Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Καλησπέρα σε όλους.

    Κατ'αρχάς σόρρυ εάν είναι λίγο άκυρο το μέρος να το ποστάρω αυτό, αλλά καλύπτει λίγο πολύ τα πάντα. Είμαι σε WIND ADSL και σκέφτομαι να πάω είτε σε OTE είτε σε Vodafone VDSL οπότε διάλεξα γενικά το θέμα του VDSL.

    Να ξεκινήσω με την ερώτηση για τη διακοπή με τη WIND. Αν θυμάμαι καλά κάναμε συμβόλαιο με τη WIND κάπου το 2008. Έκτοτε, οι ανανεώσεις γίνονται τηλεφωνικά. Τελευταία ανανέωση έγινε πέρυσι κάπου στο Νοέμβριο αν θυμάμαι καλά, του 2016, για 2 χρόνια. Προφανώς, εάν ψαχτώ και φύγω μέσα στο επόμενο μήνα-δίμηνο, θα φύγω πριν τη λήξη της ανανέωσης με τη WIND. Θα έχω κάποια ποινή για αυτό;

    Έπειτα, θα ήθελα κάποιες συστάσεις για νέο πάροχο. Οι επιλογές μου είναι 2 (και είναι double play μιας και χρειαζόμαστε κ τηλεφωνία):
    - Vodafone Home Double Play 50Mbps VDSL με απεριόριστα σταθερά αστικά (και εθνικά υπό περιπτώσεις αν κατάλαβα καλά), 360' προς κινητά και "εγγύηση δικτύου Vodafone" για τουλάχιστον 45Mbps. (33,50€ χωρίς διευκρίνιση εάν αυξάνεται μετά από 1-2 χρόνια)
    - ΟΤΕ Double Play XL 50Mbps VDSL με απεριόριστα αστικά σταθερά και 360' λεπτα για κινητά (42,53€ για τους πρώτους 24 μήνες και μετά 53,88€ ) [ή το OTE Double Play L 50Mbps VDSL με τη διαφορά ότι έχει 30' προς κινητά αντί για 360' ( 37,28€ για τους πρώτους 24 μήνες και μετά 49,65€ )]

    Προφανώς, τα χρήματα είναι και αυτά ένα κριτήριο για αυτό και τα αναφέρω. Εάν δεν ήταν λογικά θα πήγαινα τυφλά στον ΟΤΕ, απλά θέλω να ρωτήσω μία άποψη μιας και η τιμή της Vodafone (χωρίς να γνωρίζω βέβαια αν αυξάνεται μετά από 12 ή 24 μήνες αυξάνεται) φαίνεται πάρα πολύ ανταγωνιστική. Εντάξει δε περιμένω να πιάνω guarantee τα 45Mbps που μου υπόσχονται, αλλά με οτιδήποτε μεταξύ 35-40 θα ήμουν ικανοποιημένος. Σαν λεπτομέρεια να πω ότι από το 24άρι που πληρώνω πιάνω κάπου στα 14, το οποίο έγινε πρόσφατα μιας και η γραμμή τόσα χρόνια είχε θέματα και έπιανα γύρω στα 7,5.


    Άλλες γενικές ερωτήσεις θα ήταν:
    - Χρειάζεται να πληρώσω τέλος φορητότητας εάν αλλάξω πάροχο; Το τηλεφωνικό μας νούμερο υπάρχει από το 2000 πριν να έχουμε εμείς καν Internet και δε θυμάμαι να έχουμε ξαναπληρώσει κάτι τέτοιο.
    - Πόσες μέρες θα χρειαστεί να περιμένω για να γίνει η σύνδεση με το νέο πάροχο; Εν ολίγεις, πόσες μέρες θα είμαι χωρίς Internet;


    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο κ τη βοηθειά σας, προκαταβολικά!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδή γιατί θέλεις να φύγεις από Wind ?

    Εάν μετά η Wind σου δώσει special προσφορά για VDSL δεν θα μείνεις ?

    * Εγώ περιμένω Wind εδώ για να δούμε VDSL!

  3. #3
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή γιατί θέλεις να φύγεις από Wind ?

    Εάν μετά η Wind σου δώσει special προσφορά για VDSL δεν θα μείνεις ?

    * Εγώ περιμένω Wind εδώ για να δούμε VDSL!
    Η ποιότητα είναι κακή, ή τέλος πάντων όχι όσο καλή θα ήθελα. Κατ'αρχάς το VDSL της WIND δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου, δε ξέρω αν μπορώ να ελπίζω για τον ΟΤΕ, αλλά απ'ότι ξέρω ένας γνωστός μου σχετικά κοντά μου έχει VDSL του ΟΤΕ.

    Πολλές αποσυνδέσεις, και παρά το γεγονός ότι έχουν γίνει άπειρα sessions με το support τα προβλήματα λύνονται προσωρινά και επανέρχονται με την ίδια ή νέα μορφή, σε σημείο που σε κάνει να κουράζεσαι και απλά να θες να φύγεις κ να ψάξεις κάτι καλύτερο. Το ping είναι γενικά υψηλό (παίζω στα περισσότερα games με 85-90), και προφανώς η λύση δεν είναι το fastpath μιας και μου κάνει τη σύνδεση ακόμη πιο ασταθή. Επίσης, ξαναλέω δε ξέρω αν μπορώ να περιμένω κάτι περισσότερο από τον ΟΤΕ, αλλά και τα ρούτερ της WIND πολλές φορές τυχαίνει να είναι πάρα πολύ μέτρια.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλιστα..

    Κάποια ποινή όντως πρέπει να έχεις εάν φύγεις τώρα..
    δες το συμβόλαιο σου..

    Ο ΟΤΕ όντως είναι κάποια εγγύηση στις γραμμές..
    γι΄αυτό και εγώ έχω μείνει ως τώρα στον OTE εδώ.. είχα και εγώ προβλήματα στην γραμμή..
    και ο OTE γενικά έτρεχε να τα φτιάξει..

    Η περιοχή σου έχει μπει για αναβάθμηση με τις νέες ταχύτητες ?
    Ο ΟΤΕ την έχει πάρει ?

    * Router είχα αγοράσει και εγώ άλλο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 26-10-17 στις 22:32.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να μπλέξεις με το τμήμα λογαριασμών; Αν έγιναν τηλεφωνικές κλήσεις για προβλήματα στην γραμμή , ίσως μπορείς να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ και να ζητήσεις αζημίως την διακοπή του συμβολαίου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Brainmorf : 26-10-17 στις 22:43.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα..

    Κάποια ποινή όντως πρέπει να έχεις εάν φύγεις τώρα..
    δες το συμβόλαιο σου..

    Ο ΟΤΕ όντως είναι κάποια εγγύηση στις γραμμές..
    γι΄αυτό και εγώ έχω μείνει ως τώρα στον OTE εδώ.. είχα και εγώ προβλήματα στην γραμμή..
    και ο OTE γενικά έτρεχε να τα φτιάξει..

    Η περιοχή σου έχει μπει για αναβάθμηση με τις νέες ταχύτητες ?
    Ο ΟΤΕ την έχει πάρει ?

    * Router είχα αγοράσει και εγώ άλλο..
    Εννοείς αν έχει πάει για αναβάθμιση με τη WIND?
    Στον ΟΤΕ απ'οτι είδα αυτή τη στιγμή, το VDSL είναι διαθέσιμο στη διευθυνσή μου.

  7. #7
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Μετά από σημερινό πρόβλημα που είχα από την Forthnet θα σου πρότινα μακριά από αυτήν

  8. #8
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να μπλέξεις με το τμήμα λογαριασμών της συγκεκριμένης εταιρίας;
    Προτείνω να περιμένεις την λήξη του συμβολαίου.
    Τι εννοείς; Έχεις κάποια προηγούμενη εμπειρία; Ή είναι κάτι που θα έπρεπε να ξέρω;

  9. #9
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anonym81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς αν έχει πάει για αναβάθμιση με τη WIND?
    Στον ΟΤΕ απ'οτι είδα αυτή τη στιγμή, το VDSL είναι διαθέσιμο στη διευθυνσή μου.
    Ok.. oπότε την έχει ο OTE αφού σου δίνει 50άρι..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να μπλέξεις με το τμήμα λογαριασμών; Αν έγιναν τηλεφωνικές κλήσεις ( καταγράφονται ) για προβλήματα στην γραμμή ίσως μπορείς να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ και να ζητήσεις αζημίως την διακοπή του συμβολαίου.
    Τουλάχιστον να ξέρει πραγματικά.. τι "κερατιάτικα" θα πληρώσει..
    .. και να μην του φορτώσουν τυχόν λάθος ποινή..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 26-10-17 στις 22:44.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anonym81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς; Έχεις κάποια προηγούμενη εμπειρία; Ή είναι κάτι που θα έπρεπε να ξέρω;
    Θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία οργάνωση ανάμεσα στα τμήματα , είχα σύνδεση WIND χρόνια.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Τηλεφωνικές κλήσεις έχουν γίνει και μάλιστα πολλές, δε ξέρω όμως εάν μου δίνουν έναυσμα και αρκετό έδαφος για να κάνω καταγγελία στον ΕΕΤΤ.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anonym81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τηλεφωνικές κλήσεις έχουν γίνει και μάλιστα πολλές, δε ξέρω όμως εάν μου δίνουν έναυσμα και αρκετό έδαφος για να κάνω καταγγελία στον ΕΕΤΤ.
    Τότε η καταγγελία ( αν τελικά το προχωρήσεις ) μπορεί να στηριχθεί στο γεγονός ότι υπάρχουν τεχνικά προβλήματα στην γραμμή. Εγώ το προχώρησα και με κάλεσαν από το συγκεκριμένο τμήμα να μου πουν ότι το κόστος είναι 80 ευρώ , έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ενημέρωσα την εταιρία. Η απάντηση ήταν ότι μπορώ να προχωρήσω σε φορητότητα και θα επιστραφούν τα τέλη στον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό ( όπως και έγινε ).

  13. #13
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα σου έλεγα να πας αρχικά σε ένα κατάστημα Wind και να ρωτήσεις τι ποινή θα έχεις τώρα εάν φύγεις..
    Εάν τους πεις ότι θέλεις VDSL μάλλον δεν μπορούν να σε πρήξουν πολύ αφού δεν μπορούν να δώσουν..

    Μετά πάρε τους και ένα τηλ.. και ξαναρώτα τα ίδια..

    Τέλος τσεκάρισε τι λέει το συμβόλαιο σου εάν βγάζεις τα ίδια με αυτά που σου λένε..

  14. #14
    Εγγραφή
    03-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε η καταγγελία ( αν τελικά το προχωρήσεις ) μπορεί να στηριχθεί στο γεγονός ότι υπάρχουν τεχνικά προβλήματα στην γραμμή. Εγώ το προχώρησα και με κάλεσαν από το συγκεκριμένο τμήμα να μου πουν ότι το κόστος είναι 80 ευρώ , έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ενημέρωσα την εταιρία. Η απάντηση ήταν ότι μπορώ να προχωρήσω σε φορητότητα και θα επιστραφούν τα τέλη στον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό ( όπως και έγινε ).
    Οκ. Για να καταλάβω, εννοείς ότι θα μπορούσα να δηλώσω στη WIND ότι θέλω να αποχωρήσω, και εάν μου πουν ότι υπάρχει κάποιο κόστος/ποινή π.χ. λογαριασμοί 2 μηνών, τότε να επικοινωνήσω με ΕΕΤΤ, να κάνω καταγγελία λόγω τεχνικών προβλημάτων και μετά λόγω της καταγγελίας (εάν μου δώσει δίκιο η ΕΕΤΤ) είναι πιθανό η WIND να μου επιστρέψει πίσω τα χρήματα;

  15. #15
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anonym81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ. Για να καταλάβω, εννοείς ότι θα μπορούσα να δηλώσω στη WIND ότι θέλω να αποχωρήσω, και εάν μου πουν ότι υπάρχει κάποιο κόστος/ποινή π.χ. λογαριασμοί 2 μηνών, τότε να επικοινωνήσω με ΕΕΤΤ, να κάνω καταγγελία λόγω τεχνικών προβλημάτων και μετά λόγω της καταγγελίας (εάν μου δώσει δίκιο η ΕΕΤΤ) είναι πιθανό η WIND να μου επιστρέψει πίσω τα χρήματα;
    Αν αποδειχθεί ότι το θέμα με τις αποσυνδέσεις που αναφέρεις δεν προέρχεται από δικό σου εξοπλισμό ή δεν είναι πρόβλημα κάποιων ρυθμίσεων στο modem που έχεις και οφείλεται αποκλειστικά στην εταιρία τότε :
    Κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ , ενημερώνεις την WIND και περιμένεις απάντηση στο αίτημα για διακοπή συμβολαίου αζημίως από το αρμόδιο τμήμα. Είναι ρίσκο γιατί μπορεί να βρεθείς να πληρώσεις ένα σημαντικό ποσό για το "σπάσιμο" του συμβολαιού, γι΄αυτό σου είπα καλύτερα να περιμένεις την λήξη.
    Σε μένα δεν υπήρχαν απλά αποσυνδέσεις αλλά δεν είχα πρόσβαση στο Internet ούτε και τηλέφωνο για ώρες σε τυχαία χρονικά διαστήματα οποιαδήποτε μέρα της εβδομάδας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Brainmorf : 27-10-17 στις 13:15.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 583
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-17, 11:23
  2. Λήξη συμβολαίου, προτάσεις για νέο πάροχο
    Από jon1s στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 15:31
  3. Προτάσεις για νεο ρούτερ
    Από Invisus στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-17, 11:09
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-17, 12:14
  5. συγκεκριμένες ερωτήσεις για νέο υπολογιστή
    Από tempo στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-17, 11:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας