Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 41
  1. #1
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας παιδιά

    Έχω εγκαταστήσει σε έναν δίσκο 8 διανομές, ώστε να τις έχω πρόχειρες και να κάνω άμεσες συγκρίσεις.
    Οι διανομές είναι
    Ubuntu 16.04.3 LTS
    Xubuntu 16.04.3 LTS
    Lubuntu 16.04.3 LTS
    Kubuntu 16.04.3 LTS
    Mint 18.2 Cinnamon
    Mint 18.2 MATE
    Mint 18.2 Xfce
    Mint 18.2 KDE

    Από την πρώτες επαφές απέκλεισα το ΚUBUNTU και το Mint KDE, λόγω ιδιομορφίας όσον αφορά την επιφάνεια εργασίας που ξενίζει κάποιον που προέρχεται από τα Windows.
    Aκόμη και στο δεξί κλικ υπάρχουν διαφορετικά πράγματα, οπότε είπα να ασχοληθώ περισσότερο με τις υπόλοιπες διανομές που πλησιάζουν περισσότερο στα Windows.
    Aφήνω και το UBUNTU που και αυτό έχει διαφορές, αλλά είναι μια κορυφαία και κλασσική διανομή και πάω στα υπόλοιπα.

    Σε όλες τις υπόλοιπες διανομές, αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο κάνει την εμφάνιση του το Screen Tearing.
    Από χθες που διαβάζω για το συγκεκριμένο πρόβλημα βλέπω αναφορές από πολλά χρόνια πριν και έρχομαι τώρα να ρωτήσω, τόσο δύσκολα αντιμετωπίσιμο είναι αυτό το πράγμα που δεν μπορούν να το φτιάξουν;;
    Γιατί στο UBUNTU δεν είδα το παραμικρό και στα άλλα υπάρχει;;
    Δηλαδή σε κάποιον που αρέσει το ΧUBUNTU ή το Mint ΧFCE θα πρέπει να καθίσει να κάνει όλες αυτές τις μόντες για να δει ένα Video αξιοπρεπώς;; και γιατί όπως γράφει συμφορουμίτης σε άλλο νήμα, δεν εξαλείφεται εντελώς;;
    Γιατί να τρως τέτοια απογοήτευση με το καλημέρα στο Linux;;
    Θα πρέπει δηλαδή να βάζουμε όλοι UBUNTU για να μην έχουμε τέτοια προβλήματα;;

    Συγγνώμη για τις πιθανόν αφελείς ερωτήσεις, αλλά θα ήθελα να μου πείτε πως αντιμετωπίζεται εσείς το όλο ζήτημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Το XFCE δεν είναι και το πιο up-to-date περιβάλλον εργασίας και αυτό γιατί στο Linux οι προγραμματιστές ότι κάνουν το κάνουν ή από χόμπι ή ελάχιστοι, ελάχιστοι όμως που πληρώνονται από μεγάλες εταιρίες.
    Όπως για παράδειγμα ο πρόσφατα UX Designer της Oracle για το GNOME που σταμάτησε να δουλέυει εκεί.
    O xfwm ο Window compositor του XFCE δεν έχει ενημερωθεί αρκετά για να υποστηρίζει σωστά το openGL και το Vsync.
    Τώρα ή το αποδέχεσαι ή πηγαίνεις σε άλλα περιβάλλοντα όπως το GNOME (RedHat από πίσω) ή KDE ή pantheon ας πούμε ή MATE/Cinnamon ή ή ή...

    Γενικά αν σκεφτείς ότι όλα αυτά τα παίρνεις για το τίποτε, πρέπει να ζυγίσεις αν σε εξυπηρετούν. Αν όχι δεν είναι κακό να πας στα επί πληρωμή Windows/OSX.
    Είναι θέμα φιλοσοφίας ΑΛΛΑ και πρακτικότητας.

    Προσωπικά προτιμώ λύσεις που συνεχίζουν να υποστηρίζονται για αυτό και προτιμώ Ubuntu/Fedora/openSUSE
    καθώς κερδίζω παράπλευρα από τις Enterprise ασχολίες τους και προτιμώ GNOME. Με 2-3 extensions το περιβάλλον έρεται στα μέτρα σου. Το αν έπρεπε να είναι by default, αλλουνού παπά ευαγγέλιο
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στα Windows είμαι και θα είμαι ούτως ή άλλως, απλά είπα να ασχοληθώ και λίγο περισσότερο με το Linux ώστε να έχω δική μου άποψη.
    Στο Mint MATE είδα να συμβαίνει Screen Tearing και ψάχνοντας στο Google διαπίστωσα ότι δεν είμαι ο μόνος.
    Το KDE το απέκλεισα για τους λόγους που λέω παραπάνω, ούτε πως να κάνω αντιγραφή από ένα USB Stick στην επιφάνεια εργασίας δεν έβρισκα.

    Θα δοκιμάσω και τα άλλα που λες, απλά πάντα μιλάμε για άνθρωπο που δουλεύει μέχρι τα 59 του Windows και θέλει μια διανομή, απλή, φιλική, χωρίς προβλήματα και κυρίως, όσο το δυνατόν πιο κοντά στα Windows.

    - - - Updated - - -

    Mε τα παραπάνω δεδομένα που έχω αναφέρει, ποιες διανομές από Fedora και openSUSE να εγκαταστήσω;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Ειλικρινά θα σου πρότεινα και πάλι Ubuntu 17.10 με ένα πρόσθετο το Dash to dock και άρχισε να το μαθαίνεις. Το βρίσκεις στο Ubuntu Software. Νο1 προσωπική επιλογή και όταν αποκτήσεις άνεση Fedora 27.
    Αλλιώς Mint με Cinnamon. Δεν είναι τυχαίο που είναι No1 για απλούς χρήστες που θέλουν κάτι stable. Αυτά αν θες κάτι απλό, εύκολο, γρήγορα.
    Δες εδώ τις διανομές και τα πακέτα τους πόσο ενημερωμένα είναι αλλά και την δημοτικότητά τους
    https://distrowatch.com/

    Κατεβάζεις από εδώ.

    https://www.ubuntu.com/download/desk...itecture=amd64
    https://linuxmint.com/edition.php?id=237
    https://kojipkgs.fedoraproject.org/c..._64-27-1.6.iso
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To UBUNTU το ξέρω, το έχω δουλέψει(μην φανταστείς τίποτα το ιδιαίτερο, απλά έχω επαφή μαζί του), από τα Mint τώρα, θα δοκιμάσω πιο αναλυτικά το Cinnamon(να τσεκάρω για Screen Tearing, κ.λ.π.).

    Θα βάλω να δοκιμάσω και το Fedora

    Eυχαριστώ.

    Υ.Γ. Είχα την εντύπωση, σαν άσχετος που είμαι, ότι στο Mint και σε όλες τις εκδόσεις, είναι οι ίδιοι που τα ενημερώνουν, κ.λ.π. δεν ήξερα ότι το Cinnamon ενημερώνεται καλύτερα από τα υπόλοιπα.
    Μια τελευταία ερώτηση, στο Linux όλα αυτά είναι ρευστά;; δηλαδή μπορεί να δούμε αύριο να παρατάνε το Cinnamon και να ενημερώνουν καλύτερα το ΧFCE;; ή έχω καταλάβει λάθος;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To UBUNTU το ξέρω, το έχω δουλέψει(μην φανταστείς τίποτα το ιδιαίτερο, απλά έχω επαφή μαζί του), από τα Mint τώρα, θα δοκιμάσω πιο αναλυτικά το Cinnamon(να τσεκάρω για Screen Tearing, κ.λ.π.).

    Θα βάλω να δοκιμάσω και το Fedora

    Eυχαριστώ.

    Υ.Γ. Είχα την εντύπωση, σαν άσχετος που είμαι, ότι στο Mint και σε όλες τις εκδόσεις, είναι οι ίδιοι που τα ενημερώνουν, κ.λ.π. δεν ήξερα ότι το Cinnamon ενημερώνεται καλύτερα από τα υπόλοιπα.
    Μια τελευταία ερώτηση, στο Linux όλα αυτά είναι ρευστά;; δηλαδή μπορεί να δούμε αύριο να παρατάνε το Cinnamon και να ενημερώνουν καλύτερα το ΧFCE;; ή έχω καταλάβει λάθος;;
    Άμα δοκιμάζεις 8 και δέκα διανομές δεν θα βάλεις ποτέ καμμιά. Και Fedora να επιλέξεις και OpenSUSE και Mint και οτιδήποτε, όλες είναι σοβαρές διανομές που χρησιμοποιούν χιλιάδες χρήστες χωρίς κανένα πρόβλημα. Ξέχνα το distrowatch και γενικά την έρευνα που πρότεινε ο manosdoc. Υπάρχει ένα αλάνθαστο τεστ που θα σου λύσει όλες τις αμφιβολίες. Αυτό που θα κάνεις λοιπόν είναι να κάτσεις σήμερα το μεσημέρι στον υπολογιστή και να σβήσεις από τον σκληρό τις 8 διανομές.

    Μετά θα ακολουθήσεις το παρακάτω αλάνθαστο τεστ: Αν σου αρέσει το μπλε, θα κάτσεις και θα βάλεις Fedora. Αν σου αρέσει το πράσινο, θα βάλεις Mint (ή και openSUSE αλλά το Mint είναι πιο εύκολο για αρχάριο). Από εκεί και μετά θα ξεχάσεις ότι υπάρχει το distrowatch και θα μείνεις με τη διανομή που επέλεξες με βάση το αλάνθαστο τεστ.

    Επίσης σκέφτεσαι με νοοτροπία windows. Εδώ δεν έχεις το δίλλημα Windows Home ή Windows Pro, Ελληνικά ή Αγγλικά, κτλ μια και μπορείς ανά πάσα στιγμή να επιλέξεις οτιδήποτε θέλεις. Βλέπεις ότι παρατάνε αύριο το Cinnamon (χλωμό μια και είναι native project του Mint και το λανσάρουν επιθετικά αλλά ας πούμε ότι γίνεται) ? Τρέχεις τον package manager και προσθέτεις το XFCE ή το MATE ή όποιο άλλο γουστάρεις και απλά επιλέγεις να μπαίνεις σε εκείνο το session. Είδες μετά από μια εβδομάδα ότι είναι καλύτερα τα πράγματα ? Τρέχεις πάλι τον package manager και αφαιρείς το παρατημένο Cinnamon.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 09-11-17 στις 13:55.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα δοκιμάζεις 8 και δέκα διανομές δεν θα βάλεις ποτέ καμμιά. Και Fedora να επιλέξεις και OpenSUSE και Mint και οτιδήποτε, όλες είναι σοβαρές διανομές που χρησιμοποιούν χιλιάδες χρήστες χωρίς κανένα πρόβλημα. Ξέχνα το distrowatch και γενικά την έρευνα που πρότεινε ο manosdoc. Υπάρχει ένα αλάνθαστο τεστ που θα σου λύσει όλες τις αμφιβολίες. Αυτό που θα κάνεις λοιπόν είναι να κάτσεις σήμερα το μεσημέρι στον υπολογιστή και να σβήσεις από τον σκληρό τις 8 διανομές.

    Μετά θα ακολουθήσεις το παρακάτω αλάνθαστο τεστ: Αν σου αρέσει το μπλε, θα κάτσεις και θα βάλεις Fedora. Αν σου αρέσει το πράσινο, θα βάλεις Mint (ή και openSUSE αλλά το Mint είναι πιο εύκολο για αρχάριο). Από εκεί και μετά θα ξεχάσεις ότι υπάρχει το distrowatch και θα μείνεις με τη διανομή που επέλεξες με βάση το αλάνθαστο τεστ.

    Επίσης σκέφτεσαι με νοοτροπία windows. Εδώ δεν έχεις το δίλλημα Windows Home ή Windows Pro, Ελληνικά ή Αγγλικά, κτλ μια και μπορείς ανά πάσα στιγμή να επιλέξεις οτιδήποτε θέλεις. Βλέπεις ότι παρατάνε αύριο το Cinnamon (χλωμό μια και είναι native project του Mint και το λανσάρουν επιθετικά αλλά ας πούμε ότι γίνεται) ? Τρέχεις τον package manager και προσθέτεις το XFCE ή το MATE ή όποιο άλλο γουστάρεις και απλά επιλέγεις να μπαίνεις σε εκείνο το session. Είδες μετά από μια εβδομάδα ότι είναι καλύτερα τα πράγματα ? Τρέχεις πάλι τον package manager και αφαιρείς το παρατημένο Cinnamon.
    Για μένα η καλύτερη σύγκριση είναι η άμεση γι' αυτό και έβαλα τις 8 διανομές, για να τις έχω όλες διαθέσιμες και με μια επανεκκίνηση να μπορώ να βλέπω τις διαφορές τους.
    Πως αλλιώς π.χ., σαν άσχετος που είμαι, θα ανακάλυπτα ότι στον ίδιο υπολογιστή με τα ίδια ακριβώς αρχεία Video, σε άλλες διανομές δεν υπάρχει Screen Tearing, άλλες έχουν λιγότερο και άλλες περισσότερο;;
    Τις διαφορές στο μενού, στα εικονίδια, στην παραμετροποίηση και ένα σωρό άλλα;;
    Δεν έχω πρόβλημα με το multi boot άλλωστε, έχω όλα τα Windows σε multi boot για να μπορώ να κάνω δοκιμές και συγκρίσεις και σε αυτά, δεν είναι κούραση για μένα.
    Αν δεν δοκίμαζα το KUBUNTU και το Mint KDE, δεν θα είχα προσωπική γνώμη για την "ιδιόμορφη" συμπεριφορά, όσον αφορά την επιφάνεια εργασίας, σε σχέση με τα Windows.
    Προσωπικά μου έκανε πολύ καλό η επαφή με τις 8 διανομές συγχρόνως, ανακάλυψα αρκετά πράγματα που δεν υπήρχε περίπτωση να τα κατανοήσω μόνο από τις περιγραφές αυτών που τα δουλεύουν.

    Σκέφτομαι με νοοτροπία Windows, γιατί είμαι 59 χρονών και μέχρι τώρα έχω δουλέψει μόνο με Windows(oι επιδερμικές μου σχέσεις με UBUNTU και με μια διανομή Mint δεν πιάνονται, γιατί είναι του στυλ "ας το βάλω να δω πως είναι").

    Αυτό π.χ. με το package manager δεν το ήξερα και σε ευχαριστώ για την πληροφορία, όταν χρειαστώ κάτι περισσότερο για το συγκεκριμένο θα το ψάξω ή θα κάνω εδώ μια ερώτηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως αλλιώς π.χ., σαν άσχετος που είμαι, θα ανακάλυπτα ότι στον ίδιο υπολογιστή με τα ίδια ακριβώς αρχεία Video, σε άλλες διανομές δεν υπάρχει Screen Tearing, άλλες έχουν λιγότερο και άλλες περισσότερο;;
    Το tearing εξαρτάται από τον συνδυασμό κάρτας γραφικών, οδηγού γραφικών, window manager (του compositor για την ακρίβεια), ενεργοποιημένο ή όχι vsync, κτλ. Κανονικά δεν θα έπρεπε να δεις διαφορά ανάμεσα στις διανομές γιατί έχουν το ίδιο software όλες αλλά δεν έχουν ακριβώς το ίδιο στήσιμο και μπορεί πχ μία διανομή να χρησιμοποιεί τον modesetting οδηγό και μία άλλη τον intel ή τον radeon. Ακόμη και με τον ίδιο οδηγό υπάρχουν διαφορές στις διάφορες γενιές καρτών (πχ Haswell με Skylake). Πέραν του modesetting, οι υπόλοιποι οδηγοί έχουν επιλογές TearFree που βελτιώνουν την κατάσταση.

    Ακόμη, αν τρέχεις κάποιο compositor (μπακάλικα να το εξηγήσω είναι η υποδομή που κάνει τα desktop εφέ) αυτός αναλαμβάνει τη σχεδίαση των γραφικών και την συγχρονισμένη μεταφορά τους οπότε δεν έχεις tearing και για αυτό σε κάποιο γραφικό (πχ XFCE) είδες tearing ενώ σε κάποιο άλλο δεν είδες.

    Όπως και να έχει το πράγμα όμως, αυτό δεν είναι αιτία επιλογής διανομής γιατί μπορεί πολύ εύκολα να διορθωθεί σε οποιαδήποτε διανομή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν δοκίμαζα το KUBUNTU και το Mint KDE, δεν θα είχα προσωπική γνώμη για την "ιδιόμορφη" συμπεριφορά, όσον αφορά την επιφάνεια εργασίας, σε σχέση με τα Windows.
    Το διάβασα και πριν που το έγραψες και μου φαίνεται παράξενο ότι ένα αρχάριο χρήστη που θα έρθει από windows θα τον ξενίσει το KDE. Να πεις για το GNOME3 το δέχομαι γιατί έχει διαφορετικό interface αλλά το KDE έχει ολόιδιο interface με τα windows (κάτω μπάρα εργασιών με τα προγράμματα, κάτω αριστερά το μενού "έναρξη", κτλ). Μια κριτική μάλιστα που δέχεται τόσα χρόνια το KDE ήταν ότι προσπαθεί να μιμηθεί την συμπεριφορά των windows με όλο το interface και τα shortcuts να είναι ίδια.

    Είναι δικαίωμά σου φυσικά να το ψάξεις όσο θέλεις μια και σε ψυχαγωγεί αυτό αλλά εγώ συνεχίζω να προτείνω να πας κατευθείαν σε Mint ή Fedora και να ξενοιάσεις (Mint πιο εύκολη διανομή για αρχάριο, Fedora όχι τόσο εύκολη αλλά ίσως λίγο πιο σοβαρή και σίγουρα έχει πιο σίγουρο μέλλον σαν διανομή ότι δεν θα εξαφανιστεί αύριο). Το τεστ με το χρώμα που σου έγραψα πριν Πράσινο < - > Μπλε είναι πολύ καλός τρόπος επιλογής.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτρεξα όλες τις διανομές στον ίδιο υπολογιστή(ίδιο hardware), οπότε είδα τις διαφορές τους στο ίδιο ακριβώς Hardware.

    Έχω ανοικτό μπροστά μου το KDE, το δεξί του κλικ στην επιφάνεια εργασίας είναι αυτό που έχω πιο κάτω, που είναι η ομοιότητα με τα Windows;;
    ούτε δημιουργία φακέλου δεν έχει.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Δεξί κλικ.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  835,7 KB 
ID: 187911
    Τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας έχουν περίεργη συμπεριφορά, δεν έχουν καμία σχέση με των Windows.
    Σύνδεσα ένα USB Stick για να αντιγράψω κάτι στην επιφάνεια εργασίας, πατάω "Αντιγραφή", πάω στην επιφάνεια εργασίας και δεν υπάρχει πουθενά στο δεξί κλικ η επιλογή της επικόλλησης, που είναι η ομοιότητα με τα Windows;;

    Bγάζουμε εκτός το UBUNTU, εκτός λοιπόν από το XUBUNTU που έχει την μπάρα πάνω και που πολύ εύκολα την κατεβάζεις, όλα τα υπόλοιπα την μπάρα κάτω την έχουν, στο δεξί κλικ έχουν δημιουργία φακέλου, κ.λ.π., το μενού και άλλα πολλά που δεν σε ξενίζουν.

    Θέλεις την γνώμη κάποιου από τα Windows;; το ΚUBUNTU και το Mint KDE ξενίζουν με το καλημέρα λόγω αυτών των ιδιομορφιών, τώρα τι λένε οι άλλοι για ομοιότητες με τα Windows εγώ τα ακούω βερεσέ γιατί τα έχω μπροστά μου όλα και τα δουλεύω.
    Με τα υπόλοιπα προσαρμόστηκα σχετικά εύκολα, αυτά τα δύο τα άφησα στην άκρη, δεν θέλω να ασχοληθώ, αυτά λέει κάποιος που δουλεύει σε όλη του την ζωή Windows.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά θα ακολουθήσεις το παρακάτω αλάνθαστο τεστ: Αν σου αρέσει το μπλε, θα κάτσεις και θα βάλεις Fedora. Αν σου αρέσει το πράσινο, θα βάλεις Mint (ή και openSUSE αλλά το Mint είναι πιο εύκολο για αρχάριο). Από εκεί και μετά θα ξεχάσεις ότι υπάρχει το distrowatch και θα μείνεις με τη διανομή που επέλεξες με βάση το αλάνθαστο τεστ.
    Εδώ, μιά ένσταση.
    Έβαλα (καί) Mint Cinnamon επειδή μου αρέσει το kde, αλλα επειδή μου τη δίνει όλη αυτή η πρασινίλα, έχω κάνει πολλές αλλαγές (σε θέμα, lock screen, εικονίδια) και τώρα δεν βλέπω πράσινο πουθενά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... μπορείς ανά πάσα στιγμή να επιλέξεις οτιδήποτε θέλεις. Βλέπεις ότι παρατάνε αύριο το Cinnamon (χλωμό μια και είναι native project του Mint και το λανσάρουν επιθετικά αλλά ας πούμε ότι γίνεται) ? Τρέχεις τον package manager και προσθέτεις το XFCE ή το MATE ή όποιο άλλο γουστάρεις και απλά επιλέγεις να μπαίνεις σε εκείνο το session. Είδες μετά από μια εβδομάδα ότι είναι καλύτερα τα πράγματα ? Τρέχεις πάλι τον package manager και αφαιρείς το παρατημένο Cinnamon.
    + 1000.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτρεξα όλες τις διανομές στον ίδιο υπολογιστή(ίδιο hardware), οπότε είδα τις διαφορές τους στο ίδιο ακριβώς Hardware.
    Το γνωρίζω ότι τις έτρεξες στο ίδιο hardware. Αυτό που εννοούσα είναι ότι είναι πλασματικές οι διαφορές απλά και μόνο επειδή η Χ διανομή από την μάνα της χρησιμοποιεί κάποια ρύθμιση που εξαλείφει το tearing ενώ η Ψ διανομή δεν την χρησιμοποιεί. Ένας αρχάριος βέβαια ίσως να μην μπορεί να κάνει αυτή τη ρύθμιση επειδή δεν γνωρίζει ποια ρύθμιση είναι για να την κάνει αλλά δεν είναι κάτι που δεν λύνεται. Αν έχει διάθεση, με λίγο ψάξιμο σε ένα Wiki (ή ακόμη πιο εύκολα με μια ερώτηση εδώ), το πρόβλημα του tearing λύνεται.

    Δεν είναι δηλαδή σαν να λέμε ότι η Χ μάρκα κάρτα γραφικών δεν έχει καλόν ανεμιστήρα οπότε αγόρασε την Ψ μάρκα. Είναι κάτι που διορθώνεται για αυτό σου είπα δεν αποτελεί κριτήριο για επιλογή διανομής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ανοικτό μπροστά μου το KDE, το δεξί του κλικ στην επιφάνεια εργασίας είναι αυτό που έχω πιο κάτω, που είναι η ομοιότητα με τα Windows;;
    Κάτω δεξιά system tray με ρύθμιση ήχου, επιλογή γλώσσας, ώρα, κτλ. Κάτω μπάρα εργασιών με όλα τα προγράμματα που τρέχουν, κάτω αριστερά μενού έναρξη, κτλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    ούτε δημιουργία φακέλου δεν έχει.
    Τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας έχουν περίεργη συμπεριφορά, δεν έχουν καμία σχέση με των Windows.
    Από το KDE4 και μετά μπήκανε κάποιες λειτουργίες που δεν υπάρχουν στα windows (ίσως από τα 8 και μετά να υπάρχουν δεν ξέρω) και μπορείς να επιλέξεις διάφορους τρόπους λειτουργίας. Η λειτουργία με τα εικονίδια που έχουμε συνηθίσει στα παλιά KDE και στα Windows ονομάστηκε "Folder View" και η λειτουργία "Επιφάνεια εργασίας" ήταν πλέον κάτι άλλο. Αυτό όπως καταλαβαίνεις δημιούργησε πολύ ντόρο απλά δεν το πρόλαβες. Δεν υπάρχει δημιουργία φακέλου επειδή στην παρούσα λειτουργία δεν έχει νόημα αυτό. Όπως βλέπεις στην εικόνα που έβαλες, κάτω κάτω λέει "Διαμόρφωση επιφάνειας". Αν κάνεις κλικ και αλλάξεις την λειτουργία σε Folder View, τότε θα έχεις όλα τα εικονίδια της Επιφάνειας Εργασίας (ή οποιαδήποτε άλλου καταλόγου επιλέξεις) και φυσικά θα μπορείς να δημιουργήσεις και νέο φάκελο.

    Αν αλλάξεις την λειτουργία, μετά το μενού γίνεται όπως στην παραπάνω εικόνα και όπως βλέπεις μπορείς να δημιουργήσεις νέο κατάλογο. Θα μου πεις γιατί δεν είναι αυτή η λειτουργία η μανίσια για να μοιάζει με τα Windows ? Οι devs έκριναν ότι η άλλη είναι πιο χρήσιμη (και οι περισσότεροι που βρίζαμε την έχουμε συνηθίσει πλέον). Από εκεί και πέρα, οι διανομές μπορούν να αλλάξουν κάποιο default και να σου δώσουν άλλη εμπειρία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύνδεσα ένα USB Stick για να αντιγράψω κάτι στην επιφάνεια εργασίας, πατάω "Αντιγραφή", πάω στην επιφάνεια εργασίας και δεν υπάρχει πουθενά στο δεξί κλικ η επιλογή της επικόλλησης, που είναι η ομοιότητα με τα Windows;;
    Αυτό αποκλείεται να γίνεται γιατί εγώ (και χιλιάδες άλλοι χρήστες) το κάνω συνέχεια και δουλεύει. Εκτός αν είναι το ίδιο θέμα με πριν. Αν όπου "επιφάνεια εργασίας" δεν εννοοείς τον φάκελο επιφάνεια εργασίας αλλά σε αυτό που βλέπεις στο desktop, τότε στην παρούσα λειτουργία είπαμε ότι δεν έχει νόημα ούτε η δημιουργία φακέλου ούτε η επικόλληση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις την γνώμη κάποιου από τα Windows;; το ΚUBUNTU και το Mint KDE ξενίζουν με το καλημέρα λόγω αυτών των ιδιομορφιών, τώρα τι λένε οι άλλοι για ομοιότητες με τα Windows εγώ τα ακούω βερεσέ γιατί τα έχω μπροστά μου όλα και τα δουλεύω.
    Με τα υπόλοιπα προσαρμόστηκα σχετικά εύκολα, αυτά τα δύο τα άφησα στην άκρη, δεν θέλω να ασχοληθώ, αυτά λέει κάποιος που δουλεύει σε όλη του την ζωή Windows.
    Τα Windows τόσα χρόνια μας έβαλαν σε ένα συγκεκριμένο τρόπο σκέψης. Έδιναν ένα γραφικό και είτε σου άρεσε είτε όχι ήταν αυτό. Λες ότι δεν σου αρέσει το μενού δεξιού κλικ του KDE. Αν δεν σου άρεσε κάτι στο μενού του δεξιού κλικ στα windows τι έκανες ? Το βούλωνες και αναγκαστικά το συνήθιζες. Στο linux (και στα *bsd, κτλ) εκτός ότι υπάρχουν 15 γραφικά, μπορείς να τα πειράξεις κιόλας. Ειδικά στο KDE μπορείς να πειράξεις 1002 πράγματα και να αλλάξεις εντελώς την συμπεριφορά του. Απλά πρέπει να έχεις διάθεση να το κάνεις. Δέχομαι ως απάντηση το "δεν θέλω να ασχοληθώ" και πάω πάσο αλλά έτσι είναι όμως τα πράγματα.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άρα λοιπόν την όλη διαφορά την έκανε η ρύθμιση της επιφάνειας κι' εγώ έψαχνα να βρω άλλα πράγματα.

    Αφού πιάσαμε την κουβέντα για το KDE, κάτι που διαπίστωσα μόλις τώρα, δεν μου εμφανίζει τις προεπισκοπήσεις στα αρχεία Video όπως το κάνουν όλες οι άλλες εκδόσεις, αυτό από που ρυθμίζεται;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα λοιπόν την όλη διαφορά την έκανε η ρύθμιση της επιφάνειας κι' εγώ έψαχνα να βρω άλλα πράγματα.

    Αφού πιάσαμε την κουβέντα για το KDE, κάτι που διαπίστωσα μόλις τώρα, δεν μου εμφανίζει τις προεπισκοπήσεις στα αρχεία Video όπως το κάνουν όλες οι άλλες εκδόσεις, αυτό από που ρυθμίζεται;;
    Για σίγουρη απάντηση θα περιμένεις από κάποιον άλλον μια και ποτέ δεν χρησιμοποιώ τέτοιες "ευκολίες" αλλά νομίζω ότι εξαρτάται από δύο στάδια. Αφενός να υπάρχει εγκατεστημένο ένα πακέτο που να αναλαμβάνει την προεπισκόπηση και συνήθως έχει στο όνομα του την λέξη thumbnailer (πχ ffmpeg-thumbnailers ή κάτι τέτοιο) και αφετέρου να το ρυθμίσεις από τον file manager. Στον dolphin (τον file manager του kde) μπορείς να ρυθμίσεις και να υπάρχει προεπισκόπηση μόνο για συγκεκριμένες επεκτάσεις αρχείων και άναλογα με το μέγεθός τους.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σίγουρη απάντηση θα περιμένεις από κάποιον άλλον μια και ποτέ δεν χρησιμοποιώ τέτοιες "ευκολίες" αλλά νομίζω ότι εξαρτάται από δύο στάδια. Αφενός να υπάρχει εγκατεστημένο ένα πακέτο που να αναλαμβάνει την προεπισκόπηση και συνήθως έχει στο όνομα του την λέξη thumbnailer (πχ ffmpeg-thumbnailers ή κάτι τέτοιο) και αφετέρου να το ρυθμίσεις από τον file manager. Στον dolphin (τον file manager του kde) μπορείς να ρυθμίσεις και να υπάρχει προεπισκόπηση μόνο για συγκεκριμένες επεκτάσεις αρχείων και άναλογα με το μέγεθός τους.
    Για μένα αυτή η ευκολία είναι το σημαντικότερο πράγμα που υπάρχει, δεν μπορώ να διανοηθώ να δουλέψω χωρίς τις προεπισκοπήσεις, επίσης πέρα από το σημαντικότατο ζήτημα της ευκολίας για μένα είναι και θέμα αισθητικής, δεν μπορώ με τίποτα να βλέπω αρχεία ολόιδια, σαν τα στρατιωτάκια του Κιμ Γιονγκ Ουν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cinnamon (2).jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  45,4 KB 
ID: 187914 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cinnamon.jpg 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  29,7 KB 
ID: 187915 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  KDE.jpeg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  42,4 KB 
ID: 187916 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  KDE.jpg 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  30,0 KB 
ID: 187917

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ss1.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  472,9 KB 
ID: 187918 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ss2.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  295,2 KB 
ID: 187919
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Με ένα γρήγορο search στο ArchWiki, βλέπουμε ότι για thumbnails στον Dolphin (file manager του KDE) εγκαθιστούμε τα πακέτα kdegraphics-thumbnailers για τις φωτογραφίες, και ffmpegthumbs για τα βίντεο. Για άλλους file managers βάζουμε το tumbler για φωτογραφίες, και το ffmpegthumbnailer για τα βίντεο. Κατά πάσα πιθανότητα και στο Ubuntu αυτά τα πακέτα έχουν τα ίδια ονόματα, οπότε ψάξ' τα στον package manager και εγκατάστησε ό,τι χρειάζεσαι.

    Κι εγώ πάντως παραξενεύτηκα που σε ξένισε το KDE ενώ θεωρείται μακράν το πιο Windows-like ("φιλικό") και το πιο προσαρμόσιμο περιβάλλον. Αν θες να αλλάξεις τη συμπεριφορά του desktop η λύση είναι το Folder View, όπως είπε και ο imitheos.

    Παρεμπιπτόντως, οι διανομές στο Linux δεν είναι "λειτουργικά" με την έννοια που είναι ένα μονολιθικό "λειτουργικό" τα Windows. Οι διανομές στο Linux είναι πιο πολύ ένα σύνολο από προγράμματα που "δουλεύουν αρμονικά". Το κάθε πρόγραμμα αναπτύσσεται από διαφορετικούς developers (αυτό που ονομάζουμε "upstream development") και αυτό που κάνουν οι developers της διανομής (το λεγόμενο "downstream development") είναι να πακετάρουν τα προγράμματα σε ένα προκαθορισμένο φορμά, και σε κάποιες περιπτώσεις να σου δίνουν ένα έτοιμο σύστημα με κάποια από αυτά προεγκατεστημένα.

    Τα κύρια στοιχεία μιας διανομής είναι:

    - ο πυρήνας (Linux)
    - τα βασικά εργαλεία του συστήματος (GNU)
    - ένας system manager (systemd στις περισσότερες διανομές)
    - ένα Package Management System (όπως είναι πχ. το APT στο Ubuntu/Debian).

    Από εκεί και πέρα στις desktop διανομές έχεις την υποδομή για εικόνα (X.org Server) και ήχο (ALSA) και κάποιο DE (desktop environment) που "κάθεται" πάνω σε αυτά.

    Όπως προανέφερα, όλα αυτά τα κομμάτια λογισμικού αναπτύσσονται από διαφορετικές ομάδες προγραμματιστών, ελάχιστοι από τους οποίους πληρώνονται. Παρά το γεγονός αυτό, πολλοί έχουν καταφέρει να φτιάξουν κάποια από τα πιο σταθερά και χρηστικά προγράμματα στην ιστορία. Αυτή τη στιγμή σχεδόν όλοι οι servers παγκοσμίως, καθώς και η συντριπτική πλειοψηφία των mobile και embedded συσκευών (λέγε με Android) τρέχουν Linux. Δυστυχώς στο κομμάτι του desktop, η παντοκρατορία των Windows, και οι πρακτικές στις οποίες έχει μάθει η MS τους χρήστες, δεν έχουν επιτρέψει ακόμα την εξάπλωσή του

    Οπότε, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου, και μην προσπαθείς να εφαρμόσεις στο Linux ό,τι είχες μάθει μέχρι τώρα για τον τρόπο εργασίας στα Windows. Αντιμετώπισέ το σαν να μαθαίνεις τους υπολογιστές από την αρχή, ακούγοντας τις συμβουλές των έμπειρων χρηστών και πάνω απ' όλα κάνοντας τη δική σου έρευνα (Google is your friend).

    Εν ολίγοις, δεν είναι το Linux δύσκολο, απλά είναι διαφορετικό απ' ό,τι είχες συνηθίσει. Αν πας με τη φιλοσοφία "θέλω τα Windows αλλά χωρίς Windows" τότε το μόνο που θα κάνεις είναι τη ζωή σου δύσκολη. Αν επενδύσεις έστω και λίγο χρόνο στο να μάθεις πώς να το χρησιμοποιείς σωστά, θα ανταμειφθείς με τη δυνανότητα να κάνεις τη δουλειά σου πιο γρήγορα, πιο αποδοτικά και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Αν δεν έχεις τον χρόνο αυτό ή δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, τότε καλύτερα για σένα θα είναι να παραμείνεις στο σύστημα που γνωρίζεις και χρησιμοποιείς ήδη. Πάντως η συμβουλή του imitheos, να μάθεις αρχικά μία διανομή, φέρνοντάς στην στα μέτρα σου, είναι μια καλή αρχή.

    ΥΓ. Συγγνώμη για το σεντόνι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ifaigios : 11-11-17 στις 19:09.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. widgets και lock screen
    Από johnyb98 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-17, 23:08
  2. Πίεση με κεφαλή καρφίτσας σε screen protector οθόνης tablet
    Από researcher στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 21:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας