Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16162/1021
    ISP
    Wind
    Router
    sitecom 300N
    Καλησπέρα παιδιά.
    Ειμαι νέος χρήστης cosmote tv απο τον Αύγουστο.
    Μολις πηρα το πακέτο ήρθε ο τεχνικός να το συνδέσει και ο αποκωδικοποιητης έκανε συνέχεια reboot με συνδεδεμένο το lan. Μολις το έβγαλε πηρε μπροστά και το σεταρε. Μου ειπε να τσεκαρω το καλώδιο lan μαλλον εχει καποιο πρόβλημα. Δεν εδωσα βαση, και το αφησα ετσι..
    Πριν κανα δυο εβδομάδες είπα να ασχοληθώ ξανα..
    Αλλαξα καλώδιο και η υπηρεσία replay tv ενεργοποιηθηκε με ενα reboot και εισαγωγή κωδικών που μου ειχαν δωσει στην αγορά. Ολα καλα λεω αυτο έφταιγε. Δεν χρησιμοποιώ την υπηρεσία για να το τσεκάρω, αλλα πριν μερικες ημερες καταλαβα οτι η υπηρεσία ηταν απενεργοποιημενη..
    Reboot, reset στο ρουτερ δεν εκαναν τιποτα..Δοκίμασα και τις 4 πορτες του ρουτερ, χωρις αποτελεσμα.. Δεν μου εμφανίζει καν την ένδειξη 'δικτυο συνδεδεμενο' ενω τα led του αποκωδικοποιητη ανάβουν κανονικα, οπως επισης και του ρουτερ, σαν να υπάρχει κανονικα επικοινωνια..
    Επικοινώνησα με cosmote και εγινε αντικατάσταση του αποκωδικοποιητη. Με τον νεο αποκωδικοποιητη κανει ακριβως τα ίδια. Αρα δεν φταιει αυτο.. Το πρόβλημα ειναι στο ρουτερ..
    Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι συμβατό το ρουτερ; υπαρχει κατι που μπορω να ρυθμίσω στο ρουτερ ωστε να δουλεψει;

    Αποκωδικοποιητης υβριδικός, NS1110H
    Ρουτερ, Sitecom 300N
    Παροχος, Wind

    Ευχαριστώ
    Honda, The Power Of Dreams

  2. #2
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα αλλά υπάρχει πιθανότητα να δουλεύει μόνο με δίκτυο του ΟΤΕ και συγκεκριμένα τη γραμμή στην οποία υπάρχει η υπηρεσία του ote TV. Αν μπορείς πάρε ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-02-2006
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    14596/1280
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 26(dB)
    Ριξε μια ματιά αν είναι ενεργοποιημένο το dhcp στο router. Για να σύνδεθει ο αποκωδικοποιητής με το internet νομιζω οτι η ip πρέπει να είναι πάνω από 200, διαφορετικά κάνει restart και δεν συνδέεται.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το dhcp ισως φταιει αλλα με την καμμια να φτιαει η ip και ειδικα να ειναι πανω απο 200 εγω πχ δεν εχω πανω απο 200 και παιζει μια χαρα πως το συνδεεις κατευθειαν στο ρουτερ μεσω καποιο σαν το devolo ? βασικα ειναι ρουτερ η μηπως σκετο modem? επισης δεν εχει σημασια σε ποιον παροχο Internet εισαι η υπηρεσια otetv ειναι κατι ξεχωριστο δωσε λιγο τα specs του ρουτερ

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16162/1021
    ISP
    Wind
    Router
    sitecom 300N
    Εδω το μοντελο και τα σπεκς. O dhcp ειναι ενεργοποιημενος και οι ip φτανουν μεχρι την 7
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20171105_234747.jpg  

    IMG_20171105_234738.jpg  

    Honda, The Power Of Dreams

  6. #6
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί δε βάζεις γραμμή κοσμοτέ να σταματήσουν τα προβλήματα?
    Ελεύθερος.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16162/1021
    ISP
    Wind
    Router
    sitecom 300N
    Εχω ακομα αρκετούς μηνες συμβόλαιο στην wind και τρως πρόστιμο αν το σπάσεις. Εκτος αυτού δεν εχω κάποιο πρόβλημα με το ίντερνετ ουτε με το τηλέφωνο της wind. Μια χαρά συνδεομαι με 15700kbps
    Honda, The Power Of Dreams

  8. #8
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Δεν υπαρχει περιπτωση να φταιει ο παροχος. Δοκιμασε ενα αλλο ρουτερ απο καποιον φιλο σου για να διαπιστωσεις οτι φταιει αυτο, και μετα ισως χρειαστει καποιο καινουριο

    - - - Updated - - -

    Επίσης στη φωτογραφία γράφει modem/router. Ελπίζω να είναι σε λειτουργία router και όχι modem. Σε γενικές γραμμές το ζήτημα είναι να μην έχει ενεργοποιημένα firewall τα οποία μπορεί να εμποδίζουν την προβολή replay tv. Επίσης μέσα από το μενού του οτε tv δες αν δίχνει ότι παίρνει τοπική ip κανονικά.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειναι καθαρα θεμα ip θα πρεπει να δει αν περνει το οτετβ Ip αλλιως κατι γινεται με το ρουτερ με την καμμια ομως δεν ειναι θεμα συνδεσης με τον παροχο και αφου και η ταχυτητα του ειναι καλη ας δει πρωτα στις ρυθμισεις του οτετβ αν περνει ip και μετα το ρουτερακι
    επισης αν δεν το συνδεει απευθειας στο ρουτερ αλλα μεσω powerline μηπως παιζει κατι εκει

  10. #10
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16162/1021
    ISP
    Wind
    Router
    sitecom 300N
    Μεσα απο το οτετβ πως φαίνεται η ip? Απο το μενού δεν βρίσκω τίποτα.. Ο τεχνικός του οτε μου ειπε οτι οταν συνδέω το λαν, θα πρέπει να εμφανίζεται στην οθονη της τηλεόρασης η ενδειξη 'δικτυο συνδεδεμένο'.. Κατι που σε εμένα δεν εμφανίζεται σε οποια πόρτα του ρουτερ και να το βαλω..
    Μαλλον κάποια ασυμβατότητα υπάρχει με το ρουτερ τι να πω.. Απενεργοποιησα το firewall αλλα δεν είδα διαφορά..
    Η σύνδεση ειναι απευθείας με καλωδιο και όχι μεσω powerline

  11. #11
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Μενου -> ρυθμισεις -> συστημα -> κατασταση δικτυου
    Ξεκινα απο αυτο. Αν δεν εχει παρει τοπικη ip τοτε φταιει το ρουτερ. Ξεκινα να αποκλειεις πραγματα. Δολιμασε το καλωδιο με καποια αλλη συσκευη, πχ καποιο λαπτοπ να δεις οτι δουλευει 100%. Μετα δοκιμασε μια μια τις θυρες του ρουτερ. Κατα τα αλλα αν δε βαριεσαι βγαλε φωτογραφιες απο το μενου και ανεβαστες μηπως υπαρχει κατι λαθος. Το ρουτερ ειναι προσφατπ ή το εχεις χρονια;

  12. #12
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16162/1021
    ISP
    Wind
    Router
    sitecom 300N
    Δεν υπάρχει κατάσταση δικτύου κατω απο το σύστημα. Οι επιλογές που βγάζει ειναι πληροφορίες, ελεγχος σήματος και κατάσταση multiroom.
    Το καλώδιο ειναι καινούριο. Το περίεργο ειναι οτι μολις κουμπώνει πανω στο ρουτερ ξεκιναει και φλασαρει κανονικά και απο τις δυο πλευρές οπως κάνει οταν γινεται μεταφορά δεδομενων..ομως ειναι σαν να μην το κουμπωνω.. Ο αποκωδικοποιητης μένει αναίσθητος..
    Ναι το ρουτερακι το εχω 6-7 χρόνια. Δεν το εχω αλλάξει γιατι τοσα χρονια παει σφαίρα και ελάχιστες φορες εχει χρειαστεί reset.
    Φωτο απο το μενου του ρουτερ εννοείς; ή απο τον αποκωδικοποιητη;

  13. #13
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν απο εκει που σου ειπε ο φιλος λιγο παραπανω δεν σου βγαζει κατασταση δικτυου ωστε να δεις αν εχει ή αν περνει ip σημαινει οτι υπαρχει προβλημα στο δικτυο δεν σου βγαζει καθολου κατασταση δικτυου εστω και γκριζαρισμενη σαν να ειναι ανενεργη?

  14. #14
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16162/1021
    ISP
    Wind
    Router
    sitecom 300N
    οχι τιποτα, αυτες τις 3 επιλογες που εγραψα πιο πανω βγαζει..το εψαχνα τοση ωρα και δεν ειχα βρει τιποτα για ip, γιαυτο ρωτησα απο που το βλέπω.. Σε νεα επικοινωνια που ειχα με την cosmote μου ειπαν οτι μπορει να μην ειναι συμβατό το ρουτερ μου..Οποτε πρεπει να δοκιμάσω καποιο άλλο. Δεν εχει μεινει και κατι άλλο βασικά..
    Honda, The Power Of Dreams

  15. #15
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κατάσταση δικτύου κατω απο το σύστημα. Οι επιλογές που βγάζει ειναι πληροφορίες, ελεγχος σήματος και κατάσταση multiroom.
    Το καλώδιο ειναι καινούριο. Το περίεργο ειναι οτι μολις κουμπώνει πανω στο ρουτερ ξεκιναει και φλασαρει κανονικά και απο τις δυο πλευρές οπως κάνει οταν γινεται μεταφορά δεδομενων..ομως ειναι σαν να μην το κουμπωνω.. Ο αποκωδικοποιητης μένει αναίσθητος..
    Ναι το ρουτερακι το εχω 6-7 χρόνια. Δεν το εχω αλλάξει γιατι τοσα χρονια παει σφαίρα και ελάχιστες φορες εχει χρειαστεί reset.
    Φωτο απο το μενου του ρουτερ εννοείς; ή απο τον αποκωδικοποιητη;
    Να κάνω μια χαζή ερώτηση, αλλά έχεις σίγουρα υβριδικό αποκωδικοποιητή;
    Και εννοώ φωτογραφίες από το router. Επίσης, επειδή δε ξέρω εγώ από Wind, το router είναι παλιό, και ίσως να μπορείς να αλλάξεις με ένα άλλο από τη Wind. Ρώτα ποια router δίνει τώρα η Wind μέσα στο φόρουμ και αν είναι κάποιο καλύτερο να ζητήσεις αντικατάσταση ξέρω γω.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 163
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-17, 11:58
  2. Δεν παίζει το player του desktop ένα blu ray.
    Από Theodore41 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-17, 19:25
  3. Στις 500 χιλιάδες οι συνδρομητές της COSMOTE TV
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-17, 01:34
  4. ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ρουτερ και tv-replay?????
    Από AKIS. στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 17:53
  5. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 21:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας