Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15227/1023
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    13(dB) / 20(dB)
    Exclamation
    Καλησπέρα.
    Θα ήθελα να αναφέρω τις παρακάτω σκέψεις μου σαν πελάτης αλλά και πωλητής στο skroutz μετά από μια προσωπική μου εμπειρία.
    Μετά από αυτήν έχω αρχίσει και πιστεύω ότι η συγκεκριμένη εταιρία διαμορφώνει την αγορά για δικό της συμφέρον και μόνο.
    Τι θέλω να πω;
    Μπαίνοντας σαν πελάτης στο skroutz, εγώ προσωπικά έχω ήδη επιλέξει ένα συγκεκριμένο προϊόν που θέλω να αγοράσω(μάρκα, προδιαγραφές κτλ), ψάχνω να δω τη χαμηλότερη τιμή. Για το συγκεκριμένο προϊόν και μόνο. Μέχρι εδώ όλα καλά. Θεωρώ πως για κάποιον που θα ψάξει με όπως ανέφερα θα βρει σίγουρα μια καλή τιμή για το προϊόν του.

    Τι γίνεται όμως με τους υποψήφιους πελάτες που δεν έχουν αρκετές γνώσεις ή που ψάχνουν γενικά μία ολόκληρη κατηγορία;
    Παράδειγμα, πολύς κόσμος που δεν γνωρίζει τη διαφορά Marketplace και Site σύγκρισης τιμών θα μπει στο Skroutz για να ψάξει για κινητό τηλέφωνο ας πούμε ή για έπιπλο.

    Κι εδώ αρχίζει το κόλπο. Θα μιλήσω σαν προμηθευτής.
    Θεωρώ ότι μέχρι στιγμής το skroutz εσκεμμένα έχει επιλέξει να μπερδεύει τον καταναλωτή για τον είναι Marketplace ή site σύγκρισης τιμών.
    Και το συμπέρασμα το βγάζω από τα παρακάτω. Θα βρείτε μέσα πολλά προϊόντα που υπάρχουν σε ένα μόνο κατάστημα και τη δυνατότητα να επιλέξει κάποιος ολόκληρη κατηγορία όπως κινητά τηλέφωνα.
    Άρα λοιπόν καταλαβαίνω ότι το skroutz είναι κάτι ενδιάμεσο σε Marketplace άλλα και σύγκριση τιμής.

    Αν σκεφτεί κανείς ότι το skroutz χρεώνει με το κλικ και συνδυάσει τις τελευταίες αλλαγές που κάνει υπόγεια στην ιστοσελίδα του πιστεύω θα καταλάβει πως δεν το ενδιαφέρει ο καταναλωτής αλλά μόνο το κέρδος του και πως θα μονοπωλήσει την αγορά

    Να εξηγήσω. Από λίγες γνώσεις που έχω αλλά και από πληροφορίες το skroutz όλη αυτή τη χρονιά αλλάζει συνέχεια τον αλγόριθμο που χρησιμοποιεί ώστε να βγαίνει ένα προϊόν στη σειρά που θα βλέπει ο καταναλωτής. Μέχρι στιγμής ήταν, πιο φθηνό πιο ψηλά στην αναζήτηση.
    Σιγά σιγά αυτό αλλάζει. Ο αλγόριθμος υπολογίζει πολλά περισσότερα κριτήρια όπως:
    Πωλήσεις καταστήματος
    Επισκεψιμότητα
    Στοκ
    Τιμή

    Όλα αυτά βέβαια λένε σε κάποιο ποσοστό, ας πούμε η τιμή έχει μεγαλύτερη δύναμη, αλλά δεν νομίζω ότι πλέον μπορούμε να εμπιστευτούμε.
    Και εδώ ρωτάω; Μήπως για αυτό υπάρχουν οι κατηγορίες; Μήπως για αυτό βλέπεις προϊόντα που υπάρχουν σε ένα μόνο κατάστημα;
    Γιατί τι τιμή να συγκρίνεις όταν ένα προϊόν υπάρχει μόνο σε έναν;

    Επίσης εκτός από τον αλγόριθμο το skroutz το προηγούμενο έτος πρόσθεσε το έξυπνο καλάθι.
    Καλάθι αγορών σε site σύγκρισης τιμών;
    Δεν μου κολλάει.

    Μήπως πάνε σε Amazon φάση 20% προμήθεια στην πώληση; μήπως για να ελέγχουν τι πουλάει πιο πολύ; Πολλά μήπως....

    Εδώ θα αναφέρω και την δική μου προσωπική εμπειρία σαν προμηθευτής και ιδιοκτήτης ενός site με είδη σπιτιού. Είμαι χρόνια πελάτης. Μόνο και μόνο για τη διαφήμιση γιατί κάποια προϊόντα δεν πωλούνται εύκολα στο internet.
    Τι κάνει λοιπόν τώρα το skroutz;
    Εγώ έχω μια εταιρία που πουλάει όπως είπα είδη σπιτιού διακόσμησης και τέτοια(δεν θέλω να αναφερθώ συγκεκριμένα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση). Μπορώ να καλύψω όλους τους τομείς εκτός από τα έπιπλα. Φέτος αποφασίσαμε να κάνουν ένα καινούργιο τμήμα με έπιπλα.
    Μόλις είμασταν έτοιμοι λοιπόν και ανεβάσαμε τα προϊόντα στο site μας τα στείλαμε και στο skroutz.

    Κανένα προϊόν από αυτά δεν εγκρίθηκε. Ο λόγος ήταν: δεν επιλέχθηκε από την ομάδα του skroutz.
    Η απάντηση στα παράπονα μας: τα προϊόντα είναι μοναδικά και έχουν 15 ημέρες παράδοση.

    Μπαίνω μέσα στο skroutz λοιπόν και βρίσκω ανταγωνιστές με μοναδικά προϊόντα και προσέξτε το καλύτερο. Στο skroutz ανέφερε διαθεσιμότητα κατόπιν παραγγελίας και στο site του εμπόρου ρωτήστε μας για παράδοση.
    Εμείς λοιπόν που θέλαμε να ενημερώσουμε τον κόσμο πότε θα παραλάβει δεν εμφανιζόμαστε.

    Για όλα αυτά θα ήθελα να πω ότι ελπίζω να μην είναι έτσι αλλά αν είναι θα πρέπει ο πελάτης να στείλει τη συγκεκριμένη εταιρία εκεί που της αξίζει.
    Αυτό δυστυχώς συμβαίνει μονοπωλείς την αγορά

    Θα ήθελα τη γνώμη σας

    Ευχαριστώ

    [Να σημειώσω ότι το έχω ανοίξει το θέμα και σε άλλο forum. Θεώρησα σωστό να ενημερώσω και εδώ]

  2. #2
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Είναι τόσο δύσκολο να διαβάσω σε αυτό που έγραψες αυτό που πραγματικά θες να πείς, που ειλικρινά μάλλον πρέπει να σκεφτείς πως να το διατυπώσεις ξανά.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-03-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15227/1023
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    13(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι τόσο δύσκολο να διαβάσω σε αυτό που έγραψες αυτό που πραγματικά θες να πείς, που ειλικρινά μάλλον πρέπει να σκεφτείς πως να το διατυπώσεις ξανά.
    Προσπάθησα να το εξηγησω όσο καλύτερα μπορούσα.
    Εξηγώ με αφορμή τη δική μου εμπειρία τι συμβαίνει σε πίσω από τη βιτρίνα του σκρουτζ.
    Τι δεν κατάλαβες ακριβώς;

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Σαν επαγγελματιας παντως, σταθμιζεις τα υπερ και τα κατα και αποφασιζεις το εαν σε συμφερει τελικα να συνεταιριστεις ( με την ευρεια εννοια κι ας μην το σχολιασουμε εδω ) με ενα αλλο μαγαζι και μαλιστα με τους ορους του αλλου μαγαζιου. Για αυτο και λεμε οτι σε αυτου του ειδους τις πλατφορμες δεν βρισκεται ολη η αγορα αλλα απλα καποια μαγαζια. Μια παραλλαγη δηλαδη του παλιου shop in a shop, των σημερινων mall κτλ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-17, 16:03
  2. Cosmote και άθλια πολιτική/ποιότητα υπηρεσιών
    Από melodystyle2003 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-17, 23:12
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-17, 12:18
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 23:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας