Σελ. 1 από 20 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 291
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κρίμα.

    Σαν πολύ politically correct κατάντησε και το Netflix.
    Περιμενες κατι απο διαφορετικο απο US μεριά??? Ειναι οι experts της πολιτικης ορθοτητας. Πχ αλλαζουμε κυριους πρωταγωνιστες σε ιστορικα remakes και τους κανουμε εγχρωμους (πχ και οι 7 ηταν υπεροχοι), δειχνουμε gay ζευγαρια και οικογενειες (με παιδια) σε σειρες και ταινιες για να εξοικειώνεται ο κοσμος (πχ τελευταια ταινια Σταρ Τρεκ ο Σουλου) κτλ. Το θεμα ειναι να μην εχεις δυο μετρα και δυο σταθμα.

    Και δεν νομιζω οτι η σειρα κοπηκε ή θα κοπει γιατι ο Σπέισυ ειναι γκευ. Αυτο το υποψιαζοταν ο κοσμος του θεαματος και το κοινο παγκοσμια εδω και δεκαετιες. Πιο πολυ πιστευω θα βαρυνει ή βαρυνε η ηλικία του καταγγέλοντος για το όταν συνεβη οτι συνεβη και το πως το χειριστηκε τωρα ο Σπέισυ.

    Οπως και να εχει πιστευω με ή χωρις Σπέισυ η 6η σεζον θα ηταν καραξεχειλωμένη, δεν είχε κατι αλλο να δειξει ή να αναπτυξει σε επιπεδο χαρακτηρων και δραματος. Ο Φρανκ ως χαρακτηρας εχει παιξει ολα τα χαρτια του, η Κλερ αποκαλυψε το ποσο μεγιστη μπιτς ειναι, ο Σταμπερ επισης εχει ταβανιασει ως χαρακτηρας, οι Ρεπουμπλικάνοι χαρακτήρες δεν έπεισαν, ο Γέητς πάπαλα κτλ κτλ.

    Παμε για αλλα. Περιμενουμε την Κυριακη το "The Long Road Home", πρεμιερα στο Cosmote TV.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 01-11-17 στις 11:58.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κρίμα.

    Σαν πολύ politically correct κατάντησε και το Netflix.
    Εσενα το μυαλό έχει κολλήσει από το λίπος που καταναλώνεις, εκτός αν νομίζεις οτι ο κόσμος είναι σαν τις σειρές που κατεβάζεις.


    Σε 14χρονο παιδί την έπεσε, δεν υπάρχει κανένα θέμα πολιτικής ορθότητας. Ο τύπος είναι παιδόφιλος και μόνο.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσενα το μυαλό έχει κολλήσει από το λίπος που καταναλώνεις, εκτός αν νομίζεις οτι ο κόσμος είναι σαν τις σειρές που κατεβάζεις.


    Σε 14χρονο παιδί την έπεσε, δεν υπάρχει κανένα θέμα πολιτικής ορθότητας. Ο τύπος είναι παιδόφιλος και μόνο.
    Βεβαια πολλοι εχουν αρχισει τον αντιλογο οτι τι δουλεια ειχε ενα παιδι 14 ετων σε ενα παρτυ εκεινης της εποχης που ακουγεται οτι ηταν τυπου Διονυσιακων μυστηριων, που ηταν η οικογενεια του, οι γονεις του που το ειχαν αφησει χυμα στο κυμα, οι ιδιοι γονεις που το ειχαν "εκθεσει" στην εκμεταλλευση των μιντια απο 9 ετων που επαιζε σε σειρες, σποτ, ταινιες αντι να το προστατευσουν ως κηδεμονες κτλ κτλ.
    Ναι ο Σπέισυ και ο καθε Σπεισυ εκανε κατι που δεν επρεπε απο την αλλη βεβαια η οικογενεια αυτου του παιδιου που ηταν?
    Οι κηδεμονες που ηταν υπευθυνοι για αυτο το παιδι? Το ιδιο το παιδι γιατι τοσα χρονια δεν μιλαγε? Ως παιδι, ως εφηβος? Και αν εχουν γινει και αλλα? Τα κραταγε μεσα του, δεν το ειχαν μαθει οι γονεις του να μιλαει, να συζηταει τι το απασχολει, τι συμβαινει στον κυκλο του, τυχον τραυματικες εμπειριες που εχει, μπουλινγκ, εκφοβισμους, εκβιασμους κτλ. Αρα γυριζει παλι στην οικογενεια και την διαπαιδαγωσηση ενος παιδιου το θεμα και στο ποσο κοντα ειναι οι γονεις σε ενα παιδι ωστε να το διαπαιδαγωγησουν σωστα και να το προστατευσουν στις "ευαισθητες" ηλικιες μεχρι την ενηλικιωση. Και να προλαβουν καταστασεις νωριτερα ή να ξεσκεπασουν τετοιους ανθρωπους εγκαιρα για να προστατευσουν τα επομενα θυματα τους.

    Κοινως ενα νομισμα εχει παντα δυο οψεις. Ναι ο παιδοφιλος και ο βιαστης ειναι εγκληματιας. Εσυ ομως ως γονιος μεγαλωσες σωστα το παιδι σου, του εδωσες τα εφοδια, το προστατευσες οσο και οπως μπορουσες? Ή το αφηνες να παει σε παρτυ με αγνωστους μεγαλυτερης ηλικιας, του επετρεπες να παιρνει γλυφιτζουρια απο αγνωστους, αφηνες την κορη σου να κυκλοφορει νυχτα στα 14 ή τα 16 με τον κ@λο και τα βυζια εξω και καμαρωνες ως υπερηφανος πατερας και μανα τη σεξυ κορακλα εχεις, και την συνέχερες για τις πολυ σεξυ φωτο που ανεβαζε στο ξεκλειδωτο FB και Instagram της? Οι γονεις δεν θεωρω οτι ειναι αμοιροι ευθυνων ουτε για την εξελιξη των τεκνων τους, ουτε για την εξελιξη της ανθρωπινης κοινωνιας. Στην τελικη ο λαος ορθα λεει το μηλο κατω απο την μηλια πεφτει. Ενα παιδι ειναι αγραφος πινακας. Πρωτιστως μαθαινει και παιρνει εμπειριες, παραδειγματα και κανονες συμπεριφορας απο το οικογενειακο του περιβαλλον. Φιλικα παντα.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια πολλοι εχουν αρχισει τον αντιλογο οτι τι δουλεια ειχε ενα παιδι 14 ετων σε ενα παρτυ εκεινης της εποχης που ακουγεται οτι ηταν τυπου Διονυσιακων μυστηριων, που ηταν η οικογενεια του, οι γονεις του που το ειχαν αφησει χυμα στο κυμα, οι ιδιοι γονεις που το ειχαν "εκθεσει" στην εκμεταλλευση των μιντια απο 9 ετων που επαιζε σε σειρες, σποτ, ταινιες αντι να το προστατευσουν ως κηδεμονες κτλ κτλ.
    Ναι ο Σπέισυ και ο καθε Σπεισυ εκανε κατι που δεν επρεπε απο την αλλη βεβαια η οικογενεια αυτου του παιδιου που ηταν?
    Οι κηδεμονες που ηταν υπευθυνοι για αυτο το παιδι? Το ιδιο το παιδι γιατι τοσα χρονια δεν μιλαγε? Ως παιδι, ως εφηβος? Και αν εχουν γινει και αλλα? Τα κραταγε μεσα του, δεν το ειχαν μαθει οι γονεις του να μιλαει, να συζηταει τι το απασχολει, τι συμβαινει στον κυκλο του, τυχον τραυματικες εμπειριες που εχει, μπουλινγκ, εκφοβισμους, εκβιασμους κτλ. Αρα γυριζει παλι στην οικογενεια και την διαπαιδαγωσηση ενος παιδιου το θεμα και στο ποσο κοντα ειναι οι γονεις σε ενα παιδι ωστε να το διαπαιδαγωγησουν σωστα και να το προστατευσουν στις "ευαισθητες" ηλικιες μεχρι την ενηλικιωση. Και να προλαβουν καταστασεις νωριτερα ή να ξεσκεπασουν τετοιους ανθρωπους εγκαιρα για να προστατευσουν τα επομενα θυματα τους.

    Κοινως ενα νομισμα εχει παντα δυο οψεις. Ναι ο παιδοφιλος και ο βιαστης ειναι εγκληματιας. Εσυ ομως ως γονιος μεγαλωσες σωστα το παιδι σου, του εδωσες τα εφοδια, το προστατευσες οσο και οπως μπορουσες? Ή το αφηνες να παει σε παρτυ με αγνωστους μεγαλυτερης ηλικιας, του επετρεπες να παιρνει γλυφιτζουρια απο αγνωστους, αφηνες την κορη σου να κυκλοφορει νυχτα στα 14 ή τα 16 με τον κ@λο και τα βυζια εξω και καμαρωνες ως υπερηφανος πατερας και μανα τη σεξυ κορακλα εχεις, και την συνέχερες για τις πολυ σεξυ φωτο που ανεβαζε στο ξεκλειδωτο FB και Instagram της? Οι γονεις δεν θεωρω οτι ειναι αμοιροι ευθυνων ουτε για την εξελιξη των τεκνων τους, ουτε για την εξελιξη της ανθρωπινης κοινωνιας. Στην τελικη ο λαος ορθα λεει το μηλο κατω απο την μηλια πεφτει. Ενα παιδι ειναι αγραφος πινακας. Πρωτιστως μαθαινει και παιρνει εμπειριες, παραδειγματα και κανονες συμπεριφορας απο το οικογενειακο του περιβαλλον. Φιλικα παντα.
    To νόμισμα έχει μόνο μια όψη σε οτι αφορά μια εγκληματική πράξη με θύμα και θύτη. Ολα τα άλλα είναι σαλτσες να χαμε να λέγαμε.

    Για να μην είμαι τόσο απότομος, αναγνωρίζω οτι δεν είχε καμια δουλεια ενας 14χρονος εκεί, οπως μια 14χρονη ντυμένη με δερματινα σε ενα bikers club κατα αντιστοιχία, αλλά απο την στιγμή που είναι εκεί δεν είναι fair game για οποιοδήποτε επίδοξο βιαστή, είτε ειναι 14, είτε 24, είτε 54 χρονών, είτε είναι ξεκολλάκι, είτε φοράει μπουργκα κ.ο.κ. Η περίπτωση όμως του 14χρονου είναι πιο χτυπητή, επειδή περα απο το non-consensual του πραγματος έχουμε να κάνουμε και με την ηλικία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KLG : 01-11-17 στις 16:19.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    To νόμισμα έχει μόνο μια όψη σε οτι αφορά μια εγκληματική πράξη με θύμα και θύτη. Ολα τα άλλα είναι σαλτσες να χαμε να λέγαμε.

    Για να μην είμαι τόσο απότομος, αναγνωρίζω οτι δεν είχε καμια δουλεια ενας 14χρονος εκεί, οπως μια 14χρονη ντυμένη με δερματινα σε ενα bikers club κατα αντιστοιχία, αλλά απο την στιγμή που είναι εκεί δεν είναι fair game για οποιοδήποτε επίδοξο βιαστή, είτε ειναι 14, είτε 24, είτε 54 χρονών, είτε είναι ξεκολλάκι, είτε φοράει μπουργκα κ.ο.κ.
    Και η αυτεπάγγελτη δίωξη σε αυτό αποσκοπεί. Προς οποιονδήποτε υπεύθυνο, είτε το θύμα μπορεί, θέλει, καταλαβαίνει, γνωρίζει ή όχι να πράξει οτιδήποτε σχετικό με την φύση του, άκομα και αν δεν γνωρίζει ότι υπήρξε θύμα.

    Δεν έχω διαβάσει τίποτα σχετικά και προσωπικά καρφί δεν μου καίγεται για το τι κάνουν οι καλλιτέχνες. Πιστεύω πολύ πιο σημαντικη είναι η πολιτική, και αν μαζεύαμε αυτούς θα διορθωνοταν και ο καλλιτεχνικός χώρος. Αλλά οκ, μην βγω πιο offtopic ...

    Για αυτό το θέμα. Απλά ήθελα να σχολιάσω ότι χωρίς να είναι λάθος ο νόμος, περί σεξ και νόμιμης ηλικίας το πράγμα είναι δύσκολο. Τα σημερινά παιδιά δείχνουν πολύ μεγαλύτερα της ηλικίας τους και καταλάβαινετε τι θέλω να πω. Ο νόμος θέλει λίγο φρεσκαρισμα για να μπορεί να λάβει υπόψη την καλύτερη διατροφή και καλλυντικά και ρούχα και γενικά πρόσβαση σε αυτά.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Η συγκεκριμένη περίπτωση δεν εχει να κανει με το αν δείχνει 12 ή 22 (κάτι το οποίο θα αφήσω ασχολίαστο μιας και είναι εντελώς εκτός θέματος).

  7. #7
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    To νόμισμα έχει μόνο μια όψη σε οτι αφορά μια εγκληματική πράξη με θύμα και θύτη. Ολα τα άλλα είναι σαλτσες να χαμε να λέγαμε.

    Για να μην είμαι τόσο απότομος, αναγνωρίζω οτι δεν είχε καμια δουλεια ενας 14χρονος εκεί, οπως μια 14χρονη ντυμένη με δερματινα σε ενα bikers club κατα αντιστοιχία, αλλά απο την στιγμή που είναι εκεί δεν είναι fair game για οποιοδήποτε επίδοξο βιαστή, είτε ειναι 14, είτε 24, είτε 54 χρονών, είτε είναι ξεκολλάκι, είτε φοράει μπουργκα κ.ο.κ.
    Ναι βρε δεν σου ειπα οτι δικαιολογω το εγκλημα. Το εγκλημα ειναι εγκλημα. Υπαρχει ομως και μια ηθικη διασταση σε καθε ζητημα οπως και μια διασταση φαρισαϊσμου. Ναι να κυνηγησεις τον παιδεραστη, τον βιαστη, τον κλεφτη κτλ. που εγκληματει.

    Αν ομως εσυ εχεις το σπιτι σου ορθανοικτο, δεν κλειδωνεις, εχεις απλωμενες ραβδους χρυσου στο μπαλκονι να στεγνωνουν κτλ. πας εξισου γυρευοντας και φερεις και εσυ ευθυνες (για εμενα φερεις την μεγαλυτερη) για το κακο που σε βρηκε.

    Αν δλδ εγω αφηνω συνεχεια το αμαξι μου ξεκλειδωτο στο δρομο, δεν παω γυρευοντας? Αν μου το κλεψουν δεν φταιω και εγώ? Ποιος φταιει περισσοτερο απο εμενα? Η Ελληνικη Αστυνομια που δεν τους βρισκει ή ο Παρασκευοπουλος που τους βγαζει νωριτερα εξω ή η ανέχεια που ωθεί τους "καημένους" να κλέψουν? Την πρωτευουσα ευθυνη και το μεγαλυτερο μεριδιο αυτης το φερω εγω που δεν κατεβαλα καθε δυνατη προσπαθεια στο μετρο του νομιμου να προστατεψω την περιουσια μου (ή την τιμη μου, ή την ασφαλεια μου βαλε οτι θες εκει). Αν κλαιγομαι οτι μου φταινε μονο οι αλλοι και ριχνω τις ευθυνες μονο αλλου τοτε ειμαι μεγας φαρισαιος. Δεν σημαινει οτι αποδεχομαι τον εγκληματια και του λεω μπραβο παλλικαρι μου. Λεω οτι πρεπει πρωτιστως η καμηλα να κοιταει και την δικη της καμπουρα, οτι τα εχει ολα καλως και ορθως καμωμένα.

    Υπαρχει το αποτελεσμα της παρανομης πραξης (κλοπη, βιασμος κτλ) και το πως πρεπει να αντιμετωπιστει ο παραβατης. Υπαρχει ομως και η ευθυνη, η ανοχη, η συνενοχη, η ηθικη αυτουργια κτλ.σε καθε εγκλημα. Κατ'εμε δεν θα πρεπει να κανουμε τα στραβα ματια στα τελευταια, ουτε να παραγνωριζουμε την σπουδαιοτητα τους ή να τα υποβαθμιζουμε.
    Και το παω γενικα στην παρανομια οχι μονο σε βιασμους, παιδεραστιες κτλ. Εχει προεκτασεις και εμπλοκη κατα την γνωμη μου σε καθε τι παρανομο: η ευθυνη (προσωπικη και του στενου σου περιβαλλοντος), η ανοχη, η συνενοχη, η ηθικη αυτουργια και η ΣΙΩΠΗ.

    Τελος για να μην παρεξηγηθω ξανατονιζω οτι δεν επικροτω παρανομες πραξεις ή ενεργειες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 01-11-17 στις 16:32.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Είναι πολύ σχετικά όλα αυτά... δεν αναφέρομαι στον Spacey τόσο, όσο σε άλλες περιπτώσεις. Ο 17χρονος που, πως να το πω ευγενικά, αλλάζει τα πετρέλαια στην 14χρονη θεωρείται ανώμαλος; Γιατί δυστυχώς :P όταν ήμουν εγώ 14 και 15 ήταν εμφανές ότι τα παιδιά ήταν παιδιά, ούτε teenagers ούτε friends with benefits κτλ, σήμερα από την άλλη υπάρχουν ουκ ολίγα παραδείγματα που θα έκοβα... το χέρι μου πως είναι 18+ χαλαρά.

    Τέλοσπάντων, το νόμιμο age of consent έχει πέσει πάντως. Ελλάδα είναι 15, did you know?

    Προσωπικά το συγκεκριμένο θέμα τείνω να το βλέπω με διάφορες αποχρώσεις του γκρίζου και εάν ήμουν στο US of A και με φωνάζανε jury δεν ξέρω τι θα έκρινα. Υπάρχουν πιο κραχτές περιπτώσεις από άλλες, ακόμα και κάτω από το θεωρητικό age of consent. Αρκεί να δείτε τα στατιστικά για τις εφηβικές εγκυμοσύνες στην Βρετανία π.χ. για να καταλάβετε (εκεί, φαντάζομαι για ηθικοπλαστικούς λόγους, το επίσημο age of consent είναι 16, αλλά υπάρχει διαχωρισμός για την ηλικία 13-16 - πρακτικά με βάση τόσο το τι γίνεται όσο και το τι προβλέπει ο νόμος τους, δε νομίζω ποτέ να κατηγορούν π.χ. έναν 16χρονο για σεξουαλική επαφή με 14χρονη υπό "φυσιολογικές συνθήκες συναίνεσης" παρόλο που τυπικά είναι παράνομο κάτι τέτοιο).

    Βεβαίως, ο 35ρης δεν κρίνεται με το ίδιο πρίσμα -και σωστά- στο ίδιο σενάριο 14χρονης...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  9. #9
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Ρε παίδες, δείτε λίγο τις φωτό απο την εποχή. Δεν υπάρχει ουτε "φαινεται 25 αλλά είναι 15", οχι βέβαια οτι το πόσο φαίνεται δικαιολογεί οποιαδήποτε πράξη.

    Tην έπεσε σε εναν 14χρονο. Θα μπορούσε να την πέσει σε εναν 24χρονο ας πούμε, ο οποιος απο την στιγμή που εφυγε και ο Spacey δεν τον κυνήγησε (σε αντιθεση με τον Weinstein ο οποίος πολιορκούσε τις κοπέλες στα μπάνια των ξενοδοχείων) απλά θα είχε να λέει μια ιστορία για τότε που έριξε χυλόπιτα στον Spacey, και ο Spacey για ενα μεζεδάκι που του ξεφυγε τελευταία στιγμή ενώ το είχε σχεδόν στο πιάτο. Αλλά μιλάμε για ενα 14χρονο, και αυτό σημαίνει οτι το Netflix δεν μπορούσε να κάνει κατι διαφορετικό απο αυτό που εκανε. Για την αναποδη, υπάρχει και η ιστορία με τον Πολανσκι, ο οποίος ταξιδευει ανενόχλητος στην Ευρώπη λες και οταν υπάρχει consent εχει δικαίωμα κάποιος να κάνει σεξ με 12χρονα.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-12-2015
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδιά δεν αλλάζετε θέμα λέω εγώ?
    Ή κάποιος μοντ να το κόψει από την αρχη και να τα βάλει σε νέο θέμα ?

  11. #11
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Μεγαλη κουβεντα και φευγει εκτος topic. Αλλα και συναίνεση που "προβλεπει" ο νομος πολλες φορες απεχει παρασαγγας απο την πραγματικη συναινεση που δινει ενας ανθρωπος.
    Τι εννοω? Οταν ημουν μαθητης στο Γυμνασιο και το Λυκειο (προ 20+ ετων), ειχα συμμαθητριες σαν τα κρυα τα νερα εκει στην ηλικια των 14,15 που τα ειχαν με 30αρηδες. Και μεις λεγαμε "το χασαμε το κορμι πατριωτη, μας το εφαγε ο μεγαλυτερος με το αμαξακι και το μισθο" (που να πας εσυ με χαρτζηλικι και χωρις μεταφορικο μεσο )
    Για τα ματια του νομοθετη ομως το ιδιο ζευγαρι που ηθελε και ηταν μαζι (δεν πιεστηκαν αυτες οι 14χρονες), ηταν παρανομο και αυτος ο 30αρης με το γραμμα του νομου παιδεραστης.

    Αν αυτη η κοπελα που περασε ζαχαρη Χ χρονια και που υπηρχαν και μαρτυρες που εβλεπαν το ζευγαρι μαζι, με την κοπελα να ειναι συνειδητα σε εκεινη τη σχεση, αν λεω εμφανιστει σημερα 20+ χρονια μετα και τον καταγγειλει ονομαστικα για παιδεραστια?? Με το γραμμα του νομου φταιει ο 30αρης και θα τρεχει. Με το πνευμα ομως του νομου? Με την ηθικη διασταση? Αυτη της συνειδητης επιλογης και συναινεσης της κοπελας τοτε? Πως θα δικασει ενας δικαστης? Δεν μπορει να καταδικασει τον 30αρη απλα και μονο με την αυστηρη ερμηνεια ενος νομου χωρις να λαβει και τις δυο οψεις του νομισματος υποψη, και ολες τις πραγματικες παραμετρους και συνθηκες.

    Το φερνω σαν παραδειγμα γιατι τιποτα στην ζωη δεν ειναι ασπρο μαυρο αλλα υπαρχουν παντα και αποχρωσεις του γκρι.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Sebu φυσικά και ο 30αρης έπρεπε να καταδικαστεί τότε, και οι "μαρτυρες" έπρεπε να ειχαν ενημερώσει τους γονείς οι οποίοι επρεπε να κάνουν την καταγγελία. Νο buts, no ifs, 14 vs 30, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία ώς προς τον νόμο, εκτός και αν μιλάμε για χαλιφάτα.

    Δεν γίνεται σε αυτο εδω το νήμα να δοξάζουμε σειρές που μεταξύ άλλων υπερ-εκθέτουν τις γυναίκες και τα ανηλικα κορίτσια με τη μανία του Hollywood προς το "νεο", τονίζοντας τη σεξουαλική τους διασταση, με τον αλλο εδω μέσα να κατηγοριοποιεί τις πρωταγωνίστριες με βαση το σουτιέν τους, και απο την άλλη να λέμε "ε καλα και αυτές όμως πάνε γυρεύοντας ....".

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sebu φυσικά και ο 30αρης έπρεπε να καταδικαστεί τότε, και οι "μαρτυρες" έπρεπε να ειχαν ενημερώσει τους γονείς οι οποίοι επρεπε να κάνουν την καταγγελία. Νο buts, no ifs, 14 vs 30, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία ώς προς τον νόμο, εκτός και αν μιλάμε για χαλιφάτα.

    Δεν γίνεται σε αυτο εδω το νήμα να δοξάζουμε σειρές που μεταξύ άλλων υπερ-εκθέτουν τις γυναίκες και τα ανηλικα κορίτσια με τη μανία του Hollywood προς το "νεο", τονίζοντας τη σεξουαλική τους διασταση, με τον αλλο εδω μέσα να κατηγοριοποιεί τις πρωταγωνίστριες με βαση το σουτιέν τους, και απο την άλλη να λέμε "ε καλα και αυτές όμως πάνε γυρεύοντας ....".
    Μήπως θα πρέπει να περιμένουμε τι θα αποφασίσει το δικαστήριο;
    Γιατί τώρα τελευταία έχει γίνει μόδα το με μπιπ πριν 50 χρόνια και αντέ βρές αποδείξεις τώρα.
    Φαντάσου να βγεί κάποιος όταν θα γίνεις εσύ διάσημος και να πει οτι τον βίασες όταν αυτός ήταν 14 και εσύ 24, μετά δηλαδή απο τόσα χρόνια.

    Καλά κάνει το Netflix για να καλύψει τον πισινό του, αλλά αφού το θέμα μας είναι η αγαπημένη σειρά μάλλον θα πρέπει να βρούμε κάτι στο στυλ ιερής εξέτασης

  14. #14
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Χρησιμοποιώ "επρεπε" επειδη αναφέρομαι στο παρελθόν. Tότε... έπρεπε... Το τι θα γίνει σήμερα αν κάποιος αποφασίσει να πάει στο δικαστήριο, δεν το γνωρίζω και δεν με πολυαφορά η συζήτηση για υποθετικά σενάρια την στιγμή που έχουμε κάτι πολυ συγκεκριμένο.

    Και συγκεκριμένα, ο Spacey δεν το αρνείται, οπότε δεν υπαρχει καποιο σκοτεινό σημείο ή ανάγκη για να αποδειχθεί κάτι μετά απο 20χρόνια. Επίσης συζητάμε για την κίνηση του Netflix το οποιο προσπαθεί να προστατευσει την εικόνα του, και οχι να τιμωρήσει τον Spacey. Δηλαδή δεν αναλαμβάνει το Netflix τον ρόλο του δικαστή. Οταν και αν πάει η υποθεση στο δικαστήριο θα τη συζητήσουμε σε αυτή τη βάση.

    Αυτό που έχει ενδιαφέρον απο την άλλη είναι οτι αν πρόκειται για πολιτικούς ή λουμπεν στοιχεία, όλοι είμαστε ενωμένοι μια γροθιά απέναντι στα κτήνοι, ενώ για ηθοποιούς ή για αθλητές υπάρχει αυτή η διαλλακτική διαθεση "ναι μεν αλλά, αλλά και αυτός γιατί πήγε εκεί...".

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ "επρεπε" επειδη αναφέρομαι στο παρελθόν. Tότε... έπρεπε... Το τι θα γίνει σήμερα αν κάποιος αποφασίσει να πάει στο δικαστήριο, δεν το γνωρίζω και δεν με πολυαφορά η συζήτηση για υποθετικά σενάρια την στιγμή που έχουμε κάτι πολυ συγκεκριμένο.

    Και συγκεκριμένα, ο Spacey δεν το αρνείται, οπότε δεν υπαρχει καποιο σκοτεινό σημείο ή ανάγκη για να αποδειχθεί κάτι μετά απο 20χρόνια. Επίσης συζητάμε για την κίνηση του Netflix το οποιο προσπαθεί να προστατευσει την εικόνα του, και οχι να τιμωρήσει τον Spacey. Δηλαδή δεν αναλαμβάνει το Netflix τον ρόλο του δικαστή. Οταν και αν πάει η υποθεση στο δικαστήριο θα τη συζητήσουμε σε αυτή τη βάση.

    Αυτό που έχει ενδιαφέρον απο την άλλη είναι οτι αν πρόκειται για πολιτικούς ή λουμπεν στοιχεία, όλοι είμαστε ενωμένοι μια γροθιά απέναντι στα κτήνοι, ενώ για ηθοποιούς ή για αθλητές υπάρχει αυτή η διαλλακτική διαθεση "ναι μεν αλλά, αλλά και αυτός γιατί πήγε εκεί...".
    Δεν ξέρω τι κάνεις εσύ, αλλά για το συγκεκριμένο θέμα η απόψη μου είναι ίδια άσχετα αν είναι Ηθοποιός ή πολιτικός ή αναρχικός κλπ
    O Spacey είπε οτι δεν θυμάται να έκανε κάτι τέτοιο, αν το έκανε τότε ζητάει συγνώμη, ούτε αρνήθηκε ούτε δέχτηκε.

Σελ. 1 από 20 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-17, 12:26
  2. C# και desktop application
    Από zaranero στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-17, 22:58
  3. RSPAN και reflector port
    Από tsioy στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-17, 01:13
  4. Μη σταθερό ms (Ping) και Package Loss...
    Από sense1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-17, 03:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας