Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 62
  1. #1
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους μένουν 800 για να περάσουν το μήνα θέλεις να πεις. Εκτός και αν δεν τρώνε αυτοί και το βράδυ φορτίζουν τον εαυτό τους
    Με έσοδα 1,100 + 1,100 (μιλάω για ζευγάρι αστυνομικών) και δικό τους σπίτι, κληρονομημένο απ΄τους γονείς, γιατί σας φαίνεται τόσο κουφό να μπαίνουν τόσα χρήματα στην άκρη ;
    Πόσα χρήματα πια ξοδεύετε για ψώνια σούπερ μάρκετ + έξοδα μετακίνησης ;

    Εμένα δεν μου φαίνονται καθόλου παράλογα αυτά τα χρήματα. Φυσικά παίζει και το πως ζει ο καθένας, άλλοι θέλουν να έχουν συνεχώς καινούριο ΙΧ, να τρώνε έξω, διακοπές κτλ.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έσοδα 1,100 + 1,100 (μιλάω για ζευγάρι αστυνομικών) και δικό τους σπίτι, κληρονομημένο απ΄τους γονείς, γιατί σας φαίνεται τόσο κουφό να μπαίνουν τόσα χρήματα στην άκρη ;
    Πόσα χρήματα πια ξοδεύετε για ψώνια σούπερ μάρκετ + έξοδα μετακίνησης ;

    Εμένα δεν μου φαίνονται καθόλου παράλογα αυτά τα χρήματα. Φυσικά παίζει και το πως ζει ο καθένας, άλλοι θέλουν να έχουν συνεχώς καινούριο ΙΧ, να τρώνε έξω, διακοπές κτλ.
    Η οικονομική σου λογική πάσχει απο παντού, σε μακροπρόθεσμη βάση πάντα μιλωντας. Ναι, για μια μικρή περίοδο, μπορεί να συμβαίνει να βάζουν κάποια χρήματα στην άκρη. Αλλα το ποσό που λες ειναι ακυρο. Εννοείς ότι την βγάζουν αξιοπρεπώς, με 1200 τον μήνα. Με παιδιά; ή χωρίς. Εγώ με 4 παιδιά, και με 1500 τον μήνα οικογενειακό, όχι απλά δεν την βγάζαμε, έπρεπε να τσοντάρουν και οι γονείς μου και η πεθερά μου. Δεν μπορούσαμε να κάνουμε επισκευές. Οτι χαλούσε, έμενε χαλασμένο. Διακοπές δεν έχουμε πάει εδώ και 7 χρόνια. Αμάξι να αλλάξουμε (έκλεισε 10ετία και έχει αρχίσει να έχει σοβαρά προβλήματα), ούτε λόγος. Εννοείται ότι για τα παιδιά, ούτε φροντιστήρια και τα έξοδα στο μίνιμουμ.
    Οπότε κάποιο ζευγάρι με 2200 να κάνει οικονομία 800 ευρώ, δηλαδή να την βγάζει με 1400;
    Βάλε ότι ένα μικρό οικογενειακό, όχι κανονικό, αλλά μικρό, αυτοκίνητο, έχει ένα κόστος συνολικά κάπου στα 350-450 ευρώ τον μήνα μόνο, έξοδα λειτουργίας (καύσιμα), σέρβις, ασφάλεια, τέλη, καθώς και κόστος απόσβεσης συν απλές και πολύ αισιόδοξες βλάβες. Αν δεν μπορείς να κάνεις τον λογαριασμό, να σου τον κάνω εγώ.
    Γιαυτό σου λέω, ότι τα οικονομικά σου πάσχουν. Παίρνεις μια περίπτωση, που έχουν ήδη σπίτι απο γονείς (αλήθεια, αυτό είναι το συνηθισμένο; ) πιθανόν ΚΑΙ αυτοκίνητο, και ουσιαστικά ξεκινάνε την ζωή τους χωρίς κανένα έξοδο. ΝΑΙ, γίνεται, αλλά σε λίγα χρόνια, που θα μπούν τα παιδιά στον λογαριασμό και οι αλλαγές και επισκευές στο σπίτι απο τα δικά τους χρήματα, να δεις εαν περισσεύουν.
    Εχω βαρεθεί να ακούω απο υποτίθεται μορφωμένους και περι μαθηματικών όχι άσχετους (και πάλι υποτίθεται) ανθρώπους αναλύσεις, που θα τις χαρακτήριζα, να μην πω πως θα τις χαρακτήριζα.

    Και θα σου πώ ΝΑΙ, υπάρχει και ένας άλλος ΔΥ, ο οποίος παίρνει μισθό 900 ευρώ τον μήνα και βάζει στην άκρη 800. Ειναι ανύπαντρος, και μένει με τους γονείς του. Ειναι αυτό παράδειγμα να το αναφέρεις ως χαρακτηριστικό; Η' είναι φαροφύλακας, και δεν ξοδεύει μία. (υπάρχουν και άλλες τέτοιες περιπτώσεις, όπως περιπτώσεις κάποιων όχι όλων δασκάλων σε πολύ ακριτικές περιοχές κλπ). Ειναι όλα αυτά περιπτώσεις να αναφέρονται ως ενδεικτικές ότι είναι απόλυτα εφικτό, ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ;
    Γιατί ο τρόπος που το αναφέρεις είναι σαν ναναι κάτι πολύ εύκολο και εφικτό, ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ, σχεδόν.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω μύνημα.

    Τα κουκιά δεν βγαινουν εύκολα εκτός αν υπάρχει ισχυρό support από πίσω (γονείς, παπούδες κλπ) ή άλλα επιπρόσθεστα εισοδήματα από νοίκια ή άλλες δραστηριότητες.

    Γιαυτό σε όσους φιλους μου βρίσκονται στο εξωτερικό (ουκ ολίγοι) τους προτρέπω να το σκεφτούν και να το εξετάσουν πολύ καλά αν θέλουν να επιστρέψουν. Οχι μόνο για τα χρήματα.. κυρίως για το εαν μπορούν να ζήσουν αυτοί και τα παιδιά τους σε μια τόσο μίζερη παρακμιακή κοινωνία όπου η διάλυση η σήψη και η διαφθορά είναι εμφανής σχεδόν παντού...

    - - - Updated - - -

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε ότι ένα μικρό οικογενειακό, όχι κανονικό, αλλά μικρό, αυτοκίνητο, έχει ένα κόστος συνολικά κάπου στα 350-450 ευρώ τον μήνα μόνο, έξοδα λειτουργίας (καύσιμα), σέρβις, ασφάλεια, τέλη, καθώς και κόστος απόσβεσης συν απλές και πολύ αισιόδοξες βλάβες. Αν δεν μπορείς να κάνεις τον λογαριασμό, να σου τον κάνω εγώ.
    Να μου τον κάνεις.

    Γιατί με καμμία παναγία δεν βγαίνει τόσο. Βγαίνει το πολύ 2-3 φορές κάτω.

    Για ένα ΙΧ 1300κάτι κ.ε. στον ν. Θεσσαλονίκης, τα υποχρεωτικά ασφάλεια, τέλη, κ.ε.κ. και ΚΤΕΟ, αν τα πάρεις για 2 χρόνια βγάζουν 175*4+135*2+25+45=1040 ή αλλιώς κάτω από €45/μήνα.

    Βάλε και 1 αλλαγή λαδιών, και 1 σέρβις, το καθένα ανά 2 χρόνια.

    Θες να βάλουμε γι' αυτά "γερό" ποσό; Ας βάλουμε σύνολο €1200 ή αλλιώς €50/μήνα.

    Μέχρι τώρα είμαστε κάτω από €95/μήνα.

    Πόσα χλμ. θα κάνεις και πόσο καύσιμο θα καις;

    Καταλαβαίνεις ότι το νούμερο που πέταξες 350-450/μήνα είναι παντελώς εξωπραγματικό;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prometheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω μύνημα.

    Τα κουκιά δεν βγαινουν εύκολα εκτός αν υπάρχει ισχυρό support από πίσω (γονείς, παπούδες κλπ) ή άλλα επιπρόσθεστα εισοδήματα από νοίκια ή άλλες δραστηριότητες.

    Γιαυτό σε όσους φιλους μου βρίσκονται στο εξωτερικό (ουκ ολίγοι) τους προτρέπω να το σκεφτούν και να το εξετάσουν πολύ καλά αν θέλουν να επιστρέψουν. Οχι μόνο για τα χρήματα.. κυρίως για το εαν μπορούν να ζήσουν αυτοί και τα παιδιά τους σε μια τόσο μίζερη παρακμιακή κοινωνία όπου η διάλυση η σήψη και η διαφθορά είναι εμφανής σχεδόν παντού...

    - - - Updated - - -
    αν ομως ειχανε απο τηγν αρχη γερο μπακαπ απο τους γονεις τοτε γιατι να φυγουν εξω εξαρχης? τεσπα με αγορασμενο σπιτι, πληρωμενες εισφορες βγαινεις με ενα 1000 το μηνα. Αλλα δεν εισαι ανεξαρτητος

    οπως και να εχει καλη επανοδο και γερο στομαχι ευχομαι
    They see me postin', they hatin'...

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ομως ειχανε απο τηγν αρχη γερο μπακαπ απο τους γονεις τοτε γιατι να φυγουν εξω εξαρχης?
    Εμπειρία, να δοκιμάσει τις δυνάμεις του, καριέρα, ίσως λεφτά κλπ

    - - - Updated - - -

    Δε μπορεί ένας εργένης στην Ελλάδα απλώς να "βγαίνει" με 1000 ευρώ καθαρά στην τσέπη και με δικό του σπίτι.
    50% παραπάνω είναι τα τρέχοντα έξοδά μου στην Ελβετία και 1000 δεν φτάνουν για Ελλάδα;;;

    Δλδ πόσα χαλάτε το ΣΚ; Κάθε ΣΚ ταβέρνα και μπουζούκια;
    Κάθε μέρα delivery;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #7
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω ότι κάπου εδώ αρχίζουμε να το χάνουμε . Ενα ζευγάρι (και όχι οικογένεια) με μηνιαιο εισοδημα 2.200 ευρω σταθερά και ιδιόκτητο σπίτι, μια χαρα ζει. Και θα μενουν και στην άκρη. Ισως όχι 800 , αλλά θα μενουν. Για τα βασικά συν κατιτίς ακόμα με τίποτα δε θες πάνω από 1.500 ευρω το μηνα για το ζευγάρι (εξαιρώντας το ενοίκιο). Ε, μετά ανάλογα το τί θελουν να κάνουν , μπορεί ακόμα και να μην τους φτάνουν τα 2.200 ή και τα 5.200, αλλά μιλάμε για μέσες καταστάσεις. Προσωπικά ξέρω ελάχιστους από την Κω χωρίς δευτερο σπίτι. Μαλιστα σχεδόν όλοι εχουν και ένα διαμερισμα στην Αθήνα, αλλά για κάποιο λόγο που κανείς δεν εχει καταλάβει, τόσα χρόνια εμείς δεν αξιωθηκαμε να παρουμε ένα. Και στη σχολή μου στο ΕΜΠ η συντριπτικοτατη πλειοψηφία των (Αθηναιων) συναδελφων έχει και ενα δευτερο διαμερισμα (ή εστω μια γκαρσονιερα). Αρκετοί μάλιστα πήγαν ως φοιτητες να μείνουν εκεί για να μη μένουν με τους γονείς τους. Από την άλλη, το reference μου είναι ελαφρως biased , γιατί ειχαμε ολόκληρες ταξεις ιδιωιτικών σχολείων να έχουν περάσει ΗΜΜΥ ΕΜΠ ως μονομπλόκ. Εχοντας φοιτησει αποκλειστικά και μόνο σε δημόσια σχολεία (Δημοτικο-Γυμνάσιο-Λύκειο) ήμουν η τρομακτική μειοψηφία (πράγμα που αποδεικνυει ότι και η Παιδεία είναι βαθιά ταξική).

    Πάντως, για ενα ζεύγαρι, είναι πολύ πιθανό ο ενας εστω από τους δύο να εχει ενα σπίτι κληρονομιά, οπότε βγαζοντας εξω το ενοικιο, τα πραγματα υπερ-απλουστευονται σε τεράστιο βαθμό. Για οικογένεια κτλ ειναι κάπως πιο πολύπλοκο, αλλά αν μείνεις στα 1-2 παιδια, κάτι γίνεται (αναλογα και την περίπτωση). Ετσι κι αλλιώς δε σκέφτομαι το γάμο πριν τα 35 και τα παιδιά πριν τα 40. Σε 10 χρόνια βλέπουμε, καλά να μαστε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλο που αδυνατώ να καταλάβω γιατί κάποιος θα επέλεγε να επιστρέψει στην Ελλάδα την παρούσα στιγμή, είμαι περίεργος για το πώς φάνηκε η επανένταξη στην ελληνική κοινωνία σε αυτούς που το τόλμησαν. Εγώ κάθε φορά που κατεβαίνω νιώθω τελείως ξένος επειδή οι ρυθμοί και η νοοτροπία εδώ στην Ολλανδία είναι τόσο μα τόσο διαφορετικά.

    Επίσης, εδώ καταφέρνω να αποταμιεύω ένα αξιοπρεπές ποσό κάθε μήνα χωρίς να βγάζω μια περιουσία. Στην Ελλάδα, ακόμα και με καλοπληρωμένη δουλειά, αναρωτιέμαι πόσο εφικτό είναι αυτό εξαιτίας της φορολόγησης.
    Καλησπέρα πρώην γείτονα Καλλιθεάτη (αχ...) και νυν "κοντοχωριανέ" Ολλανδέ. Ως προς την πρώτη σου φράση ισχύει το "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα" ή αλλιώς "όπως τη βρίσκει ο καθένας" ή ,πολύ απλά , σημασία εχει κανείς να είναι ευτυχισμένος . Το εθεσε σωστά ο φίλτατος lewton . Ο μπαγάσας ο No Name τα λέει πολύ ωραία στο αρχικό ποστ της πρώτης σελίδας. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα χρησιμοποιούσα την ίδια ακριβώς φρασεολογία βέβαια, αλλά είναι πολύ αυθόρμητες και ανθρώπινες οι περιγραφές του. Προσωπικά το σκέφτομαι και λίγο πιο συνολικά. Ολοι μας εδω μεσα σε αυτό το τοπικ έχουμε μια πορεία ακαδημαϊκή/επιστημονική/επαγγελματική. Στατιστικά μιλώντας, ειναι περίπου σίγουρο ότι η οικογένειά μας (γονείς μας) μας βοήθησαν πολύ τα πρώτα χρόνια σε υλικό επίπεδο και όχι μόνο. Μόνο και μόνο γι'αυτό, είναι κρίμα και άδικο να βρίσκεσαι κάπου όντας δυστυχισμένος. Οι γονείς μας πάλεψαν για να ζήσουμε μια καλύτερη ζωή και εμείς θα συμβιβαστούμε στη μιζέρια;

    Το πιο σημαντικό στον ανθρωπο είναι η υγεία (προφανώς) , μετά όμως ειναι η ευτυχία και στη συνέχεια όλα τα υπόλοιπα. Τα τελευταια 5+ χρόνια εδώ στην Ολλανδία είμαι από ελαφρως μελαγχολικός (μετά τον πρώτο χρόνο που τελείωσε "ο μήνας του μέλιτος") έως και δυστυχισμένος (μέχρι και πριν λιγους μηνες, όταν και διεφάνη ότι μάλλον επιστρεφω). Εδώ και λίγους μηνες είμαι ανακουφισμένος και ειδικά από την προηγουμενη εβδομαδα που κλείδωσε η επιστροφή, ξυπνάω το πρωί και χαμογελάω , για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια. Μη φανταστείτε ότι είμαι κανας ψυχακιας ούτε ότι χρειάζομαι/χρειαστηκα ψυχολογική υποστηριξη. Αν δυστυχώς χρειαζόταν, θα καθόμουν εξωτερικό ακόμη και για πάντα. Αλλά τωρα που μου παρουσιαστηκε η ευκαιρία, τη γράπωσα από τα μαλλιά και δεν την αφήνω . Κοντεύει η μερα που θα επιστρέψω στη λατρεμένη μου πρωτεύουσα .

    Γενικά, αν μπορέσω να μην ξαναπεράσω ούτε καν από τον ολλανδικό εναέριο χώρο (για τη χωρα αυτη καθαυτη δεν το συζηταω καν ), θα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Οπως, χαριτολογώντας, λέω στους συναδέλφους εδώ :"Carpet bombing with napalm is the only viable solution for the shithole of the fourth-world Benelux" (carpet bombing με napalm είναι η μόνη βιώσιμη λύση για το βοθρόλακκο του τεταρτοκοσμικού Benelux) . Εντάξει, ίσως σε αυτή την παράγραφο να είμαι ελαφρώς υπερβολικός .

    Ως προς την επανένταξη, έχεις εναν πόντο, αλλά στην ίδια χωρα γεννηθηκαμε όλοι, δε θα ναι τόσο τραγικό. Τις πρώτες 24-48 ωρες όταν επιστρεφω στην Ελλάδα κινδυνευω να με πατήσουν αμάξια στις διαβάσεις . Επειδή κατα κανόνα πρώτα σταματαω 2-3 μέρες στην Αθήνα (ο έρωτας δεν κρύβεται) πριν να πάω Κω (πλην καλοκαιριού που πάω απευθειας στο νησί), πραγματικά εχω γλιτώσει από του Χάρου τα δοντια στις διαβασεις. Επίσης, από συνηθεια στην αρχη περιμένω να αναψει πράσινο το πεζοφάναρο για να περάσω (περίεργα πράματα ρε αδερφάκι μ'). Αλλά σε 24-48 ωρες εχω εγκλιματιστεί . Κλασικά ζούσα σε εναν δικό μου κόσμο πάντα, πχ ποτέ δεν έβλεπα τηλεόραση, όποτε πάντα στις συζητησεις παλαιοτερα για το Fame Story ή περυσι για το Survivor ήμουν παντελώς άσχετος και αυτό βοηθούσε πάρα πολύ να εχω μια ανοσία στην παπαρολογία που πλήττει μεγάλο μέρος της ελληνικής κοινής γνώμης (είμαι λίγο Αντουανέτος, η αλήθεια είναι).

    Επειδή έτσι κι αλλιώς ψάχνουμε να αγοράσουμε σπίτι με μετρητά, εχω υπολογίσει ότι θα μου μένει κατιτίς στην ακρη κάθε μηνα. Επειδή δε θα χω ενοίκιο, αυτα θα ειναι περισσότερα στην Ελλάδα από την Ολλανδία (αρχικά), αλλά σταδιακά η διαφορα θα μειώνεται και πριν τη δεκαετία θα έχει γυρισει σαφώς υπέρ της Ολλανδίας η διαφορά στην αποταμίευση. Ομολογώ ότι αυτη τη στιγμή δε με απασχολεί ιδιαίτερα. Δεν εχω καμία όρεξη να εξαγοράσω τη δυστυχία μου με ένα χρυσό κλουβί. Επίσης, πιστευω ότι όλοι συμφωνουμε ότι ειναι εκτός πραγματικότητας να πληρώνεις ενοίκιο στους γονείς σου επειδή κατοικείς στο σπίτι που εκείνοι έχτισαν/αγόρασαν. Αυτό μπορεί να το κάνουν στη Βόρεια Ευρώπη, αλλά για Ελλάδα ειναι out of scale.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Κρατάω το πιο σημαντικό για μένα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω καμία όρεξη να εξαγοράσω τη δυστυχία μου με ένα χρυσό κλουβί.
    Αν νιώθεις έτσι, κάνεις πολύ καλά και γυρνάς. Και πολύ που άργησες.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #9
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολύ που άργησες.
    Τεράστια Αλήθεια της Ζωής. Όταν ξαναπεράσεις από την πρωτευουσα μετά το Q1 2018 , στειλε μου να σε κεράσω εναν καφέ .

    (άτομα με τα οποία μιλάω χρόνια δεν εχουν ακόμα συνειδητοποιησει αυτό που συνειδητοποίησε ο Φανερός Πράκτωρ μεσα από 5-10 ποστ μου στο παρόν τοπικ)
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμπειρία, να δοκιμάσει τις δυνάμεις του, καριέρα, ίσως λεφτά κλπ

    - - - Updated - - -

    Δε μπορεί ένας εργένης στην Ελλάδα απλώς να "βγαίνει" με 1000 ευρώ καθαρά στην τσέπη και με δικό του σπίτι.
    50% παραπάνω είναι τα τρέχοντα έξοδά μου στην Ελβετία και 1000 δεν φτάνουν για Ελλάδα;;;

    Δλδ πόσα χαλάτε το ΣΚ; Κάθε ΣΚ ταβέρνα και μπουζούκια;
    Κάθε μέρα delivery;
    ειπα με αγορασμενο σπιτι και καλλυμενες ασφαλιστικες εισφορες. στα 1000 βαλε νοικι, λογαριασμοι, καμμια καρτα, πηγαινε ελα , φαι , καμμια βολτα κλπ και εισαι οριακα. βγαινεις ομως αλλα αποταμιευση = 0 (μηδεν)
    They see me postin', they hatin'...

  11. #11
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το σύνηθες (στο γενικό πληθυσμο) είναι τις εισφορές να τις πληρώνει ο εργοδότης (ή τελος πάντων να συμπεριλαμβάνονται στα μικτά του μισθού σου) . Οταν λέμε για καθαρό μισθό, εννοούμε μετά από φόρο εισοδηματος και ασφαλιστικές εισφορές.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μου τον κάνεις.

    Γιατί με καμμία παναγία δεν βγαίνει τόσο. Βγαίνει το πολύ 2-3 φορές κάτω.

    Για ένα ΙΧ 1300κάτι κ.ε. στον ν. Θεσσαλονίκης, τα υποχρεωτικά ασφάλεια, τέλη, κ.ε.κ. και ΚΤΕΟ, αν τα πάρεις για 2 χρόνια βγάζουν 175*4+135*2+25+45=1040 ή αλλιώς κάτω από €45/μήνα.

    Βάλε και 1 αλλαγή λαδιών, και 1 σέρβις, το καθένα ανά 2 χρόνια.

    Θες να βάλουμε γι' αυτά "γερό" ποσό; Ας βάλουμε σύνολο €1200 ή αλλιώς €50/μήνα.

    Μέχρι τώρα είμαστε κάτω από €95/μήνα.

    Πόσα χλμ. θα κάνεις και πόσο καύσιμο θα καις;

    Καταλαβαίνεις ότι το νούμερο που πέταξες 350-450/μήνα είναι παντελώς εξωπραγματικό;
    Kαλά, τράβα σπίτι σου και αύριο με τον κηδεμόνα σου!
    Απο τον ουρανό πέτφτουν τα αυτοκίνητα; Εαν μέσο οικογενειακό να αγοράσεις, θέλεις 13000 ευρώ. τουλάχιστον, και λίγα βάζω.
    Ακόμα και εαν το κρατήσεις για 12 χρόνια (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ), στο τέλος θα το δώσεις επιεικώς, κανα χιλιάρικο.
    Δηλαδή έχεις δώσει 12 χιλιάρικα, για 12 χρόνια. Κάνε μια διαίρεση, αν μπορείς, να δείς πόσο σου βγαίνει το μόνο, η αξία ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ που το έγραψα.
    1000 / 12 = 83 ευρώ. Για πολύ αισιόδοξο σενάριο, αυτοκίνητο φθηνό, στα 13 χιλιάρικα, και να σου κρατήσει και 12 χρόνια.

    Επίσης ένα συνηθισμένο σενάριο κόστους είναι τα 15000 χλμ τον χρόνο. Εκτός εαν σου αρέσουν οι βόλτες και τα ταξίδια, οπότε πάμε αλλού. Για να δούμε. 15000 συνήθως γίνονται σε πόλη, και λίγα απο αυτά έξω, σε μεγάλους δρόμους (όπου η κατανάλωση είναι μικρότερη). Δεν ειναι λοιπόν παράλογο, με το σταμάτα ξεκίνα κλπ, να έχουμε μια κατανάλωση της τάξεως των 10 λίτρων / 100 χλμ, αντίθετα ειναι συνηθισμένο (μικροδιαφορές προς τα πάνω ή κάτω υπάρχουν ανάλογα με την περίπτωση). Οπότε μιλάμε για συνολικά 1500 λίτρα βενζίνη, που με 1.5 ευρώ το λίτρο θα σου βγεί ένα κοστολόγιο 2250 ευρώ τον χρόνο, δηλαδή, άλλα 187 ευρω τον μηνα. Γιατί ξέρεις, τα αυτοκίνητα θέλουν και καύσιμα...... Το 15000 δεν ειναι κανα τυχαίο νούμερο, είναι πραγματικά ο μέσος όρος των χλμ που κάνει ο μέσος έλληνας οδηγός σε ετήσια βάση, όπως μου είπε ασφαλιστής.

    Εχουμε πάει 83+187 = 270 ευρώ μόνο καύσιμα και κόστος κτήσης, τον μήνα, και δεν έχω υπολογίσει ασφάλεια, τέλη, ΚΤΕΟ, σέρβις.

    Ας πάρω το δικό σου νούμερο. ΣΥΝ 50 ευρώ.

    Είμαστε στα 320 ευρώ.

    Δυστυχώς, μόνο τα καινούργια αυτοκίνητα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΘΟΡΕΣ και βλάβες και αυτό βέβαια μέχρι να παλιώσουν είτε με τον χρόνο είτε με την χρήση. Στα 12 χρόνια λοιπόν χρήσης θα πρέπει να λογαριάσεις το λιγότερο 3 φορές αλλαγή ελαστικών, αλλαγές μάκτρων κάθε 2 περίπου χρόνια, αλλαγή μπαταρίας κάθε 3-4 χρόνια, μια αλλαγή καζανάκι εξάτμισης, μια αλλαγή αμορτισέρ, τακάκια κάθε δεύτερο - τρίτο σέρβις,φίλτρα, αλλαγή ιμάντα εκεντροφόρου στα 100 χ.χλμ με 150 χ.χλμ. Και αυτό χωρις να σου παρουσιάσει την παραμικρή αβαρία το αυτοκίνητο (που ειναι σπάνιο), μόνο απο φυσιολογικές φθορές....

    Φθάσαμε κάπου 350;;;;;;

    Θα παραδεχτείς το λάθος σου;;;; σιγά μην το παραδεχτείς....

  13. #13
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    13.000 για καινουριο δεν παιρνεις οικογενειακο , ενα τυπου yaris παιρνεις που εχει 4 πορτες. 4 πορτες δεν σημαινει οικογενειακο αμαξι
    They see me postin', they hatin'...

  14. #14
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    13.000 για καινουριο δεν παιρνεις οικογενειακο , ενα τυπου yaris παιρνεις που εχει 4 πορτες. 4 πορτες δεν σημαινει οικογενειακο αμαξι
    Ναι ρε, γιαυτό το έγραψα κιόλας! Πες ότι πήρες ένα ΚΙΑ, ένα κάτι τις. Εγω δηλαδή πως την έβγαζα οικογένεια με 4 παιδιά με ένα c3? εαν ανέβεις σε κόστος αγοράς, αυξάνεις το κόστος κτήσης.

    Επίσης το 12 χρόνια είναι όχι απλά αισιόδοξο, αλλά υπεραισιόδοξο σενάριο. Οχι τίποτα άλλο, αλλά ήδη στα 7-8 χρόνια θα βγάζει σοβαρές βλάβες. Πχ ένα καπάκι μηχανής να κάνεις, πλέον ειναι στανταρντάκι μεταξύ 100 χ.χλμ και 180 χ.χλμ θα σου βγεί κάνα 500άρικο το λιγότερο. Και που θα πάς; στο μάστορα της γειτονιάς; ή στην αντιπροσωπεία, που θα σε γδάρει; Η αντιπροσωπεία έχει μια σοβαρή εγγύηση η δουλειά τους, ο μάστορας θα κάνει τον κινέζο εαν έχει κάνει μαλακία (την έχω πάθει, ξέρω, γκαντέμης)

    Ολα τελικά βγάζουν ότι το να έχεις ένα μεσαίο οικογενειακό αυτοκίνητο, 400 ευρώ τον μήνα δεν φτάνουν.... Τι σημασία έχει αν τα δώσεις όλα μπροστά; Οταν θα το αλλάξεις, ή πρέπει να τα έχεις μαζέψει (άρα κάθε μήνα μάζευε απο 80-120 ευρώ προκαταβολικά) ή θα τα βάλεις δώσεις (και θα πληρώνεις και επιτόκιο κάπου στο 9 με 10 %)

    Τι 400... λίγα λέω. Πεντακοσάρικο μέσα στο νερό.

    Αλλά έτσι είναι όλοι οι έλληνες. Κοιτάμε μόνο τα τρέχοντα, οπτική εβδομάδας, το πολύ μήνα.


    ΥΓ. Αυτό το πράγμα ειναι πολύ συνηθισμένο, δηλαδή οι έλληνες έχουμε συνήθως πάρα πολύ μικρό χρονικό ορίζοντα σκεψης, και φαίνεται και στα έργα που κάνουμε. Ελα μωρέ, να δουλέψει τώρα. Ελα μωρέ, χτίστο τώρα, σιγά, τι το κάνουμε, για κανα αιώνα; Το παράδειγμα αυτό προυπολογισμού, αν και κανονικά ανήκει στο μάθημα των οικονομικών, το δίδασκα στα παιδιά για να καταλάβουν ότι απλές μαθηματικές πράξεις χρειάζονται στην καθημερινότητά μας, και επίσης για την διαφορά όταν αλλάζεις την κλίμακα, πχ την οπτική κοστολόγησης, απο ένα έτος, σε επίπεδο δεκαετίας, ή ζωής ολόκληρης. Και φυσικά μέναν με το στόμα ανοικτό, κανένας, μα κανένας δεν το πίστευε, ότι εαν προσπαθήσει να έχει αυτοκίνητο, σημαίνει ουσιαστικά, κάπου 400 ευρώ τον μήνα φεύγουν εκεί. Αλλά εντάξει, οι μαθητές μου δεν είχαν και πολλές ευκαιρίες, μαθητές ΕΠΑΛ ήταν, και οι περισσότεροι δεν ξέραν καν τις αριθμητικές πράξεις. Περίμενα κάτι καλύτερο απο άτομα που υποτίθεται έχουν και πανεπιστημιακές σπουδές. Αυτή η αδυναμία κατανόησης πραγμάτων σε μεγάλη κλίμακα είναι που με κάνει να λέω ότι η Ελλάδα δεν έχει σωτηρία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 13-10-17 στις 20:18.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Anon, νομίζω ότι κάθε μέρα βάζεις και διαφορετικό κόστος μέσα. Σήμερα νομίζω ανακάλυψες το κόστος κτήσης και την απόσβεση.
    Κανονικά θα έπρεπε να παίρνεις τα ΜΜΜ για να πας στη δουλειά σου.
    Αν κάνεις 50-60 χλμ κάθε μέρα με το αμάξι (6 μέρες την εβδομάδα), καλύτερα να πάρεις diesel ή να μετακομίσεις δίπλα στη δουλειά σου...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 99
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-20, 15:31
  2. Αναζητηση εξαρτηματων Η/Υ ( DDR3 , VGA , Ηχεια , camera , PSU , κλπ )
    Από villasg στο φόρουμ Ζήτηση - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-17, 10:57
  3. Ηχοσύστημα στο αμάξι
    Από orgasm στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-17, 06:41
  4. Υπολογισμός Φόρου 2016
    Από nadware στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-17, 14:07
  5. Υπολογισμός κατανάλωσης (watt) του hardware σε desktop
    Από Bananas στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-16, 14:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας