Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    07-11-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα! Έχω VDSL 50mbps με Cosmote εδώ και περίπου 1μιση χρόνο. Μένω στην Δροσιά Αττικής Αθήνα. Γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Κλείδωνα στα 49999dl 4999ul.Ξαφνικα πριν μια εβδομάδα άρχισα να έχω αποσυνδέσεις κάθε λίγο λεπτά. Πήρα την Cosmote τηλέφωνο, δήλωσα βλάβη και την άλλη μέρα το πρωί ήρθαν 2 τεχνικοι.Μετρησαν την γραμμή στο κουτί έξω από το σπίτι και ήταν σε κανονικές ταχύτητες στα 50/5. Μέσα στο σπίτι στον 1ο όροφο οι μετρήσεις έφτασαν με το ζόρι τα 25mbps download ενώ το upload σταθερά στα 5mbps. Μου είπαν πως δεν φταίει η Cosmote για αυτο κι έφυγαν. Τι μπορώ να κάνω; Τι μπορεί να συνέβη?!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ξεκινάς με έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης και ειδικά στο VDSL φροντίζεις τηλεφωνία και DSL σήμα να διαχωρίζονται άμεσα στην πρώτη πρίζα του σπιτιού.

    Καλώς ήλθες!

  3. #3
    Εγγραφή
    07-11-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστώ πολύ! Ξαναπαίρνω δηλαδή την Cosmote να μου στείλει πάλι τεχνικούς, ή φέρνω δικό μου ηλεκτρολόγο?!?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η εσωτερική εγκατάσταση, από τον κατανεμητή και μέχρι μέσα το σπίτι, είναι δική μας ευθύνη και όχι του παρόχου. Αυτό ακριβώς σου είπαν οι τεχνικοί που ήρθαν για τον έλεγχο.
    Αν δεν έχεις τις γνώσεις για να κάνεις τον κάνεις εσύ, αναγκαστικά θα το κάνει δικός σου ηλεκτρολόγος.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-11-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μάλιστα κατάλαβα.. σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Θα καλέσω ηλεκτρολόγο και θα κάνω update για νεότερα!

  6. #6
    Εγγραφή
    07-11-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπόν ..Έφερα ηλεκτρολόγο πέρασα καινούργιο καλώδιο κατευθείαν στο router και πάλι τίποτα.. Στα 25-28mbps πεσμένη η ταχύτητα. Το αστείο ποιο είναι?! Από περιέργεια έκανα τεστ διαθεσιμότητας στο site της Cosmote και μου είπε πως υπάρχει μόνο VDSL 30mbps στην περιοχή. Πώς είναι δυνατόν αφού για σχεδόν 2 χρόνια είχα 50αρα και πήγαινε τρένο, άσε που πληρώνω ακόμα για πακέτο 50L. Βοήθεια παρακαλώ! Υπάρχει περίπτωση να ξαναφτιάξουν την γραμμή μου όπως ήταν? Είναι κάτι προσωρινό λόγο σκαψίματος/αναβάθμισης?! Να περιμένω ή να κάνω downgrade σε VDSL 30?!

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έκανες τον έλεγχο στο κουτί που σύνδεσες το νέο καλώδιο;
    Αν ναι, πως ήταν ο συγχρονισμός;
    Τι καλώδιο πέρασες; Φρόντισες να μην είναι κοντά από γραμμές ηλεκτρικού ρεύματος;

  8. #8
    Εγγραφή
    07-11-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τον έλεγχο στο κουτί μου είπαν πως τον είχαν κάνει οι τεχνικοί του ΟΤΕ, την τελευταία φορά που είχαν έρθει. Μου είχαν πει πώς δείχνει κλειδωμένο στα 50 και πως φταίει το καλώδιο μέχρι το σπίτι. Πήρα UTP κατηγορία 6 και το πέρασε ο ηλεκτρολόγος μακριά από ρεύμα, ανοίγοντας καινούργια τρύπα στο διαμέρισμα.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταλαβαίνεις βέβαια ότι δεν έχεις προσωπική άποψη πως έχει η κατάσταση.
    Αν όντως ο συγχρονισμός είναι όπως σου είπαν, υπάρχει θέμα με το νέο καλώδιο και τις συνδέσεις που έκανε ο ηλεκτρολόγος. Άρα που θα πατήσεις για να κάνουν πάλι έλεγχο;
    Αν όμως κάνεις τον έλεγχο στο κουτί, θα έχεις ιδία άποψη και ισχυρό πάτημα σε περίπτωση που είναι παρόμοιος με μέσα στο σπίτι.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    533
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Δύσκολο να έχει θέμα και το νέο καλώδιο. Τι διάβολο; 2 στα 2; Κάτι άλλο είναι.

    Μάνο, σημαντική ερώτηση: Ο ηλεκτρολόγος σου πέρασε νέο καλώδιο 1) από τον κατανεμητή εώς την κεντρική τηλεφωνική πρίζα ή 2) από τον κατανεμητή απευθείας στο router ;
    Εάν 1) τότε
    α) δοκίμασε άλλο τηλεφωνικό καλώδιο από την πρίζα στο router
    β) αποσύνδεσε από όλο το σπίτι όλες τις τηλεφωνικές συσκευές

    Εάν 2) τότε
    α) δοκίμασε άλλο ρούτερ

  11. #11
    Εγγραφή
    07-11-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο ηλεκτρολόγος μου πέρασε καλώδιο από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας απευθείας στο router. Στη πρίζα του τηλεφώνου τώρα δεν υπάρχει ούτε συσκευή τηλεφώνου ούτε router, και παιδιά, αν είχα τις γνώσεις και τα όργανα να μετράω μόνος μου δεν θα έμπαινα εδώ για βοήθεια.. ότι μου λένε ΟΤΕ και ηλεκτρολόγος σας μεταφέρω. @jkoukos

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν χρειάζονται όργανα και τίποτα ιδιαίτερο. Απλά συνδέεις το modem/router κατευθείαν στο κουτί, αποσυνδέοντας την γραμμή που έρχεται μέσα στο σπίτι και καταγράφεις τι συγχρονισμό έχεις.
    Πριν φέρεις τον ηλεκτρολόγο σου είχα γράψει ποιον έλεγχο ακριβώς να κάνεις, είτε εσύ είτε ο ηλεκτρολόγος, ώστε να γνωρίζεις ποια είναι η πραγματική κατάσταση.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-11-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ωραία λοιπόν, την ίδια μέρα που ήρθε ο ηλεκτρολόγος και έκανε την δουλειά, αφού είδα πως δεν άλλαξε κάτι, ξαναπήρε τον ΟΤΕ και δήλωσα βλάβη για χαμηλή ταχύτητα. Μετά από 2 μέρες το πρωί ενώ ήμουν στην δουλειά μου έστειλαν το κλασικό μήνυμα πως η βλάβη αποκαταστάθηκε. Φυσικά δεν έδωσα σημασία αλλά όντως όταν πήγα σπίτι το router είχε κλειδώσει στα 49999dl και 5000ul. Συμπέρασμα, θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό από τη 1η φορά αφού ήταν δικό τους το λάθος, και.. Ζαλιστε τους για να κάνετε δουλειά σας..

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manoswar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία λοιπόν, την ίδια μέρα που ήρθε ο ηλεκτρολόγος και έκανε την δουλειά, αφού είδα πως δεν άλλαξε κάτι, ξαναπήρε τον ΟΤΕ και δήλωσα βλάβη για χαμηλή ταχύτητα. Μετά από 2 μέρες το πρωί ενώ ήμουν στην δουλειά μου έστειλαν το κλασικό μήνυμα πως η βλάβη αποκαταστάθηκε. Φυσικά δεν έδωσα σημασία αλλά όντως όταν πήγα σπίτι το router είχε κλειδώσει στα 49999dl και 5000ul. Συμπέρασμα, θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό από τη 1η φορά αφού ήταν δικό τους το λάθος, και.. Ζαλιστε τους για να κάνετε δουλειά σας..
    Σήμερα (βασικά απο εχτες) ξεκινήσανε την ενεργοποίηση του Vectoring στις γραμμές

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άρα την πρώτη φορά δεν ίσχυε αυτό που σου είπαν, δηλαδή ότι πιάνεις το 50άρι στο κουτί, διότι απλά δεν άλλαξε τίποτα και με το νέο καλώδιο.
    Γι' αυτό σου γράφω ότι πρώτα κάνουμε τον έλεγχο εκεί ώστε να γνωρίζουμε ποια είναι η πραγματική κατάσταση και να μην μας πουλάνε φούμαρα.
    Τέλος καλό λοιπόν.

    - - - Updated - - -

    22Μbps αύξηση με τίποτα δεν οφείλεται στο vectoring. Απλά συνέπεσε με την αποκατάσταση του προβλήματος.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-18, 11:01
  2. cosmote vdsl = voip τηλεφωνια;
    Από paparen στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-17, 00:11
  3. COSMOTE vdsl
    Από Τασος21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-17, 15:10
  4. Αγορά router για Cosmote VDSL + Telephony
    Από atma στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 17:01
  5. Φορητότητα σε Cosmote VDSL
    Από konstantinosmis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-17, 08:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας