS για να έχουν προτεραιότητα στις "ουρές" αυτό τα βάζει πρώτα στην "ουρά" και φυσικά σαν Highest priority.

    Στο "Transferred" πεδίο του QOS η λογική είναι με βάση τα παραπάνω η σημαντικότερη ουρά να τελειώνει γρήγορα (αυτή με τα πακέτα UDP) για να παίρνει σειρά η High ουρά...επίσης και αυτή να τελειώνει γρήγορα για να ξανά παίρνει σειρά η Highest...κτλ κτλ...συνεχείς εναλλαγές δηλαδή...επίσης βελτιώνεται και το bufferbloat έτσι μιας και στις ρυθμίσεις "Transferred" δεν έχουμε μεγάλο buffer....άλλο 30 άλλο 512 που έχει σαν προεπιλογή.

    Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus 2
    Knomax καλησπέρα!

    Δεν έχω παράπονο από το ping μου, απλά έλεγα ότι αν υπάρχει τρόπος βελτίωσης από πλευράς μου (router) γιατί όχι να μην το δοκιμάσω.

    Εξαιρετική επεξήγηση! Σε ευχαριστώ θερμά για το κόπο σου καθώς και για τα σχετικά screenshoots!
    Οπότε ΟΚ το επιστρέφω στις ρυθμίσεις που προτείνεις και βλέπουμε!

    Μιας και έχουμε και το ίδιο router και είμαστε και στον ίδιο πάροχο όπως βλέπω από το προφίλ σου, έχει καμία άλλη ρύθμιση να προτείνεις για το ρουτεράκι μας?

  6. #6
    Εγγραφή
    05-10-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50633/5495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΙ
    Router
    Speedport Plus+ NetdumaR1
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 16.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ κατέβασα και το stability adjustment στο -3 να είναι ποιο σταθερή η γραμμή...βελτιώθηκε κι άλλο το bufferbloat.
    Ολα αυτά είναι ένας γενικός "μπούσουλας"...από κάπου να ξεκινήσουμε..η κάθε γραμμή είναι διαφορετική..και οι ρυθμίσεις είναι trial and error.

    Ο babis3g αν μπορούσε να "πει" μια κουβέντα να έχουμε την δυνατότητα να βάζουμε στο Transferred πεδίο πολύ χαμηλές τιμές...όπως 0,5kb για παράδειγμα...το ελάχιστο τώρα είναι 1kb.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το φαινόμενο "bufferbloat" ουδεμία σχέση έχει με τις ρυθμίσεις της γραμμής η τα οικιακά router.
    Packets: Lost in the intrawebs

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Knomax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο babis3g αν μπορούσε να "πει" μια κουβέντα να έχουμε την δυνατότητα να βάζουμε στο Transferred πεδίο πολύ χαμηλές τιμές...όπως 0,5kb για παράδειγμα...το ελάχιστο τώρα είναι 1kb.
    Bαλε μια φωτο με το Transferred πεδιο ρυθμισης σε χρωμα να τους το δειξω, αν γινεται, αλλα νομιζω δεν θα δεις διαφορα, αισθητη τουλαχιστον
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φαινόμενο "bufferbloat" ουδεμία σχέση έχει με τις ρυθμίσεις της γραμμής η τα οικιακά router.
    Νομιζω εξαρταται και το modem σε ενα μικρο ποσοστο, γιατι το modem προσπαθει να αντιμετωπισει τις μνημες και την ολη κατασταση, σαν παρομοιο (οχι ιδιο) παραδειγμα μερικα modem σε fec errors εχουν λίγο καλυτερο αποτελεσμα απο αλλα (πχ επειδη τα dsl drivers ειναι πιο fine tuned), εχοντας ανοιχτο DoS μπορει παλι να κανει λιγο παραπανω απο την μερια του modem αν δεν κανω λαθος...
    Αλλά μπορει να ειμαι λαθος στην αποψη μου, την γνωμη μου λεω

Παρόμοια Θέματα

  1. Εντυπώσεις ASUS RT-AC56U με ASUS RP-AC56
    Από specialK στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-17, 22:08
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-17, 20:09
  3. Asus Z170- Pro vs. Asus Z-170 Pro Gaming έχουν διαφορές ουσιαστικές?
    Από Sebu στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-17, 11:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας