Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    05-04-2011
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Από την προηγούμενη Πέμπτη (19-10-2017) που "ενεργοποιήθηκε" η VDSL γραμμή μου, μέχρι και σήμερα (Τετάρτη 25-10-2017) δεν έχω καθόλου ίντερνετ.

    Η εξυπηρέτιση είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΗ! Ο τεχνικός ήρθε την Παρασκευή (20-10-2017) για να μου πει απλά κι αυτός ότι δεν έχω σύνδεση. Από τότε μέχρι σήμερα δεν έχω βγάλει άκρη με το τμήμα εξυπηρέτισης πελατών καθώς απ ότι φαίνεται δεν ξέρουν τι τους γίνεται, ο καθένας μου λέει άλλα.

    Έχω πάρει του κόσμου τα τηλέφωνα στο 13831 (τα οποία χρεώνομαι, για κάτι που δεν φταίω) και η δουλειά μου έχει μείνει στη μέση (καθώς δουλεύω αποκλειστικά μέσω ίντερνετ...).

    Είμαι στα όριά μου και πρέπει να βρεθεί μια λύση όχι απλά άμεσα... αλλά ΧΤΕΣ!! Αλλιώς θα πρέπει να αλλάξω πάροχο καθώς ίδιο πρόβλημα με σύνδεση στην Cosmote, στην ίδια περιοχή, λύθηκε μέσα σε μια μέρα.
    Spent time to think before you do.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όταν λες δεν έχεις καθόλου ιντερνετ εννοείς δεν συγχρονίζει η δεν παίρνει ip?
    Αν είναι το πρώτο δες μην έχεις κανένα θέμα με τα καλώδια σου η μπορεί να τους έχει φύγει κανένα καλώδιο κάπου.Αν είναι το δεύτερο είναι θέμα της forthnet.
    Ξέρεις αν στην αναβάθμιση που κάνεις θα πάρεις απο καμπίνα?
    Πάντως για κάθε επικοινωνία με τη forthnet για τεχνικά θέματα μπορείς να καλείς και το 8001001112 χωρίς χρέωση.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-04-2011
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Δεν συγχρονίζει (δεν προσπαθεί καν να ανάψει το λαμπάκι "DSL" στο ρούτερ) και δεν είναι σίγουρα δικό μου πρόβλημα γιατί το VDSL ρούτερ που μου έδωσαν το χρησιμοποιούσα κανονικά από τη μέρα της αίτησης (9 μέρες πριν την ενεργοποίηση) και από τη στιγμή της "ενεργοποίησης" και έπειτα πάπαλα... Ο τεχνικός της Forthnet που με επισκεύτηκε (2 φορές σε 1 βδομάδα) απλά επιβεβαίωσε ότι δεν συχρονίζει η γραμμή μου ακόμα και από το καλώδιο που έρχεται στην οικοδομή.

    Από καμπίνα θα πάρω ναι, γιατί ο τεχνικός, κατά την 1η του επίσκεψη μου είπε ότι ο αντίστοιχος τεχνικός του ΟΤΕ μάλλον ξέχασε λέει να ανοίξει κάτι από την καμπίνα.

    Έχω πάρει άπειρα τηλέφωνα και στο 13831 και στο 8001001112 χωρίς αποτέλεσμα. Δεν ξέρουν πραγματικά τι τους γίνεται και επειδή το καταλαβαίνω μόλις κλείσω παίρνω ξανά για να μιλήσω με άλλον και μου λέει άλλα... Ο πρώτος πχ μου λέει ότι δεν ξέρει καν πότε θα μπορέσει ο ΟΤΕ να φτιάξει τη βλάβη, σε ερώτσή μου αν αυτό το διάστημα θα είναι 1 μέρα ή 1 μήνας, μου απάντησε απλά "δεν γνωρίζω", ο αμέσως επόμενος (με διαφορά 2') μου είπε ότι ο ΟΤΕ έχει φτιάξει την υποτιθέμενη "βλάβη" αλλά κρατάει η Forthnet την γραμμή για τον "απαραίτητο έλεγχο" και θα μου τη δώσουν σε 8-16 ώρες (αυτό μου το είπαν την Δευτέρα 23 Οκτ) και ο τενικός της Forthnet (στη 2η επίσκεψή του στο χώρο μου, στις 24 Οκτ) που τηλεφώνησε στον συνάδελφό του από τον ΟΤΕ (μπροστά μου) είπε ότι μάλλον έφτιαξαν κάποια άλλη βλάβη και πέρασαν ως διεκπεραιωμένη τη δικιά μου.

    Άντε βγάλε άκρη.
    Spent time to think before you do.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-07-2011
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZXHN H168N V3.1.0T6_GR5
    SNR / Attn
    (dB) / 10.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπήκα εδώ μπας και βρω λύση και πέτυχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω και εγώ. Πριν 1:30 ώρα συνδέθηκα σε VDSL και από τότε δεν έχω ίντερνετ, δεν παίρνει IP με τίποτα. Τελικά το έλυσες;

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εσύ έχεις άλλο θέμα. Συγχρονίζεις αλλά δεν παίρνεις ΙΡ, που είναι σύνηθες θέμα σε VDSL συνδέσεις και συχνότερα στη Forthnet.
    Κοίτα στις ρυθμίσεις της σύνδεσης να υπάρχει ενεργή η επιλογή VLAN ID, με τιμή 835 για σύνδεση από καμπίνα ή 1102 από αστικό κέντρο.
    Αν είναι σωστά, παίρνεις τηλέφωνο στην εταιρεία και αναφέρεις το πρόβλημα.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-07-2011
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZXHN H168N V3.1.0T6_GR5
    SNR / Attn
    (dB) / 10.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ έχεις άλλο θέμα. Συγχρονίζεις αλλά δεν παίρνεις ΙΡ, που είναι σύνηθες θέμα σε VDSL συνδέσεις και συχνότερα στη Forthnet.
    Κοίτα στις ρυθμίσεις της σύνδεσης να υπάρχει ενεργή η επιλογή VLAN ID, με τιμή 835 για σύνδεση από καμπίνα ή 1102 από αστικό κέντρο.
    Αν είναι σωστά, παίρνεις τηλέφωνο στην εταιρεία και αναφέρεις το πρόβλημα.
    Ξαναπηρα και μου ειπαν ακριβως αυτο. Ευτυχως δουλεψε. Επιτελους εχω κανονικο VDSL

  7. #7
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Ίδιο πρόβλημα και εγώ

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 09:33
  2. Δεν έχω internet
    Από tigra23 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-17, 16:40
  3. Ενεργοποιήθηκε η VDSL αλλά VDSL δεν έχω
    Από thakoul στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 15:45
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-17, 11:44
  5. Εχω 50αρα Vdsl, αλλα το pc πιανει 22!
    Από MiGeo στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-17, 09:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας