Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Με πήρανε από cosmote για να υπογράψω μια εξουσιοδότηση να πάω σε αυτούς (την Δευτέρα θα στείλουν courier) και να φύγω από cyta (στην cyta μου απαντάνε ότι το συμβόλαιο λήγει τέλος του έτους).
    Ο τυπάς από την cosmote ήταν πολύ επίμονος και έλεγε ότι δεν ισχύουν τα πέναλτι και λοιπά.
    Κάποια συμβουλή;
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οχι να μην δώσεις, κανονικά ισχύει το πεναλτι, αναγκαστικά περιμένεις

  3. #3
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Έγινε ευχαριστώ για τη συμβουλή.
    Την διαδικασία για αλλαγή isp πότε πρέπει να την ξεκινήσω;
    (Θέλω να φύγω από cyta και να πάω cosmote)

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εμενα πολυ προσφατα τηλεφωνικη πωλητρια πακετων cosmote με "πληροφορησε" ότι αν φυγω απο τη cyta δεν εχω πεναλτυ. Της ειπα ψεματα οτι μολις πριν λιγες μερες ρωτησα και μου ειπαν πεναλτυ €80. Και τι απαντησε; Καα παλι κυριε μπορειτε να φυγετε και να μην τους τα καταβαλετε ποτε, δεν προκειται να τα ζητησουν δικαστικά. Της ειπα οτι αυτο ειναι ανηθικο και νευριασμενη μου εκλεισε το τηλεφωνο!

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darkmoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την διαδικασία για αλλαγή isp πότε πρέπει να την ξεκινήσω;
    Την τελευταία μέρα του συμβολαίου σου.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την τελευταία μέρα του συμβολαίου σου.
    Σίγουρα;
    Γιατί θυμάμαι κάποια threads στα οποία η συμβουλή ήταν να ξεκινήσει η διαδικασία πιο νωρίς γιατί με πονηρό τρόπο οι εταιρείες κάνουν αυτόματες ανανεώσεις συμβολαίων.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει κανένας πονηρός τρόπος. Απλά ισχύει σε όλους και αναφέρεται στα συμβόλαια που υπογράφουμε, ότι μετά το πέρας της δέσμευσης (π.χ. 24μηνο), αυτόματα γίνεται αορίστου με την κανονική τιμή καταλόγου (προ έκπτωσης).
    Λίγες μέρες πριν έρχεσαι σε επικοινωνία με τον πάροχο (είτε σε παίρνουν αυτοί) για νέα διαπραγμάτευση προσφοράς κι αν δεν είσαι ικανοποιούμενος μπορείς με την λήξη (όχι πριν) να κάνεις φορητότητα αζημίως σε άλλον πάροχο.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Δηλαδή αν πάω σε ένα μαγαζί cosmote 15 μέρες πιο πριν και τους πω ότι από τον άλλο μήνα θέλω να παω σε αυτούς δεν μπορούν να το κάνουν;
    Πρέπει σώνει και καλά να παω τελευταία στιγμή;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς να το κάνεις και αυτό, αλλά δεν έχεις εξασφάλιση ότι θα γίνει όπως το προγραμματίζεις. Βλέπεις δεν γίνεται αυτόματα από το σύστημα, αλλά χειροκίνητα η όλη διαδικασία και έχουν παρουσιαστεί πολλές φορές θέματα όπου ξεκίνησε νωρίτερα .
    Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Έστω ότι κάνεις το αίτημα την τελευταία μέρα και η φορητότητα ολοκληρώνεται σε π.χ. 5 μέρες (στον ΟΤΕ γίνεται πολύ γρήγορα). Δεν θα χρεωθείς στον παλαιό πάροχο όλο τον μήνα, αλλά αναλογικά για τις 5 μέρες που λάμβανες υπηρεσίες και στον ΟΤΕ από την ημέρα που ενεργοποιηθείς σε αυτόν.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Μια στιγμή.
    Δε χρειάζεται να πω στην Cyta να μην ανανεώσει το συμβόλαιο για το 2018?

  11. #11
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ανανεώνεται το συμβόλαιο που έχεις από μόνο του. Όταν λήξει η σύμβαση που έχεις τότε αυτό μετατρέπεται σε αορίστου (πιθανόν με άλλη χρέωση αλλά χωρίς δέσμευση) και τότε κάνε την αίτηση στην cosmote. Μην την κάνεις νωρίτερα.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darkmoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια στιγμή.
    Δε χρειάζεται να πω στην Cyta να μην ανανεώσει το συμβόλαιο για το 2018?
    Όχι βέβαια! Στο έγραψα παραπάνω.
    Η Cyta αναφέρει στους όρους των συμβολαίων:
    Η σύμβαση είναι ορισμένου χρόνου, διάρκειας δώδεκα (12) μηνών ή είκοσι τεσσάρων (24) μηνών όπως ορίζεται από την αντίστοιχη επιλογή στη πρώτη σελίδα της αίτησης, πλην της Υπηρεσίας Προεπιλογής Φορέα (ΠΦ) η οποία είναι αορίστου χρόνου, με ελάχιστη διάρκεια δύο μηνών. Ο Πελάτης τερματίζει την υπηρεσία ΠΦ οποτεδήποτε μετά το πέρας του πρώτου διμήνου, με έγγραφη προειδοποίηση ενός μηνός.
    Κατά την ημερομηνία συμπλήρωσης της συμβατικής διάρκειας, η Σύμβαση ανανεώνεται αυτόματα για αόριστο χρόνο, εκτός αν ο Πελάτης ή η Εταιρεία εγγράφως ζητήσουν τη μη ανανέωσή της τριάντα (30) ημέρες πριν την ημερομηνία συμβατικής λήξης της.
    Με απλά λόγια, όταν συμπληρώσεις το υποχρεωτικό 24μηνο, η σύμβαση συνεχίζει επ' άπειρο αλλά με την κανονική τιμή καταλόγου προ έκπτωσης. Οι επιλογές που έχεις είναι:
    α. Τουλάχιστον 30 μέρες πριν, ενημερώνεις εγγράφως ότι δεν θέλεις να συνεχίσεις και θα διακόψεις την σύνδεση με την λήξη του 24μηνου. Στην περίπτωση αυτή, θα διακοπεί η σύνδεση και θα χάσεις τον αριθμό τηλεφώνου, οπότε αν θέλεις να πας σε άλλον πάροχο θα αιτηθείς νέα γραμμή με νέο τηλεφωνικό αριθμό.
    β. Λίγες μέρες πριν έρχεσαι σε επικοινωνία και ζητάς ανανέωση της σύνδεσης, διαπραγματεύοντας την νέα έκπτωση ή διατηρώντας την ίδια, αλλά με νέο 24μηνο δέσμευσης.
    γ. Με την λήξη του 24μηνου, κάνεις αίτημα φορητότητας σε άλλον πάροχο, διατηρώντας τον τηλεφωνικό αριθμό.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Αρα και με βάση αυτά που γράφετε παιδιά περιμένω να μπει το 2018 και μετά πάω καπάκι στον άλλο πάροχο.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! πηγα να την πατησω και εγω ετσι...
    με πηρε μια κυρια απο 13888 απο την προωθηση προιοντων ΟΤΕ και μου εκανε μια δελεαστικη προσφορα, τσιμπησα και δεχτηκα και κανονισαμε την Τριτη 14/11 να στειλει κουριερ. Ουτε καν θυμομουν ποτε ληγει το συμβολαιο με Nova!!!
    τελικα κοιταω μετα βλεπω εχω κανει αλλαγες απο 1/11/2016 νεο συμβολαιο μεσω τηλεφωνου αλλα δεν θυμομουν αν ειναι 12, 18 ή 24μηνες!
    εστειλα στο nova support ανταλλαξαμε με καποιον μυνηματα και με λιγα λογια ληγει στις 1/11/2018 και εχει γινει και 3play novacinema απο το basic.
    Δλδ εχω πεναλτι 163,10 ευρω.
    Η κυρια που με πηρε ελεγε οτι δεν πληρωνω τιποτα, ειναι παρανομα, δεν μπορουν να μου κανουν τιποτα, δεν πανε στο δημοσιο, εφορια κτλ κτλ.
    Πηρα σημερα τηλ στο νουμερο που ειπε οτι θα βρω την ιδια, βγηκε τηλεφωνητης κεντρο προωθησης προιοντων ΟΤΕ, το σηκωσε μια αλλη κυρια της λεω το και το.
    Λεω τι θα γινει με το πεναλτι? δεν ξερω να σας απαντησω μου λεει...δλδ να το ακυρωσω μου κανει?
    της λεω αμα δεν τα πληρωνετε εσεις αυτα τα χρηματα ναι να το ακυρωσετε και οταν θα κοντευει να ληξει παρτε με για προσφορα, γεια σας....

    Οπου και αν εψαξα ακομα και στην ΕΕΤΤ δεν ισχυει οτι ΔΕΝ πληρωνεις, οποτε μην πιστευουμε κανεναν!!!!
    οταν εφυγα απο ΟΤΕ και πηγα NOVA αφησα να ληξει σχεδον και αλλαξα και εγινε και τεχνικη βλαβη απο ΟΤΕ οπως ειπαν τοτε και 13μερες!!!! δεν ειχα καθολου υπηρεσιες!!! μονο nova δορυφορικη ειχα τηλεοραση δλδ, αλλα με πιστωσαν κανονικα τις μερες αυτες αμεσα.

    Επισης το εψαξα λιγο και ειδα οτι τα δινουν σε εισπρακτικες για ομαδικες εισπραξεις και τηλεφωνα κτλ, που σημαινει πεφτει κυνηγητο.
    Οποτε ναι περιμενουμε τελευταια στιγμη δεν γινεται αλλιως.
    Εγω ειχα συνενοηθει τοτε με τη nova και τους ειχα πει τι ημερομηνια θα με ενεργοποιησουν ακριβως ωστε να μην εχω θεματα πεναλτι με τον ΟΤΕ τοτε, οπως και εγινε ετσι και δεν ειχα προβληματα.

    Παντως οφειλω να τονισω οτι και μια πωλητρια τοτε απο την forthnet μου ελεγε τα ιδια σχετικα με τα πεναλτι, τωρα που ειναι στην απεναντι θεση βεβαια αλλα λενε....
    προφανως οι πωλητες αυτοι παιρνουν μπονους πωλησεων κτλ και δεν τους ενδιαφερει τι προβληματα θα εχουμε εμεις μετα!!!!

    Σε καμια περιπτωση λοιπον δεν θα δωσουμε 2 μηνες πριν γιατι θα φαμε το πεναλτι!!!

    παλι με πηρε η ιδια κυρια και τα ιδια παλι....μου εκανε ακομα καλυτερη προσφορα να τρελαθω δλδ....αλλα κρατηθηκα! αχχααχαχαχαχαχαχαχ
    παντως τα 163 ευρω ουτε λογος....
    δωστε ρε παιδια εκει απο τον ΟΤΕ το ποσο και ερχομασταν χτες!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 11-11-17 στις 12:53.

  15. #15
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Αυτά έπρεπε να τα έχει διορθώσει με αυστηρά πρόστιμα η ΕΕΤΤ αν δεν λειτουργούσε ως κομματικό ρουσφετομάγαζο μόνο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-17, 13:32
  2. Φορητοτητα απο cyta στον ΟΤΕ
    Από ny_ στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 18:12
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-16, 19:55
  4. λήξη συμβολαιου cyta
    Από bnikou στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-16, 11:39
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-16, 11:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας