Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    παρηγγειλα κανα δυο πραγματακια απο δυο "καμμένα" μαγαζακια η αληθεια ειναι και
    δεν μου εστειλε κανενα απ τα δυο αποδειξη!

    το θεμα ειναι οτι αυτα ειναι ηλεκτρονικα, ενα ραδιο κι ενα usb και
    χρειαζομαι την αποδειξη για την εγγυηση,
    ε, οχι να ψωνιζουμε απο ελλαδα και να χανουμε την εγγυηση γιατι
    μερικοι γουσταρουν να πουλανε μαυρα!

    ε, οχι!

    τον 1ο τον πηρα χθες το πρωι, του ειπα να την στειλει, ειπε μια "α θα δουμε,
    δεν ξερω" τα μασαγε γενικως,
    ο 2ος ενω μεχρι να ερθει το προϊον (το οποιο την 1η φορα - επισης χωρις αποδειξη - εστειλε αλλ ντ αλλων και χρειαστηκε να ξαναστειλει) μιλουσαμε κανονικα, σημερα δεν το σηκωνει!

    εστειλα ξανα mail και στους δυο,
    τον 2ο τον πληρωσα με paypal, φανταζομαι ειμαι ψιλοκαλυμενος απο εκει;
    και παλι βεβαια ειναι υποχρεωμενος να στειλει αποδειξη!

    αλλα με την 1η τι κανουμε;

    το ψηνω να τους κηνυγησω, ευκολα κιολας!

    θα τους δωσω καμια βδομαδα διορια και μετα αρχιζουμε κηνυγι

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο σε όσες αγορές έχω κάνει απο Ελλάδα, μήπως ήταν μεσα στην συσκευασία και δεν την είδες, το να μην σου κόψει απόδειξη θα πρέπει να είναι πολύ "χαζος" για να το πω ευγενικά απο την στιγμή που η συναλλαγή έχει γίνει με κάρτα, paypal, αντικαταβολή.

    Αν βέβαια τους μιλάς απο την αρχή με το ύφος που γράφεις τώρα εδώ, δεν το βλέπω να σου απαντάνε

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ηταν μαγαζιά του Σκρουτζ ή του facebook? Εσύ πού τα βρηκες; Πώς έγινε η παραγγελία;
    hnesne

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βέβαια τους μιλάς απο την αρχή με το ύφος που γράφεις τώρα εδώ, δεν το βλέπω να σου απαντάνε
    Σε σχετικες συζητησεις με κοσμο, ακουω πολυ συχνα αυτη την αποψη, οτι πρεπει δηλαδη να τους παρακαλαμε για να κανουν σωστα τη δουλεια τους. Ο φιλος πιο πανω δε νομιζω οτι ηταν εριστικος η προσβλητικος οπως τα γραφει (πως μιλαγε στο τηλ δεν ξερω).

    Εν κατακλειδι, νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε τυπικοι. Και να πεις ενα "Ρε μαστορα η αποδειξη που ειναι? την εκανες γαργαρα?" ουτε προσβλητικο ειναι ουτε λογος να σου κοψει την επικοινωνια ο πωλητης. Δυο ειναι τα τινα 1. Να εχει κανει ειλικρινες λαθος και να το διορθωσει αβιαστα και 2. Να ειναι λαμογιο και να μασησει τα λογια του. Δεν λεω βεβαια οτι πρεπει να τον αρχισεις και στα καντηλια ακομα και δικιο να εχεις. Οχι ομως πια αυτο το χαιδεμα που ειναι μοδα τοσα χρονια, νισαφι.

    Οπως και να εχει, ενας λογος που η ελλαδα καταντησε ετσι ειναι αυτος, να μη μιλησουμε ασχημα στο μαγαζατορα, να μην ζητησουμε σωστη εξυπηρετηση ("Μην εισαι τσιπης ρε φιλε" λεγανε, "πηγαινε και ξαναπαρτο απο αλλου" κτλ).

    Αν στην τελικη αν ο κοσμος ειναι πια τοσο μυγιαγκιχτος ας κλεισει τις business και ας αρχισει κουρα σε ψυχολογο.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    @jap:
    απο skroutz, εχω σχεδιο, μια βδομαδα μετα την νυξη 1η κινηση αρνητικη στο skroutz
    μια βδομαδα μετα απο αυτο καταγγελια, γενικη γραμματεια καταναλωτη, ινστιτουτο καταναλωτη κλπ,
    δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρω αποδειξη!

    @sdikr @x69pr:
    οχι, δεν του μιλησα ετσι, ουτε καν "ρε μαστορα", απολυτως ευγενικα την ζητησα, με παρακαλω κιολας,
    οταν ελεγα θα πεσει κηνυγι δεν εννοουσα καντηλια,
    εγω την αποδειξη θελω, δεν με νοιαζει να τσακωθω, δεν θα κερδισω κατι ετσι

  6. #6
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων

    το ψηνω να τους κηνυγησω, ευκολα κιολας!

    θα τους δωσω καμια βδομαδα διορια και μετα αρχιζουμε κηνυγι
    Όλα αυτά για 2 αποδείξεις.......Πρόσεξε μόνο μην βαρυστομαχιάσεις απο το πολύ κυνήγι.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σχετικες συζητησεις με κοσμο, ακουω πολυ συχνα αυτη την αποψη, οτι πρεπει δηλαδη να τους παρακαλαμε για να κανουν σωστα τη δουλεια τους. Ο φιλος πιο πανω δε νομιζω οτι ηταν εριστικος η προσβλητικος οπως τα γραφει (πως μιλαγε στο τηλ δεν ξερω).

    Εν κατακλειδι, νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε τυπικοι. Και να πεις ενα "Ρε μαστορα η αποδειξη που ειναι? την εκανες γαργαρα?" ουτε προσβλητικο ειναι ουτε λογος να σου κοψει την επικοινωνια ο πωλητης. Δυο ειναι τα τινα 1. Να εχει κανει ειλικρινες λαθος και να το διορθωσει αβιαστα και 2. Να ειναι λαμογιο και να μασησει τα λογια του. Δεν λεω βεβαια οτι πρεπει να τον αρχισεις και στα καντηλια ακομα και δικιο να εχεις. Οχι ομως πια αυτο το χαιδεμα που ειναι μοδα τοσα χρονια, νισαφι.

    Οπως και να εχει, ενας λογος που η ελλαδα καταντησε ετσι ειναι αυτος, να μη μιλησουμε ασχημα στο μαγαζατορα, να μην ζητησουμε σωστη εξυπηρετηση ("Μην εισαι τσιπης ρε φιλε" λεγανε, "πηγαινε και ξαναπαρτο απο αλλου" κτλ).

    Αν στην τελικη αν ο κοσμος ειναι πια τοσο μυγιαγκιχτος ας κλεισει τις business και ας αρχισει κουρα σε ψυχολογο.
    Είναι διαφορετικό πράγμα το παρακαλάω να κάνει κάποιος την δουλειά του, άλλο το να είσαι ευγενικός - τυπικός.

    Αν θέλεις να στο γυρίσω, αρκετοί εκεί έξω νομίζουν οτι με φωνές θα κερδίσουν κάτι, δυστυχώς μερικές φόρες γίνεται γιατί σου λέει ο άλλος κάτσε να τελειώνω μαζί του να μην τον ακούνε οι άλλοι.
    Με αποτέλεσμα ο φωνακλάς να πιστεύει ότι έτσι πρέπει να κάνει, μετά το φωνακλάς γίνεται θρασύς κλπ κλπ

    ΥΓ τα φωνακλάς κλπ δεν αναφέρονται σε κάποιον εδώ στο νήμα

  8. #8
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά για 2 αποδείξεις.......Πρόσεξε μόνο μην βαρυστομαχιάσεις απο το πολύ κυνήγι.
    να μην το κυνηγήσει δηλαδή? και ας λερώσει μόνο τα δόντια του.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    @patrickdrd: Εγώ ρώτησα γιατί είπες αρχικά για 'καμμένα' μαγαζιά. Υπάρχουν πολλά 'μαγαζιά' που κάνουν πωλήσεις μέσω facebook και χέρι-χέρι αλλά από πίσω δεν υπάρχει καν επιχείρηση. Περίεργο που σου έτυχαν 2 περιπτώσεις ταυτόχρονα.

    Αφού είναι στο skroutz, είναι κανονικά μαγαζιά, κάνε αυτό που λες, αν είναι δε και μεγάλο το ποσό ίσως αξίζει κι άλλου είδους κυνήγι. Αν δεν το έχεις κάνει ζήτα τις αποδείξεις γραπτά, με ένα email να μπορείς μετά να τεκμηριώσεις τυχόν καταγγελία, τηλεφωνικά δεν έχει καμία αξία.
    hnesne

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    ναι, τις εχω ζητησει και ηλεκτρονικα εννοειται, για να το προωθησω στην συνεχεια εκει που πρεπει

    κι εμενα περιεργο μου φανηκε, αλλα επειδη δεν ειχα παραγγειλει απο τα "οτι ναναι" του skroutz αλλη φορα,
    με κανουν τα παραπανω να απορω μηπως το εχουν "συστημα"

    οσο για τα ποσα κοντα ενα 50αρι το ενα (το οποιο εγινε και αντικατασταση γιατι ειχε στειλει λαθος την πρωτη φορα -
    χωρις αποδειξη επισης!! - πληρωσα αλλα 12 την δευτερη φορα) και το αλλο 27

    εννοειται παντως οτι με τα παραπανω δεν εμεινα και ικανοποιημενος ακριβως,
    αλλη φορα απο καλο-κανονονικο μαγαζι κι ας κανει οσα ευρα θελει παραπανω,
    δεν τα ξανακοιταω καν

    τα ιδια μου ειχαν τυχει παλιοτερα με ενα καταστημα απ το skroutz που ειχα παραγγειλει
    ενα ραδιο αυτοκινητου και μου εβγαλε την παναγια ο τυπος μεχρι να το αλλαξει γιατι
    δεν δουλευε το πρωτο και περιμενα και ποσο καιρο,

    με αλλα λογια το συμπερασμα μου;
    και ερασιτεχνες (οι μικροι) και πονηροι! ε οχι!

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Απο την στιγμη που ΠΛΗΡΩΝΩ τα λεφτα που ζηταει για το προιον.... ΑΠΑΙΤΩ...

    1) Το ΦΠΑ που εχω πληρωσει.... να το αποδοσει στο κρατος και οχι να το βαλει στο παντελονι του.
    2) Τον φορο εισοδηματος που εχει υπολογισει οτι θα πληρωσει ... και τον εχει συνυπολογισει στην τελικη τιμη.... να τον αποδοσει και οχι να τον βαλει και αυτον στο παντελονι.

    Στην τελικη τιμη εχει συνυλοπογισεικαι το κερδος του... οποτε δεν μου κανει χαρη.

    Δεν δεχομαι εγω σαν Δημητρης λοιπον ενα προιον που κοστιζει Χ ευρω.... να το πληρωνω 2Χ ευρω και ο "κυριος" μαγαζατορας να βαζει Χ ευρω στην τσεπη του μαυρα.

    Θα ηταν πιο "ξηγημενος" αν μου ελεγε..... χωρις αποδειξη στο δινω τοσο.

    Υ.Γ. και για να το παω και πιο κατω.... αν δεν εμφανιζει εισοδηματα πλεον... το Ε.Φ.Κ.Α. του εχει πεσει 4 φορες εως και 6 φορες κατω. Οποτε και απο εκει κερδιζει μακροπροθεσμα.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    ουαου! μολις ηρθε η μια!!

    πηρα φορα και πηρα και τον αλλον και ειπε οτι του εστειλα το 1ο προϊον (εγινε αλλαγη θυμιζω) μαζι με την αποδειξη του, απαντησα οτι δεν το θυμαμαι, αλλα ακομα κι ετσι να ειναι, εγω θελω αποδειξη για το δευτερο προϊον, το σωστο και ειπε ή θα την στειλει ηλεκτρονικα ή θα την ταχυδρομησει

  13. #13
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    ο τιτλος ολα τα λεφτά

  14. #14
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Μου έχει συμβεί κι εμένα παλιότερα (2011) να μη μου στείλουν απόδειξη από σκρουτζομάγαζο, με αγορά επεξεργαστή (Phenom II x6 1090T) 170 ευρώ τότε.

    Ο πωλητής-ιδιοκτήτης υπέκφευγε και έλεγε αοριστίες του τύπου πως χάθηκε και θα τη στείλει με απλό ταχυδρομείο σε 4-5 εργάσιμες. Μετά από πολλή ενόχληση από μέρους μου την έστειλε 1 μήνα και 10 μέρες μετά σε ιδιόχειρο φάκελο. Το "μαγαζί" δε, εξαφανίστηκε μετά από λίγες εβδομάδες (dataworld).

  15. #15
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Εμένα σε τηλεφωνική αγορά απο mediamarkt ενος αφυγραντηρα αξιας 250 ευρω δε βαλανε αποδειξη στο κουτί. Πηρα τηλ και μου ειπανε θα τη στειλουν με email.
    Τελικα στειλανε κατι σαν εσωτερικο δελτιο παραγγελιας το οποιο δεν αναφερει ουτε νομιμη αποδειξη, ουτε ποσό με και χωρις φπα οπως σε ολες τις αποδειξεις ουτε τιποτα, μονο αρ. παραστατικου.
    Ευτυχως που η εταιρεια δινει 5 χρονια εγγυηση απο μονη της με καταχωρηση στο σαιτ της και αρκει το νουμερο του παραστατικου, αλλιως θα το κηνηγουσα κι εγώ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-17, 22:49
  2. Εξωτερικη κεραια για usb stick LTE E3276 απο Ελλαδα?
    Από johann69 στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 20:38
  3. e-Shops από Ελλαδα που να δεχονται paysafecard ?
    Από rorocoleman στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-17, 12:46
  4. Διαδικτυακές αγορές από εξωτερικό υπό καθεστώς CC
    Από manicx στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 873
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 00:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας