Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  discountvoip.png 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  6,0 KB 
ID: 187562

    Μετά από αναφορά άλλου μέλους στο συγκεκριμένο θέμα αποφάσισα να ασχοληθώ με την συγκεκριμένη εταιρεία. Η DiscountVoip είναι ένας από τους πολλούς κλώνους της Betamax -που δεν ζητάει connection fees- με ιδιαίτερα ελκυστικές χρεώσεις για κλήσεις σε σταθερά και κινητά τηλέφωνα της Αγγλίας. Συγκεκριμένα αυτήν την στιγμή οι χρεώσεις συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. είναι:

    0,0014 € λεπτό σε σταθερά Αγγλίας
    0,0042 € λεπτό σε κινητά Αγγλίας

    Κατόπιν ενεργοποίησης της ρύθμισης πρόσβασης στον SIP server από την ιστοσελίδα τους, μπορείτε να χρησιμοποιήστε τα στοιχεία SIP για δημιουργία trunk ή χρήση σε ΙΡ τηλεφωνικές συσκευές.

    • SIP port : 5060
    • Registrar : sip.discountvoip.co.uk
    • Proxy server : sip.discountvoip.co.uk
    • Outbound proxy server : leave empty
    • Account name : your DiscountVoip username
    • Password : your DiscountVoip password
    • Display name/number : your DiscountVoip username or voipnumber
    • Stunserver (option) : stun.discountvoip.co.uk



    Υποστηρίζει το G.711 codec καθώς και G.726, G.729 και μερικά άλλα. Η ποιότητα στην πρώτη μεγάλης διάρκειας κλήση που δοκίμασα ήταν σε αρκετά καλό επίπεδο χωρίς διακοπές, καθυστερήσεις, παραμορφώσεις και οτιδήποτε άλλο ενοχλητικό.

    • G.711 (64 kbps)
    • G.726 (32 kbps)
    • G.729 (8 kbps)
    • G.723 (5.3 & 6.3 kbps)
    • GSMFR (13.2 kbps)



    Με επιλογή αγοράς credits από Local Resellers, μπόρεσα και κατέβασα το ελάχιστο ποσό κατάθεσης μέσω PayPal από 15€ στην ιστοσελίδα τους σε 5,75€ από την ιστοσελίδα του μεταπωλητή με άμεση πίστωση 3,81£ στον λογαριασμό μου.

    Το υπόλοιπο του λογαριασμού δεν λήγει ποτέ σύμφωνα με τους όρους χρήσης. Αυτό όμως είναι κάτι που πρέπει να το δούμε στην πράξη για αυτό όσοι το δοκιμάσετε να μην ρισκάρετε μεγάλα ποσά.

    Με μια απλή διαδικασία επαλήθευσης μπορείτε να ορίσετε το δικό σας caller ID (σταθερό ή κινητό τηλέφωνο) που θα βγαίνουν οι κλήσεις σας. Μπορείτε να επαληθεύσετε αρκετούς αριθμούς και να επιλέγετε από την ιστοσελίδα τους ποιος θα είναι ο προεπιλεγμένος. Στις δοκιμές μου το caller ID σε έναν αριθμό λειτούργησε ενώ σε έναν άλλο όχι, όπως μου είπαν.

    Να αναφέρω ότι δεν έχω καμία προσωπική ή επαγγελματική σχέση με την συγκεκριμένη εταιρεία και ανοίγω το θέμα μόνο για να βοηθήσω όσους ψάχνουν πάροχο για φθηνές κλήσεις στο Ηνωμένο Βασίλειο. Αν υπάρχουν καλύτερες λύσεις μπορείτε ελεύθερα να τις αναφέρετε. Οι δοκιμές μου έγιναν αποκλειστικά μέσω του ΙΡ τηλεφωνικού κέντρου FreePBX 14 με έκδοση Asterisk 13.17.1 και χρήση PJSIP trunk.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelakis1914 : 29-10-17 στις 16:56.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 02:26
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-17, 20:09
  4. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-17, 03:07
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-17, 18:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας