Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Ελα ντε?
    ISP
    Wind
    Router
    Ζyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    8(dB) / 44(dB)
    Θελω να κατεβω για ελιες κανα 3 βδομαδες στο χωριο (Ηλεια) και εχω καταργησει το σταθερο εκει για να μην πληρωνω τα παγια.

    Εκτος το "SimpleFi On the go με Κάρτα " υπαρχει τιποτα πχ με wifi adaptor ,η Ασύρματη κάρτα δικτύου ..

    κατι σχετικα φθηνο για να μη φυγω δηλαδη πανω απο 20-30 ευρω..?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος easyrider77 : 09-11-17 στις 20:25.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λυση Α)
    Παιρνεις ενα Frog καρτοκινητο
    Βαζεις 15€ καρτα
    Και ενεργοποιεις τα 5GB με 8,5€ και ενα πακετο 2GB με 4,44€.Ισχυουν για 25 μερες
    και δινουν 2GB το καθενα bonus για 30 μερες.
    Καλυψη Cosmote εχει η Frog,με 4G/4G+ και ταχυτητες 100Mbps+
    Λυση Β)
    Wind F2G με 16€ καρτα
    Βαζεις 2Gb με 8,5€.
    Μαζι εχεις 500Mb bonus απο το myf2g app για 15 μερες
    Βαζεις και 10GB απο τις 22:00 το βραδυ μεχρι τις 08:00 το πρωι της επομενης μερας
    Εχεις 3GB γενικη χρηση και 10GB νυχτερινο.
    Λυση Γ)
    Αν εχεις Whats Up βαζεις 12€ καρτα και ενεργοποιεις 2 afterdark 10 το βραδυ με 8 το πρωι της επομενης.20GB συνολο για ολο τον μηνα και δωρο reload it.
    Παρε και μια Frog καρτα.Με 10€ ανανεωση βαζεις τα 5Gb για 25 μερες με 8,5€.Εχει και Bonus 2Gb δωρο για 30 μερες.
    Αν παρεις F2G στο χωριο μαζι σου και εχει καλο σημα 4G με ταχυτητες 10-15Mbps Download βαλε και simplefi με 2€ παγιο το μηνα για 300Mb και 50GB για ολο τον χρονο.
    Το Simplefi αξιζει κυριως αν πηγαινεις χριστουγεννα-πασχα-καλοκαιρι στο χωριο και πιο συχνα.Βαζεις και 10GB νυχτερινο ή 10-15€ στην Frog αν τελειωνουν τα 50GB.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Ελα ντε?
    ISP
    Wind
    Router
    Ζyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    8(dB) / 44(dB)
    Ευχαριστω Νικολα ! και Χρονια Πολλα !

    Εκανα κατι Αλλο: Πηρα το Xiaomi Redmi Note 4 160 ευρω, εβαλα και ενα καρτοκινητο πακετο απο vodafone 8.5 ευρω 5 GB, και με τα δωρα GB πηγαν 8,5 περιπου.. μετα ανανεωσα το πακετο 1 - 2 φορες και καλυφτηκα μια χαρα..

    Παντως το simplefi ακουγεται ενδιαφερον.. σου δινει 50 GB το χρονο που μπορεις να τα καταναλωσεις μεχρι ποτε..? περα απο το παγιο δεν πληρωνεις τιποτα αλλο..? ενεργοποιηση πχ κλπ..?

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπερα και χρονια Πολλα.Καλη αγορα το Xiaomi που πηρες.Καταρχας εκτος απο Vodafone καρτοκινητο,εχεις 2ο νουμερο;
    Για το Simplefi δινεις τον 1ο χρονο:
    50€ η συσκευη που ειναι κλειδωμενη,δηλαδη δεν δεχεται αλλη καρτα,ακομα και της Wind.
    50€ για τα 50GB.Εχουν διαρκεια ενα χρονο.
    Παραδειγμα, κανεις συνδεση 31/12/2017.
    Τα 50GB ισχυουν μεχρι 31/12/2018.
    Δευτερον δουλευει με 4G δικτυο,συνεπως πρεπει να δηλωσεις μια διευθυνση που εχει 4G.Π.χ δηλωνεις την διευθυνση του σπιτιου σου και αν δουν οτι εχεις 4G το καταχωρουν.
    Απο εκει και περα το μετακινεις οπου θες εσυ.
    Δηλαδη απο το σπιτι σου στο χωριο,μπορεις να το μετακινησεις.
    Και μετα θελει 24€ παγιο(2€x12 μηνες).Ειναι το ελαχιστο παγιο τα 2€ για 300Mb καθε μηνα.
    Συνολο 124€
    Μετα δινεις 50€ για τα 50GB και το παγιο που ειναι 24€.Το ποσο ειναι για καθε χρονια,δηλαδη απο τον 2ο χρονο εως οσο το κρατησεις.
    Προυποθεση ειναι να δεις την καλυψη 4G,παιρνοντας ενα νουμερο F2G/Q για δοκιμη.Βαλε 2-3GB και κανε speedtests,μπες λιγο στο facebook,στο Youtube.Μη βασιζεσαι στους χαρτες καλυψης.
    https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-...ktuo-ths-wind/
    Μεσος ορος ταχυτητων συμφωνα με οσες μετρησεις εχω κανει εντος Θεσσαλονικης και στην Νοτια Πιερια σε 4G ειναι γυρω στα 10-20Mbps.Αν το redmi note 4 εχει την 800αρα/B20 για το 4G,θα εχεις πληρη καλυψη 4G.Αλλιως δυσκολα τα πραγματα.
    Αξιοπρεπεις παντως οι ταχυτητες της Wind ειναι,για τον μεσο χρηστη.
    Το 3G-H+ ειναι στα ιδια επιπεδα με το 4G,δηλαδη οπου δεν ειναι αχνο το σκουρο μπλε χρωμα εχει H+.Το H+ εχει ταχυτητες απο 2-3Mbps εως και 20-25Mbps Download.
    Αλλα θα ποσταρω και τον χαρτη 3G να τον κοιταξεις.
    https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-...tis/3g-diktuo/
    Οπου βλεπεις γαλαζιο ειναι απλο 3G.Εχει απο 0,2Mbps εως 1Mbps ισως και παραπανω.
    Οι ταχυτητες ειναι αρκετα χαμηλες,σχεδον μη λειτουργικο.Σε περιοχες οπως το Αμυνταιο,η Πτολεμαιδα και η Φλωρινα ειναι λειτουργικο αλλα θελει αρκετη υπομονη ακομα και για να δεις κατι στο ιντερνετ.
    Σε περιοχες οπως η Βεροια και η Αλεξανδρεια στην Ημαθια καθως και σε Λαμια και Καρπενησι,ειναι σαν να μην υπαρχει.Θελει να εχεις το F2G/Q/συμβολαιο Wind για να παιρνεις τηλεφωνα και να παρεις 2η καρτα για να μπαινεις στο ιντερνετ.Ή αν δεν εχεις
    δικαρτο τηλεφωνο,να αλλαξεις εταιρεια.
    Δεν ξερω σε ποια περιοχη εισαι,αλλα αν ειναι για Βορεια Ελλαδα θα το εψαχνα καλα πριν παρω το Simplefi.Αν εισαι σε νησι ή Πελλοποννησο και σε αναβαθμισμενες περιοχες,το συστηνω.Παντα ομως να κανεις μια δοκιμη,εστω και απο φιλο που εχει καρτα Wind.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Ελα ντε?
    ISP
    Wind
    Router
    Ζyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    8(dB) / 44(dB)
    Καλησπερα και καλη χρονια Νικολα! σορρυ για την αργοπορημενη απαντηση..

    Ναι εχω και δευτερο νουμερο αλλα το εχω σε ενα αλλο φτηνο κινητο για να μιλαω μονο.. το εχω και για ψιλοασφαλεια σε περιπτωση που παθει κατι το ενα να εχω το αλλο.

    Αυτο που λες με τις συνδεσεις ηθελα να αποφυγω γιαυτο πηρα το smartphone ωστε να το κανω hotspot..

    Με τη vodafone η ταχυτητα ειναι αρκετα ικανοποιητικη λογω 4G (περιοχη Πελοπονησος Ηλεια) κανενα προβλημα σε οτιδηποτε κι αν κανω..

    Οποτε δεν το βλεπω να φευγω απο αυτο το πακετο το μονο πολυ πιθανο ειναι το Frog με τα πακετα που προανεφερες που ειναι αρκετα ελκυστικο στα 15 ευρω με 7+2 = 9GB συνολο..

  6. #6
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αγοράζεις κωδικούς του 1GB / 24hr

  7. #7
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Nα ρωτησω κ εγω κατι.Επειδη τελος του μηνα μετακομιζω και μεχρι να γινει η μεταφορα της γραμμης ( μπορει κ νεα συνδεση )σιγουρα θα υπαρχει νεκρο διαστημα στο νεο σπιτι(χωρις ιντερνετ).Υπαρχει καποια λυση για περιπου 10-15 μερες?Με ενδιαφερει να εχω wifi κ κυριως για να βλεπω netflix στην τηλεοραση.Μου αρεσε το πακετο της frog που ειδα παραπανω,αλλα πρεπει να βρω κ ενα τροπο να εχω wifi...

  8. #8
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    697
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mephisto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα ρωτησω κ εγω κατι.Επειδη τελος του μηνα μετακομιζω και μεχρι να γινει η μεταφορα της γραμμης ( μπορει κ νεα συνδεση )σιγουρα θα υπαρχει νεκρο διαστημα στο νεο σπιτι(χωρις ιντερνετ).Υπαρχει καποια λυση για περιπου 10-15 μερες?Με ενδιαφερει να εχω wifi κ κυριως για να βλεπω netflix στην τηλεοραση.Μου αρεσε το πακετο της frog που ειδα παραπανω,αλλα πρεπει να βρω κ ενα τροπο να εχω wifi...
    Ένας φίλος μετακομίζει και έχει σταθερό στη βοντα. Τον ενημέρωσαν πως η μεταφορά γραμμής από το ένα σπίτι στο άλλο θα πάρει περίπου ένα μήνα!!! Τραγικός χρόνος. ..
    Ελεύθερος.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-19, 13:46
  2. 1 Μηνα χωρις τηλ+ιντερνετ
    Από bebakos11 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-17, 14:04
  3. 1 Μηνα χωρις τηλ+ιντερνετ
    Από bebakos11 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-17, 17:12
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 00:04
  5. Internet για αμεα
    Από theodora. στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-17, 00:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας