Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20

Θέμα: Grub Customizer

  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kαλημέρα Θράσο
    Το έχω από χρόνια το VirtualBox, το είχα βάλει και για να το δοκιμάσω σαν πρόγραμμα.
    Επειδή έχω άλλον υπολογιστή για δοκιμές με βολεύει να κάνω διάφορα σ' αυτόν, βάζω, χαλάω, βγάζω, ξαναβάζω, κ.λ.π. άσε που θέλω να βλέπω και την συμπεριφορά τους όπως είναι κανονικά σε δίσκο, μαζί με τα Windows, σε διαφορετικό δίσκο, στον ίδιο, κ.λ.π.
    Τώρα περνάω το τελευταίο από τα 8 και θα αρχίσω πάλι τις δοκιμές, θα δοκιμάσω και αυτά που λέει ο φίλος @ifaigios πιο πάνω.

    Αυτό πάντως που διαπίστωσα είναι ότι αν τα βάλω μαζί με τα Windows και φτιάξω το Boot Menu με το EasyBCD, δεν μου τα βγάζει με τις ονομασίες που έχω δώσει εγώ, αλλά με τις αρχικές.

    Νεώτερα όταν τελειώσω και ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται στο Ubuntu (και τις παραλλαγές του) αυτό που ζητάς sweet dreams, για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι ο GRUB2 έχει φτιαχτεί να δουλεύει με αυτοματισμούς (update-grub και os-prober) και είναι δύσκολο να κλείσεις την αυτόματη προσθήκη καταχωρήσεων στο boot menu, εκτός αν κάνεις χακιές-ακροβατικά. Ο δεύτερος είναι ότι στο Ubuntu κάθε minor αναβάθμιση του kernel εγκαθίσταται ως ξεχωριστό αρχείο στο /boot, οπότε είναι αδύνατο να έχεις μια static καταχώρηση που να "δείχνει" στο Ubuntu/Xubuntu/Kubuntu, αφού αυτή θα παραπέμπει σε παλιό kernel. Με άλλα λόγια, και να καταφέρεις να φτιάξεις τις καταχωρήσεις τώρα, στην επόμενη αναβάθμιση kernel θα γίνουν πάλι μπάχαλο.

    Η λύση που βρήκα εγώ όταν μου είχε σπάσει τα νεύρα το συγκεκριμένο ζήτημα ήταν να μην ξαναχρησιμοποιήσω ποτέ τον GRUB2 (και Ubuntu γενικότερα). Σοβαροί και απλοί στη ρύθμιση boot loaders αυτή τη στιγμή είναι ο syslinux αν τρέχεις σε παραδοσιακό BIOS και ο systemd-boot αν τρέχεις σε UEFI.
    Eγκατέστησα πάλι από την αρχή τις 8 διανομές, δεν έκανα ενημερώσεις στην διανομή(Χubuntu) που εγκατέστησα τον Grub Customizer, ώστε να δω αν θα χαλάσουν κάτι στον Grub, στο ss έχω τις ενημερώσεις που έπρεπε να γίνουν, αυτό που λες παραπάνω για "αναβάθμιση kernel" υπάρχει μέσα σ' αυτές τις ενημερώσεις;;
    Έφτιαξα το Boot Menu όπως φαίνεται παρακάτω, έκανα αλλαγές στην σειρά, επανεκκινήσεις, κ.λ.π. έκανα μετά και τις ενημερώσεις και δεν πειράχτηκε κάτι, δουλεύουν όλα μια χαρά όταν κάνω Boot από τον δίσκο του Linux.
    To μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι αν κάνω Boot από τον δίσκο των Windows στον οποίο έχω εγκαταστήσει το EasyBCD, αυτό δεν μπορεί να εμφανίσει το Boot Menu του Linux αλλά όταν επιλέξω την συγκεκριμένη καταχώρηση μπαίνει κατευθείαν στο Kubuntu(δεν είναι καν πρώτο στην λίστα), αυτό θέλει ψάξιμο.
    Αν βέβαια κάνω Boot από τον δίσκο του Linux μπορώ και τα δουλεύω όλα, οπότε συνεχίζω έτσι ψάχνοντας τα υπόλοιπα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  155,4 KB 
ID: 187774 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Βoot Menu Grub.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  141,8 KB 
ID: 187775

    Μερικές πληροφορίες για τον syslinux και τον systemd-boot μπορείς να μου δώσεις, για να δοκιμάσω και αυτούς;;
    Από που θα τους κατεβάσω, πως τους εγκαθιστώ, κ.λ.π.
    Λίγο κατανόηση στον Linuxασχετο, ευχαριστώ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Εφόσον κατάφερες και έστησες τον GRUB2, άσ' το έτσι καλύτερα. Δεν γνωρίζω πώς ακριβώς δουλεύει το GRUB Customizer και έχω πολλά χρόνια να δουλέψω Ubuntu οπότε μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε. Για τον syslinux και το systemd-boot μπορείς να διαβάσεις στο ArchWiki αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικό να τους εγκαταστήσεις από Ubuntu.

    btw οποιοδήποτε πρόγραμμα/εφαρμογή το κατεβάζεις και το εγκαθιστάς ΠΑΝΤΑ μέσω του package manager της διανομής σου, ποτέ χειροκίνητα από site στο Internet. Σε διαφορετική περίπτωση είναι πολύ πιθανόν να σπάσεις τη διανομή (και τα νεύρα σου μαζί).

    Επειδή βλέπω ότι ψάχνεσαι γενικά, να σου συστήσω και το Arch ως διανομή. Μπορεί να σε ξενίσει λίγο στην εγκατάσταση, αλλά από εκεί και πέρα η παραμετροποίηση του συστήματος είναι πιο απλή από οποιαδήποτε άλλη διανομή. Επίσης, μετά την αρχική εγκατάσταση μπορείς να βάλεις και να δοκιμάσεις όποιο DE (desktop environment) θέλεις, χωρίς να χρειάζεται να περάσεις 8 διαφορετικές διανομές για αυτό. Θεωρητικά αυτό γίνεται και στο Ubuntu, αλλά με τις customιές που κάνουν εκεί, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει απρόσκοπτα. Αν δε θέλεις να έχεις απλά ένα υποκατάστατο των Windows αλλά θέλεις να μάθεις να χειρίζεσαι πραγματικά ένα σύστημα (και όχι να σε χειρίζεται αυτό), το Arch είναι μια καλή επιλογή. Αν θέλεις να έχεις απλά την out-of-the-box εμπειρία χωρίς πολλές-πολλές αλλαγές και πειράματα, και σε εξυπηρετεί το Ubuntu, τότε μείνε σε αυτό. Ό,τι βολεύει εσένα.

    ΥΓ. Παρατήρησα ότι τρέχεις 32μπιτες εκδόσεις των λειτουργικών. Είσαι σε τόσο παλιό σύστημα; Αν είσαι σε οτιδήποτε νεότερο από Pentium 4 θα πρέπει να τρέχεις τις 64μπιτες εκδόσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ifaigios : 06-11-17 στις 15:00.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν θέλω να πάω πολύ βαθιά στο Linux, απλά θέλω να ξέρω τις απαραίτητες ρυθμίσεις και εφαρμογές για να μπορώ να κάνω βασικές δουλειές, μου φτάνει μέχρι εκεί.
    Επίσης με ρωτάνε διάφοροι ποια διανομή είναι πιο κοντά στα Windows, για να μην τους έρθει απότομα, γι' αυτό θέλω να δουλέψω συγχρόνως και τις 8 αυτές διανομές για να έχω προσωπική άποψη επί του θέματος.
    Έχω έναν δεύτερο υπολογιστή που κάνω τις δοκιμές, είναι ένας παλιός Dell Optiplex με Ιntel E4500 και 2GB RAM και γι' αυτό του τα φορτώνω όλα(Windows/Linux) σε 32bit.

    Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να πάω πολύ βαθιά στο Linux, απλά θέλω να ξέρω τις απαραίτητες ρυθμίσεις και εφαρμογές για να μπορώ να κάνω βασικές δουλειές, μου φτάνει μέχρι εκεί.
    Επίσης με ρωτάνε διάφοροι ποια διανομή είναι πιο κοντά στα Windows, για να μην τους έρθει απότομα, γι' αυτό θέλω να δουλέψω συγχρόνως και τις 8 αυτές διανομές για να έχω προσωπική άποψη επί του θέματος.
    Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει να εντρυφήσεις, άλλος ένας λόγος που δεν πρέπει να το κάνεις έτσι. Με το VirtualBox που σου πρότεινε ο Cranky θα είναι πολύ πιο εύκολη η δουλειά σου. Και ήδη έχεις κάνει τη ζωή σου δύσκολη με το να έχεις ξεχωριστή εγκατάσταση για το κάθε spin. Στο fedora τα διάφορα "spins" έχουν ξεχωριστό live iso. Αν ισχύει το ίδιο και για Ubuntu, Mint, τότε μπορείς πιο απλά να κατεβάσεις τα 3-4 livecd και τα να τρέχεις στο virtualbox χωρίς καν εγκατάσταση με το σκεπτικό ότι δεν σε νοιάζει να πας βαθιά.

    Αν σε ενδιαφέρει απλά να στέλνεις νέο κόσμο από τα windows, τότε μην κάνεις τίποτα από τα παραπάνω. Πες τους απλά Mint Plasma (KDE δηλαδή) και τελείωσες. Το Plasma είναι ολόιδιο στο interface με τα windows, είναι εύκολα customizable τα πάντα και δεν είναι καθόλου βαρύ. Θεωρητικά θα μπορούσαμε να συζητάμε ώρες ότι και fedora και ubuntu και opensuse και πολλά άλλα κάνουν για ένα νέο χρήστη αλλά αν θέλεις μία γρήγορη απάντηση χωρίς να παιδεύεσαι, το Mint KDE είναι τέλειο.

    Αν θέλεις οπωσδήποτε το στήσιμο που αναφέρεις με real εγκατάσταση σε σκληρό και να παίξεις με το grub, είναι φυσικά δικαίωμά σου και πάω πάσο.

    Edit: Όσον αφορά τους εκκινητές, και εγώ συμφωνώ με τον ifaigios για systemd-boot όταν μιλάμε για UEFI. Εγώ χρησιμοποιώ τον refind ο οποίος είναι ακόμη πιο πλήρης. Το shell script εγκατάστασης έχει πρόνοια για πολλές περιπτώσεις (ακόμη και για ιδιαιτερότητες των mac) οπότε η αναβάθμιση σε επόμενη έκδοση δουλεύει πάντα τζάμι, υποστηρίζει ένα κάρο πράγματα, μπορείς να του περάσεις οδηγούς ώστε να μπορεί να βρει τον πυρήνα σε κατατμήσεις που δεν είναι VFAT (η κύρια διαφορά του έναντι του systemd-boot). Και όλα αυτά α) με ένα απλό config, β) το οποίο ρυθμίζεις μια φορά αντί για το χάος που είναι ο grub2.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 06-11-17 στις 16:50.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει να εντρυφήσεις, άλλος ένας λόγος που δεν πρέπει να το κάνεις έτσι. Με το VirtualBox που σου πρότεινε ο Cranky θα είναι πολύ πιο εύκολη η δουλειά σου. Και ήδη έχεις κάνει τη ζωή σου δύσκολη με το να έχεις ξεχωριστή εγκατάσταση για το κάθε spin. Στο fedora τα διάφορα "spins" έχουν ξεχωριστό live iso. Αν ισχύει το ίδιο και για Ubuntu, Mint, τότε μπορείς πιο απλά να κατεβάσεις τα 3-4 livecd και τα να τρέχεις στο virtualbox χωρίς καν εγκατάσταση με το σκεπτικό ότι δεν σε νοιάζει να πας βαθιά.

    Αν σε ενδιαφέρει απλά να στέλνεις νέο κόσμο από τα windows, τότε μην κάνεις τίποτα από τα παραπάνω. Πες τους απλά Mint Plasma (KDE δηλαδή) και τελείωσες. Το Plasma είναι ολόιδιο στο interface με τα windows, είναι εύκολα customizable τα πάντα και δεν είναι καθόλου βαρύ. Θεωρητικά θα μπορούσαμε να συζητάμε ώρες ότι και fedora και ubuntu και opensuse και πολλά άλλα κάνουν για ένα νέο χρήστη αλλά αν θέλεις μία γρήγορη απάντηση χωρίς να παιδεύεσαι, το Mint KDE είναι τέλειο.

    Αν θέλεις οπωσδήποτε το στήσιμο που αναφέρεις με real εγκατάσταση σε σκληρό και να παίξεις με το grub, είναι φυσικά δικαίωμά σου και πάω πάσο.

    Edit: Όσον αφορά τους εκκινητές, και εγώ συμφωνώ με τον ifaigios για systemd-boot όταν μιλάμε για UEFI. Εγώ χρησιμοποιώ τον refind ο οποίος είναι ακόμη πιο πλήρης. Το shell script εγκατάστασης έχει πρόνοια για πολλές περιπτώσεις (ακόμη και για ιδιαιτερότητες των mac) οπότε η αναβάθμιση σε επόμενη έκδοση δουλεύει πάντα τζάμι, υποστηρίζει ένα κάρο πράγματα, μπορείς να του περάσεις οδηγούς ώστε να μπορεί να βρει τον πυρήνα σε κατατμήσεις που δεν είναι VFAT (η κύρια διαφορά του έναντι του systemd-boot). Και όλα αυτά α) με ένα απλό config, β) το οποίο ρυθμίζεις μια φορά αντί για το χάος που είναι ο grub2.
    Έχω δουλέψει αρκετά από το VirtualBox, το ξέρω και δεν θέλω να τα έχω έτσι αλλά στημένα κανονικά. Αλλιώς είναι στημένα(προβλήματα, κολλήματα, κ.λ.π.) και αλλιώς μέσα από το VirtualBox, δεν έχεις ολοκληρωμένη εικόνα.

    Εμένα περισσότερο, με την πρώτη επαφή εννοείται, μου άρεσε το Xubuntu και από το Μint το ΧFCE και το ΜΑΤΕ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας