Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σε όλους!

    Σας διαβάζω όλους εδώ και πολλά χρόνια αλλά πρώτη φορά προέκυψε να χρειαστεί να ρωτήσω κάτι. Ελπίζω λοιπόν στην εμπειρία και στις γνώσεις των μελών για καθοδήγηση.

    Μετακομίζω -επιτέλους- σε καινούρια κατοικία, η οποία δεν έχει προηγούμενη σύνδεση με το τηλεφωνικό δίκτυο. Η κολώνα του ΟΤΕ με το πλαστικό κουτάκι (από την οποία παίρνουν τηλέφωνο ήδη γειτονικά σπίτια) είναι μπροστά από την περίφραξή μου, αλλά η δική μου τσιμεντένια κολώνα με σιδερένια δοκό, στην οποία πρέπει να καταλήξει το καλώδιο του δικτύου και να συνδεθεί με την αναμονή του σπιτιού είναι σε απόσταση περίπου 25 μέτρων από την κολώνα του ΟΤΕ.

    Το ιστορικό έχει ως εξής: Στις 15/09/2017 έκανα στον πάροχό μου (Wind) αίτηση μεταφοράς της γραμμής στην καινούρια οικία, με εκτιμώμενο (κατ’ αυτούς) χρόνο αναμονής 20 ημέρες. Προσπερνώ ότι στο μεταξύ, ελλείψει οδού και αριθμού, έδωσα τις συντεταγμένες του σπιτιού στη Wind σε τρεις διαφορετικές περιστάσεις, και παρ’ όλα αυτά ο ΟΤΕ δεν κατάφερνε να βρει το σπίτι, και φτάνω ένα μήνα μετά την αίτηση να ρωτάω τη Wind το λόγο της καθυστέρησης παίρνοντας την ακόλουθη απάντηση:

    «Σε συνέχεια του αιτήματος σας .................. θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η αίτηση για μετακόμιση που υποβάλλατε 15/09/2017 σε κατάστημα wind store βρίσκεται σε αναμονή λόγω ειδικής κατασκευής εντός 200μ.Αφορά περίπτωση που για την ολοκλήρωση κατασκευής απαιτείται να πραγματοποιηθούν εργασίες συντήρησης/επαύξησης εναερίου δικτύου από τον ακραίο διακλαδωτή του δικτύου ΟΤΕ μέχρι το χαλύβδινο κουτί. Εφόσον ολοκληρωθούν οι απαραίτητες εργασίες η αίτηση σας θα προχωρήσει αυτόματα στο επόμενο στάδιο κατασκευής και θα ενημερωθείτε μέσω sms.Αν το αίτημα δεν έχει ολοκληρωθεί σε χρονικό διάστημα 6 μηνών η αίτηση απορρίπτεται»

    για την οποία απάντηση έχω μια πρώτη ιδέα τι ακριβώς σημαίνει. Καθώς όμως η Wind καθυστερούσε αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου με τον OTE, το μοναδικό άλλο πάροχο στην περιοχή. Για φορητότητα αριθμού απ’ ότι κατάλαβα δε μπορούσαμε να μιλήσουμε αφού πρώτα θα έπρεπε να έχει μεταφέρει τη γραμμή ο προηγούμενος πάροχος. Κανένα πρόβλημα, ρωτάω λοιπόν για νέα σύνδεση, κόστος και λοιπές προϋποθέσεις, και θίγω και το θέμα της σύνδεσης από την κολώνα μέχρι το σπίτι. Η κοπέλα στο κέντρο δεν ήξερε να μου απαντήσει για το κόστος (εύλογο) οπότε μου πρότεινε να κάνω αίτηση σύνδεσης, να έρθει ο τεχνικός στο σπίτι να μετρήσει και να μου βγάλει λογαριασμό. Ο ίδιος τεχνικός είχε έρθει εν τέλει και για την αίτηση μεταφοράς που είχα κάνει στη Wind, και μου εξήγησε το ζήτημα πρακτικά, ήτοι πως ο ΟΤΕ δεν συνδέει τα καλώδια πλέον ο ίδιος, πόσο μάλλον δωρεάν, όπως τις παλιές καλές εποχές. Αντίθετα δίνει αυτές τις εργασίες εργολαβία, ακριβώς όπως η ΔΕΔΔΗΕ, όταν έκανα αίτηση για ρεύμα, και φυσικά ο εργολάβος έρχεται με το αζημίωτο, και για την περίπτωσή μου κάποιο μη αποδεκτό τριψήφιο νούμερο, σαν να μένω στην Άνω Ραχούλα. Κυριολεκτώ ότι η κολώνα είναι ακριβώς μπροστά από το σπίτι μου, στην απέναντι πλευρά μονού δρόμου. Το ακριβές ποσό δε μου έχει γνωστοποιηθεί ακόμα από τον ΟΤΕ, ωστόσο η πρώτη εκτίμηση δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντική. Γι’ αυτό το λόγο απ’ ότι πληροφορούμαι δεν προέβη η Wind στη σύνδεση, για να μην επωμιστεί το κόστος της κατασκευής, το οποίο υπερβαίνει κατά πολύ τα 70 ευρώ που μου ζητά ως τέλος μεταφοράς (άλλη κλεψιά από κει), ενώ ο ΟΤΕ μου λέει στα ίσια ότι θα χρεωθώ πέρα από τα 35 ευρώ που είναι το τέλος ενεργοποίησης νέας γραμμής.

    Fast forward, σήμερα 30-10-2017 λαμβάνω sms από τη Wind ότι η μεταφορά της γραμμής μου δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί για τεχνικούς λόγους. Επικοινωνώ στο 13800 για περισσότερες πληροφορίες και ο εκπρόσωπος μου προτείνει να προβώ ο ίδιος στην εναέρια κατασκευή, με λίγα λόγια να βάλω έναν ιδιώτη ηλεκτρολόγο ή τεχνικό (υποθέτω) να τραβήξει ένα καλώδιο από την κολώνα μου μέχρι την κολώνα του ΟΤΕ, ώστε ο τεχνικός του ΟΤΕ που θα έρθει να κάνει τη σύνδεση, να βρει την κατασκευή έτοιμη, και απλώς να συνδέσει το -δικό μου πλέον- καλώδιο στο κουτί. Ομολογώ ότι αυτή η λύση μου είχε προκύψει κι εμένα μόλις άκουσα το εξωφρενικό ποσό από την μεριά του εργολάβου, και από μια μεριά χάρηκα που μου το πρότειναν και από τη Wind, γιατί η πρότασή τους δίνει μια επίφαση ορθότητας στο εγχείρημα.

    Η ερώτησή μου ωστόσο, μετά τα ανωτέρω μακροσκελή, είναι η εξής: Μπορώ εγώ, όπως έφερα από το σπίτι μου το καλώδιο του τηλεφώνου, μέχρι την τσιμεντένια κολώνα, να τραβήξω ένα ακόμα καλώδιο, από εκεί μέχρι την κολώνα του ΟΤΕ, υποκαθιστώντας ουσιαστικά τον ΟΤΕ και τον εργολάβο του; Δεν θεωρείται έτσι ότι παρεμβαίνω στο δίκτυό του; Επιπλέον, ας σημειωθεί ότι όπως προανέφερα αυτό το καλώδιο θα περνά πάνω από δρόμο, άρα θα πρέπει να υπάρχουν και κάποιες προϋποθέσεις στήριξης και ασφάλειας, τις οποίες θα παρείχε ο ΟΤΕ/εργολάβος αν προέβαινε αυτός στην τοποθέτηση. Και τι καλώδιο θα πρέπει να είναι αυτό, π.χ τι πάχους και μόνωσης; Κάποιες προδιαγραφές θα πρέπει να υπάρχουν και ως προς αυτό. Μήπως απλώς η Wind μου λέει τα δικά της, χωρίς να την ενδιαφέρει αν εγώ θα μπλέξω με τον ΟΤΕ, ή αν θα έχω αύριο ίντερνετ και τηλέφωνο για οποιονδήποτε τεχνικό λόγο αφού δεν είναι δικό τους κομμάτι;

    (Προσπερνώ και πάλι το κομμάτι της δικής μου επιβάρυνσης για υλικά και εργασία για τα ανωτέρω, και το γεγονός ότι η Wind δεν θα μου κάνει έκπτωση στην ταρίφα των 70 ευρώ για την τιμή να μου μεταφέρει την τηλεφωνική γραμμή, με κόστος διπλάσιο αυτού μιας νέας σύνδεσης στον ΟΤΕ. Επίσης έχω σκεφτεί να μεταφέρω το σημείο σύνδεσης στην οικία μου ακριβώς απέναντι από την κολώνα του ΟΤΕ, με αναγκαίες πρόσθετες χωροταξικές τροποποιήσεις, αλλά με αυτά που ακούω αντιμετωπίζω και πάλι ένα κόστος 100-150 ευρώ, για το καλώδιο που θα πρέπει να τοποθετηθεί από τον ΟΤΕ/εργολάβο)

    Τα φώτα σας παρακαλώ...

  2. #2
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Ο ΟΤΕ και κατά επέκταση ο εργολάβος του είναι μόνος αρμόδιος να σου φέρει καλώδιο στο σπίτι σου. Απαγορεύεται να προβείς εσύ σε οποιαδήποτε κατασκευή. Ο ΟΤΕ δεν είναι κρατικός φορέας οπότε η νέες συνδέσεις χρεώνονται περίπου με 11€/μέτρο.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-10-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    @ gravis
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Για την ιστορία, αποφάσισα να μετακινήσω το σημείο σύνδεσης του δικτύου με την οικία μου, όπου η απόσταση είναι περίπου 10 μέτρα και όχι 25.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-10-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Λοιπόν, για την ιστορία, και σε περίπτωση που κάποιον ενδιαφέρει κάποια στιγμή, να πω ότι για να λυθεί το θέμα μου έπρεπε να μιλήσω εις την "ΟΤΕ" διάλεκτον, δηλαδή να κάνω εκ νέου αίτηση στον ΟΤΕ ζητώντας "προμέτρηση" λόγω "μετακίνησης κονσόλας". Και achievement unlocked που λένε και στο χωριό μου, διότι μετά από 6 μήνες συνδέθηκα επιτέλους με το δίκτυο σταθερής. Ο ΟΤΕ σταμάτησε να αγνοεί τη μεταβολή στην οποία προέβην, ξαναμέτρησε και με χρέωσε 35 ευρώ για τη σύνδεση!!! Εξακολουθεί ωστόσο να μη βγάζει νόημα η τιμολογιακή τους πολιτική...

    Και για να είμαι δίκαιος, τη λύση μου έδωσε μια εξυπηρετικότατη κοπέλα κάπου στα βάθη ενός τηλεφωνικού κέντρου του ΟΤΕ στην Αθήνα, και στη συνέχεια ένας ντόπιος τεχνικός τους, νέοι άνθρωποι και οι δύο. Να είναι καλά!

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ......................διότι μετά από 6 μήνες συνδέθηκα επιτέλους.................................
    Kατ' αρχήν καλοδούλευτη η νέα σύνδεση, αλλά το πρώτο post είχε γίνει το 2017
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υποθέτω εννοεί 6 μήνες αφότου έκανε αίτηση στον ΟΤΕ. Όπως και να έχει για την ψυχραιμία και την επίλυση του θέματος. Μερικές φορές είναι να τρελαίνεσαι με τα γραφειοκρατικά για κάτι τόσο απλό.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-10-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω εννοεί 6 μήνες αφότου έκανε αίτηση στον ΟΤΕ
    Ακριβώς έτσι. Μπήκα πρόσφατα στο forum για κάτι διαφορετικό και αποφάσισα να συμπληρώσω επί του θέματος

  8. #8
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konstantinos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς έτσι. Μπήκα πρόσφατα στο forum για κάτι διαφορετικό και αποφάσισα να συμπληρώσω επί του θέματος
    Και πολύ καλά έκανες.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με speedport entry 2i
    Από Arvanitis Garage στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-17, 16:07
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-17, 22:48
  3. Πρόβλημα με νέα κάρτα γραφικών
    Από Mike86 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-17, 10:30
  4. Πρόβλημα με fritzbox flash ROM απο γερμανικό σε αγγλικό
    Από gfdimopo στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 15:04
  5. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-17, 16:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας