Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    08-11-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    128 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ωραία....
    είναι αυτό που φανταζόμουν ... ενο η οδηγίες που βρήκαμε στα βίντεάκια από εδώ και από εκει ήταν να το αφήσουμε μυδεν, το χα αφήσει και εγώ μυδεν
    το έβαλα 1 και παίρνω το λαπτοπ μου τώρα όπως είμαι και πάω να δω μέχρι που μπαίνω....
    πραγματικά δεν ξέρω αν είστε απλός μέλος η διαχειριστής, αλλά έχεις πάρα πολύ υπομονή και αρχίζω και συμπαθώ πολύ αυτο το φόρουμ...
    και θα το προωθήσω μέσα από τα δικά μου σάιτ! μπράβο και συγνώμη για την ταλαιπορια. λογικά πρέπει να λυθεί το πρόβλημα μας τώρα...
    πάντως ευχαριστώ πολύ!!

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τις ρυθμίσεις να μην τις κάνεις ποτέ μέσα από διάφορα Video που ανεβάζει ο καθένας, υπάρχουν τα manual του κατασκευαστή που είναι τα μόνα αξιόπιστα και που θα πρέπει να εμπιστεύεσαι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    08-11-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    128 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    είδα το άλλο μνμ στο φόρουμ και πραγματικά έμεινα άφονος με το λινκ που είδα στο σκρουτς, εγώ το αγόρασα 60 ευρώ από το eshop...
    ε δεν ήξερα.. ε δεν ρώταγα να λες...
    να σας ρωτήσω λίγο, αν πάρουμε μια ακόμη κεραία από το σκρουτς αυτή την φορά.
    ο φίλος έχει μεν ρουτερ αλλά δεν έχει ίντερνετ, σε κανα 2 μήνες θα το συνδέση, μπορούν οι δυο καιρες να επικοινονούν αλλά το ίντερνετ να το έχει η μια;
    δηλαδή
    να πάρουμε μια tplink ακόμη, το ίντερνετ να έρχεται από το δικό μου το rooter και ο Χρίστος παρόλο που έχει ρουτερ να την συνδέση αλλά την πρόσβαση στο δύκτιο να του την παρέχω εγώ, αν είναι εθικτό αυτό δηλαδή δεν ξέρω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις ρυθμίσεις να μην τις κάνεις ποτέ μέσα από διάφορα Video που ανεβάζει ο καθένας, υπάρχουν τα manual του κατασκευαστή που είναι τα μόνα αξιόπιστα και που θα πρέπει να εμπιστεύεσαι.
    έχεις απόλυτο δίκιο, λοιπών με ενημερώνει ο φίλος μου επί λέξη
    Ela re skyle bravo
    Mpika ap to kinito miso na anoikso to laptop na do

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποια ακριβώς συσκευή έχεις; Σε ρωτά διότι αν κι εμφανισιακά μοιάζουν, εν τούτοις έχουν διαφορετική τιμή.
    Το δικό σου που αναφέρεται στο θέμα είναι το WBS210 που έχει παρόμοια τιμή σε e-shop και skroutz. Είναι όμως ακριβότερο από αυτό που αναφέρεται στο άλλο θέμα, που είναι το CPE210 και που έχει πάλι παρόμοια τιμή σε e-shop και skroutz.

    Το δικό σου είναι σκέτο ΑΡ και παίρνει 1-2 εξωτερικές κεραίες (δεν έρχονται μαζί με την συσκευή). Ανάλογα τι θέλεις να κάνεις, επιλέγεις την κατάλληλη, αφού δεν κάνουν όλες την ίδια δουλειά.
    Εσύ ποια κεραία του έχεις βάλει;

    Για να ρυθμισθεί σε λειτουργία ΑΡ, ακολουθείς τον οδηγό της εταιρείας.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-11-2017
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπέρα,τελικά κατάφερα και συνδέθηκα με την κεραία, ευχαριστώ πολύ, πιστεύω πως αυτή η λεπτομέρεια στην διαχείριση που έκανε ο Ηρακλής ήταν πολύ καλή, και η βοήθεια σας πολύτιμη τώρα υπάρχει ένα πολύ μικρό θεματάκι, στην κουζίνα που έχω πλήρη οπτική και καθαρή επαφή χωρίς τοίχους (βλέπω στην ουσία απέναντι μου την κεραία του φίλου μου) είμαι συνδεμένος κανονικά. όταν πηγαίνω στο γραφείο μου, εκει που θέλω να έχω σύνδεση-σήμα ενώ μου δείχνει 2-3 γραμμές δεν γίνεται η σύνδεση, σκέφτηκαμε να πάρώ επεκτάσεις usb να μεταφέρω την κεραία μου στην κούζίνα(απόσταση 8-9 μέτρα) με το σκεπτικό ότι εφόσων είναι η κεραία στην κουζίνα θα έχω εγώ σήμα στο γραφείο μου, αυτό θα μου δημιουργήσει απώλειες;
    μήπως πρέπει να πάρω μια άλλη κεραία πιο δυνατή εσωτερική ή εξωτερική, αν δεν έχω απωλεια με την επέκταση usb δεν έχω θέμα, αν θα έχω, πια είναι η πιο οικονομική λύση;
    για την βοήθεια σας ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristos2512 : 08-11-17 στις 17:44.

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Oι επεκτάσεις σίγουρα έχουν απώλειες. Η πιο σωστή και σίγουρη λύση είναι μια εξωτερική κεραία και ένα AP μέσα στο σπίτι για να έχεις κάλυψη παντού, για πληροφορίες σχετικά με κεραίες και AP , ρίξε μια ματιά σ' αυτό το νήμα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    08-11-2017
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σ'ευχαριστω πολυ για την αμεση απάντηση.

  8. #23
    Εγγραφή
    08-11-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    128 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η σύνδεση AP όπως είναι η δικιά μου δηλαδή έχει ως εξής
    από το ρουτερ μου πηγαίνει ένα έθερνετ στο λαν του ανταπτορα που ήταν μαζί με την κεραία από εκει ένα έθερνετ από τον αντάπτορα πηγαίνει και συνδέεται με την κεραία μου.
    Η ερώτηση μου τώρα πάνω σε αυτό το θέμα είναι απλή, ο Χρίστος έχει ρούτερ (και προσορινα και γραμμή χωρίς ίντερνετ), θα το συνδέση σε περίπου 2 μήνες.
    τώρα χωρίς να υπάρχει δυνατότητα συνχρονισμού με το ίντερνετ, μόνον με το ρευμα του εθερνετ θα μπορεί να λειτουργησει η κεραία ap του φίλου μου;
    πχ αγοράζει μια κεραία ap, η κεραία αυτή χρειάζεται πάντα έθερνετ (νομίζω), εφόσων δεν υπάρχει σύνδεσή με το ίντερνετ πως γίνεται η μια κεραία να έχει ίντερνετ και η άλλη να μην έχει, μοιπως είναι διαφορετικη η κεραία;
    πραγματια ευχαριστούμε πολύ με το ενδιαφέρων σας. το σήμα έφτασε στο σπίτι του μετά από τις λεπτομερίες που μας δώσατε, αλλά πραγματικά πρέπει να έχει ίντερνετ στο γραφείο του για να κάνει την δουλειά του.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως συνδέεται η κεραία του κινητού σου ή του Laptop με την δική σου κεραία, έτσι θα συνδεθεί και η εξωτερική κεραία που θα μπει.
    Oι κεραίες/ΑP που αναφέρουμε παίρνουν ρεύμα όπως παίρνει και η δική σου μέσω POE.
    Μέσω καλωδίου ethernet θα συνδεθεί σε ένα AP που θα υπάρχει μέσα στο σπίτι και θα συνδέονται πάνω στο ΑP οι συσκευές ενσύρματα ή ασύρματα.

    Πάρε μια ιδέα από το σχήμα παρακάτω, απλά αλλάζεις το switch με AP.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Link.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  57,7 KB 
ID: 187883
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    08-11-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    128 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    δηλαδή, αν αύριο πχ αγοράσουμε μια ap κεραία, δώσουμε το ρευμα μέσω POE από το ρούτερ του Χρίστου(χωρίς όμως το ρούτερ να έχει ίντερνετ έτσι).
    και η μία κεραία να βλέπει την άλλη στην απόσταση που αναφέραμε κάνουμε της κατάληλλες ρυθμήσεις ip και τα συναφή θα μπορέσει μετά ο χρίστος να συνδεθεί μέσα από το δικό του AP
    δηλαδή αυτό λειτουργεί κάπως εγώ είμαι ο πομπός και ο Χρίστος ο δέκτης;
    Αν είναι έτσι, θέλω να μου πείτε σας παρακαλώ αν είναι εύκολη αυτή η σύνδεση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια ακριβώς συσκευή έχεις; Σε ρωτά διότι αν κι εμφανισιακά μοιάζουν, εν τούτοις έχουν διαφορετική τιμή.
    Το δικό σου που αναφέρεται στο θέμα είναι το WBS210 που έχει παρόμοια τιμή σε e-shop και skroutz. Είναι όμως ακριβότερο από αυτό που αναφέρεται στο άλλο θέμα, που είναι το CPE210 και που έχει πάλι παρόμοια τιμή σε e-shop και skroutz.

    Το δικό σου είναι σκέτο ΑΡ και παίρνει 1-2 εξωτερικές κεραίες (δεν έρχονται μαζί με την συσκευή). Ανάλογα τι θέλεις να κάνεις, επιλέγεις την κατάλληλη, αφού δεν κάνουν όλες την ίδια δουλειά.
    Εσύ ποια κεραία του έχεις βάλει;

    Για να ρυθμισθεί σε λειτουργία ΑΡ, ακολουθείς τον οδηγό της εταιρείας.
    την WBS210 έχω συνδέθηκε μέχρι το σπίτι του αλλά κοιτάμε τώρα να δούμε τι θα κάνουμε γιατί στο γραφείο του δεν έχει

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Yπάρχουν όλα μέσα στα manuals, λίγο διάβασμα χρειάζεται.

    Ας πούμε ότι παίρνεις το ΤP-LINK CPE210, για τόσο μικρή απόσταση δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Κατεβάζεις το manual και το ρυθμίζεις σε Client mode.
    To ΤP-LINK δεν παίρνει ρεύμα από το ρούτερ αλλά από το POE.
    Oι ρυθμίσεις για να παίξει το Speedport σαν AP είναι στο νήμα που σου έχω στο Link σε παραπάνω post.
    Στο POE συνδέεις το ΤP-LINK και το ρούτερ, αφού το έχεις ρυθμίσει ήδη σε ΑP και μπορείς από τις LAN θύρες του Speedport να έχεις ενσύρματη σύνδεση και από το WI-FI του, ασύρματη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναμεταδοση wifi σε αποσταση 3 χλμ. με γωνια..
    Από xristosan1974 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-17, 01:06
  2. ΣΥΝΔΕΣΗ TPLINK 7210 ΜΕ TPLINK TLWA801N
    Από pd1975 στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-17, 11:31
  3. Να αλλάξω σκληρό με SSD σε λάπτοπ;
    Από Theodore41 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 10:11
  4. Internet sharing χωρις οπτικη επαφη μεσω awmn?
    Από JTB στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-17, 02:55
  5. Ασύρματη ζεύξη 2 κτιρίων σε απόσταση 7,2χλμ
    Από erik37 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-17, 20:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας