Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Μόλις φορτώσει το λειτουργικό θα σε ρωτήσει αν θέλεις να αλλάξεις διάταξη πληκτρολογίου, δε χρειάζεται ν' αλλάξεις. Μετά θα βγάλει επιλογές γλώσσας, μπορείς να επιλέξεις ελληνικά ή όποια άλλη θέλεις(γράφεις τον αριθμό που αντιστοιχεί στη γλώσσα και πατάς enter). Τέλος θα φορτωθεί το γραφικό περιβάλλον και θα ανοίξει αυτόματα το gparted. Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι στο linux οι ονομασίες των δίσκων/διαμερισμάτων διαφέρουν από τα γράμματα που δίνονται στα windows. Έτσι, ο πρώτος δίσκος ονομάζεται sda ο δεύτερος sdb κλπ. Και όσον αφορά τα διαμερίσματα ανά δίσκο, αυτά προσδιορίζονται με αριθμούς, πχ sda1 sda2 sda3 κλπ.
    Γι' αυτό καλό είναι να γράψεις κάπου τα μεγέθη των διαμερισμάτων όπως εμφανίζονται στα windows, ώστε να μπορείς να προσδιορίσεις ποιο είναι το καθένα.
    Αφού έχεις ένα δίσκο, λογικά θα έχει αντιστοιχιστεί στο /dev/sda. Κάνοντας δεξί κλικ πάνω σε κάποιο διαμέρισμα(το sda3 πχ που πιθανότατα θα αντιστοιχεί στο E: που πρέπει να μεγαλώσεις αρχικά) εμφανίζεται μια λίστα από την οποία θα πρέπει να επιλέξεις το "Αλλαγή μεγέθους". Στο νέο παράθυρο που θα εμφανιστεί μπορείς να επιλέξεις το νέο μέγεθος του διαμερίσματος είτε γράφοντας τις τιμές στα αντίστοιχα πεδία κειμένου, είται βάζοντας τον κέρσορα του ποντικιού στην άκρη του διαμερίσματος(στη δεξιά άκρη αν πρόκειται για το Ε) και κρατώντας πατημένο το αριστερό κουμπί του ποντικιού σέρνεις προς τα δεξιά για να το μεγαλώσεις όσο θέλεις(όσο πάει αφού θέλεις να καταλάβει όλο τον ελεύθερο χώρο που βρίσκεται δεξιά. Μετά πατάς το κουμπί "Αυξομείωση" και τέλος στο εικονίδιο "ν"(τελευταίο από τα εικονίδια που βρίσκονται αριστερά επάνω και κάτω από τη μπάρα μενού), ώστε να επικυρωθούν οι αλλαγές.
    Αντίστοιχα γίνονται και οι υπόλοιπες αλλαγές, αλλά ρίξε μια ματιά και στις οδηγίες χρήσης γιατί μπορεί να ξεχνάω και τίποτα.
    Λογικά, αν δεν κάνεις κάποιο λάθος εσύ δε νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Τουλάχιστον εγώ όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει αυτή τη λειτουργία(και είναι αρκετές) ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα. Έχε υπόψη σου όμως ότι αν κάποιο διαμέρισμα είναι γεμάτο, μπορεί να χρειαστεί πολύς χρόνος μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία, ίσως και μερικές ώρες. Αυτό εξαρτάται και από τα μεγέθη των διαμερισμάτων και τον όγκο των δεδομένων, και δεν έχει να κάνει με το gparted, θα συμβεί σε όποια αντίστοιχη εφαρμογή κι αν χρησιμοποιήσεις)
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
    Πες μου σε παρακαλώ, το Ε παίρνει και τα 436,53 GB δεξιά. Μετά το διαμέρισμα με τα 496 ΜΒ, που δεν έχει γράμμα, πρέπει να πάρει από δεξιά του όλο το χώρο του Ε, ώστε να μείνουν στο Ε τα 200 GB περίπου που θέλω να έχει. Mετά το C παίρνει από δεξιά όλο το χώρο του διαμερίσματος χωρίς όνομα, ώστε στο χωρίς όνομα διαμέρισμα να μείνουν τα αρχικά 469 ΜΒ (πρέπει να αφήσω σε αυτό πιο πολλά η πιο λίγα ΜΒ); Αυτή είναι η διαδικασία;
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GiorgosAth : 03-11-17 στις 19:13.

  2. #17
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αυτό που θέλεις ουσιαστικά είναι να μεταφέρεις τον ελεύθερο χώρο δίπλα από το C. Γι' αυτό γίνονται όλες οι αυξομειώσεις. Αφού λοιπόν μεγαλώσει το E θα πρέπει να το μικρύνεις ξανά από την αριστερή του πλευρά τώρα. Έτσι ο ελεύθερος χώρος θα μεταφερθεί ουσιαστικά δεξιά του ανώνυμου διαμερίσματος. Το ίδιο θα κάνεις και στο ανώνυμο διαμέρισμα(πρώτα δεξιά για να μεγαλώσει και μετά αριστερά για να ξαναμικρύνει) ώστε να μεταφερθεί ο ελεύθερος χώρο δίπλα στο C.
    (το κάθε διαμέρισμα θα το ξανακάνεις όσο ήταν. Αν δώσεις και λίγο παραπάνω δεν πειράζει. Λιγότερο πειράζει και αυτό στην περίπτωση που είναι τελείως γεμάτο, αν και δε νομίζω να σ' αφήνει η εφαρμογή να το κάνεις.)

  3. #18
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλεις ουσιαστικά είναι να μεταφέρεις τον ελεύθερο χώρο δίπλα από το C. Γι' αυτό γίνονται όλες οι αυξομειώσεις. Αφού λοιπόν μεγαλώσει το E θα πρέπει να το μικρύνεις ξανά από την αριστερή του πλευρά τώρα. Έτσι ο ελεύθερος χώρος θα μεταφερθεί ουσιαστικά δεξιά του ανώνυμου διαμερίσματος. Το ίδιο θα κάνεις και στο ανώνυμο διαμέρισμα(πρώτα δεξιά για να μεγαλώσει και μετά αριστερά για να ξαναμικρύνει) ώστε να μεταφερθεί ο ελεύθερος χώρο δίπλα στο C.
    (το κάθε διαμέρισμα θα το ξανακάνεις όσο ήταν. Αν δώσεις και λίγο παραπάνω δεν πειράζει. Λιγότερο πειράζει και αυτό στην περίπτωση που είναι τελείως γεμάτο, αν και δε νομίζω να σ' αφήνει η εφαρμογή να το κάνεις.)
    Σε ευχαριστώ πολύ. Πράγματι, για όσους το έχουν κάνει και ξανακάνει, είναι απλή διαδικασία. Όποιος το κάνει πρώτη φορά, θέλει να είναι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά. Σας ευχαριστώ πολύ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    To gparted είναι διαχειριστής δίσκων του linux και είναι δωρεάν. Υπάρχει live cd απ' όπου μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις:
    https://gparted.org/livecd.php

    Το Easeus Partition master είναι εφαρμογή των windows και δεν γνωρίζω αν είναι δωρεάν και τι δυνατότητες έχει. To gparted ξέρω ότι μπορεί να κάνει αυτά που έγραψα γιατί το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές για τέτοιες εργασίες. Πάντως επειδή θα γίνει επεξεργασία και στο διαμέρισμα C:, όποιο πρόγραμμα και να χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να το εκτελέσεις εκτός περιβάλλοντος των windows. Συνήθως όλες αυτού του τύπου οι εφαρμογές έχουν και δυνατότητα δημιουργίας live media.
    Επιλέγω το πρώτο, το "Download gparted-live-0.30.0-1-i686.iso" (Έχω windows 10, 64 bit. Κάρτα γραφικών Nvidia);

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gparted live cd.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  94,6 KB 
ID: 187730
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GiorgosAth : 04-11-17 στις 15:03.

  4. #19
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να κατεβάσεις το δεύτερο, το «.....amd64.iso».
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #20
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έκανα boot από το CD πατώντας επανειλημμένα το F8. Στη συνέχεια μου είχε κάτι επιλογές. Προσπάθησα 3 φορές να μπω σε περιβάλλον Linux, ακολουθώντας διαφορετικές επιλογές. Και τις 3 φορές κατέληξα σε ένα περιβάλλον Linux, με το εικονίδιο GPart να εμφανίζεται - μεταξύ άλλων - στην νέα επιφάνεια εργασίας. Το πάτησα αρκετές φορές χωρίς τίποτα να συμβεί και τελικά έκανα έξοδο. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τις επιλογές που πρέπει να κάνω, από τη στιγμή που κάνω boot από το CD έως ότου εμφανιστεί η οθόνη για την αυξομείωση των partitions;
    Ευχαριστώ.
    *Πρώτη φορά εργάζομαι σε περιβάλλον Linux.

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgosAth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα boot από το CD πατώντας επανειλημμένα το F8. Στη συνέχεια μου είχε κάτι επιλογές. Προσπάθησα 3 φορές να μπω σε περιβάλλον Linux, ακολουθώντας διαφορετικές επιλογές. Και τις 3 φορές κατέληξα σε ένα περιβάλλον Linux, με το εικονίδιο GPart να εμφανίζεται - μεταξύ άλλων - στην νέα επιφάνεια εργασίας. Το πάτησα αρκετές φορές χωρίς τίποτα να συμβεί και τελικά έκανα έξοδο. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τις επιλογές που πρέπει να κάνω, από τη στιγμή που κάνω boot από το CD έως ότου εμφανιστεί η οθόνη για την αυξομείωση των partitions;
    Ευχαριστώ.
    *Πρώτη φορά εργάζομαι σε περιβάλλον Linux.
    Mπορείς να το κάνεις πανεύκολα μέσα από τα Windows, κατέβασε το AOMEI Partition Assistant Standard, δεξί κλικ πάνω στα partitions που είναι μπροστά >>> Μove Partition, το πας που θέλεις >>> Αpply.

    Aν κολλήσεις σου ανεβάζω ss.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορείς να το κάνεις πανεύκολα μέσα από τα Windows, κατέβασε το AOMEI Partition Assistant Standard, δεξί κλικ πάνω στα partitions που είναι μπροστά >>> Μove Partition, το πας που θέλεις >>> Αpply.

    Aν κολλήσεις σου ανεβάζω ss.
    Αυτό είναι πιο ασφαλές, πιο αξιόπιστο πρόγραμμα για την αυξομείωση των partitions;
    *Τι σημαίνει "ss";

  8. #23
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgosAth Εμφάνιση μηνυμάτων
    *Τι σημαίνει "ss";
    Screenshot (= φωτογραφία της οθόνης)
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgosAth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι πιο ασφαλές, πιο αξιόπιστο πρόγραμμα για την αυξομείωση των partitions;
    *Τι σημαίνει "ss";
    Έχω μεταφέρει partitions που περιείχαν λειτουργικά συστήματα χωρίς να παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.

    Να έχεις πάντα κάτι σημαντικό στο πίσω μέρος του μυαλού σου, όταν κάνεις τέτοιες ενέργειες να έχεις πάρει πρώτα Backup των αρχείων σου.

    ss >>> screenshot.

    Όλα σχεδόν τα προγράμματα διαχείρισης partitions έχουν τέτοια επιλογή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χρησιμοποίησα το Gparted και έκανα τη δουλειά μου. Οι βιβλιοθήκες που είχα φαίνονται να μην έχουν τους φακέλους τους. Έχω κάνει back up αν έχουν χαθεί και αρχεία. Από πλευράς εγκαταστάσεων παρουσιάζονται μικρές καθυστερήσεις στην εκτέλεση προγραμμάτων στην πρώτη εκκίνηση μετά την μεταβολή των partitions. Κατά τα άλλα όλα καλά. Σας ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GiorgosAth : 08-11-17 στις 16:58.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-17, 22:21
  2. Πρόγραμμα για μαζικό download αρχείων (pdf)
    Από Anapiastos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-17, 22:11
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 21:30
  4. επιμονή της yahoo για αλλαγή password
    Από johnyb98 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-17, 12:02
  5. Κανένα καλό πρόγραμμα για defragmentation?
    Από SpaceMarine13 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-16, 00:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας